سلامت نوزاد, نوزاد و شیرخوارگی

شستشو و ضدعفونی کردن پستانک نوزاد

ضد عفونی ، شستشو و تمیز کردن پستانک نوزاد

پستانک می‌تواند همزمان یک وسیله مناسب برای آرام کردن نوزاد در حال گریه شما و یک وسیله بد باشد که نوزاد شما نصفه شب از خواب بیدار می‌شود و به دنبال آن می‌گردد. با توجه به زمانی که کودک شما صرف مکیدن این وسیله می‌کند، این سوال پیش می‌آید که چگونه باید آن را تمیز کنیم و نحوه شستشو و ضدعفونی کردن آن باید به چه شکل باشد.

آیا باید هر بار که پستانک از دهان کودک خارج شد آن را شستشو دهید و ضد عفونی کنید؟ یا طبق قانون ۵ ثانیه زندگی کنید و وانمود کنید که هرگز به زمین نیفتاده است؟ یا چیزی بین این دو؟ در این مقاله بر اساس اطلاعات به دست آمده از متخصصان اطفال، شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه پستانک فرزند خود را شستشو دهید و ضدعفونی کنید تا نوزاد شما سلامت بماند.

چرا شستشو و ضدعفونی کردن پستانک اهمیت دارد؟

به مرور زمان که نوزاد شما کم کم با محیط اطراف خود سازگار می‌شود، مهم است که این تجربه را تا حد امکان برای او آسان کنید. براساس توصیه متخصصان اطفال، استفاده از پستانک می‌تواند نوزاد شما را در زمانی که بدخلقی می‌کند، در شرایط مختلف آرام کند و از این نظر بسیار کاربردی است.

این وسیله به خصوص در شب به خوابیدن نوزاد کمک می‌کند و در مکان‌های عمومی زمانی که شما سعی می‌کنید فرزند خود را آرام و ساکت نگه دارید به کار می‌آید. ناگفته نماند که پستانک همچنین می‌تواند کمک کند که تغییر فشار بر گوش کودک در هواپیما را کنترل کنید.

زمانی که پستانک از دهن نوزاد به سطوح دیگر برخورد می‌کند، میکروب‌های زیادی را از لباس گرفته تا زمین به خود جذب می‌کند. پستانک‌ می‌تواند کپک بزند یا قارچ در آن رشد کند و آلوده شدن آن ممکن است باعث ایجاد عفونت‌هایی مانند برفک دهان که یک عفونت قارچی رایج در دهان است، گردد. به همین دلیل لازم است که پستانک را قبل از اولین استفاده ضدعفونی و استریل کنید و بعد از هر بار استفاده آن را شستشو دهید تا تمیز شود.

آیا شستشوی پستانک لازم است؟

بعید است که نوزاد شما به دلیل کثیف بودن پستانک به شدت بیمار شود. اما همچنان لازم است برای تمیز نگه داشتن آن تلاش کنید.

پستانکی که به زمین برخورد کرده است و یا با میز، صندلی ماشین یا هر سطح دیگری که افراد آن را لمس می‌کنند تماس داشته است، ممکن است آلوده به میکروب‌ شود و آن‌ها را به خود جذب کند. 

این میکروب‌ها ممکن است ویروس‌ها یا باکتری‌هایی باشند که امکان دارد باعث ایجاد بیماری شوند. استفاده از پستانک کثیف همچنین ممکن است باعث ابتلا به برفک دهان در نوزاد شود، یک عفونت قارچی رایج که باعث ایجاد لکه‌های سفید و زخم‌های دردناک در دهان کودک می‌شود.

به همین دلیل است که پزشکان توصیه می‌کنند که هر زمان پستانک بر روی زمین یا سطح دیگری افتاد و با آن تماس داشت، پیش از گذاشتن مجدد آن در دهان نوزاد، آن را شستشو دهید و تمیز کنید. چرا که قطعا شما نمی‌خواهید خطر ابتلای کودک به عفونت را بالا ببرید و او را به خطر بیاندازید.

آیا باید پستانک را ضدعفونی کرد؟

تمیز کردن پستانک کاری پیچیده و دشوار نیست. نیازی نیست که خود را به زحمت بیندازید تا آن را بجوشانید و یا در شستشوی آن از ضدعفونی کننده‌های خاص استفاده کنید. پزشکان می‌گویند به سادگی شستشوی پستانک به وسیله آب داغ و مایع ظرف‌ شویی آن را به خوبی تمیز می‌کند. 

آیا برای شما سوال پیش آمده است که می‌توانید از دستمال مرطوب بسته بندی شده برای ضد عفونی کردن پستانک استفاده کنید؟ اگر در زمان افتادن پستانک در خانه حضور ندارید و به سینک آشپزخانه دسترسی ندارید، این کار ممکن است در کوتاه مدت کاربردی باشند. اما پزشکان خاطر نشان می‌کنند که به احتمال زیاد آب و صابون ساده بهتر از دستمال مرطوب پستانک را تمیز می‌کنند. بنابراین در صورتی که به سینک و آب و صابون دسترسی راحت دارید، استفاده از دستمال مرطوب برای ضدعفونی کردن پستانک ضروری نیست.

بهترین روش برای ضد عفونی کردن پستانک چیست؟

روش‌های بسیاری برای ضدعفونی کردن پستانک وجود دارند. نحوه ضد عفونی کردن پستانک به وسایل و تجهیزاتی که در دسترس شما هستند، بستگی دارد. برای مثال، دستگاه‌های ضدعفونی کننده‌ای وجود دارند که هم برای ضد عفونی کردن شیشه شیر و هم ضد عفونی کردن پستانک قابل استفاده هستند. این دستگاه‌ها اشعه UV یا بخار را برای از بین بردن باکتری‌های موجود در پستانک به کار می‌برند. 

اما خرید این دستگاه‌ها ضروری نیست. بنابراین اگر چنین دستگاهی در خانه ندارید، می‌توانید از یکی از محبوب‌ترین و موثرترین روش‌ها برای ضد عفونی کردن پستانک یعنی خیساندن آن در آب جوش استفاده کنید.

چگونه پستانک را برای نوزاد ضدعفونی کنیم؟

طبق توصیه پزشکان، پستانک کودک شما باید به طور مداوم ضدعفونی و استریل شود. ضدعفونی کردن پستانک به خصوص برای نوزادان زیر شش ماه یا نوزادانی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به انواع بیماری‌ قرار دارند، از جمله کودکان دارای نقص ایمنی یا کودکانی که باید به مهدکودک بروند، اهمیت بیش‌تری پیدا می‌کند.

با وجود این که لازم نیست هر بار که پستانک نوزاد خود را تمیز می‌کنید آن را ضدعفونی کنید، توصیه می‌شود که پستانک نوزاد را به طور روزانه با استفاده از آب و صابون بشویید و تمیز کنید.

مرحله ۱

پیش از ضد عفونی کردن پستانک نوزاد خود، ابتدا آن را با آب گرم بشویید. از مواد شوینده بسیار قوی، صابون‌های قوی ظرفشویی یا شوینده‌های ضد باکتری برای شستشوی پستانک استفاده نکنید.

مرحله ۲

پدر و مادر می‌توانند یک دستگاه استریل کننده را برای ضدعفونی کردن پستانک به کار ببرند یا آن را به مدت پنج دقیقه در آب جوش (یعنی زمانی که آب در حال غل زدن است) قرار دهند. هر دوی این روش‌ها برای ضد عفونی کردن پستانک موثر هستند!

مرحله ۳

با احتیاط با استفاده از یک ابزار آشپزخانه تمیز مانند یک قاشق یا ملاقه بزرگ پستانک را بردارید. هنگام کار با آب جوش یا آب داغ دقت بیش‌تری داشته باشید. اگر آب اضافی در داخل پستانک باقی ماند، پستانک را از خود دور نگه دارید و به آرامی فشار دهید تا آب از آن خارج شود.

مرحله ۴

پستانک را بر روی یک قفسه خشک کن تمیز قرار دهید یا با یک حوله تمیز آن را خشک کنید، نوک آن را فشار دهید تا مطمئن شوید که کاملا خالی از آب شده است. در نهایت هم اطمینان حاصل کنید که پستانک قبل از دادن آن به کودک کاملا خنک شده است.

ضد عفونی ، شستشو و تمیز کردن پستانک نوزاد

آیا حتما باید قبل از استفاده پستانک آن را در آب جوش بگذاریم؟

همانطور که اشاره کردیم، جوشاندن تنها روش ضدعفونی کردن پستانک نیست. البته صرف نظر از روش انتخابی شما، بسیار مهم است که پستانک را قبل از استفاده بشوییم و ضدعفونی کنید. ما اغلب فراموش می‌کنیم که پستانک در هنگام حمل و نقل، در فروشگاه و قبل از استفاده نوزاد ما ممکن است در معرض چه میزان باکتری قرار داشته باشد. 

ما می‌توانیم پستانک را در آب بجوشانیم تا ضدعفونی شود و از جوشاندن آن به عنوان روشی برای از بین بردن میکروب‌هایی که پستانک پیش از استفاده نوزاد با آن‌ها تماس داشته است استفاده کنیم. 

زمانی که پستانک شما ضدعفونی شد، آن را در یک کیف تمیز و ایمن کوچک که دسترسی به آن آسان است و می‌توانید آن را در کیف قرار دهید، نگهداری کنید.

چند بار باید پستانک را بشوییم؟

این که پستانک فاقد هرگونه میکروب باشد برای محافظت از سلامت کودک اهمیت دارد. دفعات شستن پستانک به تعداد دفعات استفاده از آن و تعداد پستانک‌هایی که در خانه دارید، بستگی دارد. 

قرار دادن پستانک در آب جوش قبل از هر بار استفاده ضروری نیست. با این که ضدعفونی کردن پستانک برای نوزادان کوچک‌تر از اهمیت بیش‌تری برخوردار است، اما زمانی که کودک شما کمی بزرگ‌تر شود، به سادگی شستن پستانک با آب و صابون پیش از استفاده از آن به احتمال زیاد کافی است.

چگونه پستانک را در خارج از خانه شستشو دهیم؟

زمانی که پستانک با کف رستوران تماس دارد، به احتمال زیاد از خود می‌پرسید که چگونه باید پستانک را در خارج از خانه تمیز کنید. 

در این شرایط شما می‌توانید با خیال راحت پستانک نوزاد خود را با استفاده از دستمال‌هایی که دقیقاً برای این منظور طراحی شده‌اند، تمیز کنید. دستمال‌های پاک‌ کننده پستانک بدون الکل یا مواد شیمیایی قوی ساخته شده‌اند که آن‌ها را به بهترین گزینه برای شستشو و تمیز کردن ایمن و راحت آن تبدیل می‌کند.

آیا مکیدن پستانک نوزاد برای تمیز کردن آن اشکالی ندارد؟

روش قدیمی فرو بردن پستانک نوزاد در دهان خود برای تمیز کردن آن چطور؟ روش تمیز کردن با آب دهان ممکن است رایج باشد، اما این روشی نیست که متخصصان توصیه کنند.

شاید احساس کنید که این کار مشکلی ندارد، اما شما هرگز نمی‌توانید با اطمینان بگویید که حامل میکروب هستید یا خیر. مکیدن پستانک نوزاد می‌تواند آن را آلوده به میکروارگانیسم‌هایی کند که سلامت فرزند شما را به خطر می‌اندازد.

برخی از مطالعات نشان می‌دهند تا زمانی که پستانک به طور قابل تشخیص کثیف نباشد، در دهان گذاشتن پستانک توسط والدین ممکن است باعث کاهش احتمال ابتلا به آلرژی برای کودک شود. برخی از تحقیقات قدیمی نیز نشان می‌دهند که قرار گرفتن کودک در معرض میکروب از طریق بزاق ممکن است سیستم ایمنی او را تقویت کند.
اما طبق نظر پزشکان، شواهد این تحقیقات به هیچ وجه قابل اتکا نیستند و کودکان نیاز به کمک ندارند تا در تماس با کثیفی قرار گیرند. کودکان خودشان به اندازه کافی در تماس با میکروارگانیسم‌هایی قرار می‌گیرند که به خودی خود به تقویت سیستم ایمنی آن‌ها کمک می‌کند.

هدف شما برای نوزاد خود باید این باشد که به او کمک کنید تا جایی که ممکن است از میکروب‌ها دوری کند. لازم نیست او را دور از همه چی نگه دارید، اما باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بیمار شدن او انجام دهید. به خصوص لازم است مراقب نوزادان زیر ۲ ماه باشید که هنوز فاقد سیستم ایمنی قوی هستند و هنوز واکسن‌های دو ماهگی خود را دریافت نکرده‌اند.

اما اگر نوزاد شما پستانک خود را بر می‌دارد و پیش از این که بتوانید آن را تمیز کنید، دوباره آن را در دهان خود فرو برد، نیازی به وحشت کردن نیست. فقط مهارت‌های جدید او را تحسین کنید و از این اتفاق رد شوید.

به احتمال زیاد این اتفاق برای بیش‌تر نوزادان سالم مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما هر زمان که می‌توانید، پستانک را سریع با آب و صابون بشویید تا بهداشت را رعایت کرده باشید.

چه زمانی می‌توانیم ضدعفونی کردن پستانک را متوقف کنیم؟

دفعات ضد عفونی کردن پستانک به احتمال زیاد با بزرگ‌تر شدن کودک شما کاهش پیدا کند. نوزادان بسیار بیش‌تر در خطر قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها قرار دارند. به همین دلیل است که ضدعفونی کردن مناسب، به خصوص در هفته‌های ابتدایی بعد از تولد نوزاد بسیار مهم است. 

در حدود ۶ ماهگی، ضدعفونی کردن پستانک به احتمال زیاد به تعداد زیاد انجام نشود.

چه زمانی باید پستانک را دور بریزیم؟

اگر نشانه‌ای از فرسوده شدن را در پستانک مشاهده می‌کنید، زمان آن فرا رسیده است که آن را دور بیندازید. مانند هر چیز دیگری که می‌شوییم و به طور مرتب از آن استفاده می‌کنیم، مواد پستانک نیز ممکن است خراب شوند. پیش از دادن پستانک به نوزاد، بهتر است آن را بررسی کنید تا ببینید که آیا نشانه‌های فرسوده شدن در آن مشاهده می‌شود یا خیر. این نشانه‌ها شامل پارگی یا ترک در پستانک می‌باشند. 

تعداد دفعات تعویض پستانک در والدین مختلف ممکن است متفاوت باشد، اما می‌توان به طور کلی گفت که لازم است حداقل هر ۲ ماه یک بار پستانک نوزاد خود را تعویض کنید. به خاطر داشته باشید که اگر متوجه شدید که نیاز است پستانک را بیش از حد عادی تمیز کنید، زمانی که باید آن را تعویض کنید هم کوتاه تر است.

یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری پستانک در شرایط خوب پس از ضدعفونی کردن، نگهداری از آن در مکانی مناسب است که کثیف یا خراب نشود.

سوالات متداول

چگونه داخل پستانک را تمیز کنیم؟

اگر بعد از ضدعفونی کردن پستانک، متوجه شدید که آب در داخل پستانک باقی مانده است، می‌توانید به سادگی نوک آن را فشار دهید تا آب اضافی از آن خارج شود.

آیا می‌توانیم از دستمال مرطوب برای تمیز کردن پستانک استفاده کنیم؟

از آنجایی که دستمال‌های مرطوب کودک حاوی مواد شیمیایی قوی نیستند، می‌توان از آن‌ها نیز برای تمیز کردن سریع پستانک در خارج از خانه استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *