ماه به ماه رشد کودک خردسال, نوزاد و شیرخوارگی

رشد نوزاد در یازده ماهگی

یازده ماهگی نوزاد

در یازده ماهگی نوزاد، اولین تولد کودک شما نزدیک است و شما احتمالاً احساسات متنوعی را از هیجان اولین جشن تولد گرفته تا غم و اندوه به خاطر این واقعیت که کوچولوی شما در آستانه تبدیل شدن به یک کودک خردسال است، تجربه می‌کنید. بهتر است بدانید که مهم نیست چه احساسی دارید. احساسات شما موجه هستند؛ حتی اگر روز به روز تغییر کنند. شما و کودک ده ماهه شما در سال گذشته کارهای زیادی انجام داده‌اید و حتی ماجراهای بیش‌تری در انتظار شماست. پس از آخرین ماه قبل از تولد یک سالگی او که نقطه عطفی در رشد کودک شما به شمار می‌رود، لذت ببرید. هنوز چیزهای زیادی در مورد رشد و تکامل کودک شما برای جشن گرفتن وجود دارد.

بنا به گفته متخصصان اطفال، در یازده ماهگی نوزاد، او زمان بیش‌تری را در حالت ایستاده سپری می‌کند. او در حالی که در حالت ایستاده قرار دارد، در حال حرکت و کاوش است، اما همچنان خزیدن یا حرکت به روش‌های دیگر را نیز انجام می‌دهد. به طور معمول کودک یازده ماهه می‌تواند در اطراف وسایل خانه حرکت کند و برخی از آن‌ها در یازده ماهگی گام‌های مستقل برمی‌دارند و بدون هیچ گونه کمکی می‌ایستند.

اگر کنجکاو هستید که در این ماه چه انتظار دیگری باید از کودک یازده ماهه خود داشته باشید، ادامه مطلب را بخوانید. در این مقاله ما اطلاعاتی را در مورد آنچه که باید در مورد آن نقاط عطف رشد مهم و همچنین تغذیه، خواب، ایمنی و موارد دیگر کودک خود بدانید در اختیار شما قرار می‌دهیم.

رشد نوزاد در یازده ماهگی

  • رشد: در یازده ماهگی نوزاد نه تنها مهارت‌های حرکتی درشتی او مانند ایستادن و راه رفتن رشد و توسعه پیدا می‌کنند، بلکه او با گفتن یک یا دو کلمه و اشاره با دست‌هایش در برقراری ارتباط با دیگران نیز پیشرفت می‌کند. همچنین درک نحوه برداشتن صحیح اشیاء در او بهتر می‌شود و می‌توانند اشیاء را پرتاب کند.
  • خواب: کودک یازده شما به حدود ۱۴ ساعت خواب نیاز دارد که حدود ۱۱ ساعت از این خواب در شب اتفاق می‌افتد. سه ساعت باقی مانده معمولاً بین دو چرت تقسیم می‌شود؛ اما برخی از نوزادان به یک چرت در روز تغییر برنامه می‌دهند.
  • تغذیه: نوزادان در این سن شروع به کم‌تر خوردن شیر خشک یا شیر مادر می‌کنند و بیش‌تر غذاهای جامد می‌خورند. در نتیجه، اکثر نوزادان در این سن سه وعده غذایی در روز و احتمالاً یک میان وعده می‌خورند. توصیه می‌شود در یازده ماهگی نوزاد،از دادن شیر گاو یا غذاهایی که در آن‌ها شیر گاو به کار رفته به کودک خودداری کنید و تا بعد از تولد یک سالگی او به او شیر گاو ندهید.

در این سن، والدین گاهی نگران هستند که چرا کودک یازده ماهه آن‌ها هنوز راه نمی‌رود؛ به‌ ویژه اگر بچه‌های دوستانشان راه می‌روند. اما پزشکان اطفال خاطر نشان می‌کنند که احتمالاً هیچ جای نگرانی در مورد آن وجود ندارد. رشد در این سن به درجات و درصدهای مختلف بستگی دارد. برخی از نوزادان در یازده ماهگی شروع به راه رفتن کرده‌اند و برخی دیگر هنوز به آن مرحله نرسیده‌اند. هر دوی این حالت‌ها بسیار رایج هستند.

به مرور زمان که پاهای نوزاد مقاومت بیش‌تری پیدا می‌کنند و بدن او قوی‌تر می‌شود، کودک شما نیز در حرکت خود ماجراجوتر می‌شود. کودکان یازده ماهه از وسایل نیز بالا می‌روند. آن‌ها می توانند از وسایل بالا بروند و همینطور می‌توانند از جای خود بلند شوند و وسایل را واژگون کنند. به همین دلیل، متخصصان اطفال توصیه می‌کنند که والدین باید بیش‌تر از خطر سقوط کودک یازده ماهه آگاه باشند. بهتر است به این فکر کنید که چگونه مبلمان سنگین را روی دیوار محکم کنید و اطمینان حاصل کنید که کودک شما از چیزهایی که برای بالا رفتن در نظر گرفته نشده‌اند، بالا نمی‌رود. همه والدین کمی نگران سقوط کودک به زمین هستند، اما کودک یازده ماهه این کار را ۱۰۰ بار در روز انجام می‌دهد. اما اگر کودک از جایی که بلندتر از ۶۱ تا ۹۱ سانتی متر است بالا برود و سقوط کند، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند؛ به خصوص بسته به سطحی که کودک روی آن فرود می‌آید.

در این سن، کودک شما به پیشرفت و رشد در مهارت‌های زبانی و ارتباطی خود ادامه می‌دهد. به علاوه در یازده ماهگی نوزاد، او شروع به درک بیش‌تر آنچه که شما می‌گویید کرده است. کودک یازده ماهه شروع به انجام کاری می‌کند که به آن «توجه مشترک» گفته می‌شود که در آن کودک به چیزی که شما به آن اشاره می‌کنید، نگاه می‌کند. او همچنین به طور فزاینده‌ای نسبت به چیزهایی که نام و کارآیی دارند، آگاه است. بنابراین ممکن است سعی کند موهای خود را با برس مو شانه بزند یا تلفن را کنار گوش خود نگه دارد.

در ۱۱ ماهگی، بیش‌تر پسرها به طور متوسط ۹.۴ کیلوگرم وزن دارند و قد آن‌ها ۷۴.۴ سانتی متر است؛ در حالی که بیش‌تر دختران ۸.۷ کیلوگرم وزن دارند و قد آن‌ها ۷۲.۸ سانتی متر است.کودک یازده ماهه شما همچنین در این ماه ماهیچه بیش‌تری می‌گیرد و با راه رفتن و تحرک بیش‌تر، کمی از چربی کودکانه او آب می‌شود.

مراحل رشدی نوزاد یازده ماهه

حرکت، رشد زبان و مهارت‌های حرکتی ظریف همچنان موضوع اصلی یازده ماهگی نوزاد است. بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که نوزاد شما تحرک و ارتباط‌ بیش‌تری داشته باشد. در این سن، متخصصان اطفال انتظار دارند که نوعی تحرک از کودک شما ببینند. این حرکت چه خزیدن، راه رفتن با کمک گرفتن جایی یا راه رفتن مستقل باشد، مهم این است که کودک یازده ماهه باید بتواند از نقطه A به نقطه B برود. برخی از نوزادان ممکن است مهارت بیش‌تری را در مورد حرکت و انجام حرکات مستقل‌تر مانند ایستادن بدون کمک یا برداشتن یک یا دو قدم اول از خود نشان دهند. سایر نوزادان ممکن است در عوض مهارت‌های خزیدن خود را بهبود بخشند.

بنا به گفته متخصصان اطفال، اگر به کودکان یازده ماهه اجازه داده شود با نظارت دقیق والدین تمرین کنند، کودکان در این سن نیز می‌توانند یاد بگیرند که از پله‌ها بالا بروند. برخی از نوزادان در این سن دو یا سه قدم بدون تکیه گاه راه می‌روند و بدون این که جایی را نگه دارند، می‌توانند برای چند ثانیه بایستند.

در یازده ماهگی نوزاد، کودک شما احتمالاً به روش‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کند. او علاوه بر گفتن یک یا دو کلمه، ممکن است از دست خود بیش‌تر برای برقراری ارتباط استفاده کند. اما اگر او هنوز کلمه به زبان نمی‌آورد نگران نباشید. کودکان در زمان مناسب خود به این مرحله خواهند رسید. کودک یازده ماهه همچنین روی مهارت‌های حرکتی ظریف خود کار می‌کند. به عنوان مثال، برخی از نوزادان گرفتن صحیح اشیاء را در این سن درک کرده‌اند و برخی دیگر همچنان روی آن کار می‌کنند. در یازده ماهگی نوزاد، کودکان اغلب از حرکات دست برای برقراری ارتباط با خواسته‌ها و نیازهای خود استفاده می‌کنند. آنها به دستورالعمل‌های ساده واکنش نشان می‌دهند، دست‌های خود را دراز می‌کنند تا آن‌ها را بلند کنید و به چیزهای مختلف اشاره می‌کنند. آن‌ها همچنین کلماتی مانند نه را درک می کنند؛ حتی اگر تصمیم بگیرند که به آن گوش ندهند.

یازده ماهگی نوزاد

رفتارهای رایج کودک یازده ماهه

  • اشیاء را پرتاب می‌کند.
  • برای چند ثانیه می‌ایستد.
  • اسباب بازی‌هایی که زیر فنجان پنهان شوند را پیدا می‌کند.
  • با آهنگ‌ها آواز می‌خواند.
  • با موسیقی جنب و جوش می‌کند.

تغذیه یازده ماهگی نوزاد

در حال حاضر، کودک شما احتمالاً سه وعده غذایی در روز و همچنین شیر مادر یا شیر خشک می‌خورد. از آنجایی که وعده‌های غذایی او در زمان های قابل پیش بینی تری قرار می‌گیرد، ممکن است بخواهید زمان صرف غذای او را در کنار خانواده تدارک ببینید. با این کار نه تنها کودک شما می‌تواند از خوردن وعده‌های غذایی در کنار خانواده چیزهای زیادی بیاموزد، بلکه مزایای زیادی نیز از خوردن وعده‌های غذایی خانوادگی برای او حاصل می‌شود. بنابراین ممکن است بخواهید از هم اکنون این عادت را در کودک خود ایجاد کنید. در یازده ماهگی نوزاد، کودک شما همچنین در خوردن غذاهای جامد استقلال بیش‌تری پیدا می‌کند. او در برداشتن غذا بهتر عمل می‌کند و حتی ممکن است سعی کند از قاشق و فنجان رو باز استفاده کند. در ۱۱ ماهگی، بسیاری از نوزادان غذاهای انگشتی می‌خورند و خودشان غذا می‌خورند و همچنین تنوع غذایی بیش‌تری دارند. آن‌ها همچنین در استفاده از فنجان روباز در وعده‌های غذایی بهتر می‌شوند.

هنوز باید مراقب باشید که چه نوع غذاهایی را به کودک یازده ماهه خود می‌دهید. در این ماه نه تنها باید از دادن عسل و شیر گاو به او خودداری کنید؛ بلکه باید مراقب خطرات خفگی نیز باشید. هرگز به نوزادان تکه‌های گرد و بزرگ غذا ندهید که ممکن است در گلویشان گیر کند. همچنین همیشه سه قاعده را در مورد غذای کودک خود در نظر بگیرید: به اندازه لقمه دقت داشته باشید، مطمئن شوید که نوزاد شما هنگام غذا خوردن می‌نشیند و بر غذا خوردن او نظارت داشته باشید. اگر کودک در حال حرکت غذا بخورد، ممکن است خفه شود.

همچنین بهتر است از دادن آب میوه به کودک یازده ماهه خود خودداری کنید. آکادمی اطفال آمریکا (AAP) خاطر نشان می‌کند که آب میوه نباید به طور مداوم به نوزادان زیر ۱۲ ماه داده شود. پس از اولین تولد، نوزادان می‌توانند به طور روزانه مقادیر محدودی آب میوه مصرف کنند. بسیاری از والدین می‌پرسند که آیا در یازده ماهگی نوزاد، او باید در این سن آب میوه بخورد یا نه؟ اما هیچ دلیل تغذیه‌ای برای دادن آب میوه به نوزاد وجود ندارد. اگر تصمیم دارید به کودک خود آب میوه بدهید، نباید بیش از حداکثر ۱۱۳ تا ۱۷۰ گرم در روز بدهید.

متخصصان اطفال والدین را تشویق می‌کنند تا به نوزادان اجازه دهند که تصمیم بگیرند در یک زمان معین چقدر غذا می‌خواهند بخورند. همچنین باید به ارائه انواع غذاهای مختلف به کودک ادامه دهید؛ حتی غذاهایی که کودک شما دوست ندارد. اگرچه نباید کودک خود را مجبور کنید چیزی بخورد، اما کودک قبل از این که تصمیم بگیرد که آیا غذای خاصی را دوست دارد یا خیر، چندین بار باید آن را امتحان کند. همچنین ممکن است متوجه شوید که کودک شما در حال حاضر وقتی چیزی را می خورد که دوست ندارد، حالت چهره خود را تغییر می‌دهد. به معرفی غذاهای جدید ادامه دهید و زمان غذا را برای خود و کودک خود سرگرم کننده کنید.

خواب نوزاد یازده ماهه

در یازده ماهگی نوزاد، کودک شما در طول شب می‌خوابد و ممکن است خواب روز او به یک چرت در روز تبدیل شود. این می‌تواند برای والدین چالش برانگیز باشد؛ به خصوص اگر آن‌ها از زمان دو چرت روز کودک خود برای رسیدگی به خودشان یا برای انجام کارهای خود در حالی که کودکشان خواب است، استفاده می‌کردند. برخی از نوزادان حتی ممکن است به طور کلی در برابر چرت زدن در طول روز مقاومت کنند. اما مهم است که با برنامه خواب کودک خود سازگار باشید. او هنوز در این سن به ۱۴ ساعت خواب نیاز دارد که بخشی از این خواب در طول روز اتفاق می‌افتد.

این احتمال وجود دارد که نوزاد شما در یازده ماهگی دچار یک پسرفت خفیف خواب شود. به احتمال زیاد این به دلیل جهش رشد یا دندان در آوردن است. به گفته متخصصان اطفال، برخی از نوزادان حتی زمانی که در حال یادگیری یک مهارت رشد هستند، کم شدن خواب را تجربه می‌کنند. وقتی کودک شما از خواب بیدار می‌شود، او را آرام کنید. اما به او زمان و مکان بدهید تا خودش دوباره بخوابد.

برنامه روزانه کودک یازده ماهه

نوزادان در این سن فعال، پر انرژی و مشتاق کشف دنیای اطراف خود هستند. علاوه بر این، کودک شما احتمالاً طبق یک برنامه منظم می‌خوابد و غذا می‌خورد که برنامه ریزی غذا همراه خانواده را کمی آسان تر می‌کند. فقط سعی کنید با برنامه خواب کودک خود هماهنگ باشید. در حالی که هر چند وقت یک‌ بار خارج شدن از برنامه مشکلی ندارد، اما نوزادان با قابل پیش‌بینی بودن روتین رشد می‌کنند. این به این معنا نیست که شما باید در خانه زنجیر شوید. در واقع بیرون رفتن و دیدن دنیا مهم است؛ حتی یک سفر کوتاه به سوپرمارکت می‌تواند یک تجربه جذاب برای نوزاد باشد.

در زمان بیداری، کودک شما از بازی با انواع اسباب بازی‌های مختلف لذت می‌برد. از اسباب‌بازی‌ گرفته تا کتاب‌ها و بلوک‌های اسباب بازی، کودک شما نه‌ تنها یاد می‌گیرد که هر چیزی چگونه کار می‌کند، بلکه به داستان‌های مختلف گوش می‌دهد، از دستانش استفاده می‌کند، به همراه موسیقی جست و خیز می‌کند و به اطراف حرکت می‌کند. هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا محیطی امن و محرک فراهم کنید که به کودک شما امکان یادگیری و کاوش را می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *