ماه به ماه رشد کودک خردسال, نوزاد و شیرخوارگی

رشد نوزاد در ده ماهگی

ده ماهگی نوزاد

در ده ماهگی نوزاد، کوچولوی شما به سرعت به اولین سالگرد تولد خود نزدیک می‌شود و هر روز تحولات و تغییرات جدید و هیجان انگیزی برای او اتفاق می‌افتد که هر دو از آن‌ها لذت خواهید برد. این ماه همچنین نقطه‌ای است که بسیاری از نوزادان معمولاً در نقاط عطف رشد مانند ایستادن و قدم برداشتن، پیشرفت‌های بزرگی دارند و خودشان غذا می‌خورند.

بر اساس گفته متخصصان اطفال، اتفاق بزرگ دوه ماهگی نوزاد حرکت و کاوش است. اکثر کودکان ده ماهه نوعی خزیدن انجام می‌دهند. کودکانی که در حال خزیدن هستند ممکن است از حرکات جایگزین استفاده کنند. آن‌ها همچنین خود را در نزدیکی وسایل بالا می‌کشند، خود آن‌ها به خوبی غذا می‌خورند و زمانی که می‌خواهند شما را صدا بزنند، “مامان” و “بابا” می‌گویند. واضح است که این دوران هیجان انگیزی در زندگی شما و کودکتان به شمار می‌رود که در آن به نظر می‌رسد مهارت‌ها و توانایی‌های او یک شبه گسترش پیدا می‌کنند. گاهی اوقات زمانی که سعی می‌کنید با همه تغییرات کودک ده ماهه خود همراه باشید، ممکن است احساس کنید که زندگی با سرعت سرسام آوری در حال حرکت است. برای این که ببینید در این ماه می‌توانید انتظار چه چیز دیگری را داشته باشید، این مقاله را بخوانید. در ادامه اطلاعاتی در مورد همه چیز از نقاط عطف رشد و مراقبت در ده ماهگی نوزاد گرفته تا خواب، تغذیه و ایمنی او پیدا صحبت خواهیم کرد.

رشد نوزاد در ده ماهگی

 • رشد: حرکت کودک ده ماهه شما به طور فزاینده‌ای زیاد می‌شود و با خزیدن، راه رفتن با گرفتن یک تکیه گاه و بالا کشیدن خود از یک پایه در محیط اطراف خود حرکت می‌کند. او همچنین ممکن است بتوانند کلماتی مانند “مامان” و “بابا” را بگوید و همچنین با انگشت شست و سبابه خود به چیزها اشاره می‌کنند، ضربه ملایم می‌زنند و اشیاء را بر می‌دارد.
 • خواب: در ده ماهگی نوزاد، کودک در مجموع حدود ۱۴ ساعت در روز می‌خوابد که ۱۱ ساعت از این خواب در شب و سه ساعت در طول روز اتفاق می‌افتد. بیش‌تر کودکان ده ماهه دو چرت در طول روز می‌زنند، اما برخی از آن‌ها در عصر خواب طولانی‌تری دارند.
 • تغذیه: در حال حاضر، احتمالاً کودک شما در خوردن غذاهای انگشتی حرفه‌ای شده است و می تواند خودش غذا بخورد؛ اگرچه ممکن است این فرآیند گاهی اوقات کمی نامرتب شود. او همچنین می‌تواند بیش‌تر غذاها را به جز شیر گاو و عسل و همچنین غذاهایی که برای کودک ده ماهه خطر خفگی دارند، از جمله انگور، هات داگ، کشمش، آجیل و ذرت بوداده بخورد.

در ده ماهگی نوزاد، فرزند شما در تمرین و آماده شدن برای راه رفتن قوی تر می‌شود. او همچنین در حال تکمیل و پیشرفت در تعدادی از مهارت‌ها می‌باشد که از زمان ۹ ماهگی خود روی آن‌ها کار کرده است. علاوه بر این، مغز کودک ده ماهه شما مانند یک اسفنج کوچک عمل می‌کند که اطلاعات را از اطراف خود جذب می‌کند؛ بنابراین سعی کنید که در مورد چیزهایی که نوزاد شما می‌بیند و همچنین کارهایی که شما انجام می‌دهید با نوزاد خود صحبت کنید. چه به نوزاد خود بگویید که چگونه پوشک او را عوض می‌کنید یا به مناظر هنگام پیاده روی همراه با یکدیگر اشاره کنید، کودک شما گوش می‌دهد و یاد می‌گیرد. هرگز از تعامل و ارتباط برقرار کردن با کودک خود خجالت نکشید؛ حتی اگر فقط شما دو نفر باشید.

همچنین می‌توانید با تهیه اسباب‌بازی‌هایی که به کودک ده ماهه کمک می‌کنند مهارت‌های خود را تمرین کند یا با راه رفتن با آن‌ها یا گرفتن دست‌هایش در حالت ایستاده، به رشد مهارت‌های حرکتی درشت و ظریف کودک خود ادامه دهید. معمولاً در حدود ده ماهگی نوزاد، کودکان تحرک بیش‌تری دارند. آن‌ها می‌خزند، خود را برای ایستادن به بالا می‌کشند و با تکیه به جایی در حال حرکت هستند. برخی از کودکان ده ماهه حتی راه می‌روند. این اتفاق نادر است؛ اما اتفاق می‌افتد. نوزادان در این سن نیز بیش‌تر خودشان غذا می‌خورند و غذای انگشتی را بر می‌دارند.

در ده ماهگی نوزاد، وزن اکثر نوزادان پسر حدود ۹ کیلوگرم می‌باشد؛ در حالی که نوزادان دختر به طور متوسط ۸.۴ کیلوگرم وزن دارند. علاوه بر این، قد نوزادان پسر حدود ۷۳.۴ سانتی متر است؛ در حالی که قد بیش‌تر نوزادان دختر حدود ۷۱.۳ سانتی متر می‌باشد.

نقاط عطف رشد نوزاد در ده ماهگی

در ده ماهگی نوزاد، او معمولاً وقتی هر دو دست او را بگیرید، با شما راه می‌رود. او همچنین صداهای گفتاری را تقلید می‌کند، به کلمه نه پاسخ می‌دهد و ممکن است چند کلمه را به زبان بیاورد. او همچنین در استفاده از دستان خود بهتر می‌شود؛ به این معنی که چیزهایی که کودک قبلا در برداشتن آن‌ها مشکل داشته است، اکنون با سهولت بیش‌تری برداشته می‌شوند. کودکان ده ماهه در این سن می‌توانند از انگشت شست و سبابه خود برای برداشتن وسایل استفاده کنند و همه چیز را به دهان خود می‌برد. او همچنین می‌تواند دست بزند یا دست تکان دهد و حتی ممکن است یک یا دو کلمه را به زبان بیاورند، حتی با وجود این که هنوز هم زیاد غرغر می‌کند و اصوات بی معنی به زبان می‌آورد. شما همچنین باید از آنها انتظار داشته باشید که تماس چشمی برقرار کنند و همچنین با افراد اطراف خود پاسخ دهند و با ان‌ها تعامل کنند.

بر اساس گفته متخصصان اطفال، مهارت تشخیص ماندگاری اشیاء (یک مفهوم روان شناختی در رشد کودکان ده ماهه) نیز در این سن بسیار توسعه یافته است. برای مثال وقتی اسباب بازی یا شیء دیگری را پنهان می‌کنید، کودک ده ماهه شما متوجه می‌شود که آن اسباب بازی با وجود این که دیده نمی‌شود، هنوز وجود دارد. او همچنین می‌داند که شما هنوز در جایی در خانه هستید؛ حتی زمانی که همراه با او نیستید. به همین دلیل وقتی اتاق را ترک می‌کنید، ممکن است برای صدا کردن شما گریه کنند؛ به خصوص به این دلیل که اضطراب جدایی هنوز در این سن رایج است.

به طور کلی تا زمانی که کودک ده ماهه شما در اطراف محیط خود حرکت می‌کند، از دستان خود استفاده می‌کند و غرغر می‌کند و صدای کودکانه از خود ایجاد می‌کند، احتمالاً جایی برای نگرانی نیست؛حتی اگر احساس می‌کنید که او کمی از هم‌ بازی‌ها یا سایر کودکان هم سن و سال خود عقب است. به خود یادآوری کنید که هر کودکی با سرعت خاص خود رشد می‌کند و مراحل رشدی، قوانین سفت و سختی نیستند که به هیچ عنوان نتوان از آن‌ها عبور کرد، بلکه دستورالعمل‌هایی هستند که به شما امکان این را می‌دهند که بدانید چه انتظاری باید داشته باشید.

اغلب والدین تمایل دارند که نوزاد خود را با بچه‌های دیگر مقایسه کنند. به همین دلیل متخصصان اطفال اغلب مشاهده می‌کنند که تعداد زیادی از والدین بیش‌تر از خود پزشک در رابطه با سلامتی کودک خود نگران هستند. ولی معمولاً اگر کودک شما در یک چیز عقب باشد، در زمینه دیگری جلوتر است. طیف وسیعی از عادی بودن وجود دارد و عقب ماندن در یک مرحله (تا زمانی که در بازه نرمال باشد) معمولاً تأثیری بر هیچ چیزی در آینده ندارد.

نقاط عطف رشد نوزاد در ده ماهگی

 • همراه با شما در حالی که دستان او را گرفته‌اید، راه می‌رود.
 • از خود کنجکاوی نشان می‌دهد و چگونگی انجام شدن کارها را بررسی می‌کند.
 • عبارات یا درخواست‌های ساده و تک کلمه‌ای را می‌فهمد.
 • برای خداحافظی دست تکان می‌دهد.
 • وقتی نام او صدا زده می‌شود، نگاه می‌کند.
 • از فنجانی که برای او نگه داشته شده است، نوشیدنی می‌نوشد.
 • ممکن است یک یا دو قدم بردارد.
 • بدون کمک می‌ایستد.
 • سلیقه خاصی برای طعم‌ها و بافت‌های غذا در او ایجاد می‌شود.
ده ماهگی نوزاد

تغذیه ده ماهگی نوزاد

در ده ماهگی نوزاد، فرزند شما احتمالاً در برداشتن و خوردن غذاهای انگشتی حرفه‌ای می‌شود. به علاوه، فینگر فودها احتمالاً بازه متنوعی از طعم ها و بافت‌ها را دارند که برای کودک ده ماهه مناسب است. کودکان ده ماهه تقریباً می‌توانند به جز عسل و شیر گاو همه چیز بخورند؛ با این فرض که غذای داده شده به نوزاد برای او خطر خفگی نداشته باشد. حتی کره بادام‌ زمینی و تخم‌مرغ هم برای او خوب هستند. اطلاعات علمی که در طولانی مدت جمع‌ آوری شده‌اند، مشخص می‌کنند که بهتر است شما انواع غذاها را در اسرع وقت به کودک خود بدهید تا امتحان کند.

برخی از والدین در نظر دارند در این سن به نوزادان خود شیر گاو بدهند؛ اما متخصصان می‌گویند که شیر گاو نه تنها خطر کم خونی کودک را بالا می‌برد، بلکه تعادل الکترولیت در شیر کامل کاملاً متفاوت است و می‌تواند باعث ایجاد برخی اختلالات الکترولیتی در کودک شما شود. پزشکان خاطر نشان می‌کنند که غذاهای حاوی شیر کامل مانند ماست و پنیر برای کودک خوب هستند.

در مورد این که کودک ده ماهه شما در این سن باید چه مقدار شیر بخورد، دستورالعمل های کلی شامل حدود ۶۸۰ گرم شیر خشک یا سه تا چهار بار شیر خوردن در روز است. او همچنین باید روزانه دو تا چهار میوه، دو تا چهار سبزیجات، دو تا سه غذای پروتئینی و همچنین مقداری نشاسته مصرف کند. اما بسیاری از متخصصان اطفال توصیه می‌کنند که به نوزاد خود اجازه دهید خود او تشخیص دهد که چقدر می‌خواهد در زمان‌های مختلف غذا بخورد و او را مجبور نکنید.بعضی از بچه‌ها مقدار زیادی غذای جامد می‌خورند و برخی دیگر به اندازه کافی غذا نمی‌خورند. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که به کودک ده ماهه اجازه دهیم بچه باشد و سعی کنید در مورد غذا مثل یک مدیر نباشید.

به همین دلیل، بسیاری از متخصصان اطفال به جای تلاش برای وادار کردن کودک ده ماهه خود به خوردن یا نوشیدن مقادیر از پیش تعیین شده غذا، از شیر گرفتن کودک را توصیه می‌کنند. اکنون که کودک شما سه وعده غذایی در روز می‌خورد، پزشکان توصیه می‌کنند که کودک در صورت امکان آنچه را که خانواده می‌خورند، بخورد. سعی کنید حداقل یک وعده غذایی در روز به عنوان یک وعده غذایی در خانواده داشته باشید. زیرا این یک پایه خوب برای چندین سال آینده زندگی او ایجاد می‌کند.

خواب نوزاد ده ماهه

در ده ماهگی نوزاد، برخی از نوزادان هنوز دو بار در روز چرت می‌زنند؛ در حالی که خواب برخی دیگر کم کم به یک چرت در روز کاهش پیدا می‌کند. صرف نظر از این که کودک شما چند بار در روز چرت می‌زند، معمولاً در این سن به ۱۴ ساعت خواب نیاز دارد. در بیش‌تر اوقات، نوزادان حدود ۱۱ ساعت در شب و سه ساعت در روز می‌خوابند. اگر نوزاد دو چرت بزند، هر کدام از چرت‌ها حدود ۱ یا نیم ساعت طول می‌کشد. بر اساس گفته متخصصان، انتقال به یک چرت در روز می‌تواند برای والدین سخت باشد. چون والدین ممکن است روی چرت زدن به عنوان زمان استراحت حساب کرده باشند و ترک آن دشوار است.

در حالی که بسیاری از نوزادان در ده ماهگی در تمام طول شب می‌خوابند، اما تعداد کمی نیز وجود دارند که برای خواب طولانی مدت مشکل دارند. با این حال، کودک شما دیگر نباید در نیمه شب برای خوردن غذا بیدار شود. بیش‌تر نوزادان در این سن می‌توانند در طول شب بخوابند. زمانی که کودک ده ماهه در طول شب نمی‌خوابد، گاهی اوقات به واکنش والدین هنگام بیدار شدن نوزادشان مربوط می‌شود یا دلیل خاصی برای او وجود دارد. یک بیماری، دندان درآوردن، اضطراب جدایی و جهش رشد همگی بر خواب کودک ده ماهه تأثیر می‌گذارند. بنابراین اگر کودک شما در طول شب خواب بود و ناگهان دوباره شروع به بیدار شدن کرد، ممکن است بخواهید بررسی کنید تا ببینید چه اتفاقی در حال رخ دادن است. اگر مشکل همچنان ادامه دارد و مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید، برای مشاوره با پزشک اطفال خود صحبت کنید.

اگر کودک شما مشکلی ندارد و شما به طور مداوم از یک روتین قبل از خواب پیروی می‌کنید و هر شب تقریباً در زمان مشخصی کودک خود را می‌خوابانید، ممکن است بخواهید آموزش خواب را بر روی او امتحان کنید یا حتی به استخدام یک کارشناس خواب فکر کنید. خوابیدن مهارتی است که می‌توان آن را آموزش داد و اگر برای خواباندن کودک خود تلاش می‌کنید، بررسی روش‌های مختلف آموزش خواب ممکن است مشکل شما را حل کند.

برنامه روزانه نوزاد ده ماهه

در ده ماهگی نوزاد، کودک شما احتمالاً یک کوچولوی بسیار شلوغ است. او در مورد کاوش در جهان اطراف خود، تلاش برای باز کردن کمد برای کشف آنچه در پشت آن است، و آزمودن مرزها و شاید حتی گاهی اوقات آزمودن صبر شما بسیار کنجکاو است. اماده ماهگی نوزاد از نظر یک برنامه روزانه نیز یکی از قابل پیش بینی‌ترین دوران زندگی انسان است. اکنون که کودک ده ماهه شما به طور مداوم چرت می‌زند، داشتن برنامه روزانه برای او بسیار آسان‌تر است. بعضی روزها ممکن است از برنامه خارج شوید و این مشکلی ندارد، اما نوزادان در این سن واقعاً با ثبات و پیوسته رشد می‌کنند.

هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا برنامه کودک خود را حفظ کنید و در عین حال انعطاف پذیر باشید. اکثر نوزادان در این سن از ساعت ۷ صبح تا ۷ بعد از ظهر با دو چرت، یکی صبح و دیگری بعد از ظهر بیدار می‌شوند. دوره‌های زمانی که کودک بیدار است، هر یک حدود ۲.۵ تا ۳.۵ ساعت طول می‌کشد.

توصیه می‌شود یک محیط ایمن برای حرکت نوزاد فراهم کنید. زمانی که حداقل یک اتاق کاملاً محافظت شده برای کودکان داشته باشید، او قادر خواهد بود بیش‌تر کاوش کند. با او بازی‌های تعاملی انجام دهید، آهنگ بخوانید و موسیقی پخش کنید. شما همچنین باید یک برنامه روتین شبانه داشته باشید و هدفتان این باشد که حداقل یک کتاب در روز برای کودک خود بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *