بارداری, علائم بارداری, هفته‌های بارداری

علائم بارداری در هفته اول

علائم بارداری در هفته اول

بارداری، یکی از زیباترین و به‌یادماندنی‌ترین دوران در زندگی هر مادری محسوب می‌شود. شما هم در انتظار باردارشدن و داشتن فرزند هستید! مطمئناً به‌طور مداوم درحال بررسی علائم و تغییرات بدن خود هستید. باید بدانید که در اکثر موارد علائم بارداری در هفته اول بسیار خفیف و ناچیز است. اما شدت این علائم در خانم‌های مختلف، متفاوت خواهد بود. ما در این مطلب قصد داریم به‌منظور کمک به افزایش آگاهی و کاهش نگرانی و اضطراب شما، به بررسی جنبه‌های مختلف هفته اول بارداری ازجمله علائم رایج آن، زمان مناسب برای تست بارداری و نکات مهم در شروع بارداری بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

علائم هفته اول بارداری

شاید برای شما سؤال باشد که آیا در هفته اول بارداری، علائمی را می‌توان مشاهده و احساس کرد؟ در پاسخ به این سؤال شما باید گفت که علائم بارداری در هفته اول برای هر زن بارداری متفاوت است. به این معنی که شما ممکن است در شروع بارداری، علامت‌های متفاوتی را نسبت‌به زنان باردار دیگر تجربه کنید. اما شایع‌ترین علامت اولیه بارداری، عقب افتادن زمان قاعدگی است. به همین خاطر در این مرحله از بارداری خود، علائمی که تجربه می‌کنید همان علائمی است که در سیکل ماهانه شما وجود دارد، زیرا شما درواقع باردار نیستید. این علائم ممکن است از سه تا هفت روز طول بکشد و به‌طورکلی شامل موارد زیر است:

خونریزی واژن

بدن شما درحال ریزش پوشش داخلی رحم است که فقط در صورت بارداری پر شده است.

 کمردرد و گرفتگی

عضلات رحم شما برای آزاد کردن این پوشش، منقبض می‌شود و باعث می‌شود کمر و شکم شما درد بگیرد.

نفخ

 نوسانات هورمونی می‌تواند باعث نفخ شکم، قبل و در طول قاعدگی شود.

نوسانات خلقی

این افزایش هورمون همچنین می‌تواند باعث تحریک‌پذیری و حساسیت شما شود و احساسات شما را متغیر کند.

سردرد

بسیاری از زنان از میگرن قاعدگی شکایت دارند که این میگرن نیز به هورمون‌ها مرتبط است. بنابراین در علائم بارداری در هفته اول، ممکن است دچار سردرد شوید.

سایر علائم اولیه بارداری عبارتند از:

 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تغییرات سینه شامل حساسیت، تورم، احساس سوزن سوزن شدن، یا وجود سیاهرگ‌های آبی قابل توجه
 • تکرر ادرار
 • افزایش دمای پایه بدن
 • گرفتگی یا ناراحتی خفیف در ناحیه لگن بدون خونریزی
 • خستگی
 • داشتن هوس غذایی یا بیزاری از آن
 • افزایش حس بویایی
 • احساس طعم فلزی در دهان

توجه داشته باشید که همه این علائم مختص مرحله اولیه بارداری نیستند، اما ممکن است آن‌ها را تجربه کنید. همچنین لازم به ذکر است که بارداری اولیه همیشه علائم قابل توجهی ایجاد نمی‌کند، بنابراین بهترین راه برای اینکه بفهمید باردار هستید یا نه، انجام تست بارداری است.

آیا علائم هفته اول بعد از لقاح قابل احساس است؟

یکی دیگر از سؤالاتی که درباره علائم بارداری در هفته اول وجود دارد این است که هفته اول بعد از انجام لقاح، به چه علائمی توجه داشته باشیم. همان‌طور که می‌دانید لقاح، زمانی اتفاق می‌افتد که تخمدان یک تخمک را آزاد کرده(تخمک‌گذاری) و اسپرم آن را بارور می‌کند. دوره تخمک‌گذاری در زنان، حدود ۱۴ روز پس از شروع چرخه قاعدگی اتفاق می‌افتد. همچنین لانه‌گزینی حدود ۶ تا ۷ روز پس از لقاح آغاز می‌شود. این درست زمانی است که تخمک بارور شده و به دیواره رحم می‌چسبد. همچنین حرکت تخمک ممکن است عروق خونی دیواره رحم را بشکند که ممکن است باعث خونریزی خفیف و گرفتگی در این ناحیه شود. بنابراین اکثر زنان باردار در هفته اول بعد از لقاح، این علائم را مشاهده خواهند کرد:

خونریزی

خونریزی نشانه اولیه بارداری است اما این خونریزی مانند قاعدگی نیست. شما در این شرایط، خونریزی خفیفی که ممکن است شامل یک نقطه خون یا مقدار کمی ترشح صورتی باشد، را مشاهده کنید. به‌طورکلی در زنان مختلف، لکه‌بینی ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

گرفتگی

شما در هفته اول بارداری خود ممکن است به‌دلیل چسبیدن جنین به دیواره رحم، گرفتگی خفیفی را احساس کنید. این گرفتگی‌ها در نواحی شکم، لگن یا ناحیه کمر احساس می‌شود. گرفتگی در هفته اول بارداری احساسی شبیه به گزگز، کشیدگی یا سوزن سوزن شدن است. همچنین برخی از زنان فقط چند گرفتگی جزئی را تجربه کنید، درحالی که دیگران ممکن است طی چند روز احساس ناراحتی در این نواحی داشته باشند.

وضعیت شکم در هفته اول بارداری

شاید برای شما جالب باشد که بدانید در هفته اول بارداری چه اتفاقات و تغییراتی در شکم شما رخ می‌دهد. در این مرحله، بدن شما درحال آزاد کردن پوشش رحم ماه گذشته است و شروع به تشکیل یک لایه جدید می‌کند. در صورت انجام لقاح و البته با کمی شانس برای بارداری، تخمک بارور شده، لایه ماه آینده را نگه می‌دارد.

یک واقعیت جالب درباره بدن انسان این است که تخمک‌های انسان بزرگترین سلول‌های بدن هستند. به‌طورکلی بدن، تخمک را بین روز ۱۰ تا ۱۹ چرخه قاعدگی شما آزاد می‌کند، درست حدود ۱۴ روز قبل از اینکه دوره بعدی قاعدگی شما شروع شود. در این شرایط، حدود ۱۲ تا ۲۴ ساعت می‌توان تخمک را بارور کرد. باید بدانید که داشتن رابطه جنسی به‌منظور بارداری، حتی قبل از این زمان نیز مفید است، زیرا اسپرم می‌تواند تا شش روز در بدن شما زندگی کند.

اولین علائم بارداری در هفته اول، فوراً ظاهر نمی‌شوند، اما برخی از علائم اولیه بارداری در هفته‎های اول پس از لقاح شامل درد یا حساسیت پستان، حالت تهوع، خستگی و نیاز مکرر به ادرار کردن است. شما در یک هفته بارداری اول بارداری، احتمالاً به این فکر می‌کنید که چگونه می‌توانید بدن خود را برای حمل نوزاد آماده کنید. این ایده خوبی است که بارداری را با وزن مناسب و عاری از عادات بدی مانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل شروع کنید. مصرف کافئین خود را به اندازه یک یا دو فنجان قهوه در روز کاهش دهید.

زمان مناسب برای تست بارداری

بیبی چک یا تست بارداری خانگی

مطمئناً به این فکر می‌کنید که اگر علائمی در هفته اول بارداری نداشتیم، باید چه کاری انجام دهیم؟ خب، پاسخ به این سؤال ساده و واضح است. زیرا تست بارداری یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای تعیین بارداری شما است. درواقع تست بارداری یا بیبی چک میزان هورمون گنادوتروپین کوریونی انسانی (hCG) را در ادرار اندازه‌گیری می‌کند. این هورمون تنها زمانی در ادرار وجود دارد که یک زن باردار باشد.

با رشد و تغییر تخمک به جنین، سلول‌هایی که آن را احاطه کرده و بعداً به جفت تبدیل می‌شوند، hCG  تولید می‌کنند. توصیه ما این است که بهتر است هر چه سریع‌تر پس از عقب افتادن قاعدگی، آزمایش بارداری انجام دهید. تست بارداری ممکن است ۱۰ روز پس از رابطه جنسی بدون پیشگیری از بارداری، نتیجه مثبت بدهد. با این حال، به‌طور معمول حدود ۳ هفته طول می‌کشد تا hCG کافی در ادرار وجود داشته باشد تا آزمایش بارداری مثبت را نشان دهد. تست‌های بارداری مقرون‌به‌صرفه و قابل اعتماد زیادی وجود دارد که بدون نسخه (OTC) یا آنلاین دردسترس هستند. یک تست بارداری خانگی می‌تواند درعرض چند دقیقه نشان دهد که آیا باردار هستید یا خیر. همچنین اکثر این تست‌ها ادعا می‌کنند که تقریباً ۹۹٪ دقت را ارائه می‌دهند.

بنابراین برای کمک به اطمینان از نتیجه دقیق، بهترین زمان برای انجام تست بارداری یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی است. توجه داشته باشید که اگر زودتر از یک هفته پس از عقب افتادن قاعدگی تست بارداری را انجام دهید، ممکن است نتیجه منفی بدهد، حتی اگر واقعاً باردار باشید. همچنین اگر با وجود جواب منفی آزمایش، احساس می‌کنید که باردار هستید، باید آزمایش را بعد از یک هفته، مجدداً تکرار کنید.

برای جلوگیری از نتیجه منفی کاذب، تاریخ انقضای تست بارداری را بررسی کنید و دستورالعمل‌های نوشته شده را به دقت انجام دهید. شما همچنین می‌توانید برای تعیین باردار بودن خود، آزمایش خون بدهید. این آزمایش وجود hCG را در خون تشخیص می‌دهد. آزمایش خون می‌تواند چند روز زودتر از آزمایش ادرار نتیجه مثبت را نشان دهد، اما ممکن است تا ۴۸ ساعت طول بکشد تا نتایج از آزمایشگاه به دست شما برسد.

نکات کلیدی در هفته اول بارداری

 • توجه داشته باشید که در این مرحله، شما هنوز باردار نیستید. درواقع، شما احتمالاً پریود شده‌اید. علائمی که شما تجربه می‌کنید نتیجه PMS است نه بارداری.
 • در صورت تائید بارداری شما، از هفته اول مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های لازم را با تشخیص پزشک شروع کنید. این‌کار به شما در کاهش علائم بارداری در هفته اول کمک می‌کند.
 • عادت‌های ناسالم را کنار بگذارید. آیا هنوز سیگار می‌کشید، الکل می‌نوشید و مقادیر بیش‌ازحد کافئین مصرف می‌کنید؟ شما باید پس از مثبت شدن تست بارداری، انجام این کارها را متوقف کنید. باید عادات بد خود را از هفته اول بارداری خود کنار بگذارید و به سلامت فرزند دلبند خود توجه داشته باشید.
 • ·       برنامه‌ریزی و انجام معاینات و مراقبت‌های قبل از بارداری را در نظر بگیرید. اگر مدتی است که به پزشک خود مراجعه نکرده‌اید، بهتر است قبل از اقدام برای باردار شدن، برای این‌کار برنامه‌ریزی کنید. این یک راه عالی برای تجربه یک بارداری راحت و سلامت خواهد بود.
 • سعی کنید آرامش داشته باشید. بارداری می‌تواند استرس‌زا باشد و تلاش برای بچه‌دار شدن ممکن است اضطراب شما را افزایش دهد. توصیه ما این است که استرس خود را از هفته‌های اول بارداری مدیریت و کنترل کنید و تمام حواس و انرژی خود را صرف مراقبت از خود و فرزند دلبندتان کنید.

سخن پایانی

اگر شما هم جزو خانم‌هایی هستید که برای بارداری و داشتن فرزند آماده می‌شوید، حتماً علائم خود را به‌طور مرتب چک می‌کنید. مطمئناً برای شما مهم است بدانید که علائم بارداری در هفته اول بعد از لقاح و در زمان شروع بارداری چگونه است. باید بدانید که علائم بارداری برای هر زن متفاوت است. برخی از زنان ممکن است در هفته اول بارداری متوجه علائمی مانند لکه‌بینی یا سردرد شوند، اما برخی دیگر ممکن است فقط تاخیر در زمان پریود را تجربه کنند. ما به نگرانی شما توجه داریم و به همین دلیل در این مطلب به بررسی شرایط خانم‌های باردار در هفته اول بارداری پرداختیم.

1 دیدگاه در “علائم بارداری در هفته اول

 1. مامان شروین گفت:

  خیلی کامل بود. لطفا علائم هفته آخر بارداری رو بذارید من خیلی استرس دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *