سلامت در بارداری, سلامت زنان

آیا درمان عفونت قارچی واژن با ماست امکان پذیر است؟

درمان عفونت قارچی واژن با ماست

عفونت قارچی واژن در اثر رشد بیش از اندازه نوعی قارچ ایجاد می‌شود. این قارچ به طور معمول در داخل بدن و روی پوست شما زندگی می‌کند و مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند. اما گاهی اوقات نیز ممکن است تکثیر شود و عفونت ناراحت کننده‌ای را در واژن ایجاد کند. ماست یکی از درمان‌های طبیعی و خانگی است که برای درمان عفونت‌های قارچی واژن که به عنوان کاندیدیازیس واژن یا کاندیدا نیز شناخته می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. تحقیقاتی در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از ماست ممکن است برای درمان عفونت‌های قارچی موثر باشد. با این حال، روشن است که به کار بردن داروهای ضد قارچ گزینه بهتری به شمار می‌رود. در این مقاله تمام چیزهایی که لازم است در مورد درمان عفونت قارچی واژن با استفاده از ماست را بدانید را توضیح می‌دهیم.

عفونت قارچی واژن چیست؟

بسیاری از زنان در زمانی از زندگی خود به عفونت قارچی واژن مبتلا می‌شوند. علائم این عفونت شامل موارد زیر می‌باشد:

 • خارش
 • سوزش
 • ترشحات غلیظ و پنیری شکل واژن

عفونت‌های قارچی واژن جزو بیماری‌های مقاربتی (STD) به شمار نمی‌روند؛ بنابراین ممکن است برای زنان و دختران در هر سنی اتفاق بیفتند. بسیاری از عفونت‌های قارچی واژن را می‌توان در خانه با استفاده از کرم‌ها و شیاف‌های ضد قارچ بدون نسخه (OTC) درمان کرد. البته افزایش مقاومت در برابر داروهای ضد قارچ باعث شده است که بسیاری از زنان به دنبال درمان‌های جایگزین مانند ماست باشند. ماست ممکن است برای درمان عفونت قارچی واژن به اشکال زیر استفاده شود:

 • استفاده از ماست به صورت موضعی روی ناحیه اطراف دهانه واژن
 • قرار دادن ماست در واژن
 • مصرف ماست به عنوان بخشی از رژیم غذایی

برخی از افراد به تجربه متوجه شده‌اند که ترکیب ماست و عسل برای درمان عفونت قارچی تاثیر بیش‌تری دارد. برخی از افراد نیز برای درمان عفونت قارچی از محصولات پروبیوتیک استفاده می‌کنند که حاوی لاکتوباسیلوس است؛ یک نوع باکتری مفید که در بسیاری از ماست‌ها وجود دارد.

چه چیزی باعث عفونت قارچی می‌شود؟

عفونت‌های قارچی زمانی اتفاق می‌افتند که یک قارچ میکروسکوپی به نام کاندیدا در واژن رشد کند. این رشد بیش از حد منجر به علائمی مانند خارش شدید، درد هنگام ادرار کردن و هنگام رابطه جنسی، ترشحات غلیظ و سفید رنگ واژینال شبیه پنیر دلمه شده، سوزش، قرمزی و تورم واژن می‌شود.

ارتباط بین ماست و عفونت قارچی واژن

استفاده از ماست یک درمان ایمن و ارزان برای درمان عفونت‌های قارچی واژن به شمار می‌رود که بسیاری از زنان از آن استفاده می‌کنند. این درمان موثر است؛ زیرا نوعی باکتری به نام لاکتوباسیلوس در ماست وجود دارد که باعث درمان عفونت قارچی می‌شود. لاکتوباسیلوس یک نوع باکتری مفید است که بدون ایجاد هیچ مشکلی در حالت طبیعی در دستگاه گوارش، مجاری ادراری و ناحیه واژن زنده است. بسیاری از افراد لاکتوباسیلوس را می‌خورند تا بسیاری از مشکلات از جمله موارد زیر را درمان کنند:

 • اسهال روتاویروس در کودکان
 • اسهال مسافرتی
 • سندرم روده تحریک‌پذیر
 • مشکلات کلی گوارشی

باکتری لاکتوباسیلوس را می‌توان در موارد زیر پیدا کرد:

 • بسیاری از ماست‌ها، البته نه همه انواع آن
 • برخی دیگر از غذاهای تخمیر شده
 • مکمل‌های غذایی

آیا ماست باعث درمان عفونت‌ قارچی واژن می‌شود؟

پایگاه داده جامع داروهای طبیعی، میزان اثر بخشی محصولات طبیعی را بر اساس شواهد علمی بر اساس مقیاس زیر رتبه بندی می‌کند:

 • تاثیر گذار
 • احتمالا موثر
 • احتمالا بی اثر
 • به احتمال زیاد بی اثر
 • بی اثر

لاکتوباسیلوس احتمالاً برای درمان و تسکین عفونت‌های قارچی واژن موثر است. مطالعات در سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهند که مخلوط ماست و عسل در واقع موثرتر از یک داروهای ضد قارچ برای درمان عفونت های قارچی واژن در زنان باردار است. شرکت کنندگان در این مطالعه از ترکیب ماست و عسل به صورت واژینال استفاده کردند. میزان درمان بالینی برای ترکیب ماست ۸۷.۸ درصد بود. همین درمان با پماد ضد قارچ ۷۲.۳ درصد اثر داشت. محققان در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵، مخلوط عسل و ماست را با کرم کلوتریمازول نیز مقایسه کردند و به همان نتیجه‌ای رسیدند که محققین مطالعه سال ۲۰۱۲ انجام دادند.

بنابراین جواب این است که بله، استفاده از ماست برای درمان عفونت قارچی واژن موثر است. ولی بهتر است در صورت تایید پزشک برای تسکین علائم عفونت قارچی استفاده شود، نه به عنوان تنها درمان.

نحوه استفاده از ماست برای درمان عفونت قارچی واژن

طبق مطالعات تحقیقاتی ذکر شده در بالا، بهترین راه برای استفاده از ماست برای درمان عفونت قارچی، استفاده موضعی یا واژینال از آن است. فقط مطمئن شوید که از یک ماست ساده و بدون شیرین کننده مصنوعی استفاده می‌کنید. برای استفاده از ماست به صورت واژینال، توصیه می‌کنیم که موارد زیر را انجام دهید:

 • یک تامپون را از اپلیکاتور آن خارج کنید. اپلیکاتور را با ماست پر کنید و از آن برای قرار دادن ماست در واژن خود استفاده کنید.
 • همچنین می‌توانید از یک اپلیکاتور قدیمی مخصوص به کرم ضد قارچ استفاده کنید. اما حتماً ابتدا آن را با صابون و آب گرم بشویید.
 • ابتدا ماست را فریز کنید. برخی از افراد ماست را داخل یک اپلیکاتور تامپون منجمد می‌کنند. برخی دیگر از دستکش لاتکس برای منجمد کردن آن استفاده می‌کنند. حتی می‌توانید ماست را در یک قالب یخ قرار دهید. با فریز کردن ماست، ماست سرد خواهد بود، اما آرام بخش است.
 • شما همچنین می‌توانید از انگشت خود استفاده کنید و تا جایی که می‌توانید با انگشت ماست را در داخل واژن قرار دهید.

بسیاری از مردم بر این باورند که خوردن ماست نیز می‌تواند عفونت قارچی را درمان یا از بروز آن پیشگیری کند. این نظریه بیشتر تجربی است، اما از آنجایی که ماست ماده غذایی مفیدی به شمار می‌رود، امتحان آن ضرری ندارد و اضافه کردن باکتری های مفید ماست به بدن شما آسیبی نمی رساند. برخی از افراد ازمحصولات پروبیوتیک حاوی لاکتوباسیلوس برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده می‌کنند. بررسی‌های علمی در این زمینه نشان می‌دهند که نتایج امیدوارکننده، اما نه قطعی، در این زمینه وجود دارد که نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها می‌توانند به پیشگیری از عفونت‌های قارچی در زنانی که سه بار یا بیش‌تر در سال به عفونت مبتلا می‌شوند، کمک کنند. در این زمینه می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • افزودن غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند ماست با کیفیت بالا با کشت زنده و فعال به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مغذی برای ترویج باکتری‌های مفید واژن
 • خوردن منظم ماست حاوی پروبیوتیک‌ برای کمک به سلامت واژن و برای پیشگیری از عفونت قارچی
 • مصرف یک مکمل پروبیوتیک برای وارد کردن باکتری‌های مفید به رژیم غذایی و پیشگیری احتمالی از عفونت‌های قارچی

از چه نوع ماستی استفاده کنیم؟

همه ماست‌ها با یکدیگر یکسان نیستند. بنابراین توصیه می‌کنیم که پیش از خریداری ماست، مواد تشکیل دهنده آن را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید حاوی لاکتوباسیلوس باشد. حتما دقت کنید که ماست ساده تهیه کنید که قند مصنوعی نداشته باشد. حتی ماست وانیلی هم قند مصنوعی اضافه شده دارد. اگر قصد خوردن ماست را دارید، از نسخه کم چرب آن استفاده کنید.

چندین مطالعه انجام شده بر روی ماست برای عفونت های قارچی واژن شامل مخلوط کردن ماست با عسل بود. عسل نیز دارای خواص ضد میکروبی قوی است که به نظر می‌رسد اثرات ماست را در درمان عفونت‌های قارچی افزایش می‌دهد.

درمان عفونت قارچی واژن با ماست و عسل

استفاده از ماست برای درمان راش پوشک نوزاد

عفونت‌های قارچی اغلب باعث ایجاد بثورات پوشک در کودکان خردسال می‌شوند. قارچ در مکان‌های گرم و مرطوب مانند پوشک کودک شما رشد می‌کند. راش پوشک کاندیدا نیز توسط همان نوع باکتری ایجاد می‌شود که باعث عفونت قارچی واژن می‌شود. بنابراین قاعدتاً استفاده موضعی از ماست باید بتواند که یک درمان موثر برای بثورات پوشک نیز باشد، اما هیچ تحقیق علمی برای تایید این نظریه وجود ندارد.

خطرات کمی در رابطه با استفاده موضعی ماست وجود دارد. اما توصیه می‌کنیم که قبل از اضافه کردن لبنیات به رژیم غذایی کودک زیر ۱۲ ماه با پزشک اطفال خود در این زمینه صحبت کنید و مشورت دریافت نمایید.

اثر درمان عفونت قارچی با ماست چقدر طول می کشد؟

انتظار داشته باشید که حدود هفت روز از ماست برای درمان عفونت قارچی واژن استفاده کنید. به طور کلی، بهتر است شما تا زمانی که علائم عفونت شما ناپدید می‌شوند، به استفاده از آن ادامه دهید.

خطرات درمان عفونت قارچی با ماست

اگر چه ممکن است فکر کنید استفاده از یک محصول طبیعی مانند ماست برای درمان عفونت قارچی بی ضرر است، اما در برخی موارد استفاده از آن ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی جدی در افراد شود. در صورتی که عفونت قارچی واژن به درستی درمان نشود، عفونت‌های قارچی ممکن است بدتر شوند. این شدید شدن می‌تواند علائم ناراحت کننده آن را طولانی کند و حتی منجر به گسترش عفونت‌ در سراسر بدن شود

استفاده موضعی از ماست یا قرار دادن آن در واژن برای درمان عفونت قارچی می‌تواند غشاهای مخاطی واژن را تحریک کرده و ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود.

البته تحقیقات علمی نشان می‌دهند که تنها خطر مرتبط با این نوع درمان این است که ممکن است به همان سرعتی که کرم‌های واژینال تجاری می‌توانند خارش را تسکین بدهند، عمل نکند. اما اگر در حال بررسی یک درمان جایگزین برای عفونت‌های قارچی مانند ماست هستید، ابتدا مشاوره گرفتن از یک پزشک متخصص مهم است. پزشک می‌تواند به شما بگوید که آیا این درمان برای شما بی خطر است یا خیر و به هر سؤالی که ممکن است در این زمینه داشته باشید پاسخ دهد.

همچنین در صورتی که عفونت قارچی واژن دارید که در حال بهبود نیست و به نظر نمی‌رسد ماست روی درمان آن تاثیری داشته باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

شما می‌توانید درمان عفونت قارچی واژن را توسط پزشک عمومی یا متخصص زنان یا در کلینیک سلامت زنان دریافت کنید. علائم عفونت قارچی مشابه علائم سایر بیماری‌ها از جمله بیماری‌های مقاربتی یا STDs است. اگر اخیراً با یک شریک جنسی رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید، به خصوص یک شریک جدید، ممکن است بخواهید برای معاینه به پزشک خود مراجعه کنید.

توجه داشته باشید که برخی از پزشکان با استفاده از ماست برای درمان عفونت‌های قارچی واژن موافق نیستند. بنابراین در صورت داشتن هر گونه شک در این رابطه که آیا باید ماست را به صورت موضعی مصرف کنید، توصیه می‌کنیم ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید. سویه‌های مختلفی از لاکتوباسیل‌ها در ماست وجود دارد؛ پس حتما برچسب مواد تشکیل دهنده روی بسته ماست را بخوانید و نوعی از ماست را بخرید که دارای سویه‌های لاکتوباسیل اسیدوفیلوس است و فاقد قند مصنوعی اضافه شده به ماست می‌باشد. در غیر این صورت، در شرایط زیر توصیه می‌کنیم به پزشک مراجعه نمایید:

 • شما برای اولین بار دچار عفونت قارچی می شوید.
 • مطمئن نیستید که آیا عفونت قارچی دارید یا خیر.
 • علائم عفونت قارچی واژن شما پس از استفاده از کرم‌ها یا شیاف‌های ضد قارچ OTC بهبود نمی‌یابد.
 • عفونت شما علائم دیگری مانند تاول، تب یا ترشحات بدبو را در شما ایجاد می کند.

درمان پزشکی عفونت قارچی واژن چگونه است؟

پزشک استفاده از یک پماد ضد قارچ بدون نسخه (OTC) را به شما توصیه می‌کند یا دارویی را برای کمک به درمان عفونت‌های قارچی و تسکین علائم شما تجویز می‌کند. برای درمان عفونت‌های مخمری واژن، داروهای ضد قارچ یا در داخل واژن استفاده می‌شوند یا به صورت خوراکی مصرف می‌شوند. داروهای رایج برای درمان عفونت‌های قارچی واژن شامل موارد زیر می‌باشند:

 • اسید بوریک
 • فلوکونازول
 • فلوسیتوزین
 • نیستاتین

در صورتی که باردار هستید لازم است از مصرف فلوکونازول اجتناب کنید؛ زیرا مصرف این دارو ممکن است به رشد جنین شما آسیب برساند.

سخن آخر

برخی از افراد ممکن است از درمان های جایگزین یا مکمل مانند مصرف ماست برای کمک به درمان و تسکین علائم عفونت‌های قارچی استفاده کنند. اما شواهد کافی برای علمی دانستن استفاده از ماست به جای داروهای ضد قارچ وجود ندارد. به همین دلیل است که کارشناسان توصیه می‌کنند از روش درمان خانگی ماست به تنهایی برای درمان عفونت‌های مخمری واژن استفاده نکنید و آن را با داروهای ضد قارچ جایگزین نکنید. شما می‌توانید با اضافه کردن ماست به رژیم غذایی خود به سلامت واژن خود کمک کنید. اما در صورتی که فکر می‌کنید ممکن است عفونت قارچی داشته باشید، از مصرف ماست صرف نظر کنید و به جای آن با یک پزشک قرار ویزیت بگذارید و در این رابطه از او مشورت بگیرید. به هر صورت استفاده از داروهای ضد قارچ بر استفاده از درمان‌های خانگی مقدم است.

استفاده از ماست ممکن است به درمان عفونت‌های قارچی واژن کمک کند. هیچ خطر واقعی برای استفاده از ماست وجود ندارد و ممکن است مقرون به صرفه تر از برخی از پمادهای ضد قارچ بدون نسخه نیز باشد. این روش را امتحان کنید تا ببینید برای شما موثر است یا خیر. در صورتی که این اولین باری است که به عفونت قارچی واژن مبتلا می‌شوید، توصیه می‌کنیم به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورتی که علائم شما پس از یک هفته بدتر می‌شوند یا بهبودی در شرایط خود نمی‌بینید، پزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *