نگهداری از کودک

آیا استفاده از چراغ خواب در اتاق کودک اقدام مناسبی است؟

اغلب والدین در مورد استفاده از چراغ خواب در اتاق کودک سوالاتی می‌پرسند. آنها به این فکر می‌کنند که چه زمانی و چگونه از چراغ خواب استفاده کنند. حقیقت این است که نور و تاریکی نقش بسیار زیادی در خواب نوزاد دارند. بیایید در مورد آن این موضوع بیشتر بدانیم با مجله تخصصی پینو بیبی همراه باشید.

آیا استفاده از چراغ خواب در اتاق کودک اقدام مناسبی است؟

آیا باید از نور شب در اتاق نوزاد استفاده کرد؟

وقتی اتاق واقعاً تاریک است، نوزادان بهترین خواب را دارند. کاملاً قابل درک است که برخی از خانواده‌ها نگرانند که کودکشان از تاریکی بترسد، اما ما به شما اطمینان می‌دهیم که این ترس‌ها معمولاً از سن دو سالگی و یا بیشتر ایجاد نمی‌شوند. نور شب در اتاق کودک برای خواب نوزاد ضروری نیست.

با این حال، مواقعی وجود دارد که یک چراغ شب در اتاق کودک و یا اتاقی که با کودک خود به اشتراک می‌گذارید می‌تواند مفید باشد. چراغ‌های شب می‌توانند ابزاری عالی برای تغذیه شبانه، تعویض پوشک و یا سایر فعالیت‌های شبانه باشند. اگر می‌خواهید از نور در شب استفاده کنید، چراغی را در نظر بگیرید که دارای تنظیمات بسیار کم نور و امکان تغییر رنگ نور باشد.

چه زمانی برای نوزادم چراغ خواب استفاده کنم؟

نیازی نیست قبل از درخواست کودک خود، برای تهیه منبع نور برای اتاق نوزاد و یا کودک نوپا اقدامی بکنید. بهتر است که استفاده از نور شب برای اتاق کودک را حداقل تا ۲ سالگی به تعویق بیندازید، زیرا اکثر کودکان تا قبل از ۲ سالگی هنوز مفهوم ترس را درک نمی‌کنند. اما اگر کودک نوپا یا پیش دبستانی به شما می‌گوید که از تاریکی شب می‌ترسد، اکنون زمان تهیه یک چراغ شب است. هنگام باید برای کودک درباره نور چراغ که در شب روشن است و علت تارکی شب توضیح بدهید. برای استفاده از چراغ خواب، از کم‌ترین تنظیم ممکن با گزینه نور قرمز رنگ استفاده کنید.

بهترین چراغ خواب‌ها کدام هستند؟

موارد مورد علاقه اکثر والدین آنهایی هستند که می‌توان درجه نور را کم کرد و یک رنگ روشن را برای استراحتگاه بچه انتخاب کرد. اما، واقعاً نیازی به پرداخت هزینه اضافه برای تهیه چراغ‌های فانتزی و شیک نیست. شما به سادگی با تعویض یک لامپ در اتاق با یک لامپ قرمز و استفاده از آن برای مواقعی که به نور کمی در اتاق نیاز دارید، می‌تواند یک گزینه عالی برای نور شب در اتاق کودک ایجاد کنید.

چه رنگی برای نور شب اتاق نوزادان بهتر است؟

محققین رنگ قرمز را پیشنهاد می‌کنند، تحقیقات نشان می‌دهد که نور قرمز کمتر روند خواب را مختل می‌کند.

نور قرمز دارای طول موج بلند و انرژی کمتری است.

نکات لازم برای انتخاب چراغ خواب اتاق کودک

فارغ از این نکته که شما تمایل دارید به هر علتی یک چراغ خواب در اتاق کودک قرار دهید؛ باید بدانید برای تهیه یک چراغ خواب برای اتاق بچه به دنبال چه چیزی باید باشید به عبارتی یک چراغ شب چه ویژگی باید داشته باشد.

 • مواد ایمن در ساخت چراغ خواب اتاق کودک: بچه‌ها تمایل دارند هنگام خواب چیزی را بجوند و انگشت شست‌شان را در شب بمکند، یا هر وسیله‌ای را در دهان ببرند. بنابراین تهیه مواد ایمن برای نور شب اتاق کودک بسیار مهم است. زیرا ممکن است نور چراغ خواب کودک نوپا را تحریک به رفتن به سمت چراغ خواب بکند. بهتر است چراغ خواب دور از دسترس کودک باشد حتی اگر چراغ خواب با باطری کار می‌کند باز هم خطر در اطراف کودک وجود دارد. بهتر است چراغ خواب کودک دیواری باشد. چرغ خواب رومیزی که شیشه، قطعات ریز، باطری و یا به منبع برق وصل هستند خطرات بالقوه‌ای برای کودک دارد.
 • چراغ خواب کودک باید فاقد BPA باشد: هنگام جستجوی چراغ شب برای اتاق کودک، حتماً به دنبال نماد «بدون بیس فنول BPA » باشید تا بچه‌هایتان هنگام خواب راحت و آسوده بخوابند. چراغ شب سیلیکونی حتی در صورت روشن بودن نیز خنک می‌ماند و همین امر باعث می‌شود کودکان بتوانند چراغ خوب‌های سیلیکونی را لمس و در آغوش بگیرند.
 • نور چراغ خواب کودک از نوع LED باشد: برخی از انواع قدیمی‌تر لامپ‌های کودک هنوز از لامپ‌های رشته‌ای یا پنل‌های نئون استفاده می‌کنند، در حالی که بیشتر چراغ‌های شب کودکان در سال‌های اخیر با LED به عنوان منبع نور اصلی عرضه می‌شوند. لامپ‌های LED پرتو نوری پایدارتر و یکنواخت‌تری ساطع می‌کند که به چشم آسیب نمی‌رساند و باعث می‌شود کودک شما به راحتی بخوابد.
نکات لازم برای انتخاب چراغ خواب اتاق کودک

آیا نوزادان همیشه باید با چراغ روشن بخوابند؟

شاید همه شما حداقل یکبار این سوال را از خود پرسیده باشید. حتماً همه شما با این صحنه رو به رو شده‌اید که بسیاری از نوزادان تا قبل از ۱۰ هفتگی، در یک اتاق روشن (مثلاً نشیمن) به خواب می‌روند. به نظر نمی‌رسد نور مانع از خواب راحت در نوزادان شود. با این حال، در حدود ۱۰ – ۱۲ هفتگی نوزاد، احتمالاً شما تغییری را مشاهده خواهید کرد و کودک شما بسیار بیشتر از محیط اطراف خود آگاه می‌شود. این موضوع (آگاهی کودک از پیرامون خود) می‌تواند با وجود یک اتاق روشن برای خواب، کودک را بسیار تحریک کند.

اکنون، لازم نیست منتظر بمانید تا همه چیز به سمت شرایط دشوار پیش برود و خواب کودک دچار اختلالات شدید شود و سپس به سمت گزینه اتاق تاریک برای انتخاب پیش بروید. شما می‌توانید هر زمان که آماده بودید، چرت زدن نوزادتان را در اتاق تاریک شروع کنید. اگر از تولد کودک شما ۱۰ هفته و یا بیشتر می‌گذرد و چرت زدن برای او سخت شده است، یک اتاق تاریک را امتحان کنید. حتی اگر نوزاد شما با سردرگمی بین روز و شب دست و پنجه نرم می‌کند، شما می‌توانید برای او چرت زدن در تاریکی را مهیا کنید.

اتاق کودک در شب چقدر باید تاریک باشد؟

همه ما می‌خواهیم اتاق کودک در شب تاریک باشد. هر چه اتاق تاریک تر باشد خواب کودک بهتر و با کیفیت‌تر خواهد بود. به نوعی خواب در اتاق تاریک با دمای مناسب برای نوزاد شرایط درون رحم را تداعی می‌کند و محیط تاریک اتاق کیفیت خواب او را بالا می‌برد و احساس بودن درون رحم را به او می‌دهد. در واقع، اتاق نباید آن قدر تاریک باشد که وقتی دستمان را جلوی صورت خودمان می‌گیریم، نتوانیم آنها را ببینیم.

آیا نوزادان نیاز به چرت زدن در تاریکی دارند؟

بچه‌ها هم مثل ما (آدم بزرگ‌ها) هستند. آنها بهترین خواب را در تاریکی دارند. چرا؟ نور مغز کودک شما را تحریک می‌کند، در حالی که تاریکی، خواب را تقویت می‌کند. این بدان معناست که نور برای زمان بیداری عالی است، اما تاریکی برای شب‌ها و چرت زدن بهترین وضعیت است.

حتی اگر تاریکی بهترین حالت برای خواب باشد، لازم نیست هر بار که کودک شما نیاز به چرت زدن دارد خود را در خانه حبس کنید. فقط بدانید که وقتی بیرون از خانه هستید، چرت زدن نوزاد ممکن است عالی نباشد. هدف این است که نوزاد شما یک چرت کوچک خوب داشته باشد اما هم چنین انعطاف پذیری برای پیشرفت و ایجاد الگو خواب لازم است. زیرا در همه جا و هر زمان نمی‌توان یک محیط مناسب برای خواب را فراهم کرد و اگر از همان دوران نوزادی کودک عادت خواب ویژه‌ای داشته باشد و انعطاف پذیری نداشته باشد، برای خوابیدن با مشکل مواجه می‌شود.

اگر تنظیمات خواب فعلی شما برای خانواده شما کار می‌کند در حالی که محیط خیلی تاریک نیست و کودک شما خوب می‌خوابد، نیازی به تغییر چیزی نیست. اما اگر کودک شما با چرت‌های کوتاه و یا صبح زود بیدار می‌شود، داشتن یک اتاق تاریک می‌تواند تفاوت زیادی برای داشتن یک خواب عمیق ایجاد کند.

نور چراغ شب برای چه کودکانی مفید است؟

 • به کودکانی که از تاریکی می‌ترسند، آرامش می‌بخشد.
 • با نورپردازی ملایم در اطراف نوزاد، به والدین کمک می‌کند تا نوزاد خود را هنگام خواب بررسی کنند و در اثر استرس در معرض دید نبودن نوزاد، خواب آنها نیز آشفته نشود.
 • با شناخت محیط آشنا از ترس و گریه کودک شما هنگام بیدار شدن در نیمه شب جلوگیری می‌کند.
 • برای کودکان نوپا که شروع به دیدن کابوس می‌کنند، نور شب مفید است. سنین بین ۲ تا ۴ سال بیشتر دچار ترس از تاریکی می‌شوند. ثابت شده است که داشتن نور شب به آنها کمک می‌کند احساس امنیت کنند.

مزایای استفاده از نور شب در اتاق کودک برای والدین

 • هنگام شیردهی، بهتر است مادر یک منبع نور ملایم را روشن کند تا کودک خود را هنگام شیردهی زیر نظر داشته باشد.
 • چراغ‌های شب نور ملایم و کم نوری ساطع می‌کنند که به والدین امکان می‌دهد بدون روشن کردن یک چراغ اصلی با نور زیاد، کودک خود را بررسی کنند. زیرا نوزادان ممکن است دچار مرگ ناگهانی در خواب شوند که به سندرم مرگ ناگهانی نوزادی SIDS معروف است که با بررسی ساده نوزاد هنگام خواب و باز بودن مسیر تنفسی نوزاد به راحتی می‌توان مانع بروز این سندرم شد.
 • یک نور ملایم شما از زمین خوردن با موانع روی زمین و برخورد با مبلمان در مسیر خود به سمت اتاق کودک جلوگیری می‌کند. چه بسا برخورد شما با یک شی باعث ایجاد صدای بلندی شود که خواب تمامی ساکنین منزل را مختل کند و هم چنین باعث ترس و گریه شدید نوزاد شود.
مزایای استفاده از نور شب در اتاق کودک برای والدین

چگونه وابستگی کودک به اتاق تاریک برای خواب را تغییر دهیم؟

شاید شما هم این سوال را از خود می‌پرسید که من نمی‌خواهم کودکم برای چرت زدن به یک اتاق تاریک وابسته باشد. چکار کنم؟ اگر کودک خواب خوبی دارد که در طول شب می‌خوابد و می‌تواند بیش از یک ساعت چرت بزند، سعی کنید به تدریج مقداری نور به اتاق او اضافه کنید. به نوری فکر کنید که از راهرو از طریق زیر در نفوذ می‌کند و یا مقداری از نور خورشید که از اطراف پرده‌ها به داخل اتاق می‌تابد.

اگر نوزاد و یا کودک نوپا به خوبی به چرت زدن ادامه می‌دهد، می‌توانید کمی نور بیشتری را به اتاق بچه اضافه کنید. اگر چرت‌های کودک کوتاه شد و یا صبح‌های زود از خواب بیدار می‌شود، ممکن است برای مدتی طولانی‌تری به یک اتاق تاریک نیاز داشته باشد. اما این نکته را بدانید که لازم نیست نوری برای خواب کودک اضافه کنید. نور واقعاً مغز را تحریک می‌کند و اگر کودک به خوبی می‌خوابد، نیازی به خراب کردن این وضعیت نیست.

یک راهکار برای عادت دادن کودک به خواب در اتاق تاریک استفاده از چراغ‌های دارای حسگر است، این چراغ‌ها دارای ویژگی حسگر خودکار هستند که در نور روز به طور خودکار خاموش می‌شود و در غروب روشن می‌شود. حتی وقتی تمام طول شب روشن هستند، هنگام لمس آن‌ها خنک می‌ماند و قرار دادن آن در داخل اتاق کودک ایمن است و به ویژه که می‌توانید از چراغ‌های با نورهای بسیار ملایم استفاده کنید.

چگونه اتاق کودک را برای خواب تاریک کنیم؟

برای این کار لازم است یک آزمایش ساده به نام تست دست را انجام بدهید. پرده‌ها و پنجره‌های اتاق را ببندید، چراغ‌ها را خاموش کنید و در را ببندید. شما می‌خواهید اتاق دقیقاً مانند اتاق خودتان در هنگام خواب باشد. چند ثانیه به خود فرصت دهید تا چشمانتان به محیط عادت کند و تنظیم شوند. سپس دست خود را جلوی صورت خود قرار دهید. آیا می‌توانید دست خود را ببینید؟ اگر می‌توانید دست خود را ببینید، اتاق کودک شما ممکن است به اندازه کافی تاریک نباشد و این می‌تواند دلیلی باشد که کودک شما چرت‌های کوتاه دارد و یا صبح زود بیدار می‌شود.

چگونه اتاق کودک را برای خواب تاریک کنیم؟

فراموش نکنید که به دنبال نوری که از سمت وسایل الکترونیکی در اتاق می‌آید، باشید. در اینجا چند مورد برای بررسی وجود دارد.

 • آیا از چراغ شب در اتاق کودک خود استفاده می‌کنید؟ بررسی کنید تا ببینید چقدر روشن است و برای از بین بردن نور اضافی آن را از برق بکشید.
 • آیا از دستگاه تهویه و مرطوب کننده در اتاق کودک خود استفاده می‌کنید؟ بررسی کنید که آیا راهی برای پوشاندن چراغ سبز روی دستگاه وجود دارد و یا یک دستگاه تهویه و مرطوب کننده بدون چراغ را انتخاب کنید.
 • آیا از ساعت در اتاق استفاده می‌کنید؟ بررسی کنید که آیا ساعت دارای تنظیمات کم نور است در غیر این صورت آن را از اتاق خارج کنید.
 • آیا مانیتور یا تلویزیونی در اتاق کودک است که چراغ‌هایی دارد که مستقیماً به کودک شما می‌تابد؟ در صورت امکان، آن را جابجا کنید و یا روی منبع نور را بپوشانید.
 • اگر یک سه راهی با چراغ در اتاق کودک وجود دارد، روی چراغ را بپوشانید و یا سیم مربوط به چراغ سه راهی را قطع کنید.

علت اختلال خواب کودک با وجود اتاق تاریک چیست؟

اگر با وجود تاریکی اتاق، خواب کودک هم‌ چنان مشکل است، شاید علت در رختخواب، غذاهای که قبل از خواب مصرف می‌کند و یا وجود امواج الکترومغناطیسی در اطراف اتاق کودک باشد. از راهکارهای گفته شده در مقاله کمک به بهبود خواب نوزاد استفاده کنید. هم چنین مقاله راه‌های ایمن برای خواباندن نوزاد را مطالعه بفرمایید.

سخن آخر

نور شب به همان اندازه که برای والدین مفید است برای کودکان نیز مفید است. البته برخی افراد عادت دارند که در اتاق کاملاً تاریک بخوابند که تحقیقات هم نشان می‌دهد تاریکی باعث بهبود کیفیت خواب می‌شود. در حالی که عملکرد اصلی چراغ‌های شب برای اتاق کودک، ایجاد یک نور ملایم بدون بیدار کردن کودک است و باعث می‌شود که والدین کودک را به راحتی در طول شب زیر نظر بگیرند اما باید در نظر داشت تا قبل از ۲ سالگی کودک درکی از تاریکی و روشنایی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *