دسته‌بندی نشده

انتخاب سایز مناسب کاپ قاعدگی

دوران پریود برای بانوان دوره چالش‌برانگیزی است که می‌تواند فعالیت روزمره فرد را مختل کند. معمولاً بانوان برای مدیریت و کنترل خونروش دوران قاعدگی از نوار بهداشتی و در مواردی از تامپون استفاده می‌کند. یکی دیگر از ابزارهای مناسب برای جلوگیری از نشتی خون قاعدگی، کاپ قاعدگی یا فنجان قاعدگی است. پیشتر در مقاله‌ای به طور مفصل به معرفی کاپ قاعدگی پرداختیم حالا در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه انتخاب کاپ قاعدگی مناسب آشنا کنیم و اطلاعات مفید و کاربردی در این خصوص به شما خواننده محترم مجله اینترنتی پینو بیبی ارائه کنیم. در بخش نظرات تجربیات خود را از استفاده از کاپ قاعدگی با دیگر بانوان درمیان بگذارید.

نحوه انتخاب کاپ قاعدگی

انتخاب کاپ قاعدگی مناسب برای هر بانویی یک تصمیم بزرگ است. مارک‌های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارد که می‌تواند هنگام انتخاب شما را گیج و سر در گم کنند. به علاوه، خرید کاپ قاعدگی به عنوان وسیله‌ای که تا مدت‌ها باید از آن استفاده کنید و همچنین اگر مناسب شما نباشد عملاً به درد هیچ کس نخواهد خورد، باعث می‌شود شما از همان ابتدا باید برای انتخاب جام قاعدگی دقت لازم را داشته باشید تا کاپ مناسب را تهیه کنید.

در حال حاضر برندهای تولید کننده فنجان قاعدگی در بازار زیاد هستند که معمولاً کاپ را با اندازه‌های مختلف ارائه می‌دهند. بیشتر برندها کاپ‌های قاعدگی را در دو اندازه مختلف ارائه می‌کنند. سایز کوچک‌تر معمولاً برای افرادی که زیر ۳۰ سال و افرادی که جریان خون کمتری دارند، یا هرگز زایمان نداشته‌اند، مناسب است. اندازه بزرگ‌تر برای افراد بالای ۳۰ سال و کسانی‌که زایمان داشته‌اند، کاربرد دارد. تعدادی از برندها در حال حاضر سه اندازه کاپ را ارائه می‌دهند که کوچک‌ترین آن‌ها برای دختران نوجوان است.

از آنجا که آناتومی هر کسی منحصر به فرد است، بنابراین بهتر است تعدادی از عوامل کلیدی را در انتخاب کاپ مناسب، نظر بگیرید. فاکتورهای کلیدی که بیشترین اهمیت را در انتخاب جام قاعدگی مناسب دارند عبارت هستند از: طول کاپ، سفتی و نرمی کاپ و ظرفیت (حجم خونی را که در کاپ جای می‌گیرد).

نحوه انتخاب کاپ قاعدگی

طول جام قاعدگی

تعیین طول فنجان قاعدگی یکی از مهمترین موارد در انتخاب فنجان قاعدگی مناسب است. یک فنجان قاعدگی در کانال واژن شما و درست در زیر دهانه رحم قرار می‌گیرد تا خون قاعدگی را جمع کند. ارتفاع دهانه رحم تعیین می‌کند که چقدر فضا برای قرار گرفتن (نشستن) کاپ قاعدگی در کانال واژن وجود دارد، بدون این که کاپ از واژن بیرون بزند.

دهانه رحم در افراد مختلف، ارتفاع متفاوتی دارد. به علاوه ارتفاع و موقعیت دهانه رحم هر فرد منحصر به فرد است. یادتان باشد دهانه رحم بانوان در طول چرخه ماهانه نیز کمی متغییر است. ممکن است متوجه شوید که دهانه رحم شما در برخی زمان‌های چرخه بالاتر و در برخی مواقع پایین‌تر است.

پایین بودن دهانه رحم به معنای فضای کمتر در کانال واژن است. بنابراین، یک کاپ کوتاه‌تر بهتر خواهد بود. دهانه رحم بالا به این معنی است که یک فنجان بلندتر مناسب‌تر است، به طوری که دسترسی به کاپ قاعدگی برای شما دشوار نباشد. در تصویر زیر می‌توانید این تفاوت طول دهانه رحم را به صورت مصور ببینید.

همان‌طور که در عکس می‌بینید (از چپ به راست)، کاپ قاعدگی برای دهانه رحم بیش از حد بلند نشان داده شده است. وقتی کاپ قاعدگی بلند باشد پایه فنجان خارج از واژن دیده می‌شود. در عکس سمت راست جام قاعدگی نشان داده شده برای دهانه رحم، خیلی کوتاه است. وقتی کاپ قاعدگی کوتاه باشد، فضای بیشتری برای جابجایی فنجان وجود دارد و کاپ بیش از حد به سمت بالا رفته و از دسترس شما خارج می‌شود و برداشتن آن را دشوارتر می‌کند. فنجان قاعدگی نشان داده شده در عکس وسط دارای اندازه مناسب است و درست برای این دهانه رحم انتخاب شده است.

طول جام قاعدگی

هنگام در نظر گرفتن ارتفاع دهانه رحم، به خاطر داشته باشید که اگر ساقه کاپ از واژن بیرون بزند، اشکالی ندارد. ساقه کاپ را می‌توان به اندازه مورد نیاز برش داد یا کوتاه کرد. با این حال، پایه فنجان باید داخل واژن باشد تا برای شما ناراحت کننده نباشد.

اندازه‌گیری ارتفاع دهانه رحم

به منظور تعیین این که آیا طول دهانه رحم کوتاه، متوسط یا بلند دارید، باید ارتفاع دهانه رحم خود را اندازه‌گیری کنید. انجام این کار آسان است، باید انگشت خود در داخل واژن نمایید، این یک کار کاملاً طبیعی است و نباید برای انجام این کار احساس ناراحتی یا شرم کنید. وقتی برای اولین بار تصمیم می‌گیرید که طول دهانه رحم خود را اندازه بگیرید، در یک مکان راحت و خصوصی باشید، جایی مانند زیر دوش حمام یک مکان امن و عالی برای انجام این کار است.

مراحل پیدا کردن و اندازه‌گیری ارتفاع دهانه رحم

  • دست‌های‌تان را با آب و صابون بشویید.
  • چمباتمه بزنید (حمام مکانی عالی برای انجام این کار است) یا یکی از پاها را روی صندلی توالت یا وان حمام بلند کنید.
  • کمی تامل کنید و انگشت اشاره خود را با دقت وارد واژن کنید.
  • اطراف دهانه رحم خود را احساس کنید. با کمی فرو رفتن در وسط (این همان دهانه) فضای صاف و گرد احساس می‌کنید. احتمالاً کمی شبیه نوک بینی شما سفت است، اگر چه در زمان‌های مختلف سیکل ماهانه بیشتر نرم می‌شود.
  • هنگامی که دهانه رحم خود را پیدا کردید، توجه داشته باشید که انگشت شما چقدر در داخل واژن قرار دارد. انگشت شست خود را در نقطه‌ای از انگشت اشاره خود قرار دهید که در دهانه واژن قرار دارد. سپس، وقتی انگشت خود را بردارید، از نوک انگشت اشاره تا نقطه‌ای که انگشت شست به عنوان نشانگر قرار گرفته است اندازه‌گیری کنید. این ارتفاع دهانه رحم شما و بنابراین طول تقریبی فنجان قاعدگی مورد نیاز برای شما است.
مراحل پیدا کردن و اندازه‌گیری ارتفاع دهانه رحم

نکاتی برای اندازه‌گیری دهانه رحم

دهانه رحم شما در مراحل مختلف چرخه قاعدگی تغییر می‌کند. بنابراین ممکن است در زمان‌های خاصی طول دهانه بیشتر و در زمان‌های دیگر کمتر باشد. برای دقیق‌ترین اندازه‌گیری، اندازه‌گیری را نزدیک یا در حین قاعدگی انجام دهید. تنها چیزهایی که در داخل واژن خود احساس خواهید کرد دیواره‌های واژن و دهانه رحم است. هیچ چیز دیگری در آنجا نیست. بنابراین، اگر چیزی در داخل واژن خود احساس می‌کنید که دیواره‌های واژن شما نیست و فکر می‌کنید شبیه دهانه رحم شما است، احتمالاً اندازه‌گیری درست است.

نحوه تبدیل اندازه‌گیری دهانه رحم

بنابراین اکنون دهانه رحم خود را پیدا کرده‌اید و آن را بر حسب طول انگشت اندازه‌گیری کرده‌اید، باید طول آن انگشت را اندازه‌گیری کنید تا اندازه‌گیری واقعی بر حسب میلی‌متر داشته باشید. با استفاده از یک خط کش یا متر، از نوک انگشت اشاره خود تا نقطه انگشت شست خود را که دقیقاً در ورودی واژن قرار داشت اندازه‌گیری کنید. این ارتفاع دهانه رحم را بر حسب میلی‌متر را به شما می‌دهد.

نحوه تبدیل اندازه‌گیری دهانه رحم

سپس می‌توانید از این طول برای کمک به انتخاب یک فنجان مناسب قاعدگی استفاده کنید. تمام برندهای معتبر کاپ قاعدگی، طول فنجان خود را به شما می‌گویند. فقط باید مطمئن شوید که کاپی بلندتر از ارتفاع دهانه رحم انتخاب نکنید.

سفتی جام قاعدگی

سفتی و قوام فنجان قاعدگی می‌تواند در برندهای مختلف متفاوت باشد. برخی از فنجان‌ها نرم‌تر از بقیه هستند، برخی دیگر سخت‌تر. استحکام می‌تواند تفاوتی در میزان راحتی پیدا کردن فنجان و باز شدن آن در داخل برای ایجاد مهر و موم ضد نشتی فراهم کند.

مواد جام قاعدگی

سفتی فنجان قاعدگی تحت تأثیر موادی است که از آن ساخته شده است. بسیاری از فنجان‌ها از سیلیکون درجه پزشکی ساخته شده‌اند که می‌تواند در سطح متفاوتی از سفتی باشد. در حالی که فنجان‌های دیگر از مواد مختلف ساخته شده‌اند. به عنوان مثال، برخی از کاپ‌ها از الاستومر ترموپلاستیک (TPE) ساخته شده است که سفت‌تر است، اما وقتی داخل بدن قرار می‌گیرد، نرم می‌شود و قالب بدن را می‌گیرد.

جام قاعدگی سفت: برخی برندها ادعا دارند که فنجان‌های سفت‌تر عملکرد بهتری دارند و به همان اندازه راحت هستند. ماهیچه‌های واژن بسیار قوی‌تر از آن چیزی هستند که بسیاری از ما فکر می‌کنیم و اگر به اندازه کافی سفت نباشد، می‌توانند به راحتی به کناره‌های فنجان فشار وارد کنند و باعث خروج و نشتی خون شوند. عضلات قوی‌تر واژن ممکن است فنجان نرم‌تر را له کنند و باعث باز نشدن کاپ شوند که می‌تواند منجر به نشتی شود. به همین دلیل، فنجان‌های سفت معمولاً برای کاربران جوان‌تر و برای کاربران فعال فیزیکی بهتر است؛ چرا که هر دوی این گروه‌ها ماهیچه‌های واژن قوی‌تری دارند.

جام قاعدگی نرم: اگر در مثانه یا لگن خود حساس درد دارید، ممکن است یک فنجان نرم برای شما بهتر باشد. یک فنجان نرم فشار زیادی به داخل دهانه رحم وارد نمی‌کند. با این حال ممکن است باز کردن یک فنجان نرم زمانی که درون دهانه رحم شما باشد دشوارتر باشد. اگر کاپ به درستی خارج نشود باعث نشتی می‌شود. اگر هیچ مشکل خاصی با حساسیت مثانه، درد لگن یا عضلات ضعیف واژن ندارید، بهتر است یک فنجان متوسط تا سفت را امتحان کنید.

ظرفیت جام قاعدگی

ظرفیت کاپ قاعدگی احتمالاً به اندازه گرفتن طول کاپ از اهمیت بیشتری برخوردار نیست، با این حال ظرفیت کاپ نیز نکته مهمی در انتخاب فنجان مناسب قاعدگی است. اگر پریودی سنگینی دارید و یک فنجان کوچک را انتخاب کرده‌اید، ممکن است نیاز به تخلیه بیشتر داشته باشید. با این حال، داشتن طول و تناسب اندازه کاپ مناسب مهمتر است.

اگر قبلاً از فنجان قاعدگی استفاده نکرده‌اید، اندازه‌گیری ظرفیت کاپ مورد نیاز شما دشوار است. اگر تا به حال فقط از پد یا تامپون استفاده کرده‌اید، ممکن است ندانید که در طول قاعدگی چقدر خون و مایعات و مخاط از شما خارج می‌شود. هنگامی که از یک کاپ استفاده می‌کنید، دقیقاً می‌دانید که جریان خون شما چقدر است، زیرا می‌توانید آن را در فنجان ببینید و حتی برخی از فنجان‌ها دارای خطوط اندازه‌گیری هستند! بدین وسیله می‌توانید تخمین خوبی از میزان خونروش خود داشته باشید.

ظرفیت جام قاعدگی

برای کمک به تخمین مقدار خونریزی، بدانید که یک بانو به طور متوسط در کل دوره خود ۵۰ میلی‌لیتر خون از دست می‌دهد (در کل در تمام روزهای یک دوره). اما این میزان می‌تواند متفاوت باشد. هر چیزی کمتر از ۲۵ میلی‌لیتر کاملاً سبک و هر چیزی بیش از ۸۰ میلی‌لیتر سنگین در نظر گرفته می‌شود.

یک پد یا تامپون معمولی می‌تواند ۵ میلی‌لیتر مایع و یک سوپر تامپون می‌تواند ۱۰ میلی‌لیتر مایع را در خود جای دهد. می‌توانید از این مقادیر به عنوان یک راهنما برای بررسی تعداد پدها یا تامپون‌هایی که در دوره قاعدگی خود استفاده می‌کنید، بهره ببرید. در نظر داشته باشید که ظرفیت پدها و تامپون‌ها بر اساس خیسانده شدن است، بنابراین اگر پد یا تامپون خود را قبل از خیس شدن عوض کنید، ظرفیت کامل آن استفاده نشده است. اکثر فنجان‌های قاعدگی متوسط ظرفیتی در حدود ۲۵ تا ۳۰ میلی‌لیتر دارند.

ملاحظات دیگر هنگام انتخاب فنجان قاعدگی

برخی موارد در انتخاب کاپ قاعدگی وجود دارد که ربطی به اندازه، ظرفیت و یا جنس کاپ قاعدگی ندارد، اما ممکن است که شما دوست داشته باشید این موارد را نیز لحاظ کنید.

رنگ کاپ قاعدگی

برخی از مارک‌ها و برندها فقط یک رنگ را ارائه می‌دهند، برخی فقط فنجان‌های شفاف را ارائه می‌دهند و برخی دیگر انتخاب بسیار زیادی از رنگ‌ها را ارائه می‌دهند. در حالی که رنگ به احتمال زیاد تغییری در قاعدگی شما نمی‌دهد، اما با این وجود هنوز یک گزینه برای انتخاب کاپ از سوی شماست.

اگر داشتن یک فنجان قاعدگی رنگی روشن و سرگرم کننده چیزی است که به آن اهمیت می‌دهید، پس باید بدانید که این ۱۰۰ درصد امکان‌پذیر است.

ابتدا برندهایی را پیدا کنید که متناسب با اندازه مورد نیاز شما هستند و سپس رنگ مورد علاقه خود را پیدا کنید.

همچنین شایان ذکر است که فنجان‌های شفاف می‌توانند به مرور زمان تغییر رنگ دهند. اگر این چیزی است که شما را نگران می‌کند، ممکن است این مورد برای شما حائز اهمیت باشد.

تأثیر اجتماعی

برخی از برندهای فنجان قاعدگی، با اهدای فنجان قاعدگی رایگان و ارائه آموزش، کارهای برای توانمندسازی زنان در کشورهای در حال توسعه انجام می‌دهند. این بدان معنی است که این برندها به ازای هر خرید یک فنجان قاعدگی، یکی دیگر را اهدا می‌کنند، ممکن است بخواهید هنگام تصمیم‌گیری برای خرید کاپ این موضوع را نیز در نظر بگیرید.

محل خرید کاپ قاعدگی

این که واقعاً چه فنجانی می‌توانید بخرید ممکن است به مکان شما و محل ارسال مارک فنجان قاعدگی بستگی داشته باشد. با این حال، از آنجایی که فنجان‌های قاعدگی روز به روز بیشتر مورد اقبال قرار گرفته‌اند و بیشتر به عنوان یک محصول کارآمد تبدیل می‌شوند، اکنون باید راحت‌تر از هر زمان دیگری جام قاعدگی را به صورت محلی یا جایی که می‌توان برای شما ارسال کرد، بدون توجه به این که در کجا زندگی می‌کنید، پیدا کنید. امیدواریم بتوانید جامی را پیدا کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت داشته باشد و به صورت محلی یا پستی در دسترس شما باشد.

هزینه جام قاعدگی

خرید یک فنجان قاعدگی یک سرمایه‌گذاری است که برای ۵ تا ۱۰ سال برای شما طراحی شده است. به همین دلیل، گرانتر از خرید یک بسته پد یا تامپون است. با این حال، در دراز مدت، در پول خود صرفه‌جویی خواهید کرد زیرا نیازی به خرید هر ماه محصولات یکبار مصرف ندارید.

در حال حاضر فنجان‌های قاعدگی بسیار ارزانی وجود دارند؛ اشتباه نکنید، وقتی نوبت به یک کاپ قاعدگی می‌رسد، فراموش نکنید که آن را در ناحیه‌ای بسیار حساس و مهم از بدن خود قرار می‌دهید. وقتی نوبت به انتخاب فنجان قاعدگی می‌رسد، ما توصیه می‌کنم که کیفیت را فدای قیمت ارزان‌تر نکنید زیرا با سلامت شما در ارتباط است.

وقتی لیوان (کاپ) قاعدگی را از یک برند معتبر خریداری می‌کنید، می‌توانید مطمئن باشید که فنجانی که در داخل بدن خود قرار می‌دهید از مواد درجه یک پزشکی ساخته شده است که قرار نیست سموم مضر را وارد بدن شما کند و از رنگ‌ها یا آلودگی‌های مضر در ساختار آن استفاده نمی‌شود. فنجان قاعدگی خریداری شده از یک برند معتبر به این معنی است که شما به بخش پشتیبانی مشتری با کیفیت دسترسی دارید، کاپ از کیفیت بالایی برخوردار است و در مدت زمان کوتاهی دچار نقص نخواهد شد.

یادتان باشد هیچ ارزانی بی‌حکمت نیست؛ دلیلی وجود دارد که برندهای ارزان قیمت فنجان‌های خود را بسیار ارزان می‌فروشند. به این دلیل است که آن‌ها از مواد با کیفیت ساخته نشده‌اند، احتمالاً از نیروی کار ارزان استفاده می‌کنند و به تجربه فنجان قاعدگی شما اهمیت نمی‌دهند.

لباس زیر دوره پریودی

هر مارکی که از فنجان قاعدگی استفاده می‌کنید، آن‌ها باید نکات بسیار خوبی در مورد نحوه تا کردن، قرار دادن، برداشتن و مراقبت از فنجان قاعدگی به شما ارائه دهند. اکثر برندهای معتبر فنجان قاعدگی خدمات مشتری فوق العاده‌ای نیز دارند، بنابراین در صورت داشتن هر گونه مشکل در استفاده از فنجان می‌توانید مستقیماً با آن‌ها تماس بگیرید. اگر در مورد نشتی با استفاده از فنجان قاعدگی نگران هستید و نمی‌خواهید همه جا چکه کند، از لباس‌های زیر پریودی استفاده کنید تا مهارت لازم در استفاده از کاپ را پیدا کنید. می‌توانید زمانی که به کاپ خود عادت کرده‌اید، برای پشتیبان‌گیری ضد نشتی شورت‌های قاعدگی را بپوشید یا از برای مدتی به طور همزمان از نوار بهداشتی استفاده کنید.  

سخن آخر

امیدواریم، پس از در نظر گرفتن تمام اطلاعات ارائه شده، احساس اطمینان کنید که می‌توانید اقدام به خرید فنجان قاعدگی خود کنید. نکته نهایی این است که اجازه ندهید تعداد برندهای فنجان‌های قاعدگی موجود در بازار شما را سردرگم کند. چند برندی را که دوست دارید انتخاب کنید و سپس از شناختی که اکنون از انتخاب کاپ در این مقاله بدست آورده‌اید، استفاده کنید تا به یکی از مناسب‌ترین برندها برسید.

تغییر دادن اندازه فنجان قاعدگی ارزشش را دارد! مقالات پینو بیبی در مورد نحوه استفاده از کاپ قاعدگی، حفظ بهداشت و نگهداری قاعدگی، تفاوت استفاده از تامپون، پد و کاپ قاعدگی را نیز مطالعه کنید، تا در دوران قاعدگی احساس خوبی را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *