ناباروری, ناباروری زنان

تأثیر فریز کردن زخم دهانه رحم در ناباروری

علائم زخم دهانه رحم

ناباروری مشکلی است که درمان بسیاری برای آن وجود دارد. در این سال‌ها و با کمک پیشرفت قابل‌توجه علم، دیگر ناباروری مشکل جدی و سختی به‌حساب نمی‌آید. کافی‌ست دلیل آن تشخیص داده شود، بعدازآن درمان به‌سادگی انجام خواهد شد. در ادامه می‌خواهیم در مورد زخم دهانه رحم و تأثیر فریز کردن زخم دهانه رحم در ناباروری توضیحاتی را ارائه بدهیم. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، پیشنهاد می‌دهیم که با ما همراه باشید.

تأثیر فریز کردن زخم دهانه رحم در ناباروری

زخم دهانه رحم چیست؟

خوب همین ابتدای کار لازم میدانیم که به این موضوع اشاره کنیم که اصلاً زخم دهانه رحم چیست و به چه دلایلی پیدا می‌شود. برای درک بهتر این موضوع سعی می‌کنیم از اصطلاحات تخصصی و پیچیده پزشکی استفاده نکنیم و به ساده‌ترین شکل ممکن این مشکل را توضیح بدهیم.

زخم دهانه رحم رشد غیرطبیعی لایه بیرونی رحم است. همان‌طور که از نامش پیداست، در ابتدای قسمت واژن که انتهای بخش رحم است، تشکیل می‌شود. دقت داشته باشید که این حالت کاملاً غیرطبیعی است و می‌تواند باعث مشکلاتی هم شود که در ادامه این مشکلات را بیشتر شرح می‌دهیم.

اگرچه در ادامه راه‌های تشخیص زخم دهانه رحم را بیان می‌کنیم اما اینجا یک خبر خوب برایتان داریم. تشخیص این زخم کاملاً با چشم قبل انجام است، زیرا مخاط واژن تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با توجه به ترشحات واژن می‌توان به وجود این زخم پی برد، البته روش‌های دیگری هم وجود دارد که شرح خواهیم داد.

ازآنجایی‌که بافت دهانه رحم سفید رنگ است، هنگامی‌که چنین زخمی به وجود می‌آید، شاهد تغییر رنگ در این قسمت هم هستیم. رنگ رحم از سفید به قرمز تغییر می‌کند. توجه داشته باشید که این مشکل اگرچه به‌ظاهر خطرناک است اما در حقیقت این‌طور نیست.

بعضی از متخصصان اعتقاد دارند که اصلاً نباید این مشکل را یک زخم یا بیماری دانست، زیرا در بعضی از موارد به علت مصرف دارویی خاص یا میزان نبودن هورمون‌ها به وجود می‌آید. البته اینکه چنین موضوعی را بیماری نباید دانست، درست است اما در واقع نمی‌توان زخم بودن آن را انکار کرد.

در بعضی از موارد مصرف داروهای جلوگیری از بارداری دلیلی برای ایجاد این زخم هستند. گاهی هم در خانم‌های باردار شاهد پیدایش این زخم هستیم. مهم اینجاست که چنین زخمی دلیلی برای ایجاد بیماری‌های دیگر نیست و سبب بروز سرطان هم نخواهد شد.

علائم زخم دهانه رحم

در مطالب بالا به تعدادی از علائم وجود این زخم اشاره کردیم، در اینجا لازم میدانیم که بیشتر و بهتر این موضوع را شرح بدهیم. ترشحات غیرطبیعی می‌تواند یکی از شایع‌ترین علائم زخم دهانه رحم باشد. البته ترشحات واژن می‌تواند دلایل بسیاری داشته باشد. مثلاً عفونت یا رابطه جنسی هم می‌تواند دلیل دیگری برای ترشحات واژن باشند.

به‌طورکلی این‌طور گفته می‌شود که اگر ترشحات واژن به دلیل عفونت نباشد، احتمال وجود زخم رحم وجود خواهد داشت. البته ایجاد این زخم در خانم‌هایی که جوان هستند یا خانم‌هایی که داروهای خاصی برای استفاده می‌کنند، بیشتر خواهد بود.

نکته مهم اینجاست که اگر خانمی سابقه عفونت داشته باشد، احتمال اینکه ترشحات واژن به دلیل همین عفونت باشد، بسیار بیشتر از این است که خانم به زخم رحم دچار شده باشد. به این نکته مهم دقت کنید که بهترین راه تشخیص زخم دهانه رحم، معاینه پزشک متخصص است.

یک پزشک متخصص با معاینات مخصوص می‌تواند نظر قطعی خود را بیان کند که خانمی دچار زخم دهانه رحم است یا نه. دقت داشته باشید که استفاده از جمله ابتدا به زخم دهانه رحم، درست نیست، زیرا زخم دهانه رحم یک بیماری به‌حساب نمی‌آید.

علائم زخم دهانه رحم

زخم دهانه رحم و تأثیر آن در ناباروری

یکی از باورهایی که در مورد زخم دهانه رحم وجود دارد، تأثیر آن بر روی ناباروری است. عده‌ای این‌طور تصور می‌کنند که وجود زخم در قسمت دهانه رحم سبب می‌شود که خانم نازا یا نابارور باشد. خوب باید بگوییم که این کاملاً درست نیست، اما کاملاً هم غلط نیست.

همان‌طور که در مطالب بالا گفتیم، ایجاد چنین زخمی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. حالا باید بگوییم که دلیل ایجاد این زخم، اهمیت بسیاری دارد، زیرا بر روی باروری یا ناباروری خانم تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت. مثلاً گاهی به دلیل بالا بودن میزان استروژن در خانم‌ها شاهد ایجاد چنین زخمی هستیم.

خوب باید بگوییم که در این حالت وجود این زخم باعث ناباروری نخواهد شد. به‌طورکلی در مورد نازایی به این نکته دقت داشته باشید که هیچ عامل فیزیولوژیکی نمی‌تواند باعث جلوگیری از بارداری یا ناباروری خانم شود. بالا بودن میزان استروژن هم یک عامل فیزیولوژیکی به‌حساب می‌آید.

حالا این در حالی است که اگر زخم دهانه رحم به دلیل عفونت ایجاد شده باشد، یا یک لایه عفونت باعث برآمدگی آن شده باشد، یکی از مهم‌ترین عوامل ناباروری در خانم‌ها به‌حساب می‌آید. به همین دلیل است که در علم پزشکی به‌خصوص در بیماری‌ها و مشکلات مربوط به زنان و زایمان، تشخیص و دلیل ایجاد مشکل و بیماری اهمیت بسیار زیادی دارد.

زخم دهانه رحم و تأثیر آن در ناباروری

آیا فریز کردن زخم دهانه رحم در ناباروری تأثیری دارد؟

خوب به همان سؤال ابتدای متن برمی‌گردیم که اصلاً فریز کردن چه تأثیری دارد و در چه زمان‌هایی پیشنهاد می‌شود. کرایوتراپی به روشی گفته می‌شود که با استفاده از انجماد و سرما به دنبال درمان مشکلاتی مانند زخم دهانه رحم هستند.

در این روش با کمک تجهیزات پیشرفته قسمت مورد نظر منجمد یا فریز می‌شود. طبیعتاً در این هوای سرد هیچ باکتری، ویروس و چیز دیگری رشد نمی‌کند و همین موضوع سبب درمان مشکل و از بین رفتن زخم خواهد شد. البته اگر بخواهیم این موضوع را به‌طور تخصصی شرح بدهیم، پیچیده‌تر از چیزی خواهد بود که گفتیم.

حالا گر زخم دهانه رحم ایجاد شده در یک خانم به دلیل وجود عفونت بوده و همین موضوع سبب ناباروری خانم شده باشد، با فریز کردن یا همان انجام این مشکل برطرف شده و دیگر سدی پیش‌روی خانم برای بارداری نخواهد بود.

در اینجاست که میگویند فریز کردن زخم دهانه رحم در درمان ناباروری یک اقدام مؤثر و مفید خواهد بود. دقت داشته باشید که فریز کردن یا انجماد زخم کاری است که به یک متخصص نیاز دارد و نمی‌توان چنین کار حساسی را به هرکسی سپرد.

در مورد فریز کردن زخم دهانه رحم لازم میدانیم به موضوع مهم دیگری هم اشاره کنیم. همان‌طور که گفتیم این زخم در صورتی می‌تواند سبب ناباروری شود که همراه با عفونت باشد. معمولاً بعد از کرایوتراپی باید حدوداً دو ماه صبر کنید تا از نتیجه کار مطمئن شوید.

درصورتی‌که عفونت همچنان وجود داشته باشد، احتمال ناباروری هم بسیار زیاد خواهد بود. ازاین‌رو هنگامی‌که خانمی برای درمان زخم دهانه رحم و همچنین درمان ناباروری خود اقدام به فریز کردن یا انجام می‌کند، بعدازآن باید اطمینان حاصل کند که مشکل برطرف شده است. بعدازاینکه چنین اطمینانی را به دست آورد، می‌تواند برای بارداری اقدام کند.

به‌طورکلی متخصصان اعتقاد دارند که دو ماه بعد از ای فریز کردن هم زخم دهانه رحم از بین می‌رود و هم اینکه عفونتی وجود نخواهد داشت. البته ما پیشنهاد می‌دهیم که باز هم با پزشک معالج و متخصص خودتان مشورت کرده و با تائیدیه او اقدام به بارداری کنید.

تأثیر زخم دهانه رحم بر زایمان زودرس

در بعضی از موارد شاهد این هستیم که خانمی باردار شده و سپس دچار زخم دهانه رحم می‌شود. در چنین حالتی احتمال زایمان زودرس افزایش پیدا می‌کند، اما باید بگوییم که جای نگرانی ندارد و یک پزشک متخصص می‌تواند این شرایط را کنترل کند.

البته به این موضوع دقت داشته باشید که زخم دهانه رحم در صورتی سبب زایمان زودرس می‌شود که ریشه‌ای عفونی داشته باشد، یعنی دلیل ایجاد چنین زخمی، عفونت رحم و دهانه آن باشد. در این حالت باید معاینات منظم پزشکی را در برنامه خود قرار بدهید.

به احتمال زیاد پزشک برای شما داروهایی را تجویز می‌کند که برای از بین بردن عفونت و همچنین کنترل زایمان باشد. با رعایت این نکات و مصرف به‌موقع داروها می‌توان احتمال زایمان زودرس را تابه جایی که ممکن است، کاهش داد.

البته این روزها علم پزشکی پیشرفت بسیار زیادی داشته است. همین باعث می‌شود که دیگر اتفاق‌هایی مانند زایمان زودرس نگران‌کننده و خطرناک نباشند. پیشنهاد می‌دهیم که در صورت بروز چنین مشکلاتی حتماً از یک پزشک متخصص و باتجربه کمک بگیرید.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد زخم دهانه رحم و تأثیر آن بر روی ناباروری مطالبی را توضیح بدهیم. در ابتدا به این موضوع اشاره کردیم که اصلاً این زخم چیست و ایجاد آن چه دلایلی دارد. در ادامه مطالب به این موضوع رسیدیم که ایجاد چنین زخمی اصلاً یک بیماری به‌حساب نمی‌آید و نگران‌کننده هم نیست.

در مورد علائم پیدایش این زخم و راه‌های تشخیص آن هم توضیحاتی را ارائه دادیم. همان‌طور که گفتیم زخم دهانه رحم زمانی سبب ناباروری می‌شود که به دلیل عفونت ایجاد شده باشد. در چنین حالتی با فرآیند فریز کردن یا همان انجماد می‌توان زخم را از بین برد.

بعد از اینکه زخم دهانه رحم از بین رفت، می‌توان برای بارداری هم اقدام کرد. البته این موضوع در شرایطی است که دیگر عفونتی وجود نداشته باشد و اینکه پزشک متخصص هم به شما چنین اجازه‌ای داده باشد. معمولاً دو ماه بعد از فریز کردن زخم، می‌توان برای بارداری اقدام کرد.

لازم به ذکر است که در مواردی زخم دهانه رحم سبب زایمان زودرس هم خواهد شد. در این حالت باید تحت نظر یک پزشک متخصص و باتجربه باشید. هر سؤال دیگری در مورد این موضوع دارید را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *