کودک, نگهداری از کودک

میزان روشنایی و دما محیط خواب کودک

اگر در بین اعضای خانواده خود، نوزاد تازه متولد شده یا کودک دارید، باید با نحوه مراقبت از او به خوبی آشنا باشید. این یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای کمک به رشد مطلوب فرزند خود انجام دهید. در این میان توجه به دمای مناسب کودک و چک کردن همیشگی دمای اتاق او، یکی از اصلی‌ترین وظایف شما محسوب می‌شود. علاوه بر این باید روشنایی مناسب برای کودک و نحوه مراقبت از او در زمستان را نیز بدانید. اگر تا به امروز به این مسائل مراقبتی در نگهداری از فرزند خود توجه نداشتید، بهتر است با خواندن این مطلب، برای رعایت این موارد اقدام کنید.

دمای اتاق کودک سرماخورده

سرماخوردگی کودکان در فصل سرد سال، یک امر شایع است. در این زمان باید بیشتر مراقب کودک خود باشید. پوشاندن لباس‌های سرهمی بر تن او می‌تواند گرمای بدن او را حفظ کند. همچنین دمای مناسب اتاق خواب کودک یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. به طور کلی بهترین دمای اتاق نوزاد در فصل سرد، حدود ۱۸ درجه سانتی‌گراد است. اما اگر فرزند شما سرماخورده است، دمای مناسب کودک می‌تواند کمی بیشتر نیز باشد.

دمای اتاق نوزاد رفلاکسی

رفلاکس در واقع به معنای برگشت یا بازگشت است. رفلاکس نوزاد به این دلیل اتفاق می‌افتد که اسفنکتر تحتانی مری در نوزادان به راحتی باز می‌شود. در این شرایط آب اسیدی معده، غذا و مایعات به مری کودک باز می‌گردد. رفلاکس در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد، اما در نوزادان، بسیار شایع و البته موقتی است. اما باید توجه داشته باشید که در صورت عدم مراقبت صحیح از کودک، می‌تواند به یک مشکل دائمی تبدیل شود. شما به عنوان والدین کودک باید با تمام عوامل محیطی که باعث تشدید رفلاکس در کودک می‌شود آشنا باشید و آن را مدیریت کنید. تغییر در تغذیه، شیوه زندگی و همچنین خوردن برخی داروها می‌تواند کمک کننده باشد. این در حالی است که شما باید علاوه بر این موارد به جزیی‌ترین شرایط نگهداری از فرزند خود مانند دمای اتاق نیز توجه داشته باشید. توصیه می‌شود دمای اتاق نوزادی که به رفلکس مبتلا است را نرمال نگه دارید و از گرم کردن بیش از حد اتاق او اجتناب کنید.

دمای مناسب کودک

دمای ایده‌آل برای اتاق کودک بین ۱۶ تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است. برای نظارت بر دمای مناسب کودک می‌توانید از دماسنج استفاده کنید. این کار به شما اطمینان می‌دهد که آیا اتاق کودک شما در دمای مناسبی است یا خیر.  در کنار استفاده از دماسنج، بسیاری از والدین این دغدغه را دارند که چگونه می‌توانم دمای اتاق ایده‌آل را برای کودکم حفظ کنم؟ همان‌طور که می‌دانید دمای خانه شما در طول سال، در نوسان است. به همین خاطر ثابت نگه داشتن دما ممکن است کمی مشکل باشد. اما نگران نباشید، زیرا رعایت این نکات به شما در کنترل دمای مناسب برای اتاق کودک، کمک می‌کند:

 • رادیاتور‌های خانه را بررسی کنید. در صورت نیاز از بخاری‌های قابل حمل در طول زمستان برای گرم کردن اتاق قبل از زمان خواب کودک استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که محل خواب کودک نزدیک رادیاتور، بخاری یا شومینه نباشد.
 • در ماه‌های سردتر، پنجره‌های اتاق را بسته نگه دارید.
 • استفاده از پنکه را در ماه‌های گرم در نظر بگیرید.
 • هرگز از پتوهای سنگین یا بطری آب گرم استفاده نکنید.
 • هرگز سر کودک خود را نپوشانید، زیرا کودک گرمای اضافی بدن خود را از طریق سر، از دست می‌دهد.
 • لباس خواب نوزاد را مناسب فصل انتخاب کنید.

میزان روشنایی مناسب برای کودک و نوزاد

علاوه بر دمای مناسب کودک، باید بدانید که نور و روشنایی مناسب برای کودک، چگونه است. شما باید نور اتاق کودک را با شرایط و نیازهای او تطبیق دهید. این امر به رشد او کمک کرده و خواب او را با آرامش همراه می‌کند. جالب است بدانید که برخی لامپ‌ها وجود دارد که برای شرایط و نیاز کودکان طراحی و تولید شده‌اند. زیرا اهمیت نور به ویژه در سال‌های اول زندگی نوزاد و برای این منظور که اتاق او مکانی راحت باشد، بسیار زیاد است. وقتی از نورپردازی اتاق نوزاد صحبت می‌کنیم، باید به نور ملایمی فکر کنیم که کودک را به استراحت و آرامش در ساعات خواب خود دعوت می‌کند. بنابراین برای فراهم کردن فضایی با نور مناسب برای فرزند دلبند خود، بهتر است این موارد را بدانید:

 • دمای رنگ سالم برای اتاق خواب کودک چقدر است؟ نور سفید گرم بین ۲۷۰۰ تا ۳۳۰۰ کلوین برای اتاق کودک کافی است.
 • کدام نوع لامپ برای اتاق کودک مناسب است؟ LED برای روشنایی اتاق خواب کودکان گزینه ایده‌آلی محسوب می‌شود. زیرا لامپ‌های LED مدرن به اندازه لامپ‌های قدیمی و سایر لامپ‌ها داغ نمی‌شوند. علاوه بر این، LED نسبت به سایر منابع نور کارآمدتر بوده و با محیط زیست سازگار است.

آیا فرزند شما از هیولای تخیلی زیر تخت خود می‌ترسد یا دوست ندارد در تاریکی تنها باشد؟ با این گزینه‌ها برای روشنایی مناسب برای کودک، می‌توانید مطمئن شوید که آنها در رختخواب احساس امنیت و آرامش می‌کنند:

 • یک چراغ خواب با طرح‌های کودک پسند
 • یک چراغ رومیزی LED با جلوه‌های مختلف در رنگ و طرح
 • یک لامپ پریز که سطح زمین را روشن می‌کند، برای روشنایی اتاق کودک در شب

همچنین باید بدانید که:

 • نور شب نباید مانع به خواب رفتن کودک شما شود، بنابراین رنگ‌های تیره مانند قرمز گرم یا سبز را انتخاب کنید.
 • همچنین مطمئن شوید که پریزهای نزدیک میز کنار تخت کودک، مقاوم باشند.

مراقبت از نوزاد تازه متولد شده در زمستان

نوزادان تازه متولد شده به دمای بسیار سرد یا گرم اتاق حساس هستند، به همین دلیل باید در مراقبت از او و حفظ دمای مناسب کودک، حساس باشید. این در حالی است که کودکان در طول فصل زمستان به مراقبت بیشتری نیاز دارند، زیرا کاهش دما باعث ایجاد فرآیندهای مختلفی در بدن او می‌شود تا کودک را ایمن نگه داشته و به اندام‌های حیاتی او برای فعالیت درست، کمک کنند. درصورتی که شرایط کودک مناسب نباشد، بیشتر انرژی او برای حفظ دمای مناسب بدن استفاده می‌شود. در این شرایط ممکن است سیستم ایمنی بدن کودک ضعیف شده و مقاومت کودک را در برابر میکروب‌ها و ویروس‌ها کاهش دهد. باید به این نکته توجه داشته باشید که همزمان با کاهش ایمنی، نوزادان به یک هدف آسان برای بیماری‌ها تبدیل می‌شوند و احتمال ابتلا به بیماری در آن‌ها افزایش می‌یابد. با توجه به اهمیت این موضوع باید با نحوه مراقبت از سلامت کلی کودک در طول فصل زمستان آشنا باشید. بنابراین به این نکات توجه کنید:

 از دستگاه بخور استفاده کنید

 اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید، استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده هوا در اتاق کودک شما ضروری است. در زمستان دما به شدت کاهش می‌یابد، بنابراین پیشنهاد می‌شود از سیستم‌های گرمایشی یا بخاری‌های قابل حمل در اتاق کودک خود استفاده کنید. این در حالی است که دستگاه‌های گرمایشی، بخار آب موجود در هوای اتاق را از بین می‌برند و باعث خشکی هوا می‌شوند. از این رو، یک یک دستگاه بخور برای حفظ سطح رطوبت اتاق نوزاد و کودک، گزینه خوبی محسوب می‌شود.

از مرطوب کننده استفاده کنید

 پوست کودک شما بسیار حساس است. هوای سرد و خشن زمستان می‌تواند پوست کودک دلبند شما را خشک کند. اگر می‌خواهید پوست کودکتان را نرم و لطیف نگه دارید، از یک مرطوب کننده مناسب برای پوست او استفاده کنید. توصیه می‌شود کرم‌ها یا مرطوب کننده‌هایی را انتخاب کنید که برای پوست کودک ساخته شده‌اند.

نوزاد خود را ماساژ دهید

برای رشد و تکامل مناسب کودک، مهم است که او را روزانه ماساژ دهید. ماساژ در واقع باعث تحریک جریان خون در بدن و افزایش حس خوب در کودک شده که به طور غیر مستقیم ایمنی او را نیز تقویت می‌کند. بنابراین با روغن ماساژ که با پوست کودک سازگار است، او را به آرامی ماساژ دهید. اما ابتدا مطمئن شوید که اتاقی که کودک را در آن ماساژ می دهید، به خصوص در فصل زمستان گرم باشد.

از پتوی سنگین استفاده نکنید

در نگاه اول قرار دادن یک پتوی سنگین روی کودک برای گرم نگه داشتن او، خوب به نظر می‌رسد، اما مطمئن‌ترین راه برای گرم نگه داشتن او نیست. زیرا با این کار مانع حرکت آزادانه کودک می‌شوید. همچنین اگر پتو روی صورت کودک قرار گیرد، خطر خفگی او نیز وجود دارد. از این رو، پیشنهاد می‌شود از پتوی سبک استفاده کنید و دمای اتاق را بهینه نگه دارید.

لباس راحت تن کودک کنید

 ژاکت‌های ضخیم، دستکش، جوراب و کلاه می‌تواند مانع از حرکت آسان کودک شود و او را تحریک‌پذیر کند. بنابراین برای مراقبت از او در فصل زمستان، لباس‌هایی را انتخاب کنید که کاملا بدنش را بپوشاند اما سنگین نباشند.

دمای اتاق کودک خود را بررسی کنید

دمای مناسب کودک، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. زیرا دمای مناسب اتاق، کودک را گرم نگه داشته و او را در برابر سرمای خشن زمستان، ایمن نگه می‌دارد. پنجره‌های خانه خود را ببندید و درها را به خوبی قفل کنید. همچنین مطمئن شوید که اتاق کودک به خوبی تهویه می‌شود.

به برنامه واکسیناسیون کودک پایبند باشید

در طول زمستان، کودک شما بیشتر مستعد ابتلا به عفونت خواهد بود. زیرا قدرت ایمنی بدن او پایین است. اما این دلیلی برای نادیده گرفتن زمان مناسب واکسناسیون کودک نیست. بنابراین بهتر است ترس را کنار گذاشته و حتی در فصل زمستان، واکسیناسیون کودک را به موقع انجام دهید. زیرا بسیار مهم است که کودک خود را در زمان مناسب واکسینه کنید. واکسینه کردن فرزندتان، تضمین کننده سلامتی او در آینده است.

سوپ را به برنامه غذایی کودک اضافه کنید

 اگر کودک شما به سنی رسیده است که می‌تواند شروع به مصرف مواد نیمه جامد کند، زمستان زمان بسیار خوبی برای قرار دادن سوپ در رژیم غذایی او خواهد بود. یک سوپ سالم و مغذی می‌تواند کودک را در زمستان به خوبی گرم نگه دارد. بنابراین برای کودک خود سوپ درست کنید و تکه‌های مرغ یا سبزیجات له‌شده (یا پوره شده) را به آن اضافه کنید. همچنین سیر له شده را در ترکیبات سوپ بگنجانید، زیرا سیر بدن کودک را در فصل زمستان گرم نگه داشته و از او در برابر بیماری‌های مختلف زمستانی محافظت می‌کند.

سخن پایانی

حفظ دمای مناسب کودک یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که به فرآیند رشد او کمک می‌کند. بنابراین باید در هر فصل سال و به طور همیشگی، به تنظیم دمای مناسب اتاق کودک توجه داشته باشید. همچنین روشنایی مناسب اتاق کودک با میزان نور بقیه قسمت‌های خانه متفاوت است. برای حفظ آرامش فرزند خود باید با بهترین میزان نور برای کودکان آشنا باشید. همچنین توجه داشته باشید که کودکان در فصل زمستان بیشتر از هر زمان دیگری آسیب‌پذیر هستند، بنابراین نکات مهم در مراقبت از او در فصل سرد سال را رعایت کنید.

منابع

 1. https://www.tommeetippee.com/en-gb/parent-room/what-is-the-safest-room-temperature-for-babies
 2. https://www.ledvance.com/consumer/light-for-your-home/childrens-bedroom-lighting#:~:text=Warm%20white%20light%20between%202%2C700,older%20bulbs%20and%20other%20luminaires.
 3. https://parenting.firstcry.com/articles/how-to-take-care-of-your-baby-during-winter-season/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *