بارداری, هفته‌های بارداری

مراحل بارداری هفته به هفته

مراحل بارداری

فهرست موضوعات این مقاله

دوره بارداری یک ماجراجویی هیجان‌انگیز است! در اینجا سعی کردیم اطلاعات کامل بارداری هفته به هفته در مورد جنین و مراحل بارداری را در اختیار شما قرار دهیم. رشد جنین معمولاً یک سیر قابل پیش‌بینی را دنبال می‌کند. با بررسی دوره بارداری هفته به هفته، متوجه می‌شوید که در نه ماه بارداری چه اتفاقی می‌افتد. به خاطر داشته باشید که اندازه‌گیری‌های جنین تقریبی هستند. بدن شما و جنین روز به روز در حال تغییر هستند. هر هفته، تغییرات بزرگ را به همراه دارد. اجازه دهید شما را راهنمایی کنیم که آگاه باشید دقیقاً چه چیزی را در طول هر هفته بارداری انتظار داشته باشید.

هفته اول و دوم بارداری

شاید عجیب به نظر برسد، اما شما در واقع در هفته اول و دوم از بارداری خود آگاه نیستید.  لقاح معمولاً حدود دو هفته پس از شروع آخرین قاعدگی شما اتفاق می‌افتد. برای محاسبه تاریخ بارداری، پزشک معالج از شروع آخرین قاعدگی شما حساب می‌کند. این اولین مرحله بارداری شما به حساب می‌آید.

هفته سوم بارداری

در این هفته اسپرم و تخمک در یکی از لوله‌های فالوپ با هم متحد می‌شوند و موجودی تک سلولی به نام زیگوت را تشکیل می‌دهند. اگر بیش از یک تخمک آزاد و بارور شود یا اگر تخمک بارور شده به دو قسمت تقسیم شود، ممکن است چندین زیگوت ایجاد شود.

هفته چهارم بارداری

توپ سلولی که به سرعت تقسیم می‌شود، اکنون به عنوان بلاستوسیست شناخته می‌شود و شروع به نقب زدن در پوشش داخلی رحم (اندومتر) می‌کند، این فرآیند کاشت نامیده می‌شود. در داخل بلاستوسیست، گروه داخلی سلول‌ها، به جنین تبدیل می‌شوند. لایه بیرونی بخشی از جفت را تشکیل می‌دهد که در طول بارداری، جنین شما را تغذیه می‌کند.

هفته پنجم بارداری

در هفته پنجم بارداری یا هفته سوم پس از لقاح، سطح هورمون HCG تولید شده توسط بلاستوسیست به سرعت افزایش می‌یابد. افزایش سطح این هورمون‌ها باعث توقف دوره قاعدگی شما و ایجاد حالت تهوع می‌شود که اغلب اولین علامت بارداری است و باعث رشد جفت می‌شود.

هفته ششم بارداری

رشد جنین در این هفته سریع است. تنها چهار هفته پس از لقاح، قلب و سایر اندام‌ها نیز شروع به شکل‌گیری می‌کنند و ساختارهای لازم برای تشکیل چشم و گوش ایجاد می‌شود. همچنین، جوانه‌های کوچکی روی جنین ظاهر می‌شوند که به‌زودی به بازو تبدیل می‌شوند. 

هفته هفتم بارداری

هفته هفتم پس از بارداری، یا پنج هفته پس از لقاح، مغز و صورت جنین شما در حال رشد است. فرورفتگی‌هایی که باعث ایجاد سوراخ‌های بینی می‌شوند قابل مشاهده می‌شوند و ابتدای شبکیه چشم تشکیل می‌شود.

در این مرحله، جوانه‌های اندام تحتانی که تبدیل به پا شدند ظاهر می‌شوند و جوانه‌های بازو که هفته گذشته جوانه زدند اکنون شکل پارویی به خود می‌گیرد.

هفته هشتم بارداری

هشت هفته پس از بارداری، انگشتان شروع به شکل‌گیری می‌کنند. تورم‌های کوچکی که قسمت‌های پوسته‌شکل آینده گوش‌های کودک شما را مشخص می‌کنند، ایجاد می‌شوند و چشم‌ها آشکار می‌شوند. همچنین لب بالا و بینی تشکیل می‌شود و تنه و گردن شروع به صاف شدن می‌کنند. در پایان این هفته، جنین شما ممکن است حدود (۱۱ تا ۱۴ میلی‌متر) طول داشته باشد.

هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری یا هفت هفته پس از لقاح، بازوهای کودک شما رشد و آرنج او ظاهر می‌شود. انگشتان پا قابل مشاهده هستند و پلک‌ها تشکیل می‌شوند. سر کودک شما بزرگ می‌شود و چانه او حالت بد شکلی دارد.

هفته دهم بارداری

در ادامه بررسی بارداری هفته به هفته به هفته دهم می‌رسیم. در هفته دهم بارداری یا هشت هفته پس از لقاح، سر کودک شما گردتر می‌شود‌. اکنون جنین شما می‌تواند آرنج‌های خود را خم ‌کند. پلک‌ها و گوش‌ بیرونی به رشد خود ادامه می‌دهند و بند ناف  جنین به وضوح قابل مشاهده است.

هفته یازدهم بارداری

در آغاز هفته یازدهم بارداری، یا هفته نهم پس از لقاح، سر جنین هنوز حدود نیمی از طول او را تشکیل می‌دهد. در این هفته بارداری، صورت کودک شما پهن است، چشم‌ها کاملاً‌ از هم جدا شده‌اند، پلک‌ها به هم چسبیده و گوش‌ها پایین است. گلبول‌های قرمز خون در کبد کودک شما شروع به تشکیل می‌کنند. تا پایان این هفته، اندام تناسلی خارجی جنین شما شروع به تبدیل شدن به آلت تناسلی یا کلیتوریس و لابیا ماژور خواهد کرد.

هفته دوازدهم بارداری

دوازده هفته پس از بارداری، جنین شما در حال جوانه زدن ناخن‌هایش است. اکنون چهره کودک شما کامل‌تر شده است.

هفته سیزدهم بارداری

در بارداری هفته به هفته سیزدهم، کودک شما به اندازه یک غلاف نخود شده است. اکنون، او از بالای سر تا دنبالچه بیش از ۷ سانتی متر طول دارد و وزنش حدود ۲۵ گرم است. چشم‌های جنین در حال حرکت هستند و مچ‌ دست و مچ پاها به خوبی شکل می‌گیرد. علاوه بر این، بدن کودک به طور قابل توجهی در حال رشد است و این بدان معنی است که زمان زیادی طول نمی‌کشد تا سر و بدن او هماهنگ به نظر برسند.

در این مرحله از بارداری، تخمدان‌های دختر و بیضه پسر به طور کامل رشد می‌کنند و در خارج، اندام تناسلی در حال شکل‌گیری است. در این هفته، جنین تورم شدیدی بین پاها دارد.

هفته چهاردهم بارداری

در هفته چهاردهم بارداری هفته به هفته، اندام‌های داخلی جنین رشد می‌کنند. طحال آنها گلبول‌های قرمز (گلبول های قرمز) را تولید می‌کند. استخوان مغز آنها نیز شروع به تشکیل خون می‌کند. ابروها و مژه‌های کودک شروع به رشد می‌کنند و ویژگی‌های صورت آنها در حال شکل‌گیری است. ماهیچه گردن جنین قوی‌تر می‌شود و کنترل سر جنین بهتر می‌شود.

هفته پانزدهم بارداری

 الان در هفته ۱۵ بارداری هستید و زمان خیلی سریع گذشته است! همین چند هفته پیش، کودک شما به اندازه یک دانه سیب بود و تازه شروع به شکل‌گیری کرده بود. اما اکنون جنین شما به اندازه یک سیب کامل است و در حال حاضر در مایع آمنیوتیک شنا می‌کند. شما تا هفته پانزدهم تقریباً سه ماه و نیم باردار هستید.   جنین شما به تنهایی این چند هفته راه را پیموده است. یک جنین ۱۵ هفته ای در حال حاضر در داخل رحم شما زندگی می‌کند.  اکثر مادران این حرکات جنین را در هفته بیستم حس می‌کنند. در این زمان، استخوان‌های جنین شما شکل می‌گیرد، به این معنی که آنها در حال جذب کلسیم و قوی‌تر شدن هستند.

هفته شانزدهم بارداری

در شانزده هفتگی، کودک شما تمام سیستم‌های حیاتی خود را در جای خود قرار داده است. این زمان اندام‌ها آماده عملکرد هستند. همچنین، جنین نیاز به افزایش وزن و تقویت استخوان‌های خود دارد. البته، هنوز زمان زیادی تا آماده شدن نوزاد برای ملاقات با شما باقی مانده است.

هفته هفدهم بارداری

حالا هفته هفدهم بارداری شماست و فقط در دو طول هفته وزن جنین شما دو برابر شده است!  کودک در این هفته حدود ۱۳ سانتی متر است. این اندازه، تقریباً به اندازه یک سیب زمینی است. پوست جنین هنوز شل و چروکیده است و جنین تا رشد کامل راه زیادی دارد. تا زمان زایمان، جنین پوست خود را به طور طبیعی پر می‌کند.  این مرحله از بارداری، جنین بسیار شبیه انسان کامل است. علاوه بر رشد مو روی سر، ابروها و مژه‌ها نیز در حال رشد هستند. پلک‌ها هنوز بسته‌اند، اما چشم‌ها می‌توانند حرکت کنند و دهان نیز باز و بسته می‌شود. ناخن‌های دست و پا در این زمان در حال رشد هستند.

هفته هجدهم بارداری

در  بررسی هفته هجدهم بارداری هفته به هفته هستیم.  اکنون جنین از سر تا پایین  14 سانتی متر طول دارد و وزن آن حدود ۲۰۰ گرم است. این اندازه و وزن، تقریباً به اندازه یک فلفل دلمه ای است. زمانی که در ابتدای ماه پنجم بارداری خود هستید، ممکن است اولین حرکت کودک خود را احساس کنید. در این زمان شما اشتهای شدیدی به غذا پیدا می‌کنید.

هفته نوزدهم بارداری

در طول هفته نوزدهم  رشد جنین شما، چیزهای هیجان‌انگیز زیادی در جریان است. در این هفته، اولین مو روی سر نوزاد ظاهر می‌شود و نواحی مغز که مسئول حواس هستند  لامسه، چشایی، بویایی، بینایی و شنوایی به سرعت در حال رشد هستند.

در یک جنین ۱۹ هفته‌ای، سیستم تولید مثل نیز به سرعت در حال رشد است. اگر دختری را حمل می‌کنید، رحم، واژن و لوله‌های فالوپ او از قبل در جای خود قرار دارند. تخمدان‌های او همچنین حاوی میلیون‌ها تخمک توسعه نیافته است، اگر جنین پسر باشد پاندام تناسلی او هنوز در حال رشد است و بیضه‌هایش قبلاً تشکیل شده است. از آنجایی که جنین شما بسیار بزرگ شده است، می‌توانید حرکات او را در داخل برآمدگی هفته ۱۹ بارداری خود احساس کنید.

هفته بیستم بارداری

در هفته بیستم بررسی بارداری هفته به هفته، حواس و رفلکس‌های جنین شما به سرعت در حال رشد هستند. جنین شما در حال حاضر دائماً نفس می‌کشد، می‌مکد و قورت می‌دهد. در داخل رحم، اندام‌های جنین ۲۰ هفته‌ای شما بلندتر شده است. اگر کودک شما انگشت شست خود را پیدا کند، حتی شروع به تمرین نحوه مکیدن انگشت شست خود می‌کند.

مغز جنین ۲۰ هفته ای شما نیز به سرعت در حال رشد است. آنها اکنون به صداهای مختلف مانند صدای شما یا آهنگ‌های مختلف پاسخ می‌دهند. چرخه خواب کودک شما مشخص‌تر می‌شود و صداهای بلند می‌تواند او را بیدار کند.

هفته بیست و یکم بارداری

در بررسی بارداری هفته به هفته، به تغییرات جنین در هفته بیست و یکم می‌رسیم. الان جنین قادر به مکیدن و گرفتن است. جنین، مقداری از مایع آمنیوتیک را که در آن شنا می‌کند می‌خورد. جوانه‌های چشایی کودک در این مرحله به قدر کافی رشد کرده است.

هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و سوم، اندام‌های داخلی جنین به سرعت در حال رشد هستند و پوست هنوز چروکیده و پوشیده از لانوگو است. در این زمان پلک‌ها را می‌توان از ابرو تشخیص داد. چشم‌ها شکل می‌گیرند، اما قسمت رنگی چشم، عنبیه هنوز رنگدانه نیست.

هفته بیست و سوم بارداری

در این مرحله بارداری هفته به هفته، نوزاد شما تمام اندام‌هایی را که برای زنده ماندن در خارج از رحم نیاز دارد، در صورتی که زودرس به دنیا بیاید، رشد داده است. رگ‌های خونی در ریه‌های جنین اماده برای خارج شدن از رحم هستند.

پوست کودک شما نازک و شفاف می‌شود. پوست جنین به دلیل رگ‌های خونی نسبتا قرمز به نظر می‌رسند. اما رنگ پوست نهایی آنها پس از رشد رسوبات رنگدانه مشخص می‌شود.

شنوایی کودک شما در این هفته در حال تقویت است زیرا استخوان‌های گوش میانی او شروع به سفت شدن می‌کنند. آنها می‌توانند صداهای بلند خارج از رحم مانند آژیر یا جاروبرقی را بشنوند. حتی ممکن است متوجه شوید که جنین به صداهای خاص مانند صدای یا موسیقی شما واکنش نشان می‌دهد.

هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته بیست و چهارم با توجه به نوع بدن شما، برآمدگی شکم شما ممکن است کوچک یا برجسته باشد.

در این مرحله، سیستم اندام نوزاد توسعه می‌یابد. سیستم‌های عصبی و سیستم عصبی مرکزی آنها هنوز در حال ساخت است و هماهنگی بین این دو سیستم هنوز به خوبی ایجاد نشده است. جنین شما شبیه یک نوزاد تازه متولد شده به نظر می‌رسد، اما ذخایر او کاملاً رشد نکرده است.

هفته بیست و پنجم بارداری

در هفته ۲۵ بارداری، جنین شما شروع به افزایش رشد می‌کند که باعث صاف شدن پوست و چاق‌تر شدن او می‌شود.  جنین ۲۵ هفته‌ای شما از پریدن و بازی در داخل شکم شما لذت می‌برد و می‌تواند صدای شما و صداهای دیگر بیرون را بشنود. اثر انگشت جنین در حال حاضر شکل گرفته است و چین‌های کف دست او نمایان می‌شود.

هفته بیست و ششم بارداری

در هفته ۲۶، کودک معمولاً شروع به یافتن موقعیتی برای تولد می‌کند. معمولاً ​سر جنین رو به پایین است. مغز جنین به شکل‌گیری و رشد خود ادامه می‌دهد. برخی ادعا می‌کنند که کودک شما در این زمان قادر به رویا دیدن است. به خاطر داشته باشید که در این مرحله، نوزاد به صداها و تغییراتی که از محیط می‌آید بسیار واکنش نشان می‌دهد.

هفته بیست و هفتم بارداری

در هفته بیست و هفتم، چشم‌ها رشد می‌کنند و شبکیه نوزاد در حال شکل‌گیری است. جنین، اکنون الگوهای بیداری و خواب را ایجاد می‌کند، بنابراین ممکن است خودتان متوجه شوید که او در یک برنامه زمانی خواب و بیداری قرار می‌گیرد.

هر چقدر جنین رشد می‌کند، ممکن است به صداهای مختلف پاسخ دهد. ممکن است در حالی که شما در خیابان راه می‌روید فعال‌تر شود و کودک صداهای ترافیک را بشنود و همچنین ممکن است ملودی‌ها یا آهنگ‌هایی که گوش می‌دهید او را هیجان‌زده کند.

هفته بیست و هشتم بارداری

در این هفته، شما در سه ماهه سوم بارداری هستید. چشم‌های نوزاد هنوز در حال رشد است و در این مرحله، در صورت زایمان زودرس، کودک قادر به دیدن خواهد بود. نقاط عطف مهم رشد مغز در این مرحله اتفاق می‌افتد. در این زمان، بخش‌هایی از مغز که هوشیاری را هدایت می‌کنند شروع به کار می‌کنند.

هفته بیست و نهم بارداری

در هفته بیست و نهم، سر جنین بزرگ‌تر می‌شود تا مغز در حال رشد را در خود جای دهد. رشد سریع مغز از هفته گذشته آغاز شده و این هفته ادامه دارد. جنین شروع به تنظیم بدن خود می‌کند. شنوایی بهبود می‌بخشد و ماهیچه‌ها و ریه‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند. پوست کودک در حال صاف شدن و ریزش پوست پرزدار است. مغز شروع به تولید گلبول‌های قرمز می‌کند.

هفته سی‌ بارداری

در هفته سی‌ام بارداری هفته به هفته، اندام‌های اصلی جنین رشد مناسبی کرده است. جنین شما (۲۳۰ گرم) وزن اضافه می‌کند از سیستم‌های بدن در حال رشد محافظت می‌کند. شنوایی کودک شما تکامل یافته است و حتی می‌توانید حرکتی از جنین را در پاسخ به برخی از صداهای بلند مشاهده کنید.

هفته سی و یکم بارداری

در هفته سی و یکم بارداری خواب شما مختل می‌شود. لگد قوی کودک شما ممکن است شما را در شب بیدار نگه دارد و همچنین ممکن است احساس انقباضات براکستون هیکس داشته باشید.

هفته سی و دوم بارداری

در هفته سی و دوم، شما اضافه وزن زیادی خواهید داشت، چون رشد جنین چشمگیری خواهد داشت. در همین حال، رحم در حال گسترش شما ممکن است باعث سوزش سر دل و تنگی نفس شما شود.

هفته سی و سوم بارداری

در هفته سی و سوم، جنین آرام آرام برای سفر بزرگ خود آماده می‌شود. اگر کودک شما در نزدیکی پایان سه ماهه سوم در وضعیت سر به پایین نیست، به طور مثال، اگر او در وضعیت بریچ قرار دارد ممکن است پزشک معالج شما تلاش برای چرخاندن نوزاد یا سزارین را توصیه کند.

هفته سی و چهارم بارداری

در هفته سی و چهارم بارداری، سیستم عصبی مرکزی و ریه‌های جنین شما در حال رشد هستند و سرگیجه و خستگی ممکن است شما را خسته کند.

هفته سی و پنجم بارداری

در هفته ۳۵، کودک به اندازه یک خربزه عسلک است. جنین در حال آماده شدن برای تولد است، او اکنون در رحم شما وارونه است.

هفته سی و ششم بارداری

در هفته سی و ششم مراحل بارداری هفته به هفته، ریه‌های جنین شما کامل می‌شود و جنین آماده است تا اولین نفس خود را پس از زایمان بکشد. سیستم گوارش به طور کامل توسعه یافته است و اگر کودک شما در حال حاضر به دنیا بیاید، می‌تواند تغذیه کند.

هفته سی و هفتم بارداری

در هفته سی و هفتم، بارداری شما تمام مدت در نظر گرفته می‌شود. میانگین وزن نوزاد در حال حاضر حدود ۳ تا ۴ کیلوگرم است. جنین شما آماده به دنیا آمدن است و شما در چند هفته آینده با او ملاقات خواهید کرد.

هفته سی و هشتم بارداری

در هفته سی و هشتم بارداری هستید که  ارتباطاتی در مغز جنین شکل می‌گیرد که به او کمک می‌کند پس از تولدش بهتر ببلعد و حتی بهتر بخوابد.

هفته سی و نهم بارداری

در این هفته، کودک شما اکنون به اندازه یک کدو تنبل است. در این مرحله، او بیشتر آن ماده خامه‌ای سفید به نام ورنیکس و موهای ظریف و خز مانندی به نام لانوگو را که از اواسط سه ماهه دوم بارداری روی پوست او را پوشانده بود، ریخته است.

هفته چهل بارداری

در این مرحله، زمانی که او به دنیا بیاید، ممکن است به اندازه هندوانه باشد. شما انتظار زایمان را در این هفته دارید، اما اگر کودک شما تصمیم گرفت کمی بیشتر در اطراف بماند، نگران نباشید. بسیاری از بچه‌های اول دیر می‌آیند و کودک شما بی شک ارزش انتظار بیشتر را دارد.

هفته چهل و یکم بارداری

اگر در هفته ۴۱ بارداری هستید و نوزاد هنوز به دنیا نیامده است، دلیل آن را بیابید و گزینه‌هایی را برای تسریع زایمان و زایمان کشف کنید.

سخن پایانی

دوره بارداری حدود ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته طول می‌کشد. در اینجا به بررسی کامل مراحل بارداری هفته به هفته پرداختیم. اگر نوزاد قبل از هفته سی و هفتم به دنیا بیاید نوزاد نارس خواهد بود.

نوزادانی که قبل از هفته ۳۹ متولد می‌شوند، شانس بیشتری برای مشکلات تنفسی، قند خون پایین و سایر مشکلاتی دارند که ممکن است منجر به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *