سلامت کودک, کودک

ادرار سوختگی در کودکان

ادرار سوختگی کودک

ادرار سوختگی در نوزادان بسیار شایع است. با توجه به علت این مشکل و نحوه مدیریت آن، می‌تواند علائم خفیف تا شدید را در پوست کودک ایجاد کند. شما باید بدانید که کودکتان از این مشکل رنج می‌برد. بنابراین باید با روش‌های درمانی و مراقبتی صحیح، برای کاهش و برطرف شدن کامل بثورات پوشک اقدام کنید. در صورتی که کودک دلبند شما به بثورات پوشک مبتلا شده است، بهتر است با راهکارهای ارائه شده در این مطلب از سلامت او محافظت کنید.

ادرار سوختگی چیست؟

سوختگی پوست با ادرار یک تحریک پوستی در ناحیه پوشیده شده توسط پوشک کودک است. علائم این مشکل مانند یک بثورات صورتی یا قرمز خفیف به نظر می‌رسد که فقط بخشی از پوست کودک یا کل ناحیه پوشک آنها را در برمی‌گیرد. در صورت عدم درمان، راش پوشک می‌تواند تاول‌ها و حتی زخم‌های باز ایجاد کند. در این میان برخی از نوزادان شرایط و ویژگی‌های پوستی دارند که آنها را در برابر این مشکل، حساس‌تر می‌کند. اگزما، پسوریازیس و زرد زخم می‌توانند راش پوشک را بدتر کنند که دلیل آن نیز وجود مشکلات زمینه‌ای در پوست کودک است.

چه چیزی باعث ادرار سوختگی می شود؟

 بثورات پوشک می‌تواند زمانی ایجاد شود که پوست کودک خیس (با ادرار) یا کثیف (با مدفوع) باشد و پوشک باعث اصطکاک پوستی در این قسمت از بدن کودک شود. دلایل مختلفی برای بثورات پوشک وجود دارد و گاهی اوقات پیشگیری از آنها دشوار است. برخی از رایج‌ترین دلایلی که کودک شما ممکن است از اثرات بثورات پوشک رنج ببرد، شامل موارد زیر است:

 • تماس طولانی مدت پوست کودک با ادرار یا مدفوع، رایج‌ترین علت ادرار سوختگی است. اگر کودک شما زیاد ادرار می‌کند یا به اندازه کافی تعویض نمی‌شود، می‌تواند منجر به تحریک پوست او شود.
 • عفونت باکتریایی یا قارچی یکی دیگر از علت‌های رایج بثورات پوشک است. بثورات پوشک ناشی از عفونت باکتریایی در ناحیه پایین و اندام تناسلی کودک پخش می‌شود. باید بدانید که ناحیه‌ای از بدن کودک که توسط پوشک پوشیده می‌شود، می‌تواند محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها باشد. زیرا این نواحی اغلب گرم و مرطوب است و بنابراین عفونت می‌تواند به سرعت گسترش یابد.
 • اگر پوشک یا لباس کودک شما خیلی تنگ باشد، ممکن است باعث ساییده شدن و تحریک پوست کودک و در نهایت راش پوشک شود. پوشک تنگ همچنین جریان هوا را کاهش می‌دهد و همین امر باعث مرطوب شدن بیش از حد ناحیه پوشک می‌شود.
 • اگر قصد دارید یک شامپو بچه یا یک شوینده جدید را امتحان کنید، ممکن است با پوست کودک شما سازگار نباشد. بنابراین پوست بدن او تحریک شده که می‌تواند منجر به راش پوشک شود. ما به شما پیشنهاد می‌دهیم تا از شوینده‌های پینوبیبی که هایپوآلرژنیک هستند استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که برخی از نوزادان پوست حساس‌تری نسبت به دیگران دارند. بنابراین باید برای تمیز کردن منظم پوست بدن او و تعویض به موقع پوشک اقدام کنید.
 • ·       برفک همچنین می‌تواند باعث بثورات پوشک شود. آلبیکنس، نوعی مخمر است که باعث ایجاد برفک در پوست می‌شود. این باکتری بیشتر در نواحی گرم و مرطوب بدن مانند ناحیه پوشک، رشد می‌کند. برفک پوشک شبیه جوش قرمز و براق است و لبه‌های آن نیز شفاف است. برفک پوستی دردناک نیست، اما می‌تواند تحریک کننده و خارش دار باشد.
 • برخی از غذاها نیز باعث راش پوشک می‌شوند. میوه‌ها و سبزیجات اسیدی مانند پرتقال، توت فرنگی و گوجه فرنگی از علل شایع بروز و تشدید این مشکل هستند.
 • برخی از نوزادان هنگام دندان درآوردن دچار بثورات پوشک می‌شوند.
 • داروها از جمله آنتی بیوتیک‌ها نیز می‌توانند باعث ایجاد بثورات پوشک شوند.

علائم ادرار سوختگی

به طور کلی می‌توان موارد زیر را از علائم ادرار سوختگی دانست.

 • به طور کلی قسمت‌هایی از پوست بدن کودک که با پوشک پوشیده شده است قرمز، ملتهب و دردناک به نظر می‌رسد.
 • بثورات ممکن است فقط در اطراف باسن کودک یا در سراسر ناحیه‌ای که توسط پوشک پوشانده می‌شود، ظاهر شوند.
 • بثورات ممکن است تا روی شکم کودک گسترش یابد. در نوزادان دختر، بثورات می‌تواند ناحیه تناسلی آنها را درگیر کند و در نوزادان پسر، گاهی آلت تناسلی و کیسه بیضه آنها تحت تأثیر راش پوشک قرار می‌گیرد.
 • این مشکل از نظر علائم ظاهری از ایجاد لکه‌های پوستی تا جوش‌های بزرگ و کوچک متغیر است.
 • زمانی که بثورات پوشک شدید است یا ناشی از عفونت‌های باکتریایی و سایر عفونت‌های پوستی باشد، می‌تواند باعث تاول و پوست شکسته شده، شود.

ادرار سوختگی نوزاد دختر

بثورات پوشک در نوزاد دختر می‌تواند علائم و شرایطی را ایجاد کند که تحمل آن برای کودک سخت باشد. بنابراین باید برای درمان و کاهش علائم سوختگی و التهاب پوست فرزند خود اقدام کنید. با رعایت این نکات می‌توانید در کاهش درد و ناراحتی کودک دلبند خود تاثیرگذار باشید:

 • اجازه دهید پوست کودک شما نفس بکشد. سعی کنید پوست کودک خود را به طور منظم و بدون پوشک برای دوره‌های کوتاهی در معرض جریان هوای آزاد قرار دهید. همچنین استفاده از پوشک‌هایی که کمی بزرگ‌تر از سایز کودک شما هستند، هنگام درمان جوش‌های پوشک، ایده خوبی است. این کار به پوست کودک شما اجازه می‌دهد تا هوای بیشتری را تنفس کرده و به راحتی خشک شود. پوست مرطوب یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد بثورات پوشک است.
 • پوشک نوزاد خود را به طور مرتب چک کرده و عوض کنید. شما باید مراقب این موضوع باشید که پوست  کودک در معرض کثیفی و خیسی ناشی از ادرار نباشد. بنابراین سعی کنید به محض ادرار یا مدفوع، پوشک آنها را عوض کنید. برای این کار باید در طول روز و به طور مرتب پوشک آنها را چک کنید.
 • ناحیه آسیب دیده را با دقت تمیز کنید. از محصولات ملایم برای تمیز کردن بدن کودک خود استفاده کنید. بعد از هر بار تعویض پوشک، بدن کودک را با یک حوله تمیز خشک کنید. برای اطمینان از اینکه پوست او را تحریک نمی‌کنید، بهتر است به جای کشیدن حوله به پوست کودک، با ضربه‌های ملایم بدن او را خشک کنید.
 • کودک خود را هر روز به حمام ببرید. توصیه می‌شود در طول درمان بثورات پوشک، کودک خود را هر روز حمام کنید. از یک صابون بدون عطر برای جلوگیری از هرگونه تحریک احتمالی استفاده کرده و پوست آنها را قبل از خشک کردن ملایم، در آب گرم خیس کنید.
 • از یک کرم یا پماد مناسب برای درمان ادرار سوختگی نوزاد خود استفاده کنید. برای این کار بهتر است با داروساز یا پزشک متخصص اطفال در مورد انتخاب و خرید بهترین و مناسب‌ترین پمادها، مشورت کنید. اما به طور کلی کرم یا پماد حاوی اکسید روی، برای درمان بثورات پوشک انتخاب خوبی است. زیرا لایه‌ای محافظ روی پوست کودک ایجاد می‌کند و سوزش را از بین می‌برد.

 ادرار سوختگی قارچی

اگر بثورات پوشک ظرف دو یا سه روز از بین نرود، ممکن است کودک شما عفونت قارچی داشته باشد. در این شرایط، حتما باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کرده تا بهترین درمان برای مشکل پوستی کودک شما، انتخاب شود. اگر بثورات پوشک کودک ناشی از عفونت قارچی باشد، ممکن است علائم شدیدتر راش پوشک را مشاهده کنید، از جمله:

 • تاول‌های پر از چرک در چین‌های پوست
 • لکه‌های قرمز روشن و مرطوب
 • پریشانی حال کودک

با وجود این علائم، پزشک ممکن است یک کرم یا داروی ضد قارچ تجویز کند. این تجویز به طور معمول عفونت را ظرف یک هفته از بین می‌برد، اما ممکن است به شما توصیه شود که برای مدت طولانی‌تری از آن استفاده کنید تا از عفونت مجدد جلوگیری شود.

بثورات پوشک باکتریایی نیز یکی دیگر از مشکلات ناشی از ادرار سوختگی است که بسیار نادر است. بثورات پوشک ممکن است توسط باکتری به نام ایمپتیگو( یک عفونت پوستی که بسیار مسری است اما معمولا جدی نیست)، ایجاد شود. زرد زخم معمولاً با زخم‌ها یا تاول‌های قرمز شروع می‌شود که تشخیص آن در پوست تیره یا سیاه سخت است. زخم‌ها یا تاول‌ها به سرعت می‌ترکند و لکه‌های پوستی قهوه‌ای مانند به جا می‌گذارند. اگر فکر می‌کنید که بثورات پوشک کودک شما ممکن است به دلیل عفونت باکتریایی باشد، برای تشخیص و درمان با پزشک متخصص کودک خود تماس بگیرید. توصیه می‌شود از استفاده از کرم آنتی بیوتیک بدون نسخه برای درمان بثورات پوشک خودداری کنید، مگر اینکه توسط پزشک عمومی کودکتان توصیه شود.

درمان ادرار سوختگی

با بدانید که بثورات پوشک برای کودک بسیار آزاردهنده است. بنابراین باید به عنوان مراقب کودک، از نکات و روش‌های درمانی مناسب برای کمک به فرزند خود استفاده کنید. اگر این موارد را در نظر بگیرید، ظرف چند روز آینده ادرار سوختگی کودک دلبند شما درمان خواهد شد:

 • از پنبه یا پدهای آغشته به آب و یا دستمال مرطوب برای تمیز کردن پوست کودکتان، به خصوص در چین‌های پوستی استفاده کنید.
دستمال مرطوب آنتی باکتریال
دستمال مرطوب آنتی باکتریال
 • پوشک کودک خود را حداقل ۶ بار در روز و بعد از هر بار که مدفوع می‌کند، عوض کنید.
 • سعی کنید در زمانی که کودک شما راش پوشک دارد از پوشک یکبار مصرف استفاده کنید. این پوشک‌ها در خشک نگه داشتن پوست کودک نسبت به پوشک‌های پارچه‌ای، بهتر عمل می‌کنند.
 • پوشک آنها را خیلی سفت نبندید. زیرا گردش جریان هوا در اطراف بثورات پوستی، به کاهش علائم کمک می‌کند.
 • از یک کرم با کیفیت و مناسب استفاده کنید. کرم را به قدری غلیظ بمالید تا مانعی بین پوست آنها و هر نوع محرک ایجاد کند. توصیه می‌شود کرم را بین انگشتان خود قبل از مالیدن روی پوست نوزاد، گرم کنید. این کار به پخش شدن و جذب بهتر کرم کمک می‌کند.
 • از استفاده از پودر تالک یا دستمال‌های ضدعفونی کننده خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث تحریک بیشتر پوست کودک شما شود.
 • اگر فکر می‌کنید کودکتان برفک دارد از کرم ضد قارچ استفاده کنید. اگر درباره تشخیص برفک پوستی تردید دارید، با پرستار، پزشک متخصص یا داروساز مشورت کنید.
 • کرم هیدروکورتیزون برای بثورات قرمز و ملتهب تجویز می‌شود.
 • در زمان حمام از یک شوینده ملایم و ضد حساسیت کودک استفاده کنید. استفاده از شوینده‌ها و صابون‌های معطر را برای شستن پوست کودک، متوقف کنید. شما می‌توانید از شامپو‌ سر و بدن هایپوآرژنیک پینو بیبی استفاده کنید.
شامپو سر و بدن کودک
شامپو سر و بدن کودک

چه زمانی باید برای ادرار سوختگی فرزندم به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت مشاهده این علائم و شرایط حتما برای درمان بثورات پوشک به پزشک متخصص مراجعه کنید:

 • اگر بعد از چند روز که به طور مرتب پوشک کودک را تعویض می‌کنید، علائم بثورات کاهش پیدا نکرد.
 • اگر بعد از استفاده از کرم‌ها و پمادها، هیچ بهبودی مشاهده نشد.
 • اگر فکر می‌کنید بثورات در حال بدتر شدن هستند.
 • اگر کودک شما خیلی پریشان است، بی میل شده یا تب دارد.
 • اگر علائم راش پوشک شامل تاول، زخم یا پوست شکسته شده است.

سخن پایانی

ادرار سوختگی یکی از رایج‌ترین مشکلات پوستی است که کودکان به آن مبتلا می‌شوند. این مشکل شامل بروز علائم و بثورات خفیف تا شدید در ناحیه‌ای از پوست کودک است که با پوشک پوشانده می‌شود. شما به عنوان والدین، باید بدانید که چگونه به کودک خود کمک کنید تا از این شرایط آزار دهنده، راحت شود. در این مطلب به بررسی کامل این مشکل و راهکارهای درمانی آن پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *