بارداری, زندگی روزانه

عوارض کار کردن در دوران بارداری

آیا کار کردن در دوران بارداری برای زنان عوارضی دارد؟ بعضی از زنان می‌توانند در دوران بارداری به کار خود ادامه دهند، اغلب تا تاریخ زایمان کار کردن آن‌ها ادامه دارد. اگر شغل مادر باردار سخت است و در اطراف مواد شیمیایی مضر کار می‌کند شاید مجبور باشد وظایف خود را تغییر داده و کار خود را متوقف کند؟

اگر پشت میز کار می‌کنید، مطمئن شوید که خیلی بیحرکت نمانید و چند وقت یکبار از جای خود بلند شوید و اگر این کار را نمی‌کنید مرخصی بگیرید.

برای اکثر زنانی که حاملگی‌های بدون‌عارضه و کم‌خطر دارند، هیچ مشکلی برای کار کردن تا زمانی که دوست دارید وجود ندارد.

چند موقعیت وجود دارد که ممکن است کار کردن را هم برای شما و هم برای جنین خطرناک کند. اگر با مواد شیمیایی، حلال‌ها، بخارات یا تشعشعات خاصی کار می‌کنید، ممکن است لازم باشد از تماس با برخی از این خطرات در محل کار خودداری کنید. همچنین، اگر کار شما از نظر فیزیکی بسیار سخت باشد، ممکن است ادامه انجام کارهای سخت ممکن نباشد.

رشد یک انسان در وجود شما می‌تواند طاقت‌فرسا باشد، و اگر احساس می‌کنید کار کردن در دوران بارداری سخت است این یک واقعیت غیرقابل‌انکار است. اگر مطمئن هستید که از خود و کودکتان به خوبی مراقبت می‌کنید در این صورت کار در دوران بارداری بی‌خطر است. برای اطلاعات بیشتر در مورد بارداری و کار کردن در این دوره هستید ادامه مطلب را دنبال کنید.

عوارض کار کردن در دوران بارداری

آیا می‌توان در دوران بارداری کار کرد؟

اینکه آیا قادر به ادامه کار در دوران بارداری هستید یا نه به شغل خاص شما بستگی دارد. اگر سالم هستید و در معرض خطر بالاتری برای عوارض بارداری نیستید، و شغل شما مستلزم قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مضر نیست یا از نظر فیزیکی خیلی سخت نیست، احتمالاً می‌توانید تا تاریخ زایمان خود کار کنید.

هر شغلی متفاوت است، باید گفت: بسیاری از مشاغل خارج از محیط‌های اداری سنتی احتمالاً در دوران بارداری بی‌خطر هستند، اما اگر مجبور هستید ساعت‌ها در یک زمان روی پای خود بمانید یا کارهای سنگین انجام دهید، ممکن است مجبور شوید با خود صحبت کنید.

همه مشاغل عوارض فیزیکی، عاطفی و ذهنی متفاوتی دارند، بنابراین هیچ قانون سخت و سریعی در مورد زمان شروع مرخصی زایمان وجود ندارد . احتمالاً باید همه گزینه‌های خود، از جمله وضعیت سلامتی و مالی خود را بسنجید تا بفهمید چه چیزی برای شما و کودکتان بهتر است.

اگر تا زمان تولد فرزندتان به کار کردن در دوران بارداری ادامه می‌دهید، اشکالی ندارد اما مطمئن شوید که هر زمان که ممکن است استراحت کنید (یا به سادگی بنشینید). اگر می‌توانید مرخصی زایمان خود را یک یا دو هفته قبل از موعد مقرر شروع کنید و از این زمان برای استراحت، آماده‌سازی و مراقبت از خود استفاده کنید.

اگر شغل شما سخت است چی کار باید کرد؟

اگر شغل شما نیاز به کار بدنی سختی دارد، احتمالاً باید در طول بارداری خود تغییراتی ایجاد کنید. مطالعات نشان داده است که زنانی که در دوران بارداری کارهای سنگین بدنی انجام می‌دهند در معرض خطر بیشتری از عوارض کار کردن در دوره بارداری هستند.

اگر شغل شما ایجاب می‌کند که در دوران بارداری زیاد روی پا باشید، تا جایی که می‌توانید استراحت کنید و بنشینید. هنگامی که ایستاده‌اید، به‌طور دوره‌ای در محل راه بروید یا حرکات کششی ملایم برای افزایش جریان خون انجام دهید.

در صورت امکان، به یک نوع کاری بروید که کمتر طاقت‌فرسا و سخت است. به‌عنوان مثال، اگر مدیر شما اجازه می‌دهد، وظایف خود را با یکی از همکارانتان عوض کنید تا همزمان با مسئولیت هایی که نیاز به راه رفتن و ایستادن دارند، کار پشت میز را انجام دهید.

اگر کار سخت نباشد آیا می‌توان تا پایان بارداری کار کرد؟

زنی که بارداری طبیعی و سالمی دارد می‌تواند تا شروع زایمان کار کند. با این‌حال، می‌توانید هر زمان که برایتان مناسب باشد، کار را متوقف کنید. برخی از زنان چندین هفته قبل از موعد زایمان کار کردن در دوران بارداری را ترک می‌کنند، اما برخی دیگر حتی در اوایل زایمان سر کار خواهند بود.

مزایا و معایب کار در دوران بارداری

بعضی از زنان با تردید در مورد ادامه کار در دوران بارداری مواجه هستند. این کار هم مزایا و هم معایبی دارد و مهم است که پس از بررسی دقیق تصمیم بگیرید. مزیت کار در دوران بارداری این است که شما همچنان از نظر مالی سود خواهید برد. همچنین به عنوان یک منحرف کننده از ناراحتی که احتمالاً در دوران بارداری رخ می دهد، عمل می‌کند. اگر شغل شما شامل نشستن پشت میز باشد، مجبور خواهید شد بنشینید و پاهای خود را بالا بیاورید. این به کاهش تورم و گرفتگی در قسمت پایین بدن کمک زیادی می‌کند. شما همچنین همیشه توسط افرادی احاطه خواهید شد که در صورت نیاز می‌توانند کمک کنند. اگر زایمان را تجربه کردید، آنها آنجا هستند تا شما را به بیمارستان برسانند. اگر تصمیم دارید در طول بارداری خود کار کنید، می توانید مرخصی زایمان خود را برای بعد از زایمان نیز ذخیره کنید.

کار در دوران بارداری خطرات خاصی را نیز به همراه دارد. در صورتی که نیاز به حرکت مداوم داشته باشید، ثابت نشستن می‌تواند به‌راحتی شما را ناراحت و خسته کند. ممکن است زمان کافی برای استراحت نداشته باشید. مشاغل پراسترس می‌توانند بر سلامت شما و کودکتان تأثیر بگذارند.

در صورتی که محل کار شما نزدیک به بیمارستان نباشد، در صورت شروع زایمان ممکن است مدتی طول بکشد تا به آنجا برسید.

مزایا و معایب کار در دوران بارداری

چه کارهایی را در محل کار انجام دهیم؟

اگر تصمیم به ادامه کار در دوران بارداری دارید، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

 •  به منظور مدیریت علائم تهوع صبحگاهی، از هرگونه محرک غذایی که ممکن است منجر به حالت تهوع شود خودداری کنید.
 • تنقلاتی را در دسترس داشته باشید زیرا می‌تواند در کاهش حالت تهوع بسیار مفید باشد.
 • چای زنجبیل، نیز مفید است.
 • مهم است که در طول روز هیدراته بمانید و از این رو توصیه می‌شود یک بطری آب را پشت میز خود نگه دارید.
 • در دوره بارداری به دلیل نیازهای زیادی که بر بدن تحمیل می‌شود، شما به راحتی احساس خستگی می‌کنید. برای حفظ توان کافی و بالا نگه داشتن سطح انرژی، غذاهای غنی از پروتئین و آهن مصرف کنید.
 • خستگی اغلب به دلیل کم‌خونی غلات کامل و گوشت قرمز برای جلوگیری از کمبود آهن مفید هست، بنابراین این مواد را در رژیم غذایی خود بگنجانند.
 •  همچنین اطمینان حاصل کنید که به‌طور منظم در محل کار استراحت می‌کنید که در طی آن می‌توانید کمی پیاده‌روی یا کمی حرکت کنید.
 •  اگر احساس خستگی مفرط می‌کنید، به‌سادگی در مکانی ساکت با چراغ‌های خاموش بنشینید و استراحت کنید.
 • کسانی که بیشتر روز را پشت میز می‌نشینند، باید در برنامه روزانه خود کمی ورزش کنند.
 • فعالیت‌های ساده مانند پیاده‌روی روزانه برای سطح تناسب‌اندام شما معجزه می‌کند.
 • ضروری است که هر شب به اندازه کافی بخوابید زیرا این تنها زمانی است که بدن شما می‌تواند استراحت کرده و خود را شارژ کند. خواب حداقل ۸ تا ۹ ساعت هر شب ضروری است. برای رفع ناراحتی هنگام خواب، بالش‌هایی را بین پاها و زیر شکم قرار دهید.
چه کارهایی را در محل کار انجام دهیم؟

شرایط خطرناک در زمان کار کردن در دوران بارداری

برخی شرایط کاری می‌تواند برای زنان باردار بسیار خطرناک باشد و می‌تواند منجر به عوارض جانبی مانند زایمان زودرس شود.

قرار گرفتن در معرض سموم، بلند کردن اجسام سنگین، صداهای بلند، ارتعاشات ناشی از ماشین‌آلات، دمای سرد، ایستادن طولانی‌مدت و استرس بیش از حد، شرایطی هستند که می‌توانند منجر به عوارض کار کردن در دوران بارداری شوند. در صورت وجود هر یک از این مسائل، مهم است که آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا اقدامات ایمنی خاصی انجام شود. همچنین ممکن است لازم باشد وظایف شغلی خود را تغییر دهید یا حتی تصمیم به توقف کار کردن بگیرید.

اکثر کارفرمایان پس از تولد نوزاد تا دوازده هفته کاری مرخصی بدون حقوق ارائه می‌دهند. برخی از شرکت‌ها حتی ممکن است تا یک سال مرخصی بدهند.

شما می‌توانید در مورد سیاست‌های شرکت در مورد مرخصی زایمان استعلام بگیرید. شرکت‌های مختلف ممکن است در سیاست‌های خود متفاوت باشند.

عوارض کار کردن در دوران بارداری

گاهی‌اوقات ممکن است مجبور شوید کار را متوقف کنید یا ساعات کاری خود را در دوران بارداری کاهش دهید اگر:

 • اگر در معرض خطر زایمان زودرس هستید، که شامل زنانی می‌شود که در انتظار دوقلو یا چند قلو هستند.
 • فشار خون بالا دارید یا در معرض خطر ابتلا به پره اکلامپسی هستید.
 • شما نارسایی دهانه رحم یا سابقه مرده‌زایی، زایمان زودرس یا سقط دیررس دارید.
 • کودک شما به درستی رشد نمی‌کند یا محدودیت رشد داخل رحمی (IUGR) دارید.
عوارض کار کردن در دوران بارداری

چگونه در دوران بارداری در محل کار راحت بمانیم؟

تا جایی که امکان دارد در محل کار استراحت کنید. اگر مدتی ثابت ایستاده‌اید، بنشینید و پاهای خود را کمی بالا بگذارید یا راه بروید. حرکت دادن عضلات می‌تواند به تورم پاها و مچ پا در دوران بارداری کمک کند.

 اگر کار کم‌تحرکی دارید، حداقل هر ساعت (یا در حالت ایده‌آل هر سی دقیقه) بایستید و راه بروید. همچنین می‌توانید، چند تمرین کششی برای کمک به تسکین یا پیشگیری از هر گونه کمردرد که در بارداری رایج است انجام دهید.

وعده‌های غذایی و میان وعده‌های منظم بخورید. خوردن مداوم می‌تواند به جلوگیری از تهوع صبحگاهی و کاهش قند خون کمک کند. هر زمان که می‌توانید ناهارهای متعادل و مغذی را انتخاب کنید و غذاهای سرشار از فیبر مانند سبزیجات چلیپایی، لوبیا و غلات کامل را برای کاهش یبوست مرتبط با بارداری انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *