تغذیه کودک, کودک

از چه زمانی می‌شود به کودک شیر و لبنیات داد؟

بسیاری از والدین می‌پرسند که چه زمانی می‌توانم دادن شیر گاو به نوزاد را شروع کنم؟ از چه سنی مصرف لبنیات و شیر گاو برای نوزاد بلا مانع است؟ اگر این سؤالات برای شما هم پیش آمده‌اند، نکات مهمی در این مورد وجود دارد که حتماً باید بدانید. در این مطلب از پینو بیبی هر نکته‌ای که یک پدر یا مادر دلسوز و مسئول باید در مورد مصرف شیر گاو برای کودک بداند را ذکر کرده‌ایم. نگاهی به ادامه مطلب بیندازید تا پاسخ هر سؤالی که دارید را پیدا کنید.

دادن شیر گاو به نوزاد

آیا نوزادان می‌توانند قبل از یک سالگی لبنیات بخورند؟

نوزادان می‌توانند قبل از یک سالگی لبنیات را به عنوان غذای جامد مصرف کنند. البته نوع لبنیات و نحوه آماده‌سازی آن مهم است. بعضی از محصولات لبنی مانند لبنیات پرچرب و پنیرهای کم سدیم را می‌توان بعد از ۶ ماهگی به کودک داد. البته توصیه می‌کنیم این کار را زمانی انجام دهید که کودک خوردن غذاهای غنی از آهن را نیز شروع کرده باشد. (مثل گوشت، حبوبات و …) در این صورت، می‌توانید در پختن غذای کودک از مقدار کمی شیر لبنی استفاده کنید. اما توجه کنید که شیر گاو برای نوزاد به هیچ وجه نباید جایگزین شیر مادر یا شیر خشک شود.

شاید با خواندن این قسمت از مطلب کمی گیج شده باشید. زیرا گاهی اوقات می‌شنویم که دادن شیر گاو به کودک تا بعد از ۱۲ ماهگی توصیه نمی‌شود.
دلیل این موضوع این است که بعضی از والدین زمانی که دادن شیر گاو به کودک را شروع می‌کنند، آن را جایگزین شیر مادر یا شیر خشک می‌کنند. این کار، تا قبل از ۱۱ تا ۱۲ ماهگی، می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند کم خونی، فقر آهن و ناراحتی روده بشود. زیرا شیر گاو از نظر تغذیه‌ای ناقص است، آهن کمی دارد و دارای پروتئین‌هایی است که هضم آنها برای بدن کودک راحت نیست. به همین دلیل است که توصیه می‌کنند تا قبل از ۱۲ ماهگی شیر گاو برای نوزاد نباید زیاد مصرف شود. اما استفاده از مقدار بسیار کمی از آن در پخت و پز غذای کودک مانعی ندارد.

البته جالب است بدانید که دادن ماست و پنیر به کودک زیر ۱۲ ماه مشکل خاصی ندارد. زیرا ماست و پنیر تخمیر می‌شوند و این موضوع باعث می‌شود که پروتئین‌های سخت هضم آن‌ها تا حدی تجزیه شوند. به این صورت تحمل آنها برای کودک آسان‌تر خواهد بود.

از چه زمانی مصرف شیر گاو برای نوزاد بلا مانع است؟

بیشتر پزشکان توصیه می‌کنند که برای معرفی شیر گاو به‌عنوان نوشیدنی حداقل تا یک سالگی کودک صبر کنید. زیرا هضم پروتئین‌های موجود در شیر گاو برای سیستم گوارشی نوزاد سخت است. در مقایسه با شیر مادر یا شیر خشک، شیر گاو از نظر تغذیه‌ای ناقص است. یعنی در واقع شیر گاو تمام چربی‌های سالم و مواد مغذی مورد نیاز کودک برای رشد را فراهم نمی‌کند. شاید بپرسید که مگر شیر گاو پایه اصلی شیرخشک‌های نوزادان را شکل نمی‌دهد؟ پس چرا می‌گوییم که شیر گاو ناقص است و برای کودک زیر ۱۲ ماه مناسب نیست؟ باید بگوییم که شیر گاو استفاده شده در شیر خشک اصلاح می‌شود تا از نظر تغذیه‌ای شبیه شیر انسان شود.

لبنیات برای نوزاد

از چه زمانی نوزادان می‌توانند محصولات لبنی بخورند؟

محصولات لبنی مانند ماست و پنیر را می‌توانید از ۶ ماهگی به کودک بدهید. بسیاری از محصولات لبنی مانند ماست یونانی به راحتی قابل تحمل و هضم هستند. به همین علت نیازی نیست برای دادن این محصولات به کودک زیاد منتظر بمانید. (در مورد زمان مصرف شیر لبنی در قسمت‌های قبل توضیح دادیم.)

کارشناسان ما یک توصیه برای والدین دارند: بهتر است وقتی کودک به ۱۱ ماهگی می‌رسد، جرعه‌های کوچک شیر گاو (حدود ۱ اونس) را در یک فنجان برای او بریزید تا بنوشد. این کار باعث می‌شود که مهارت کودک در زمینه نوشیدن تقویت شود و همچنین به طعم جدید عادت کند. توصیه می‌کنیم که شیر گاو را هرگز در بطری سرو نکنید. در عوض، می‌توانید آن را در یک فنجان بریزید تا کودک شیر را با نی یا بدون نی بنوشد.

تأکید می‌کنیم که از جایگزین کردن شیر مادر یا شیر خشک با شیر گاو خودداری کنید. نوزادانی که قبل از یک سالگی شیر گاو در مقادیر زیاد مصرف می‌کنند، بیشتر در معرض خطر کم خونی ناشی از فقر آهن و ناراحتی روده هستند. چرا؟ زیرا شیر گاو آهن کمی دارد و نوزادانی که شیر گاو می‌نوشند ممکن است دیگر میلی به مصرف سایر غذاهای غنی از آهن نداشته باشند.

چرا نباید شیر گاو را در شیشه به نوزاد بدهیم؟

در قسمت قبل تأکید کردیم که از سرو کردن شیر گاو در شیشه به نوزاد خودداری کنید. این موضوع چند دلیل دارد:

در ۱۲ ماهگی، اکثر کودکان نوشیدن از بطری را به خوبی یاد گرفته‌اند و در این کار ماهر شده‌اند. به همین علت، می‌توانند به سرعت چندین اونس را در آنِ واحد از یک بطری بنوشند. کودکان معمولاً عادت دارند که یک وعده کامل از طریق بطری به آن‌ها داده شود. بنابراین دادن شیر گاو به کودک از طریق بطری می‌تواند منجر به مصرف بیش از حد شیر گاو شود. در نتیجه، خطر کم خونی و فقر آهن بالا می‌رود و تمایل کودک به مصرف غذاهای جامد کمتر می‌شود.

همچنین از نظر سلامت و بهداشت نیز بهتر است از دادن شیر گاو به کودک از طریق بطری خودداری کنید.

چقدر و چند وقت یکبار می‌توانیم به کودک شیر لبنی بدهیم؟

شیر گاو برای نوزاد می‌تواند بخشی از رژیم غذایی متعادل و متنوع او باشد، اما نباید به وعده غذایی اصلی او تبدیل شود. برای کودکان ۱۲ تا ۲۳ ماهه روزانه ۱ تا ۲ فنجان کوچک از لبنیات کافی است. (از جمله شیر گاو، ماست، پنیر، نوشیدنی‌های سویای غنی شده و ماست مبتنی بر سویا). توجه کنید که منظورمان این نیست که می‌توانید از هر کدام از این لبنیات یک فنجان کوچک به کودک بدهید. بلکه منظور این است که میزان کل لبنیاتی که کودک به صورت روزانه مصرف می‌کند، نباید بیشتر از این مقدار شود.

اگر کودک شما بیش از حد شیر گاو بنوشد، ممکن است دیگر میلی به مصرف غذاهای مغذی دیگر نداشته باشد. برخی از کارشناسان می‌گویند که مصرف بیش از حد شیر گاو می‌تواند باعث شود که بدن کودک نتواند آهن مورد نیازش را از غذاها جذب کند.

شیر کامل گاو را یا شیر گاو کم چرب؟ کدام را به کودک بدهیم؟

کودکان می‌توانند شیر کامل گاو را بنوشند؛ البته به شرطی که شیر طعم دار نباشد. شیر کامل گاو در واقع همان شیر گاو کم چرب است، با این تفاوت که چربی بیشتری دارد. به طور کلی دادن شیر کامل گاو به کودک مشکلی ندارد زیرا بدن کودکان برای داشتن رشد مناسب، نیاز به چربی دارد. فقط در یک صورت ممکن است نیاز باشد به کودک شیر کم چرب بدهید: آیا فرزند شما اضافه وزن دارد یا سابقه خانوادگی چاقی، کلسترول یا تری گلیسیرید بالا یا بیماری قلبی عروقی دارید؟ در این صورت با یک پزشک اطفال در مورد انتخاب نوع شیر گاو مشورت کنید؛ زیرا ممکن است نیاز باشد از شیر گاو کم چرب برای کودکتان استفاده کنید.

آیا می‌توان شیر خام و پاستوریزه نشده به کودک داد؟

منظور از شیر خام، شیر پاستوریزه نشده است. شیر خام و فرآورده‌های شیر خام ممکن است باکتری‌های مضر و میکروب‌هایی داشته باشند که برای سلامت کودک بسیار مضر هستند. بنابراین توصیه می‌کنیم که از دادن شیر غیر پاستوریزه به کودک خودداری کنید.

۳ توصیه مهم برای والدین در مورد مصرف شیر گاو برای نوزاد

هر تجربه جدیدی برای کودک چالش‌های خاص خودش را دارد. دادن شیر گاو به نوزاد نیز از این قائله مستثنا نیست و ممکن است چالش‌هایی داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم طبق این ۳ توصیه عمل کنید تا کودک شما بهترین تجربه را از مصرف شیر لبنی داشته باشد:

۱.کودکتان را کم‌کم به طعم شیر لبنی عادت دهید

اگر کودک شما علاقه زیادی به طعم شیر گاو ندارد، می‌توانید آن را با مقداری شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کنید. (به مقدار مساوی از هر کدام.) البته تأکید می‌کنیم که اگر می‌خواهید این کار را بکنید، شیر خشک را به جای آب با شیر کامل مخلوط نکنید. بلکه برای تهیه شیر خشک از آب استفاده کنید و سپس آن را با مقداری شیر گام ترکیب نمایید.

سپس به تدریج نسبت شیر مادر یا شیر خشک را کاهش دهید تا کودک شما کم‌کم به طعم جدید شیر گاو عادت کند.

۲.استفاده از بطری را کنار بگذارید

آیا کودکتان به ۱۲ ماهگی رسیده است و می‌خواهید از این به بعد از شیر لبنی استفاده کنید؟ در این صورت، زمان خوبی است که استفاده از شیشه شیر را به کلی کنار بگذارید و به فنجان روی بیاورید. بهتر است بعد از یک سالگی کودک، هر چه سریع‌تر استفاده از بطری را کنار بگذارید.

۳. شیر را به عنوان نوشیدنی استفاده کنید، نه وعده غذایی

درست است که با شروع کردن مصرف شیر حیوانی، کودک شما شیر مادر یا شیر خشک کمتری بنوشد. اما همچنان باید حواستان باشد که شیر لبنی جایگزین شیر مادر نشود. بهتر است کودک شما روزانه حداقل ۸ تا ۱۰ اونس شیر لبنی مصرف کند (به خصوص اگر سایر لبنیات را مصرف نکند.) اما یادتان باشد که مقدار مصرف شیر گاو برای نوزاد نباید از ۲۴ اونس در طول روز بیشتر شود.

دکتر Gwiszcz که یک متخصص باتجربه اطفال است، این چنین توضیح می‌دهد: «مصرف شیر لبنی بیش از این مقدار می‌تواند منجر به کم خونی کودک شود. زیرا شیر گاو آهن کمی دارد و مقادیر زیاد آن می‌تواند از جذب آهن موجود در غذاهای کودک جلوگیری کند».

آیا شیر گاو برای کودکان نوپا ضروری است؟

بر طبق نظر آکادمی اطفال آمریکا، شیر گاو برای کودک نوپای ۱۲ ماهه (یا بزرگ‌تر) یک منبع چربی و مواد مغذی ضروری از جمله کلسیم، ویتامین D، پروتئین، ویتامین A و روی است. با این حال، اگر کودک شما حداقل ۱۲ماهه است و رژیم غذایی کاملی دارد، شیر گاو برای او ضروری نیست. اگر شما مایل هستید که به کلی از شیر حیوانی اجتناب کنید، مشکلی نیست. اما به یک شرط: حتماً باید با یک متخصص تغذیه کودک مشورت کنید تا اطمینان حاصل کنید که کودکتان مواد مغذی بهینه را دریافت می‌کند.

نوشیدنی‌های سویای غنی شده بهترین جایگزین شیر لبنی برای کودک هستند. اگر می‌خواهید از این نوشیدنی‌ها استفاده کنید، نوعی را انتخاب کنید که این ویژگی‌ها را داشته باشد:

  1. بدون طعم باشد و شیرین نشده باشد. زیرا کودک شما به قند اضافه نیازی ندارد. بعلاوه
  2. با ویتامین D و کلسیم غنی شده باشد. برای این کار، می‌توانید برچسب‌های محصول را بررسی کنید تا از غنی بودن نوشیدنی مطمئن شوید.
  3. با پزشک اطفالتان در مورد شیر جایگزینی که استفاده می‌کنید صحبت کنید. زیرا ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در این نوع شیرها با شیر گاو متفاوت است.
مصرف شیر گاو برای کودکان

بهترین جایگزین شیر برای کودکان حساس به شیر گاو چیست؟

اگر کودک شما به شیر گاو حساسیت دارد، می‌توانید یک جایگزین برای او در نظر بگیرید. انتخاب بهترین جایگزین شیر گاو برای نوزاد بستگی به سن او دارد:

۰ تا ۱۲ ماهگی

 در این سن، شیر مادر تنها و بهترین جایگزین شیر گاو برای نوزاد است. تحقیقات نشان می‌دهند که شیر مادر برای کودک از هر شیر دیگری قابل هضم تر و بهتر است. بعلاوه، توصیه می‌کنیم که اگر کودک زیر ۱۲ ماهه دارید که به شیر گاو حساسیت دارد، از مصرف شیرهایی مثل شیر سویای اصلاح نشده و شیرِ برنج خودداری کنید. زیرا ممکن است کودک شما به این شیرها نیز واکنش آلرژیک نشان دهد. بعلاوه، ممکن است این شیرها نیاز بدن کودک شما را برطرف نکنند.

بعد از ۱۲ ماهگی

 بعد از ۱۲ ماهگی می‌توانید با مشورت پزشک، شیرهای گیاهی را جایگزین شیر گاو کنید.

یک نکته پایانی  و مهم در مورد مصرف شیر گاو برای کودک

در پایان، باید بگوییم که گاهی اوقات مصرف شیر گاو برای نوزاد می‌تواند باعث بروز یبوست شود. آیا کودک شما به سن ۱۲ ماهگی رسیده است و با مصرف شیر گاو دچار یبوست می‌شود؟ در این صورت پیشنهاد می‌کنیم از شیرهای غیر لبنی مثل شیر سویای غنی شده یا شیر پروتئین نخود استفاده کنید. (ما معمولاً توصیه می‌کنیم که از شیر خشک برای کودکانی که به ۱۲ ماهگی رسیده‌اند استفاده نشود. مگر این که پزشک چین توصیه‌ای کند.) بعلاوه، اطمینان حاصل کنید که کودکتان در طول روز آب کافی می‌نوشد تا از بروز یبوست جلوگیری شود.

آیا هنوز در مورد مصرف شیر گاو برای کودک سؤالی دارید؟ سؤالتان را در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

1 دیدگاه در “از چه زمانی می‌شود به کودک شیر و لبنیات داد؟

  1. Shafiee گفت:

    سلام من دوقلو دختر دارم که در هفته ۳۲به دنیا اومدن به دلیل اینکه توی یک کیسه بودن الان ۱۹ماهشون هست شیر خشک آپتامیل استفاده میکنن آیا میتوانم بجای شیر خشک از شیر پاستوریزه استفاده کنم اگه آره نحوه استفادش چه جوریه ممنون میشم جواب بدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *