روانشناسی کودک

نقش افراد تاثیرگذار (عمه، عمو، خاله و دایی) در زندگی یک کودک

اگر در حال تماشای یکی از اعضای خانواده یا دوست صمیمی ‌خود هستید که فرزند یا فرزندان خود را بزرگ می‌کند، خواهید دید که چقدر سخت کار می‌کنند تا بین کار، زندگی و نیازهای فرزندان کوچک خود تعادل ایجاد کنند. از شب‌های بی‌خوابی گرفته تا بیماری‌های دوران کودکی، مادران و پدران یکی از سخت‌ترین نقش‌های جهان را بر عهده می‌گیرند. بنابراین، جای تعجب نیست که آنها گاهی اوقات به حمایت شما در نقش خاله، عمه یا دایی و عمو نیاز دارند. همان طور که ضرب المثل آفریقایی می‌گوید، «برای بزرگ کردن یک کودک نیاز به یک روستا است». خاله‌ها، عمه‌ها، دایی‌ها و عموها نقش مهم، اما گاهی غیرمنتظره‌ای در زندگی کودک دارند.

نقش افراد تاثیرگذار (عمه، عمو، خاله و دایی) در زندگی یک کودک

برای بزرگ کردن یک کودک نیاز به یک روستا است

تقریباً همه والدین از زمانی که مامان یا بابا شده اند ضرب المثل روستا را بارها شنیده‌اند و شاید هم ضرب المثل فارسی «صد نفر آینه به دست سکینه کچل موهاش رو می‌بست». اما به عنوان یک عمه یا عمو، ممکن است از شنیدن این جمله فرار کرده باشید. برای این که بدانید بزرگ کردن آنها سخت است، نیازی به داشتن بچه ندارید. مراقبت از کودک و تربیت او، سخت‌تر از هر حرفه، شغل یا رویداد استرس زا در زندگی است. داشتن فرزند مستلزم آن است که والدین در هر زمانی از شبانه روز در دسترس باشند. والدین باید قادر به انجام تمام وظایف عملی با حداقل خواب، در تمام بیماری‌ها، کج خلقی‌ها و مراحل رشد رفتاری باشند و در این مورد به کمک نیاز خواهند داشت و به طور خاص، به کمک خاله‌ها، عمه‌ها، دایی‌ها و عموها.

خاله‌ها، عمه‌ها، دایی‌ها و عموها که درگیر زندگی کودک هستند، می‌توانند فشار والدین را کاهش دهند، به آنها شانه‌ای بدهند تا گریه کنند و سنگ صبورشان باشند یا به برداشتن بار سنگین مسولیت پرورش کودک در یک روز سخت کمک کنند. اما به عنوان یک خاله، عمه، دایی یا عمو، باید افتخار کنید که بدانید که خیلی چیزهای بیشتری نیز ارائه می‌دهید. برای کودک شما می‌توانید باحال‌ترین فردی باشید که او می‌شناسد. بهترین دوست، محرم، متخصص نوشیدنی فوق العاده میلک شیک، یا همکار علاقه مند در درست کردن انواع کاردستی یا یک طرفدار دو آتیشه تیم ورزشی محبوب آنها. بیشتر از این، ممکن است معلم غیررسمی‌آنها نیز شوید و خواهرزاده یا برادرزاده خود را بر اساس ارزش‌های خودتان شکل دهید. تبدیل شدن به یک الگو به این معنی است که مطمئن شوید شما را با الگوسازی رهبری می‌کنید، به ذهن جوان آنها با دیدگاه‌های جایگزین شکل می‌دهید و زمانی که در رفتارشان کوتاهی می‌کنند، با توصیه یا انتقاد سازنده پیش بروید.

خاله و عمه باحال و عمو و دایی سرگرم کننده و همبازی

بر خلاف والدین کودک، شما به عنوان خاله، عمه، دایی یا عمو مجبور نیستید دائم با خواهرزاده یا برادرزاده خود وقت بگذرانید. داشتن رابطه نزدیک با آنها می‌تواند اختیاری باشد. بنابراین هنگا‌می ‌‌که یک رابطه فداکارانه، گرم و عاشقانه ایجاد می‌کنید، احساس خاصی به آن می‌دهید. ممکن است خود را مشتاق انجام تمام فعالیت‌های هیجان‌انگیز و مملو از عشق به آن‌ها ببینید. پارک‌های موضوعی، سفر به ساحل یا یک روز خرید می‌توانند به سرعت شما را به قلمرو خاله و عمه‌های باحال یا دایی و عموی سرگرم‌کننده وارد کنند. رابطه بین شما و خواهرزاده یا برادرزاده‌تان می‌تواند از روی اغماض خالص باشد. در رابطه با همه چیز برای کودک سرگرم کننده خواهد بود ضمن این که شما هم نگرانی‌های بسیار کمتری نسبت به والدینشان دارید.

اگر شما فرزندان خود را ندارید، خاله، عمه، دایی یا عموی باحال بودن می‌تواند بهترین احساس دنیا باشد. می‌توانید از تمام لحظات شاد، از بازی‌های مدرسه گرفته تا تماشای مسابقات ورزشی، درست کردن ساندویچ و … روزمره لذت ببرید.

دایی و عمو و عمه و خاله‌های رسمی ‌‌و غیر رسمی

نقش دایی، عمو یا خاله و عمه نقش مهمی‌ است. در دنیای مدرن ما، والدین بیش از هر زمان دیگری به شما نیاز دارند تا از فشاری که در مورد درخواست فرزندشان احساس می‌کنند، خلاص شوند. در حالی که عنوان خاله، عمه دایی یا عمو رسماً نشان دهنده این است که کودک، بچه خواهر یا برادر شما است، امروزه بسیاری از والدین این عنوان را به بهترین دوستان خود می‌دهند. ممکن است برخی شما را به عنوان «خاله محبوبه» بشناسند، زیرا دوستی شما با مادر کودک بسیار قوی است. این ژست تبدیل شدن به خاله یا عمو نشان می‌دهد که چقدر در زندگی یک کودک مهم هستید. و این عنوان، هر چند غیررسمی، عنوانی است که بسیاری از گرفتن آن خوشحال و مفتخرند. خاله‌ها و عموهای غیررسمی ‌می‌توانند شکاف‌های والدین را پر کنند و نیازهای کودک را برآورده کنند که در غیر این صورت ممکن است برآورده نشود. در مواقع عدم اطمینان یا موقعیت‌های غم‌انگیز، ممکن است خاله‌ها و عموهای غیررسمی ‌به والدین کمک کنند و در فراهم آوردن آسایش و آرامش برای همه اعضای خانواده مثمر ثمر باشند. رفتار والدین با این افراد می‌تواند منجر به پیوند نزدیک بین آن‌ها با فرزندان شود و در نتیجه رابطه یا دوستی مادام العمر برقرار شود.

افراد مهم برای کودکان

وقتی به افراد کلیدی زندگی یک کودک فکر می‌کنیم، ممکن است تعجب آور باشد که عمه‌ها و عموها اغلب در صدر لیست نیستند. ممکن است قبل از یادآوری خاله، عمه، دایی و عمو به والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، خواهر و برادر و حتی دوستان نزدیک خانواده فکر کنیم. عمه‌ها و عموهایی که بچه‌دار نشده‌اند، اغلب انرژی‌ای را که والدین کودک در آن کمبود دارند را به کودک عرضه می‌کنند. اگر عمه یا خاله، دایی یا عمو، بچه‌های خود را داشته باشند، پسر خاله‌ها، پسر عمه‌ها، پسر دایی‌ها و پسر عموها می‌توانند دوستان مادام العمر کودک شوند و پیوند بین خانواده‌ها را قوی‌تر کنند. اگر فرزندان شما در سال‌های بعد به دنیا بیایند، ممکن است خود را والدینی با اعتماد به نفس و توانمندتر بیابید که از تجربه سختی‌های والدین‌نما بودن برای خواهرزاده یا برادرزاده خود بهره برده‌اید.

نگهداری از کودکان

بخشی از لذت خاله، عمه، دایی یا عمو بودن، لذت بردن از بخش‌های «مفرح» والدین با مسئولیت‌های کمتر است. نیازی به شستن لباس ورزشی، نق زدن در مورد تکالیف یا بحث در مورد مرتب نگه داشتن اتاق خوابشان نیست. نقش خاله، عمه، دایی یا عمو هم چنین می‌تواند شامل نگهداری از کودک باشد تا به والدین یک شب استراحت بسیار مورد نیاز را هدیه بدهید. چه بازی رومیزی را انتخاب کنید، بگذارید کمی ‌‌دیرتر از حد معمول بیدار بمانند، یا با آنها درباره تیم ورزشی مورد علاقه‌تان بحث و جدل کنید، همه این لحظات برای شما به شیرینی و برای والدین کودک با آرامش سپری خواهد شد. خواندن و تعریف کردن یکی دو داستان دیگر، قبل از وقت خواب ‌می‌تواند واقعاً لذت بخش باشد و مامان یا بابای کودک مطمئناً از شما برای مرخصی کوتاه و موقتی تشکر خواهند کرد.

خاله، عمه، دایی یا عمو: کسی که باید به او اعتماد کرد

ممکن است از دوران کودکی خود به یاد داشته باشید که اغلب وقتی با مشکلی مواجه می‌شوید یا احساس نگرانی می‌کنید، این والدینتان نبودند که به آنها اعتماد می‌کردید. خاله، عمه، دایی یا عمو مأمنی را برای کودکان فراهم ‌می‌کنند تا بدون خجالت یا ترس از تنبیه صحبت کنند. از این رو، کودکان ممکن است راحت‌تر از والدین خود، به خاله، عمه، دایی یا عموی خود اعتماد کنند.

این روند افشای اشتباهات ‌می‌تواند از سنین پایین (روی دیوار اتاق خوابم نقاشی کشیدم)، برای نوجوانان (در مدرسه مورد آزار و اذیت قرار ‌می‌گیرم)، تا بزرگسالی (من در محل کار مشکل دارم) شروع شود. با این حال، مهم است که خواهرزاده یا برادرزاده شما بدانند که شما رفتار نادرست را تحمل نخواهید کرد و مخالفت خود را با رفتار بد ابراز می‌کنید.

خاله، عمه، دایی یا عمو بودن یک موقعیت ممتاز است، به خواهرزاده یا برادرزاده خود اجازه دهید بدون نگرانی بیش از حد در مورد عواقب یا ناامیدی والدین با شما صحبت کند. هم چنین ممکن است کودکان به این نکته اهمیت دهند که توصیه‌های شما در مقایسه با والدینشان سطح بالاتری از عینیت دارد. با این حال، به جای این که اجازه دهید آنها از چیزی فرار کنند، پاسخ شما باید منطقی باشد تا از تأثیر مثبت بر رفتار آینده اطمینان حاصل شود. خاله، عمه، دایی یا عمو بودن شما را در موقعیت معلم زندگی یا الگو قرار ‌می‌دهد. واکنش و توصیه شما باید آنها را تشویق کند که بخواهند در آینده بهترین باشند. هنگا‌‌می‌‌ که شما را به عنوان مثال راهنمایی ‌می‌کنید، برای خواهرزاده یا برادرزاده شما آسان‌تر خواهد بود که استانداردهای مورد انتظار را درک کنند و به آن‌ها پیابند باشند.

نقش خاله یا عمو حتی ‌می‌تواند به پر کردن شکاف‌هایی که بین نوجوانان و والدین آنها ایجاد شده است کمک کند. در شرایط دشوار، ‌می‌توانید وارد عمل شوید و به کودکان کمک کنید تا با والدین خود ارتباط برقرار کنند و به عنوان واسطه یا مشاور آنها عمل کنند.

خاله، عمه، دایی یا عمو: علایق مشترک

در حالی که قبلاً خاله، عمه، دایی یا عمو را به عنوان یکی از اقوام دور تصور ‌می‌کردند که سالی یک بار در کارت تولد پول ‌می‌فرستد، اکنون نقش درگیرشونده بیشتری دارند. خاله، عمه، دایی یا عموها اغلب چیزهایی را پیشنهاد ‌می‌کنند که والدین نمی‌توانند، و این بیشتر در صورتی قابل توجه است که خواهرزاده یا برادرزاده شما علایق مشابهی داشته باشد. از بازدید از گالری‌های هنری گرفته تا سفر، یا صرفاً لذت بردن از یک ژانر مشابه از فیلم، خاله‌ها و عموها می‌توانند نقش فعالی در تشویق و شکل‌گیری علاقه‌های کودک داشته باشند که شاید والدین آن‌ها وقت یا تمایلی برای پرورش آن نداشته‌اند.

خاله، عمه، دایی یا عمو: یک رابطه برای همیشه

عمه یا عمو بودن با پیوند نزدیک با خواهرزاده یا برادرزاده خود به شما این امکان را ‌می‌دهد که از تماشای رشد و تکامل آنها از نوزادی، کودکی و بزرگسالی لذت ببرید. در هر مرحله، شما چیزهای متفاوتی برای ارائه به آنها دارید: سرگرمی، راهنمایی، حمایت و دوستی.

مادربزرگ و پدربزرگ: افراد مهم دیگر در زندگی کودک

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ‌می‌توانند نقش‌های مهمی‌در زندگی فرزندان خردسال خود ایفا کنند. بسته به این که چقدر دور زندگی ‌می‌کنند و شرایط دیگر، ‌می‌توانند مراقب، معلم و همبازی کودک باشند. آنها مشاوران قابل اعتمادی برای فرزندان بزرگسال خود هستند که اکنون خود والدین هستند. برای بسیاری از خانواده‌ها، پدربزرگ و مادربزرگ مراقبت منظم از کودک را ارائه ‌می‌دهند. در برخی موارد، آنها مراقب اصلی نوه‌های خود هستند. و چه آنها در نزدیکی زندگی کنند و چه از دور در تماس باشند، عشق و صمیمیت عاطفی که پدربزرگ و مادربزرگ ایجاد ‌می‌کنند تأثیر مثبت و بزرگی بر رشد سالم نوه آنها ‌می‌گذارد. همه این نقش‌ها مهم هستند، و بسیاری از کارهای ویژه‌تر هستند که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای بچه‌های کوچک‌شان انجام می‌دهند، اما در اینجا پنج مورد ارائه شده است باید مد نظر قرار گرفته شود:

۱. پدربزرگ و مادربزرگ نصیحت ‌می‌کنند.

والدین یک نوزاد یا کودک نوپا بودن یک لذت است، اما همیشه آسان نیست. مخصوصاً برای والدین تازه کار. و بچه‌های کوچک آنقدر سریع رشد می‌کنند که روال‌های فرزندپروری که یک روز جواب می‌دهند، ممکن است روز دیگر جوابگو نباشند. والدین اغلب برای پاسخ سوالات خود به اینترنت مراجعه ‌می‌کنند. اما منابع اطلاعات والدینی که آنها بیش از همه به آنها اعتماد دارند، والدین خودشان (معمولاً مادران یا مادرشوهرهایشان) هستند تا دوستان، پزشکان اطفال یا وب سایت‌ها.

۲. پدربزرگ و مادربزرگ به کودکان خردسال آموزش ‌می‌دهند.

پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها ‌می‌توانند اشتیاق خاصی به زمانی که با بچه‌های کوچکشان ‌می‌گذرانند به ارمغان بیاورند و این به کودک کمک ‌می‌کند تا یاد بگیرد و رشد کند. آنها با بازی کردن، صحبت کردن و خواندن با هم به کودکان کمک ‌می‌کنند تا در عین توجه متمرکز به آنها بیاموزند. و با گفتن داستان‌ها و به اشتراک گذاشتن سنت‌های خانوادگی و فرهنگی به طور مستقیم‌تری تدریس ‌می‌کنند.

۳. پدربزرگ و مادربزرگ مراقبت از کودک را انجام ‌می‌دهند.

بیشتر از کمک‌های گاه به گاه، بسیاری از خانواده‌ها برای مراقبت منظم و قابل اعتماد از فرزندان کوچک خود به پدربزرگ و مادربزرگ متکی هستند. از هر ۴ کودک زیر ۵ سال، یک نفر در زمانی که والدینشان کار ‌می‌کنند یا در مدرسه حضور دارند، توسط پدربزرگ و مادربزرگ نگهداری ‌می‌شوند. در حالی که بسیاری از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با این چالش روبرو ‌می‌شوند، همیشه آسان نیست. حدود نیمی ‌از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های مورد بررسی در مورد رویکردهای مراقبت از کودک احساس اختلاف یا تنش دارند و از هر ۵ نفر، ۲ نفر می‌گویند که وظیفه مراقبت خسته‌کننده است.

۴. پدربزرگ و مادربزرگ کودک را دوست دارند.

مهم ترین چیزی که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برای بچه‌های کوچک خود ‌می‌آورند عشق است. نوزادان، کودکان نوپا و پیش دبستانی از طریق روابط نزدیک و مراقبتی با بزرگسالان زندگی خود یاد ‌می‌گیرند و رشد ‌می‌کنند. توجه، تعامل و عشق بی قید و شرط پدربزرگ و مادربزرگ (و البته والدین) به کودک خردسال کمک ‌می‌کند تا احساس امنیت و آرامش کند. و این چیزی است که آنها برای رشد سالم مغز به آن نیاز دارند.

نقش افراد تاثیرگذار (عمه، عمو، خاله و دایی) در زندگی یک کودک

بایدها و نبایدهای خاله، عمه، عمو یا دایی بودن

تنها چیزی که بهتر از مامان یا بابا بودن است خاله یا دایی بودن است. در مورد آن فکر کنید: شما ‌می‌توانید تمام چیزهای شگفت انگیز در مورد بچه‌ها را بدون جنبه‌های چالش برانگیزتر (پوشک کثیف، شهریه دانشگاه و غیره) تجربه کنید. اما با این عنوان، برخی از مسئولیت‌های مهم به همراه دارد. شما باید دوستی آنها را با خود به عنوان گروه دوم والدین آنها متعادل کنید. شما باید راه‌هایی برای لذت بردن از بودن در کنار آن‌ها را بدون این که آنها را لوس کنید پیدا کنید. همیشه آسان نیست، اما ارزش تلاش بیشتر را دارد. این دستورالعمل‌ها به شما کمک ‌می‌کند بهترین خاله، عمه، دایی یا عموی بچه‌های خاص در زندگی خود باشید.

یک گوش اضافی باشید

مواقعی وجود دارد که بچه‌ها به توصیه بزرگسالان نیاز دارند اما ترجیح ‌می‌دهند آن را از والدین خود دریافت نکنند. به خواهرزاده یا برادرزاده خود بگویید که شما فردی هستید که ‌می‌توانند برای راهنمایی بدون قضاوت به او مراجعه کنند و (مهمتر از آن) که اسرار آنها را با والدینشان در میان نمی‌گذارید. البته مگر این که خودشان را در معرض خطر قرار دهند.

از قوانین والدین پیروی کنید

ثبات در تربیت فرزندان کلیدی است، بنابراین مهم است که از قوانین مامان و بابا دور نشوید. بچه‌ها سعی ‌می‌کنند با چهره‌های زیبا و آغوش‌های گرم خود تصمیم شما را تحت تاثیر قرار دهند، اما مهم است که قوی بمانید.

گاهی بچه‌ها را از والدین دور کنید

اگر به نظر ‌می‌رسد که مامان و بابای کودک فوق العاده استرس دارند یا به شدت به یک استراحت شبانه نیاز دارند، به آنها کمک کنید. شما ‌می‌توانید زمان با کیفیتی را با بچه‌ها بگذرانید و آنها این مهلت مورد نیاز را دریافت خواهند کرد.

در درست کردن چند کاردستی سرگرم کننده استاد شوید

به عنوان یک خاله، عمه، دایی یا عمو، باید بدانید که چگونه بدون استفاده از iPad، بچه‌ها را سرگرم کنید. چه راهی بهتر از کاردستی برای انجام این کار؟ اگر خیلی اهل هنر نیستید، برای شروع چند پروژه سرگرم کننده را در اینترنت جستجو کنید شاید یکی از بهترین آن‌ها ارویگامی باشد.

آن‌ها را لوس نکنید

با آنها مهربانانه رفتار کنید، اما آنها را لوس نکنید بردن آنها به کافی‌شاپ برای خوردن بستنی یا آوردن سوغاتی از سفر برای آنها کاملاً خوب است، اما لازم نیست هر بار که خواهرزاده و برادرزاده خود را ‌می‌بینید، پول زیادی خرج کنید. از این گذشته، عشق شما بهترین چیزی است که ‌می‌توانید به آنها بدهید.

در کنارشان باشید

شرکت در یک جشن تولد یا شام تعطیلات آسان است، اما زمانی که کودک را در مهمانی تولدش همراهی می‌کنید یا به خاطر از دست دادن دندانش به او تبریک می‌گویید، اهمیت بیشتری برای کودک دارد.

به همه خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌هایی خود به یک اندازه محبت کنید

اطمینان حاصل کنید که به همه خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های خود به همان میزان محبت و توجه نشان ‌می‌دهید. داشتن وقت انفرادی با هر کودک راهی عالی برای ایجاد احساس خاص بودن در آنها بدون ابراز علاقه است.

اجازه بدهید از غذا خوردن با شما لذت ببرند

‌می‌دانیم که به شما گفته‌ایم که قوانین والدین را رعایت کنید، اما این یکی از مواردی است که ‌می‌توانید آن را کمی نادیده بگیرید موقع غذا خوردن با کودک است. با بچه‌ها غذا بخورید و اجازه دهید چند اثر هنری خوراکی بسازند.

در مورد والدین‌شان هرگز بدگویی نکنید

حتی اگر با کاری که والدین آنها انجام داده‌اند مخالف هستید، مهم است که نظرتان را برای خودتان نگه دارید. بدگویی از والدین ممکن است که بین شما، مامان و بابا یا کودک و والدینش دعوا راه بیندازید. در عوض، به خواهرزاده یا برادرزاده خود در مورد نحوه رسیدگی به این موقعیت مشاوره دهید.

الگوی خوبی برای بچه‌ها باشید

شما یک الگو برای این بچه‌ها هستید، پس مطمئن شوید که یک الگوی عالی هستید. اگر نمی‌خواهید خواهرزاده یا برادرزاده‌تان از کاری که انجام می‌دهید مطلع شود، احتمالاً نباید این کار را انجام دهید.

فقط کافی است هم چنان مهربان باشید

وقتی خواهرزاده و برادرزاده شما وارد سال‌های نوجوانی ‌می‌شوند، ممکن است تغییری در رابطه خود احساس کنید. دوستی با آنها در فیس بوک، «لایک کردن» هر عکس اینستاگرام و توییت کردن آنها در مورد جاستین بیبر راهی برای حفظ ارتباط نیست. فقط همان خاله، عمه، دایی یا عموی مهربانی باشید که همیشه بوده‌اید، و همه چیز در نهایت به حالت عادی باز خواهد گشت.

سخن آخر

هر خاله، عمه، دایی و عمویی دوست دارند با خواهرزاده یا برادرزاده خود رابطه‌ای با کیفیت برقرار کنند. خاله، عمه، دایی و عموها به عنوان شخصیت‌های بزرگسالی که خود را موظف به تنبیه نمی‌دانند، می‌توانند همراهان باحالی باشند در حالی که می‌توانند مانند والدین راهکارهای مناسب ارائه دهند. خاله، عمه، دایی و عموها می‌خواهند به خواهرزاده و برادرزاده خود نزدیک شوند، بدون این که نقش والدین کودک را تضعیف کنید. این می‌تواند یک اقدام چالش برانگیز باشد که در حین اجرای قوانین، دیدگاه‌ها و ارزش‌های والدین احساس یک دوست سرگرم کننده و صمیمی را ایجاد کرد. در این مقاله پینو موارد مهم و ساده‌ای را برای شما خاله، عمه، دایی و عموها ارائه کرده است تا بتوانید نقش مهمی در زندگی خواهرزاده و برادرزاده خود داشته باشید در حالی که هنوز هم دوست صمیمی آن‌ها هستید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *