دسته‌بندی نشده

راهنمای انتخاب سایز لباس بارداری (بالا تنه)

راهنمای انتخاب سایز لباس بارداری (بالا تنه)

بارداری تغییرات زیادی در زندگی شما ایجاد خواهد کرد. بدن شما با رشد جنین دستخوش تغییرات زیادی می‌شود، شکم، سینه و پهلوهای شما ممکن است یکی، دو سایز بزرگتر شوند. حتی ممکن است تورم دست و پا باعث شود که شما به فکر خرید جوراب و کفش مناسب و بزرگتر باشید. در کنار عوارض و مشکلات شایع بارداری این معضل شاید اصلاً به چشم نیایید و یا شاید حتی خوشایند هم باشد، قطعاً‌ اگر از هر بانوی بارداری درباره مشکلات بارداری سوال بپرسید شاید آخرین گزینه تنگی لباس و کفش باشد و باز اگر از بانوان باردار درباره لحظات لذت‌بخش بارداری سوال بپرسید قطعاً از خرید لباس بارداری و خرید برای نوزاد به عنوان بخش هیجان‌انگیز و مفرح بارداری یاد خواهند کرد. به هرجهت به دلیل اهمیت این موضوع و رسالت پینو بیبی که قرار است به تمام دغدغه‌ها و سوالات شما مادران و والدین عزیز پاسخ دهد، در این مقاله دستورالعمل‌های لازم جهت انتخاب سایز لباس‌های بالا تنه بارداری ارائه شده است و در مقاله بعدی دستورالعمل‌ها و راهنمای انتخاب سایز مناسب لباس‌های پایین تنه در دوران بارداری ارائه خواهد شد. پس تا انتهای این مقاله با تیم پینو بیبی همراه باشید تا اطلاعات کافی را در این باره بدست آورید.

راهنمای انتخاب سایز لباس بارداری (بالا تنه)

چگونه سایز مناسب لباس بارداری را پیدا کنم؟

بارداری یکی از زیباترین و معجزه آساترین مراحل زندگی یک زن است، اما پیدا کردن لباس بارداری مناسب و گاهی اوقات پیدا کردن لباس مناسب برای این دوران (حاملگی) می‌تواند کاری خسته کننده‌ای باشد. به خصوص برای بانوانی که برای اولین بار بارداری را تجربه می‌کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، تیم متخصص پینو بیبی در این مقاله تلاش دارد تا راهنمای مناسبی برای انتخاب سایزبندی لباس‌های بارداری ارائه دهد و به شما کمک کند تا متناسب با تغییر شکل بدن خود در دوران بارداری لباس مناسبی انتخاب کنید که علاوه بر راحتی، خوش پوش هم به نظر بیایید. پس با پینو بیبی در این همراه باشید.

اهمیت تناسب اندام

همه ما می‌دانیم که چرا تناسب اندام ضروری است. هیچ‌کس نمی‌خواهد در لباس‌هایش نامناسب و شلخته به نظر برسد و به ‌ویژه زمانی که در مورد بارداری صحبت می‌شود، هر زنی می‌خواهد علاوه بر راحت بودن در این شرایط و ظاهر خود را نیز موجه و زیبا نشان بدهد (البته که شما در حین بارداری زیباتر هستید، زیرا شما، قرار است فرشته‌ کوچکی را به جهان عرضه کنید).

در دوران بارداری، بدن شما دستخوش تغییرات فیزیکی متعددی می‌شود و بدن شما به طور طبیعی روز به روز تغییر می‌کند. بین افزایش وزن، تغییرات هورمونی و افزایش دمای بدن، این احتمال وجود دارد که لباس‌های معمولی شما دیگر برای اندام فعلی شما مناسب نباشند و یا در این لباس‌ها احساس راحتی نداشته باشند.

این درست زمانی است که باید به فکر خرید لباس بارداری باشید وقت آن رسیده است. لباس بارداری با اندازه و متناسب با اندام شما، نه تنها شما را راحت نگه می‌دارد، بلکه به شما کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و شیک به نظر برسید. بنابراین، تناسب اندام برای آرامش ذهنی و باکلاس، مرتب بودن ضروری است.

چگونه هنگام خرید لباس بارداری سایز اندام را اندازه‌گیری کنم؟

سوال اصلی این است اکنون چه سایزی برای این اندام من مناسب است؟ پاسخ بسیار واضح است، در بیشتر موارد اندازه لباس بارداری شما تقریباً با اندازه لباس قبل از بارداری شما یکسان است.

به عنوان مثال، اگر قبل از بارداری از سایز متوسط استفاده می‌کردید، لباس بارداری سایز متوسط برای شما مناسب است. همین مورد در مورد لباس پایین تنه (شلوار و شورت) شما نیز صدق می‌کند. اگر اندازه دور کمر شما قبل از بارداری ۷۲ سانتی‌متر بود، باید به دنبال همان اندازه باشید (فقط مدل بارداری در لباس‌های پایین بارداری اندکی تغییر کرده است). اگر چه دور کمر شما دیگر ۷۲ نیست، اما برای این که خریدار راحت‌تر باشد، شرکت‌ها به شماره قبل از بارداری شما پایبند هستند.

با این حال، ممکن است مواردی وجود داشته باشد که شما نیاز به خرید لباس بارداری یک یا دو سایز بزرگ‌تر و کوچک‌تر از سایز قبل از بارداری خود داشته باشید. این به این دلیل است که همه چیز به برند، طراحی کالا و شکل بدن شما در دوران بارداری بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر پارچه لباس بارداری به اندازه کافی کشدار باشد، ممکن است یک سایز کمتر از سایز لباس معمولی خود را تهیه کنید. در غیر این صورت، بهتر است لباس بارداری یکی یا دو سایز بالاتر را بپوشید.

نمودار اندازه لباس بارداری: نکاتی برای یافتن لباس مناسب

بسیاری از مادران باردار نگران سایزبندی صحیح لباس‌های بارداری هستند و خرید خود را به تعویق می‌اندازند تا زمانی که درک خوبی از تغییر بدنشان داشته باشند. اگر چه این رویکرد ممکن است برای برخی کارساز باشد، اما برای همه مناسب نیست. به هر حال بارداری، زنان را به طور متفاوتی تحت تأثیر قرار می‌دهد و هر بارداری منحصر به فرد است و شرایط افراد در بارداری با هم متفاوت است. به همین دلیل است که بهترین راه برای خرید لباس بارداری این است که لباس‌هایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی همه کاره باشند تا با هر تغییری که ممکن است در بارداری ایجاد شود، سازگار شوند. به عنوان مثال، بارداری‌های بعدی ممکن است باعث بزرگتر شدن شکم شما شود و حتی گاهی اوقات تغییرات را زودتر از بارداری اول تجربه کنید. خرید لباس بارداری به محض این که فرصت خرید دارید، راه خوبی برای آماده شدن برای تغییراتی است که بارداری به همراه خواهد داشت.

به عنوان یک قاعده کلی، توصیه می‌کنیم اندازه بارداری را متناسب با اندازه قبل از بارداری خود انتخاب کنید. با این حال، اگر احساس می‌کنید وزن بیشتری اضافه کرده‌اید، می‌توانید به یک سایز بالاتر بروید یا لباس بارداری سایز بزرگ را در نظر بگیرید. قبل از خرید هر لباس بارداری، ضروری است که بدانید چه چیزی را اندازه‌گیری کنید و چگونه آن را به روش صحیح اندازه‌گیری کنید. نواحی مهمی مانند سینه، لگن و کمر و برآمدگی شکم خود را اندازه‌گیری کنید. توجه بر روی سینه‌بند‌های بارداری و یا شیردهی را فراموش نکنید که به افزایش راحتی در ناحیه پستان شما کمک می‌کند و با افزایش اندازه کاپ، سینه بند می‌تواند از پشت پستان‌ها را پشتیبانی کند.

راز موفقیت در خرید لباس بارداری، برنامه‌ریزی از قبل و ایجاد فضا برای تغییراتی است که بارداری در بدن شما ایجاد می‌کند. برای استفاده مؤثر از نمودارهای اندازه، مهم است که بدانید چگونه مناطق بحرانی ذکر شده در بالا را به درستی اندازه‌گیری کنید. هنگام اندازه‌گیری سینه، مطمئن شوید که بازوهایتان کنار پهلو‌هایتان شل باشند. در صورت امکان، به شخص دیگری اجازه دهید اندازه‌گیری‌های شما را انجام دهد تا از دقت بهتر اطمینان حاصل شود. مهم‌ترین نقاط پستان، کمر و برآمدگی شکم، باسن است. آن‌ها را اندازه بگیرید و به یاد داشته باشید که در حالی که این مقادیر را با دقت اندازه می‌گیرید، کاملاً عمودی و صاف بایستید، حالت قوز کرده نداشته باشید و پاها‌ی‌تان هم عرض شانه باز باشد.

نمودار اندازه لباس بارداری: نکاتی برای یافتن لباس مناسب

دستورالعمل‌های زیر را دنبال کنید تا اندازه‌های فعلی خود را پیدا کنید و خودتان اندازه سایز باردای خود را بیابید:

سوتین و سینه بند

 • پستان‌ها: از زیر بازوها متر را عبور دهید و اندازه کاملترین دور پستان خود را متر کنید.
 • زیر پستان‌ها: متر را از زیر پستان خود عبو دهید و دور زیر سینه خود را اندازه بگیرید (خط سینه‌بند).

بلوز

 • شانه: از پشت از یک شانه تا شانه دیگر را اندازه‌گیری کنید، پهن‌ترین بخش شانه را اندازه بگیرید.
 • سینه: متر را از زیر بازوها رد کرده و دور تا دور سینه را اندازه بگیرید.
 • زیر سینه: دور زیر سینه خود را اندازه بگیرید.

پیراهن ماکسی

شانه: از پشت یک شانه تا شانه دیگر، را در پهن‌ترین نقطه اندازه بگیرید.

طول: از بالای شانه به پایین بدن را اندازه بگیرید.

سینه: زیر بازوها را اندازه بگیرید، دور سینه خود را اندازه بگیرید.

زیر سینه: دور زیر سینه خود را اندازه بگیرید.

باسن: دور پهن‌ترین قسمت باسن خود را اندازه بگیرید.

ران: دور پهن‌ترین قسمت ران خود را اندازه بگیرید.

اگر چه این یادداشت‌های اندازه‌گیری برای همه تیپ‌ها و اندازه‌ها کار می‌کنند، اما همیشه باید به نمودارهای اندازه برند و توضیحات ارائه شده در صفحه محصول نیز مراجعه کنید.

چه زمانی به دنبال لباس بارداری باشیم؟

هر بانویی، بارداری را متفاوت تجربه می‌کند. در حالی که برخی از بانوان در اوایل بارداری وزن اضافه می‌کنند، برخی دیگر از بانوان می‌توانند لباس‌های قبل از بارداری خود را برای مدت طولانی‌تری بپوشند.

در واقع، زمان مناسب برای خرید لباس بارداری زمانی است که هنگام پوشیدن لباس‌های معمولی خود احساس ناراحتی می‌کنید. اگر هنوز سردرگم هستید که آیا زمان آن رسیده است که لباس بارداری تهیه کنید یا خیر؟ در این جا چند علامت برایتان آورده‌ایم که هشدار می‌دهد باید برای تهیه لباس بارداری اقدام کنید:

 • زمان بستن سینه‌بند، شما احساس سفتی و فشار در پستان خود دارید: اگر سوتین‌های معمولی شما به درستی به کار شما نمی‌آیند، به خرید سوتین بارداری فکر کنید.
 • دکمه یا زیپ شلوار بسته نمی‌شود و یا در صورت بسته شدن احساس فشار و ناراحتی دارید و یا مرتباً دکمه یا زیپ و بند لباس و یا شلوار را باز می‌کنید تا کمی احساس راحتی داشته باشید. این نشانه آن است که باید یک شلوار بارداری یا یک جوراب شلواری ساق بلند بخرید.
 • شکم در حال رشد شما از زیر پیراهن یا تاپ بیرون می‌زند: اگر برآمدگی شکم شما شروع به بیرون زدن از زیر پیراهن و تاپ شما کرده است، احتمالاً زمان آن رسیده است که تاپ‌های بلند که قابلیت کشش هم دارند را بپوشید.

زمانی که دیگر شما نتوانید از لباس‌های معمولی خود استفاده کنید، وقت آن رسیده خود رو نونوار کنید و لباس بارداری خریداری کنید.

کمد لباس بارداری شما: لیست لباس‌های ضروری در دوران بارداری

در اینجا لیستی از رایج‌ترین لباس‌های بارداری که برای کمد لباس خود نیاز دارید آورده شده است:

 • تاپ‌های بارداری مانند بلوز و پیراهن بارداری، تی‌ شرت بارداری و کورتا و کورتی بارداری (لباس‌های ماکسی و نخی). برخی تی‌شرت های بارداری برای شیردهی نیز مناسب هستند و قسمت رو پستان‌ها را می‌توان کنار زد و کودک را شیر داد پس گزینه مناسب برای بارداری و شیردهی است.
کمد لباس بارداری شما: لیست لباس‌های ضروری در دوران بارداری
 • شلوار بارداری مانند ساق و کاپری بارداری، شلوار جین و دامن جین بارداری و شورت بارداری.
 • لباس‌های بارداری مانند لباس‌های روز بارداری، لباس مجلسی لباس‌های مخصوص انواع جشن‌های بارداری.
 • لباس‌های زیر زنانه بارداری مانند سوتین، شورت و شلوار زیر.
 • لباس‌های شب بارداری مانند شب‌خواب، لباس خواب، پیراهن و پیژامه.

بیشتر لباس‌ها را می‌توان برای دوران بعد از زایمان و شیردهی تا زمانی که دوباره به حالت طبیعی و قبل از بارداری برگردید نیز استفاده کرد. برای خرید ۲ جفت شلوار بارداری به همراه سایر لوازم ضروری کمد لباس بارداری، مانند سوتین و لباس زیر راحت، تاپ‌های گشاد، دامن یا لباس و کفش‌های راحت برنامه‌ریزی کنید.

زمان خرید سوتین پرستاری (شیردهی) و نحوه قرار دادن آن‌ها

سوال اینجاست سوتین‌های زایمان و شیردهی را چه زمانی باید خرید؟ آیا بین سوتین‌های زایمان و پرستاری (شیردهی) تفاوتی وجود دارد؟ پاسخ کوتاه است خیر. شما می‌توانید خیلی هوشمدانه سوتین را انتخاب کنید که برای بارداری و شیردهی هر دو مناسب باشد. سوتین‌های انتخاب کنید که علاوه بر متناسب بودن و راحتی، کاپ انعطاف‌پذیری داشته باشد یعنی برای شیردهی نیز مناسب باشند.

زمان خرید سوتین پرستاری (شیردهی) و نحوه قرار دادن آن‌ها

بهترین زمان‌های خرید سوتین بارداری

اگر قصد خرید سوتین مناسب با رشد پستان‌های خود در زمان بارداری را دارید دو حالت کلی وجود دارد.

 • سه ماهه اول و دوم: به طور کلی، اندازه کاپ شما در ۲۰ هفته اول بارداری بیشتر می‌شود و قفسه سینه شما بعد از آن، از هفته ۲۰ به بعد شروع به بزرگ شدن می‌کند. توصیه می‌کنیم اولین سوتین‌های بارداری خود را در مقطعی از سه ماهه دوم بارداری خود بخرید، زمانی که اندازه کاپ شما کم و بیش ثابت شد.
 • هفته‌های پایانی بارداری: اندازه کاپ شما در این دوران با ورود شیر به پستان‌ها مجدداً بزرگ می‌شود، قبل از این که پس از ایجاد یک روال شیردهی به حالت عادی خود بازگردد، زمان مناسبی برای تهیه سوتین جدید است. پیشنهاد ما خرید مجموعه دوم سوتین، چند هفته قبل از موعد مقرر برای هفته‌های آخر بارداری و هفته‌های اول شیردهی است.

انتخاب سوتین یا سینه بند در بارداری و شیردهی

اگر قصد خرید سینه بند جدید دارید که به نظر می‌رسد با توجه به رشد پستان‌ها تهیه سینه بند جدید امری اجتناب ناپذیر است. برای انتخاب سایز مناسب سوتین دو مدل انتخاب وجود دارد:

 • حالت اول: به عنوان یک قانون خوب؛ یک سایز کاپ و یک سایز پشتی را به اندازه معمول سوتین قبل از بارداری خود اضافه کنید. بنابراین اگر معمولاً ۳۲C می‌پوشید، با امتحان ۳۴D شروع کنید. این سوتین‌ها باید در تنگ‌ترین بخش‌ها احساس حمایتی و راحتی داشته باشند و به شما فضای زیادی برای تنظیم تناسب در حین رشد می‌دهند.
 • مجموعه دوم: اندازه سوتین بارداری خود را بگیرید، یک کاپ به اندازه آن اضافه کنید و یک سایز پشت را کم کنید. بنابراین اگر در اواخر بارداری از ۳۴D استفاده می‌کنید، باید برای شیردهی از ۲۳ DD استفاده کنید. شما باید در این سوتین‎ها در شل‌ترین حالت احساس امنیت داشته باشید تا بتوانید وقتی بدنتان به حالت عادی باز می‌گردد، تناسب و سایز آن را تنظیم کنید.

کدام سوتین بارداری بهتر است؟

 • در طول روز: بهتر است سوتین‌های با پارچه‌های نرم و قابل تنفس با انعطاف‌پذیری و پشتیبانی عالی انتخاب کنید (بدون فنر و سیم). سوتین‌های بارداری و شیردهی بدون درز با ساپورت الاستیک گزینه فوق العاده‌ای هستند.
 • در شب: برای راحتی و آسایش، هیچ چیز بهتر از سوتین‌های خواب بارداری و شیردهی که فوق‌العاده نرم، بدون گیره یا قلاب (قزن) می‌باشد، نیست زیرا دیگر مزاحم خواب شما را در شب نمی‌شوند و در بدنتان فرو نمی‌روند. این سوتین‌ها حمایت کاملی را از پستان‌های شما در طول بارداری ارائه می‌دهند. برخی از این سوتین‌ها دارای کاپ‌ها هستند که پس از تولد نوزاد برای شیردهی می‌توان آن‌ها را کنار زد و نوزاد را شیر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *