کودک, نگهداری از کودک

راهنمای انتخاب کفش مناسب برای کودکان

راهنمای انتخاب کفش مناسب برای کودکان

زمانی که برای کودک خود به خرید می روید، آیا انتخاب کفش برای کودک شما سخت است؟ وسوسه انگیز است که به دنبال زیبا ترین جفت کفش باشید. اما انتخاب بهترین کفش برای پسر یا دختر کوچک شما بیش‌تر به سایز و ساختار کفش بستگی دارد تا به زیبایی آن. انتخاب کفش مناسب با ساختار پای کودک به رشد پاهای سالم برای آینده او کمک می‌کند. پای کودک می‌تواند تا حدود ۱۸ سالگی به رشد خود ادامه دهد. به همین دلیل است که تناسب و ساختار مناسب کفش برای سلامت و رشد پای کودک شما بسیار حیاتی است.

در کوتاه‌ مدت، کفش‌هایی که به درستی اندازه کودک نیستند می‌توانند باعث درد پا، پینه، میخچه، ناخن‌های فرو رفته یا تاول برای کودک شما شوند. در طولانی مدت، مشکلات جدی‌تری مانند ناهنجاری‌های پا و انگشتان پا می‌توانند در پای کودک ایجاد شوند. اگر کودک شما در طول سال‌های رشد خود، به ویژه پیش از ۵ سالگی، کفش های نامناسب بپوشد، می‌تواند منجر به مشکلات طولانی مدت دیگری در وضعیت بدنی یا راه رفتن او شود، یا حتی می‌تواند باعث ایجاد کمر درد در سنین بالاتر گردد. در واقع، بسیاری از مشکلات پا در بزرگسالی با کفش‌های نامناسب در دوران کودکی شروع می‌شود. در ادامه نکاتی را ارائه می‌کنیم که به شما کمک می‌کند بهترین جفت را برای کودک خود کنار بگذارید.

سایز پای کودک را اندازه بگیرید

به جای اینکه خودتان در خانه این کار را انجام دهید، بهتر است سایز پای کودک خود را در یک فروشگاه کفش اندازه بگیرید. فروشندگان کفش در فروشگاه خود ابزار لازم را برای یافتن طول و عرض مناسب برای پای کودک شما خواهند داشت. همچنین بهتر است کودک شما هنگام اندازه گیری سایز پا ایستاده باشد و وزن او روی هر دو پا باشد تا اندازه گیری سایز پای کودک دقیق تر شود.

خیلی بزرگ نخرید

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در انتخاب کفش دیده می‌شود، این است که مادر و پدر کفش‌هایی می‌خرند که برای کودک آن‌ها بیش از حد بزرگ است. این موضوع به ویژه برای نوزادان و کودکان خردسال که تازه راه رفتن را یاد می‌گیرند و اغلب بر راه رفتن بر روی پاهای خود مسلط نیستند و می‌لرزند، نگران کننده است. مادر و پدر اغلب کفش‌های بزرگ‌تری برای کودک می‌خرند و فکر می‌کنند که کودک آن‌ها این کفش‌ها را چون بزرگ هستند، به مدت طولانی تری می‌پوشد و دوام بیشتری خواهند داشت. اما واقعیت این است که کفش‌هایی که نیم یا یک سایز بزرگ‌تر از سایز پای کودک هستند، کودک شما را در برابر راه رفتن و زمین خوردن آسیب‌پذیر می‌کنند که می‌تواند خطرناک باشد.

همیشه انگشتان پا را چک کنید

عرض و عمق کافی در جلوی کفش یا جای پنجه، به جلوگیری از به هم فشرده شدن انگشتان پا و فشار بیش از حد روی انگشتان پای کودک کمک می‌کند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودک شما به راحتی می‌تواند پنجه پا را در کفش های خود حرکت دهد و انگشتان پا را بدون هیچ گونه لغزیدن یا فشرده شدن انگشتان آزادانه در کفش تکان دهد . از بلندترین انگشت پای کودک تا جلوی کفش بین ۱ تا ۲ سانتی متر (یا به اندازه عرض انگشت شست) فاصله بگذارید. بیش از ۳ سانتی متر برای این فاصله بیش از حد بزرگ است و کم‌تر از ۱ سانتی متر بیش از حد کوچک است.

به ساختار کفش توجه کنید

کفش‌های مچ دار انتخاب کنید. کودکان معمولاً پر انرژی هستند و از ورزش و سایر فعالیت‌های بدنی لذت می‌برند. بنابراین بهتر است کفش‌های ورزشی پنجه بسته را با ساختاری که مچ پای کودک را حفاظت می‌کند، انتخاب کنید. زیره لاستیکی کفش نیز برای کودکان بسیار مناسب هستند. زیرا مقاومت آن‌ها در برابر لیز خوردن بیش‌تر است و به کاهش خطر افتادن کودک کمک می‌کند. کفی کفش محکم‌تر، پشتیبانی بهتری را نیز برای راه رفتن کودک شما فراهم می‌کنند. در حالی که کفش‌هایی که کفی نرمی و صافی دارند، پشتیبانی و کنترل کم‌تری در راه رفتن به کودک می‌دهد. انجمن ارتوپد پا و مچ پا آمریکا نیز خرید کفش‌هایی را برای کودکان پیشنهاد می‌دهد که از مواد قابل تنفس مانند چرم یا پلاستیک نرم ساخته شده‌اند. زیرا پاهای کودکان بیش‌تر از پاهای بزرگسالان عرق می‌کنند و این جنس‌ها می‌توانند به جریان هوا در کفش کمک کنند.

اگر کفش مناسب نیست، آن را تعویض کنید

اگر کودک شما در سال های رشد خود باشد، ممکن است لازم باشد هر سه یا چهار ماه یک بار کفش‌های او را بررسی کرده و تعویض کنید. پاهای بچه‌ها معمولاً در این مدت تقریباً به اندازه نیم سایز از اندازه فعلی پای کودک بزرگ می‌شوند و به فضای مناسبی نیاز دارند تا به پاهایشان به درستی رشد کنند. بنابراین برای اندازه‌گیری و تناسب مناسب کفش‌های کودک خود وقت کافی بگذارید و مدل‌هایی را انتخاب کنید که پشتیبانی خوبی از پای کودک انجام می‌دهند. بدین ترتیب کودک شما تا آخر زندگی خود از سلامت پای مناسبی برخوردار خواهد بود.

نحوه سایز بندی کفش نوزاد

انتخاب سایز مناسب کفش کودک برای پای کودک شما می‌تواند مشکل باشد. به همین دلیل در ادامه در مورد نحوه پیدا کردن کفش مناسب برای کودک خود در ۵ مرحله ساده صحبت می‌کنیم:

  1. پای کودک خود را با خط کش (یا متر) اندازه بگیرید.
  2. از نمودار اندازه کفش نوزاد از برندی که از آن خرید می‌کنید، استفاده نمایید.
  3. کمی فضای اضافی برای رشد پاهای فرزندتان در کفش های جدیدش در نظر بگیرید.
  4. کفش کودک را با سایز مناسب برای پای او انتخاب کنید.
  5. هنگامی که کفش را تهیه کردید، تأیید کنید که سایز کفش با “تست انگشت پا” مطابقت دارند (در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهیم داد)

یک جفت کفش با تناسب مناسب، تفاوت بزرگی برای را راحتی کودک شما ایجاد خواهد کرد. نه تنها پیدا کردن سایز مناسب کفش باعث می‌شود که کودک شما راحت‌تر راه برود، بلکه باعث رشد سالم پا نیز می‌شود و از او در حالی که بیش‌تر و بیش‌تر دنیای خود را کشف می‌کند، محافظت می‌کند.

جدول اندازه کفش کودک

در این بخش همه اندازه‌هایی که در حال حاضر برای کفش کودک ارائه می‌شوند، با محدوده سنی پیشنهادی برای هر سایز قرار داده شده است. به یاد داشته باشید که سایز پای هر کودک با سرعت متفاوتی رشد می‌کند. بنابراین ما به شدت توصیه می کنیم که ابتدا پای کودک خود را حتماً اندازه بگیرید و به این جدول بسنده نکنید.

سن کودکاندازه پا (سانتی‌متر)سایز کفش (سیستم اروپایی)
۱ تا ۳ ماهه۸.۹۱۶
۳ تا ۶ ماهه۹.۵۱۷
۶ تا ۹ ماهه۱۰.۵۱۸
۱۰  ۱۲ ماهه۱۱.۴۱۹
۱۵  ۱۸ ماهه۱۲.۱۲۰
۱.۵ تا ۲ ساله۱۳۲۱
۲ تا ۲.۵ ساله۱۴۲۲
۲.۵ تا ۳ ساله۱۴.۶۲۳
۳ تا ۴ ساله۱۵.۶۲۴
۴ تا ۴.۵ ساله۱۶.۵۲۵
۵ ساله۱۷.۱۲۶
۵ تا ۵.۵ ساله۱۸.۱۲۷
۵.۵ تا ۶ ساله۱۹.۱۲۸
۷ ساله۱۹.۷۲۹
۸ ساله۲۰.۶۳۰
۹ ساله۲۱۳۱
۱۰ ساله۲۱.۳۳۲

کفش کودک چگونه سایز بندی می‌شود؟

سایز کفش نوزاد و کودک اغلب بر اساس سن گروه بندی می‌شود. برای مثال، ممکن است سایز کفش‌هایی را برای سنین «تا ۶ ماه» یا «۶ تا ۹ ماه» در جدول سایز کفش کودک مشاهده کنید. در حالی که این سایز بندی می‌تواند مفید باشد، اما تنها نقطه شروعی در اندازه گیری سایز پای کودک شما به شمار می‌روند. سایز پای دو کودک با یکدیگر متفاوت است و گاهی اوقات اندازه دو پای خود کودک شما نیز ممکن است کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشد. بنابراین، هیچ استاندارد جهانی برای اندازه گیری دقیق پای کودک بر اساس سن وجود ندارد.

به همین دلیل توصیه می‌کنیم که از دستورالعمل‌های سنی برای انتخاب سایز پای کودک خود برای شروع استفاده کنید، اما مطمئن ترین انتخاب این است که پای کودک خود را اندازه بگیرید تا دقیقا بدانید که کفش نوزاد به چه سایزی نیاز دارد.

چگونه پای کودک خود را اندازه گیری کنیم؟

با توضیحات بالا، بیایید اندازه گیری پای کودک خود را شروع کنیم. با وجود این که می‌توانید یک خط کش را روی پاهای کودک خود نگه دارید، احتمالاً اندازه گیری دقیق پای او یک چالش خواهد بود. به خصوص اگر پای خود را مدام تکان بدهند یا انگشتان پای خود را جمع کنند. به علاوه، مهم است که اندازه پای کودک را در حالت ایستاده به دست آورید. زیرا زمانی که پای کودک روی زمین نباشد و وزن بدن او روی آن‌ها قرار نگیرد، اندازه متفاوتی از حالت ایستاده خواهد داشت. همچنین مطمئن شوید که هر دو پا را اندازه گیری کنید! طبیعی است که یک پا از پای دیگر بزرگ‌تر باشد. بنابراین بهتر است اندازه هر دو پای کودک را بدانید و بر اساس اندازه پای بزرگ‌تر کفش کودک خود را خریداری کنید.

اکنون که اندازه پای کودک خود را اندازه‌ گیری کرده‌اید، آماده انتخاب یک جفت کفش کودک مورد علاقه جدید او هستید. به خاطر داشته باشید که برندها در استانداردهای اندازه گیری متفاوت هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم که هنگام استفاده از نمودارهای اندازه گیری کفش کودک در فروشگاه، به دنبال اینچ یا سانتی متر دقیق کفش کودک باشید.

انتخاب عرض صحیح

کفش‌های کودک برخی برندها از مواد سفت و سختی ساخته شده‌اند که می‌توانند برای پای کودک شما خیلی تنگ یا خیلی گشاد باشند. بهتر است از برندهایی خرید کنید که در ساخت کفش کودک از موادی مانند چرم طبیعی و مواد نرم و انعطاف‌پذیری استفاده می‌کنند که شکل پای کودک را به خود می‌گیرند و هم برای پاهای لاغر و هم پاهای پهن‌ مناسب هستند.

راهنمای انتخاب کفش مناسب برای کودکان - اندازه یا سایز کفش کودک

چگونه مطمئن شویم که اندازه کفش کودک مناسب است؟

هنگامی که کفش های جدید نوزاد یا کودک خود را امتحان کردید، لازم است دوباره سایز آن را بررسی کنید تا ببینید که آیا تمام اندازه گیری‌هایی که انجام داده‌اید مناسب هستند یا خیر. در ادامه چند روش امتحان و تأیید شده توسط مادران برای تأیید نهایی سایز کفش کودک آورده شده است:

بررسی چشمی

کفش‌های کودک باید نرم به نظر برسند و نباید اندازه آن‌ها برای پای کودک بزرگ باشد.

بررسی انگشتان پا در کفش کودک

از انگشت شست پای کودکتان تا نوک کفش را اندازه بگیرید. بلندترین انگشت پای او لازم است از نوک کفش فاصله‌ای بین عرض انگشت کوچک شما و عرض انگشت شست شما داشته باشد. بلندتر از این فاصله برای کودک زیادی بزرگ است و کم‌تر از آن ممکن است زیادی برای او کوچک باشد.

این فاصله به نوع کفش نیز بستگی دارد. زیرا انواع مختلف کفش کودک، جنس متفاوتی نیز دارند. برای مثال، کفش‌های کودک مدل پاپوش معمولاً از چرم ساخته می‌شوند و نسبت به چکمه‌های بچه نرم‌تر و محکم‌تر هستند. نکته اصلی در اینجا این است که شما نیاز است مطمئن شوید که پای فرزندتان با کفش‌های جدیدش محدود نمی‌شود. اگر به نظر می‌رسد که پای کودک در کفش بیش از حد محدود است، احتمالاً واقعاً آن کفش تنگ است.

بررسی عرض پا در کفش کودک

برای بررسی جنس کفش کودک، لازم است بتوانید بخشی از کفش را بین انگشتان خود در پهن ترین نقطه فشار دهید. اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، پس کفش بیش از حد سفت است. نکته جالب در مورد کفش هایی که زیری نرمی مانند پاپوش بچه دارند، این است که جنس کفش به گونه‌ای است که به اندازه عرض پاهای کودک شما کشیده می‌شوند. پاپوش هم برای پاهای لاغر و هم برای نوزادان با پاهای بزرگ‌تر عالی هستند.

بررسی کفش کودک با انگشت کوچک

انگشت کوچک خود را بین پاشنه کودک و پشت کفش قرار دهید. در صورتی که انگشت شما باید بدون فضای اضافی باشد، سایز کفش برای کودک مناسب است.

اشتباهات رایج در انتخاب کفش کودک که باید از آنها اجتناب کنید

اگر نکات بالا را رعایت کردید و همچنین مطمئن شدید که از نمودار سایز کفش برندی که از آن خرید می‌کنید، با کفشی که انتخاب کرده‌اید تناسب دارد، در انتخاب کفش‌های کودک با اندازه مناسب مشکلی نخواهید داشت. در ادامه به شما توصیه می‌کنیم که از انجام نکات زیر در زمینه اندازه گیری کفش کودک اجتناب کنید:

از استفاده از کفش‌های دست دوم برای کودک خودداری کنید

سعی کنید تا زمانی که کودک شما بر مهارت‌های حرکتی خود تسلط ندارد، از استفاده از کفش‌های دست دوم خودداری نمایید. کفش‌هایی که قبلاً توسط کودک دیگری استفاده شده‌اند، به مرور شکل پای آن کودک را به خود می‌گیرند و حتی اگر اندازه آن‌ها درست باشد، قالب آن متناسب با سایز پای کودک شما نخواهد بود. استفاده از کفش‌های دست دوم که نامتناسب با پای کودک شکل گرفته‌اند و همینطور باکتری در آن‌ها وجود دارد، می‌تواند باعث تحریک بخش‌هایی از پای کودک شود و حتی ممکن است باعث شود کودک وزن خود را به اشتباه در هنگام راه رفتن جابجا کند.

رشد پای کودک را به طور مداوم بررسی کنید

کودکان بسیار سریع بزرگ می‌شوند و در یک چشم به هم زدن باید هر ۳ تا ۴ ماه یک بار اندازه پای آن‌ها را بررسی و با کفش او مقایسه کنید. بنابراین رشد پای کودک را در بررسی‌های منظم هر دو ماه یک بار کنترل کنید تا مطمئن شوید که اندازه کفش‌ با اندازه پای کودک شما متناسب است. این موضوع را در تقویم خود یا روی تلفن وارد کنید تا یادتان باشد به طور منظم بررسی لازم را انجام دهید.

اگر کودک شما شروع به درآوردن کفش‌ها، کثیف کردن یا مالیدن پاهای خود به یکدیگر کرده است، این نشانه‌های دیر هنگام است که نشان می‌دهد پای او از سایز کفش‌ها بزرگتر شده است و به سرعت به یک جفت کفش جدید نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *