بازی و سرگرمی, کودک

گریم کودک و مسائل بهداشتی مربوط به آن

گریم کودک و مسائل بهداشتی مربوط به آن

آیا کودک شما شما به آرایش کردن و گریم کودک علاقه نشان می‌دهد؟ آیا همیشه مشغول گشتن در کیف لوازم آرایش شماست تا وسایل گریم پیدا کند؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است، باید بدانید که شما تنها نیستید. کودکان متوجه می‌شوند که وقتی مادران آن‌ها پیش از بیرون رفتن آماده می‌شوند، کرم یا کرم پودر روی صورت می‌زنند. کودک شما سعی می کند این رفتار را تکرار کند. در حالی که ممکن است کنترل و محدود کردن رفتار کودک خود در این این رابطه دشوار باشد، مهم است که بدانید صنعت آرایشی و بهداشتی محصولاتی را تولید نمی‌کند که سلامت شما را در نظر داشته باشند. اکثر محصولات در صنایع آرایشی و بهداشتی از مواد شیمیایی مضر استفاده می‌کنند که در صورتی که کودکان از این محصولات استفاده کنند، می‌تواند باعث نگرانی در والدین شود و مشکلاتی را برای کودک ایجاد کند.

البته لازم است به خاطر داشته باشیم که آرایش، کوتاهی مو، و لباس های مد روز نمونه‌هایی در تربیت کودکان هستند که در آن‌ها هیچ پاسخ سیاه و سفیدی وجود ندارد. بنابراین لازم است به سلیقه کودک خود احترام بگذاریم و او را از امتحان چیزهای جدید منع نکنیم. ولی وقتی صحبت از استفاده از لوازم آرایشی برای کودک می‌شود، هر مادر و پدری نیاز است حدود و محدودیت‌هایی را برای آن تعیین کنند تا سلامتی کودک به خطر نیفتد. آیا کودک شما نیز هر محصول آرایشی موجود در خانه را امتحان می‌کند؟ در ادامه این مقاله تلاش می‌کنیم به شما توضیح دهیم که چرا باید لوازم آرایش را از فرزندان خود دور نگه دارید.

آیا لوازم گریم کودک امن هستند؟

مواردی در مورد گریم کودک گزارش شده است که کودکان خردسال پس از استفاده و بازی با لوازم گریم کودک که برچسب غیر سمی داشته است، دچار واکنش حساسیت شدید شده‌اند و در بیمارستان بستری شده‌اند. در یکی از این موارد مادر و پدر متوجه شدند که با وجود برچسب امن برای کودکان روی بسته لوازم گریم کودک، شش ماده شیمیایی مختلف در این کیت لوازم گریم وجود داشته است که معمولاً باعث ایجاد واکنش حساسیت می‌شوند و فرزند آن‌ها به این مواد حساسیت داشته است.

اگر در مورد کیت‌های گریم کودکان که ادعا می‌کنند غیر سمی و امن هستند تحقیق کنید، قطعاً تعداد قابل توجهی از آن‌ها را پیدا می‌کنید که ادعا می‌کنند عاری از هر گونه مواد شیمیایی سمی و حساسیت زا برای کودکان هستند. اما بر خلاف ادعای خود پر از مواد شیمیایی مضر می‌باشند و همه آن‌ها دی اکسید تیتانیوم در خود دارند. دی اکسید تیتانیوم (TiO2) یک ماده معدنی طبیعی است که به عنوان رنگدانه سفید روشن برای نقاشی، به عنوان رنگ در صنایع غذایی، در کرم‌های ضد آفتاب، لوازم آرایشی و در بسیاری از کاربردهای صنعتی استفاده می‌شود. تحقیقات نشان داده است که استنشاق دی اکسید تیتانیوم می تواند سرطان زا باشد، و همچنین ممکن است باعث اختلال عملکرد سلولی یا التهاب مزمن در کودک شود. واقعیت این است که مواد شیمیایی سمی موجود در لوازم گریم کودک می‌توانند منجر به مشکلات جدی دراز مدت سلامت مانند اختلال غدد درون ریز، سمیت تولید مثل یا سرطان شوند.

زمانی که پوست کودک شما در معرض مواد شیمیایی سمی قرار می‌گیرد نسبت به پوست بزرگسالان آسیب پذیرتر است. پوست کودک در مقایسه با بزرگسالان نازک تر است و عملکرد حفاظتی کم‌تری دارد. عملکرد حفاظتی پوست، توانایی آن در حفظ رطوبت و خارج کردن عناصر آسیب زا از آن را تعیین می‌کند و پوست کودکان کم‌تر از پوست بزرگسالان قادر به دفاع از خود در برابر عوامل تحریک کننده خارجی می‌باشد.

بنابراین در صورتی که فکر می کنید کمی برق لب یا رژ گونه برای کودک شما بی ضرر است، دوباره فکر کنید. لوازم گریم کودک می‌تواند منجر به بروز درماتیت پریورال (درماتیت اطراف دهان) در کودک شود و قرمزی، خارش و پوسته پوسته شدن پوست را ایجاد کند. کودکان همچنین جذب پوستی بیش‌تری نسبت به بزرگسالان دارند. زیرا نسبت سطح به حجم پوست آن‌ها نسبت به بزرگسالان بیش‌تر است. به این ترتیب، حتی زمانی که مقادیر کمی از محصولات گریم و آرایش برای کودک استفاده شود، همچنان ممکن است به آن حساسیت نشان دهند.

چرا لوازم گریم برای کودکان مضر است؟

بسیار مهم است که کودک شما در سنین پایین از محصولات آرایشی استفاده نکند. در ادامه ضررهای مواد آرایشی را برای گریم کودک نام می‌بریم:

کودکان در برابر مواد سمی آسیب پذیرتر هستند

مطالعات نشان می‌دهند که میزان جذب در پوست کودکان به دلیل متابولیسم سریع‌تر آن‌ها نسبت به با بزرگسالان حداقل ۱۰ درصد بیش‌تر است. بنابراین، اگر کودکان رژ لبی با مواد شیمیایی خطرناک به پوست خود بمالند، پوست آن‌ها بلافاصله آن را جذب می‌کند و ممکن است اثرات مخرب آن در آینده آشکار شود. به زبان ساده، استفاده از محصولات آرایشی بر روی پوست کودکان، آن‌ها را در معرض مواد سمی آسیب زا قرار می‌دهد.

پوست کودکان حساس‌تر است

کودکان در مقایسه با بزرگسالان پوست نازک‌تری دارند و به همین دلیل، پوست آن‌ها دفاع کم‌تری نسبت به بزرگسالان دارند. کارکرد محافظتی پوست، حفظ رطوبت و خارج کردن مواد مضر از بدن است و در واقع، به عنوان یک سد دفاعی در این رابطه عمل می‌کند. همچنین، مطالعات نشان می‌دهد که پوست کودکان برای دفاع از خود در برابر عوامل تحریک آمیز خارجی آمادگی کم‌تری دارد.

برخی از محصولات گریم ممکن است باعث خشکی و خارش پوست کودک شوند

لوازم آرایش با استفاده مداوم می‌توانند باعث خشکی، خارش، قرمزی و تحریک پوست کودک شوند. بنابراین گریم کودک با تکرار زیاد می‌تواند به طور دائم به روپوست و ساختار پوست آسیب برساند و باعث شود که حتی به آب نیز حساس‌تر شود. این که به فرزندتان اجازه دهید که به دفعات زیاد آرایش کند، ممکن است بعداً باعث بروز آکنه نوجوانی در پوست او شود. به خصوص در صورت عدم پاک کردن کامل لوازم گریم از روی پوست کودک و عدم رعایت بهداشت توسط کودک، منافذ پوست ممکن است مسدود شوند و به این ترتیب خود آرایش و گریم تبدیل به عاملی برای پخش باکتری باشد.

چگونه از عفونت ناشی از گریم در پوست کودک جلوگیری کنیم؟

لوازم گریم و آرایش با برچسب طبیعی یا ارگانیک ممکن است منطبق با استانداردهایی که بیش‌تر والدین فکر می‌کنند، نباشند و موادی در آن‌ها وجود داشته باشد که برای پوست کودک شما مضر است. بنابراین، در هنگام انتخاب لوازم گریم برای کودک خود، مطمئن شوید که محصولاتی را خریداری می‌کنید که حاوی کمترین مواد مضر باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، در ادامه رعایت چند نکته را برای گریم کودک به شما توصیه می‌کنیم:

 • پیش از خرید لوازم گریم و ارایش کودک حتماً مواد تشکیل دهنده آن را به دقت بررسی و در مورد آن مطالعه کنید.
 • قبل از استفاده از لوازم گریم روی پوست کودک خود تست پوستی پچ انجام دهید تا مطمئن شوید که مواد تشکیل دهنده آن باعث حساسیت در پوست نمی‌شوند.
 • در صورت استشمام بوی بد از لوازم آرایش، از گریم کودک خود خودداری کنید. زیرا بوی بد این محصولات ممکن است نشانه‌ای مبنی بر آلودگی آن باشد.
 • لوازم آرایش را در جای گرم یا مرطوب نگهداری نکنید تا خراب نشوند.
گریم کودک و مسائل بهداشتی مربوط به آن

در لوازم گریم کودک از چه موادی دوری کنیم؟

در مرحله اول لازم است از ۱۲ ماده زیر در لوازم گریم کودک شما و لوازم آرایشی خود شما اجتناب کنید:

 1. BHA و BHT:

BHA (هیدروکسی آنیزول) و BHT (بوتیل هیدروکسی تولوئن) که به عنوان مواد نگهدارنده در رژ لب‌ها و مرطوب کننده‌های بهداشتی استفاده می‌شوند، می‌توانند واکنش‌های آلرژیک برای پوست کودک شما ایجاد کنند. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، BHA را به عنوان یک ماده سرطان زا برای افراد طبقه بندی کرده است. همچنین گزارش شده است که BHT باعث آسیب کبدی و تداخل با سطح هورمون تیروئید می‌شود.

 1. رنگ‌های ساخته شده از قطران زغال سنگ:

در برچسب‌های لوازم آرایشی شما، رنگ‌هایی که با استفاده از قطران زغال‌ سنگ ساخته شده‌اند، معمولاً با یک عدد شاخص (CI) پنج رقمی مشخص می‌شوند یا با عنوان P-phenylenediamine مشخص می‌شوند. این رنگ‌ها در ریمل، سایه چشم و خط چشم استفاده می‌شوند. آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، رنگ‌های ساخته شده از قطران زغال سنگ را به عنوان یک عامل سرطان‌ زای شناخته شده برای افراد شناسایی کرده است که با آسیب مغزی مرتبط می‌باشند.

 1. دی اتانول آمین:

 دی اتانول آمین (diethanolamine)، محصولات آرایشی را به شکل کرم می‌کند و می‌تواند به عنوان متعادل کننده pH در محصولات گریم کودک و محصولات بهداشتی استفاده شود. دی اتانول آمین را می‌توان در مرطوب کننده‌ها، کرم‌های ضد آفتاب و پاک کننده‌های صورت پیدا کرد. دی اتانول آمین باعث تحریک پوست و چشم می‌شود و قرار گرفتن در معرض دوزهای بالای آن با سرطان‌های کبد و تغییرات پیش سرطانی در پوست و تیروئید مرتبط است.

 1. دی بوتیل فتالات:

دی بوتیل فتالات یا DBP، عمدتاً در لاک ناخن، عطر و پاک‌کننده‌های آرایش به عنوان یک ماده معطر و حلال استفاده می‌شود. استفاده مداوم از DBP که در حال حاضر توسط اتحادیه اروپا ممنوع شده است. زیرا این ماده باعث اختلالات هورمونی و نقص رشد در جنین می‌شود.

 1. نگهدارنده های حاوی فرمالدهید:

این ماده نگهدارنده که در رژگونه، ریمل و پاک کننده آرایش یافت می‌شود، به عنوان یک عامل سرطان زای شناخته شده برای انسان دسته بندی شده است. تحقیقات نشان می‌دهد که فرمالدهید می‌تواند پوست و چشم‌ها را تحریک کند و در دوزهای پایین باعث ایجاد حساسیت شود. در لوازم آرایشی شما، آنها معمولاً به عنوان دی ام دی ام هایدنتوین (DMDM hydantoin)، دیازولیدینیل اوره (Diazolidinyl urea)، ایمیدازولیدینیل اوره (IU)، متنامین (Methenamine)، کواترنیوم-۱۵ و سدیم هیدروکسی متیل گلیسینات برچسب گذاری می‌شوند.

 1. پارابن:

استفاده از پارابن‌ها توسط اتحادیه اروپا ممنوع شده است. اما با این حال، پارابن هنوز هم پرمصرف ترین نگهدارنده در لوازم آرایشی به شمار می‌رود. آن‌ها بیش‌تر برای جلوگیری از آلودگی محصولات آرایش و تضمین ماندگاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. پارابن با اختلالات هورمونی، سرطان سینه، افزایش پیری پوست و آسیب DNA مرتبط است.

 1. عطر:

شما معمولاً می‌توانید برچسب این مورد را در لوازم آرایشی خود با عنوان “پرفیوم” یا “عطر” مشاهده کنید. اما این عطرهای نا مشخص در واقع مخلوط پیچیده‌ای از ده‌ها ماده شیمیایی هستند. آن‌ها تقریباً در هر نوع محصول مراقبت آرایشی بهداشتی استفاده می‌شوند و هیچ قانونی شرکت‌ها را ملزم نمی‌کند که مواد شیمیایی به کار رفته در ترکیب عطر خود را فهرست کنند. این ترکیبات فهرست نشده می‌توانند آلرژی، میگرن و علائم آسم را در افراد تحریک کنند و با سرطان و سمیت عصبی مرتبط هستند.

 1. پلی اتیلن یا PEG:

پلی اتیلن گلیکول‌ها (PEG) ترکیبات نفتی هستند که در بعضی از کرم‌های آرایشی به عنوان غلیظ کننده، حلال، نرم کننده و رطوبت رسان استفاده می‌شوند. PEG ها می‌توانند باعث تحریک و سمیت سیستمیک در افراد شوند. بسته به کیفیت و فرآیند ساخت، ترکیبات پلی اتیلن گلیکول‌ ممکن است به مواد سرطان زا مانند اکسید اتیلن و ۱ و ۴ دی اکسان آلوده شوند. آن‌ها همچنین به عنوان “افزایش دهنده نفوذ” عمل می‌کنند که نفوذ پذیری پوست را افزایش می‌دهد. این ویژگی باعث می‌شود تا مواد مضر به لایه اپیدرم پوست برسند و سد چربی طبیعی پوست را بشکنند.

 1. پترولاتوم یا PAH:

این ژل روغنی که معمولا در مرطوب کننده‌ها، نرم کننده لب و رژ لب استفاده می‌شود، اگر به طور کامل تصفیه نشود برای سلامتی خطرناک است و ممکن است باعث سرطان پوست شود. PAH موجود در وازلین نیز با تحریک پوست و آلرژی همراه است.

 1. سیلوکسان‌ها:

این ترکیبات مبتنی بر سیلیکون باعث ایجاد لطافت و احساس نرمی پوست در کرم‌های گریم و مرطوب کننده‌ها می‌شود. این ترکیبات مبتنی بر سیلیکون سمی هستند، مختل کننده غدد درون ریز هستند و در عملکرد هورمون‌های انسانی اختلال ایجاد می‌کنند.

 1. سدیم لورت سولفات:

استفاده از سدیم لورت سولفات (SLES) بیش‌تر در محصولات بهداشتی مانند اسپری‌ها، شامپوها، ژل‌های دوش و پاک‌کننده‌های صورت رایج است، اما در لوازم گریم، به‌ویژه در براق کننده لب، پاک‌کننده‌های آرایش، کرم‌های گریم و ضد آفتاب نیز یافت می‌شود. SLES باعث تحریک پوست و درماتیت می‌گردد. همچنین به نظر می‌آید که باعث آکنه، به ویژه آکنه کیستیک می‌شود.

 1. تریکلوسان:

این ماده شیمیایی که اغلب در طیف گسترده‌ای از محصولات خانگی، از جمله کیسه‌های گاراژ، رنگ‌ها و مواد شوینده لباس‌ یافت می‌شود، معمولاً به عنوان نگهدارنده در فرمولاسیون‌های آرایش مبتنی بر آب نیز استفاده می‌شود. با این حال، مشخص شده است که پوست و چشم را تحریک می کند و ممکن است باعث اختلال غدد درون ریز شود. تریکلوسان همچنین به عنوان یک کلروفنول شناخته می‌شود که یک کلاس شیمیایی سرطان زا است.

سایر مواد سمی رایج در محصولات گریم کودک

جدا از ۱۲ مورد بالا که که لازم است در گریم کودک خود از آن اجتناب کنید، در ادامه مواد سمی دیگری را نام می‌بریم که نیاز است مراقب آن‌ها باشید:

طی مطالعات، مواد شیمیایی سمی مانند اتیل بنزن (ماده سرطان‌زای احتمالی)، استایرن (ماده سرطان‌زای احتمالی)، تولوئن (ماده سمی)، وینیل استات (ماده سرطان‌زای احتمالی) و سایر ترکیبات آلی فرار (VOCs) در محصولات گریم کودک و لاک ناخن یافت شدند. لوازم گریم کودکان که برای آزمایش خریداری شده بودند از شرکت‌های Target، Toys R Us و Dollar General و با نام‌های تجاری از قبیل Disney، Hershey و Minions بودند. در ادامه برخی از مواد شیمیایی سمی که در محصولات آرایشی کودکان یافت می‌شوند را نام می‌بریم:

 • تالک
 • پارابن
 • عطر
 • تولوئن
 • استایرن
 • مواد تشکیل دهنده لوریل الکل اتوکسیله
 • اتیل بنزن
 • روغن مینرال
 • رنگ های خوراکی FD&C
 • بیسموت کلرید

به همین دلیل اگر کودک شما به گریم علاقه دارد، برای خرید محصولات گریم کودک بسیار دقت کنید تا حاوی مواد سمی و حساسیت زا نباشند.

سخن آخر

کودکان شما می‌توانند از همه چیز لذت ببرند و با دقت به مواد تشکیل دهنده محصولات گریم کودک، لازم نیست نگران باشید که پوست یا سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازید. از لوازم گریم مطابق با استانداردهای ایمنی، حاوی مواد طبیعی، بدون دی اکسید تیتانیوم و رنگ‌های شیمیایی حساسیت زا استفاده نمایید. با انتخاب لوازم مناسب برای گریم کودک، کودک خردسال شما می‌تواند بدون قرار گرفتن در معرض خطر حساسیت و عفونت، کیف گریم کودک غیر سمی خود را برای تقلید از آرایش کردن شما و بازی کردن با دوستان خود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *