کودک, نگهداری از کودک

گم شدن کودک: به فرزند خود چه چیزی بیاموزیم؟

گم شدن کودک

گم شدن کودک، هر چقدر هم که کوتاه باشد می‌تواند باعث وحشت و ترس شدید مادر و پدر شود. با این حال هر چقدر هم که گم شدن فرزندتان برای شما ترسناک باشد، این تجربه می‌تواند برای کودک شما نیز بسیار وحشتناک باشد. به همین دلیل، اهمیت دارد که به کودک خود یاد بدهید که در صورت گم شدن یا جدا شدن از شما، چه کارهایی باید انجام دهد و مهارت‌های مورد نیاز را به او بیاموزید.

در این مقاله آنچه را که کودک شما لازم است در صورت گم شدن بداند و همچنین کارهایی که باید در آن لحظه انجام دهد را بررسی خواهیم کرد. ما همچنین در مورد نحوه آموزش همه این موارد در یک برنامه که هم برای شما و هم برای کودک شما مناسب باشد، صحبت خواهیم کرد. جهت آشنایی بیش‌تر با این که کودک شما در صورت گم شدن باید چه کارهایی انجام دهد، ادامه مطلب را بخوانید.

کودک شما در صورت گم شدن باید چه چیزهایی بداند؟

با این که هیچ مادر و پدری نمی‌خواهد که جدایی از کودک خود را به خصوص در یک مکان شلوغ مانند یک مرکز خرید، فرودگاه یا پارک آبی  تصور کند، اما مهم است که احتمال این اتفاق را در نظر بگیرید و کودک خود را به بهترین شکل ممکن برای این سناریو آماده کنید. به این ترتیب در صورتی که کودک شما گم شود، نکات مهم و اساسی مورد نیاز برای چگونگی رفتار در این وضعیت را می‌داند

کارشناسان پیشنهاد می‌کنند که نیاز است کار خود را با یاد دادن نام کامل کودک و نام کامل شما شروع کنید و از فرزند خود بخواهید که شماره تلفن همراه شما را به محض این که توانایی آن را داشته باشد به خاطر بسپارد. به این ترتیب، اگر کودک شما دور از خانه، برای مثال در یک پارک تفریحی یا جشنواره گم شود، یک بزرگسال می‌تواند به او کمک کند تا با شما تماس بگیرد. در حالت ایده آل، شماره تلفن یک یا دو نفر نزدیک دیگر و آدرس خانه آن‌ها را نیز به فرزند خود آموزش دهید.

اگر کودک شما توانایی حفظ کردن شماره تلفن یا آدرس شما را ندارد، می‌توانید این اطلاعات را به طور مخفی با استفاده از یک برچسب در داخل ساق شلوار او بچسبانید یا اطلاعات را بر روی یک کاغذ بنویسید و قبل از خارج شدن از خانه، آن را در جیب لباس کودک قرار دهید. سپس قبل از رفتن به مقصد، به کودک خود یادآوری کنید که کاغذ یا برچسب در کجا قرار دارد تا او هم بداند که کاغذ کجاست و در صورت گم شدن و جدا شدن از شما، بتواند آن را با بزرگسالان قابل اعتماد به اشتراک بگذارد.

همچنین لازم است با کودک خود در مورد این که در صورت گم شدن از چه فردی کمک بخواهید، صحبت کنید. به گفته مایکل دروگین، افسر اطلاعات عمومی اداره پلیس لیزبورگ (VA) و جاش کارتر، افسر منابع مدرسه در اداره پلیس لیزبورگ (VA)، لازم است اطمینان پیدا کنید که کودک شما می‌داند که در صورت گم شدن باید از یک افسر پلیس، آتش نشان، نگهبان، کارمند جشنواره یا پارک و یا سایر بزرگسالان مورد اعتماد برای کمک به او درخواست کمک کند.

افسران دروگین و کارتر می‌گویند: «درخواست کمک کودک از هر یک از این افراد مفید است؛ زیرا آن‌ها می‌توانند به کودک کمک کنند و یا با والدین و افرادی که اطلاعات آن‌ها را دارند، تماس بگیرند. همچنین والدین نیز برای پیدا کردن کودک خود لازم است با همین افراد تماس بگیرند و به آن‌ها مراجعه کنند، زیرا بسیاری از کسب و کارها، افسران پلیس و گردانندگان جشنواره طرح‌هایی برای پیدا شدن سریع و ایمن کودک گمشده دارند.»

در صورت گم شدن کودک، چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

در صورتی که کودک شما گم شد، این موضوع اهمیت دارد که او بداند نیاز است چه کاری انجام دهد تا بتواند تا حد امکان آرام بماند. به همین دلیل بهتر است در زمان صحبت با کودک خود در مورد این که اگر گم شد و از شما جدا شد چه کاری انجام دهید، با او گرم و مهربان باشید. از استفاده از روش‌های ترساندن کودک خودداری کنید و در عوض به او اطمینان دهید که اگر توصیه‌های شما را دنبال کند، به سرعت شما را پیدا می‌کند و می‌تواند به آغوش شما بازگردد.

تاکید کنید که زمانی که کودک متوجه شد که گم شده‌ است، باید سعی کند تا حد امکان آرام بماند. او می‌تواند یک نفس عمیق بکشد و سپس اسم شما را بلند صدا بزند. به او اطمینان دهید که به احتمال زیاد از او دور نیستید و صدای او را خواهید شنید. او همچنین باید به شکلی رفتار کند که در محلی که قرار دارد، باقی بماند؛ نه این که برای پیدا کردن شما به دنبالتان بدود. به او اطمینان دهید که شما نیز به دنبال او خواهید گشت و اگر او در حال دویدن به این طرف و آن طرف باشد، پیدا کردن او برای شما دشوار تر خواهد بود.

افسران دروگین و کارتر توصیه می‌کنند: “اگر فرزند شما در مکانی امن قرار دارد، پس لازم است در جایی که قرار دارد، باقی بماند؛ زیرا والدین او به احتمال زیاد گشتن به دنبال او را ادامه می‌دهند. اما در صورتی که کودک در موقعیت خطرناک قرار دارد، لازم است به یک مکان و موقعیت امن حرکت کند و در صورت امکان با بزرگسالان تماس بگیرد.»

در صورتی که کودک افسر پلیس، آتش نشان، نگهبان، پارکبان و یا کارمند جشنواره را در نزدیکی مشاهده کرد، می‌تواند از آن‌ها کمک بخواهد. اما او نباید جشنواره، مرکز خرید یا شهربازی را برای گشتن به دنبال شما ترک کند. به همین ترتیب، در صورتی که همراه با خانواده در مسیر پیاده روی باشید و کودک گم شود، لازم است کودک در مسیر باقی بماند. مطمئن شوید که فرزند شما می‌داند که نباید برای گشتن به دنبال شما مسیر را ترک کند و در جنگل برای جستجو به دنبال شما سرگردان نشود.

همچنین به کودک خود یادآوری کنید که او نباید مکانی مانند یک مرکز ورزشی یا شهربازی را برای رفتن به پارکینگ یا موارد مشابه برای پیدا کردن والدین خود ترک کند.

گم شدن کودک

چگونه یک برنامه برای گم شدن کودک داشته باشیم؟

چه قصد رفتن به یک جشنواره موسیقی، یک کارناوال یا نمایشگاه ایالتی را داشته باشید، برخی از خانواده‌ها متوجه می‌شوند که داشتن یک برنامه قبل از رفتن به گردش به امنیت و آسودگی خاطر هم کودک و هم پدر و مادر کمک می‌کند. به عنوان مثال، بهتر است لباس‌های روشن به کودک خود بپوشانید که به شما کمک کند به سرعت او را تشخیص دهید. همچنین این هم ایده خوبی است که به محض ورود به محل مورد نظر خود از کودک خود عکس بگیرید تا در صورت گم شدن او، یک عکس جدید از فرزند خود داشته باشید تا با افسران پلیس و سایر افراد به اشتراک بگذارید.

همچنین، پیشنهاد می‌شود که مدام به کودکان یادآوری کنید که نزدیک شما بمانند یا جایی باشند که شما قادر هستید آن‌ها را ببینید. گفتن عباراتی مانند «اگر نتوانی من را ببینی، من هم نمی‌توانم تو را ببینم» می‌تواند کودک را تشویق به انجام رفتار ایمن در هنگام بیرون رفتن از خانه و صرف زمان در جمعیت کند.

همچنین برخی از خانواده ها نیز ترجیح می‌دهند که قبل از رفتن به بیرون از خانه یا سفر در مورد سناریوهایی که ممکن است پیش بیاید، با کودک خود صحبت کنند. والدین کودکان کوچک‌تر بهتر است از او بپرسند که در سناریوهای مختلف مانند “اگر نتوانی من را ببینی، چه کار می‌کنی؟” این کار به کودک امکان می‌دهد تا آنچه که به او آموزش داده‌اید را به کار ببرد.

به کودک خود کمک کنید که در صورت گم شدن، تمام کارهایی را که نیاز است و به او یاد داده‌اید را انجام دهد. از جمله این کارها می‌توان به خاطر سپردن نام‌ها و شماره‌های تلفن (یا دانستن این که کجا باید این اطلاعات را پیدا کنند)، صدا زدن شما با صدای بلند در صورت گم شدن، ماندن در مکانی که از قبل بوده است و درخواست کمک از بزرگسالان مورد اعتماد را نام برد.

البته بیش‌تر افراد بزرگسال با نیت خوب عمل می‌کنند و مایل به کمک به یک کودک گم شده هستند. اما معمولا توصیه می‌شود که به کودک خود بگویید که در صورت گم شدن به دنبال افرادی مانند کارمندان فروشگاه و افسران پلیس بگردد که برای کمک به کودکان در هنگام گم شدن آموزش دیده‌اند. اگر کودک نتوانست هیچ یک از این افراد را پیدا کند، لازم است به کودک بگویید که به دنبال والدین دارای فرزند بگردد و از آن‌ها کمک بخواهد.

در این حالت، والدین کودکان بزرگ‌تر نیز می‌توانند در صورتی که در حین بازدید از یک بنای تاریخی یا شهر بازی از یکدیگر جدا شدند، یک مکان را برای ملاقات با یکدیگر هماهنگ کنند. حتی زمانی که کودکان با خود تلفن همراه دارند، انجام این کار همچنان می‌تواند مفید باشد؛ زیرا ممکن است تلفن‌ همراه گم شود، خراب شود یا باتری آن تمام شود.

هدف اصلی این کار این است که کودک خود را برای مقابله با یک موقعیت ترسناک مانند گم شدن و جدا شدن از شما در یک مکان شلوغ، توانمند کنید. هدف شما این است که مطمئن شوید که کودک شما این ایده را دارد که چه کاری باید انجام دهد و چگونه باید درخواست کمک کند.

اما به همین کارها اکتفا نکنید. شما همچنین باید به این فکر کنید که چگونه باید چنین شرایطی را مدیریت کنید تا به همان اندازه آماده باشید.

افسران دروگین و کارتر می‌گویند: “بزرگ‌ترین اشتباهی که والدین مرتکب می‌شوند، این است که به محض این که متوجه گم شدن کودک خود می‌شوند، بلافاصله مکان خود را تغییر می‌دهند و به دنبال فرزند خود می‌گردند.” اما در بسیاری اوقات، کودک مکان قبلی را پیدا می‌کند و والدین دیگر آنجا نیستند. همچنین، گاهی اوقات مجریان قانون و پلیس کودک گم شده را پیدا می‌کنند، اما پس از آن نیاز می‌شود که به دنبال والدین بگردند. زیرا پدر و مادر دیگر در جایی که قبلا بودند، نیستند.”

به همین دلیل، ممکن است هنگام جستجو به دنبال کودک خود برنامه‌ای مانند این که پدر و مادر از یکدیگر جدا شوند، یکی از آن‌ها در موقعیت قبلی باقی بماند و فقط یکی از آن‌ها به دنبال کودک بگردد، منطقی باشد. از شخصی بخواهید در جایی که آخرین بار کودک را دیده‌اید بماند، در حالی که شخص دیگری برای کمک گرفتن یا جستجو پیدا کردن کودک محل را ترک می‌کند. اگر شما تنها بزرگسال هستید، سعی کنید حدودا در منطقه کلی جایی که متوجه شدید کودک شما گم شده است، باقی بمانید و از آن موقعیت درخواست کمک کنید. اما در صورتی که برای پیدا کردن کمک مجبورید آن مکان را ترک کنید، توصیه می‌کنیم که در سریع‌ترین زمان ممکن به مکان قبلی خود بازگردید تا اگر کودک شما به دنبال شما به آنجا برگردد، حضور داشته باشید.

همچنین توصیه می‌شود که اجازه ندهید احساسات شما را تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که متوجه شدید نمی‌توانید فرزند خود را پیدا کنید، آرام باشید و در سریع ترین زمان ممکن با پلیس محلی تماس بگیرید. همچنین لازم است به مدیران پارک، مرکز خرید یا جشنواره اطلاع دهید که کودک شما گم شده است.

افسران دروگین و کارتر توصیه می‌کنند: «پس از تماس با پلیس و مسئولان جایی که در آن هستید، با افرادی تماس تلفنی برقرار کنید که اطلاع دارید در نزدیکی این محل هستند و می‌توانند در پیدا کردن کودک به شما کمک کنند. “هنگام جستجو برای یک کودک گم شده، پخش شوید و به دنبال کودک بگردید. همچنین همیشه یک تصویر جدید از چهره کامل کودک خود آماده داشته باشید تا بتوانید آن را با نیروی پلیس و افرادی که در پیدا کردن کودک به شما کمک می‌کنند، به اشتراک بگذارید.

سخن آخر

با این که تصور گم شدن کودک شما در یک مکان شلوغ ممکن است سناریویی بعید به نظر برسد، اما همچنان داشتن آمادگی برای این اتفاق، به شما و فرزند شما کمک می‌کند تا در چنین موقعیتی آسوده خاطر باشید. حتی هوشیارترین والدین نیز می توانند از فرزندان خود جدا شوند. اما داشتن یک برنامه و صحبت با فرزندتان در مورد این که در صورت گم شدن چه کاری باید انجام دهد، بهترین راه برای اطمینان از این است که کودک شما به سرعت با شما هماهنگ می‌شود.

تنها به یاد داشته باشید که همه چیز را در برنامه خود ببینید. با این که لازم است کودک خود را آماده کنید تا بداند که باید چه کاری انجام دهد، اما نباید در این فرآیند او را وحشت زده کنید. مطمئن شوید که او درک می‌کند که همه شما تمام تلاش خود را می‌کنید تا با یکدیگر بمانید، اما گاهی اوقات ممکن است مکانی شلوغ شود و برای مدت کوتاهی از شما جدا شود. دانستن این که اگر این اتفاق بیفتد چه کاری باید انجام دهید تضمین می‌کند که او می‌تواند شما را فورا پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *