پیش از بارداری, روانشناسی, سلامت زنان

سندرم کت سفید (White Coat Syndrome) یا فشارخون روپوش سفید

فهرست موضوعات این مقاله

سندرم کت سفید، یا فشار خون بالا، اصطلاحی است برای زمانی که مراجعه کننده در مطب پزشک یک قرائت برای فشار خون بالا و یک قرائت معمولی در خانه دریافت کنید. اضطراب از حضور در اطراف پزشکی که کت سفید بر تن دارد، می‌تواند فشار خون را افزایش دهد. اگر فشار خون افراد در خانه نرمال باشد، اکثر افراد نیازی به درمان ندارند. در این مقاله تیم متخصص پینو بیبی قصد دارد تا شما را با سندروم کت سفید یا فشارخون روپوش سفید آشنا کند که نوعی ترس از پزشک است که به صورت افزایش فشار خون تظاهر می‌کند.

سندرم کت سفید (White Coat Syndrome) یا فشارخون روپوش سفید

سندرم کت سفید چیست؟

سندرم کت سفید وضعیتی است که در آن فشار خون شما در مطب پزشک بالا می‌رود، اما اندازه‌گیری فشار خون در خانه میزان طبیعی را نشان می‌دهد. اندازه‌گیری فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰ میلی‌متر جیوه (عدد بالا) و کمتر از ۸۰ میلی‌متر جیوه (عدد پایین) است. این افزایش فشار خون یک نگرانی جدی است زیرا هر ساله برای ۵ درصد از افراد مبتلا به سندرم کت سفید فشار خون بالا تشخیص داده می‌شود.

اندازه‌گیری دقیق فشار خون به شما می‌گوید که آیا به درمان نیاز دارید یا خیر. اگر قرائت و اندازه‌گیری عدد فشار خون شما صحیح و واقعی نباشد، ممکن است دارویی دریافت کنید که به آن نیاز ندارید یا دارویی که دوز بسیار بالایی دارد را دریافت کنید که می‌تواند عواقب زیادی برای سلامتی داشته باشد. اگر فشار خون شما به طور مصنوعی (در اثر اضطراب) در مطب پزشک بالا باشد، ممکن است پزشک فکر کند که شما دارای فشار خون بالا هستید و داروهای کاهنده فشار خون برای شما تجویز کند و یا ممکن است گمان کند که داروی فشار خون برای شما بی‌اثر بوده است بنابراین دوز بالاتر دارو و یا داروی قوی‌تری برای شما تجویز خواهد کرد.

سندرم کت سفید چیست؟

فشار خون کت سفید در مقابل فشار خون بالا

فشار خون کت سفید فشار خون بالایی است که در مطب پزشک یا در یک محیط پزشکی و در اثر ترس از محیط بیمارستان یا مطب و اضطراب شدید رخ می‌دهد، اما در سایر شرایط زندگی روزمره فرد، فاشر خون ممکن است کاملاً طبیعی باشد. فشار خون بالا، وقتی رخ می‌دهد که فرد به طور منظم و در شرایط مختلف حتی خارج از مطب پزشک فشار خون بالایی داشته باشد که در بسیاری از حالات اتفاق می‌افتد، نه فقط در یک محیط درمانی و پزشکی.

در میان کسانی که فشار خون بالا در مطب پزشک دارند، تنها ۱۵ تا ۳۰ درصد ممکن است در واقع به طور واقعی به فشار خون بالا مبتلا باشند. باید به این نکته توجه داشت که گاهی افرادی که تجربه اثر کت سفید دارای اختلالات فشار خون هستند گرچه حضور در محیط بیمارستاین و مطب پزشک موجب بالا رفتن فشار خون آن‌ها می‌شود اما ممکن است این افراد به طور بالقوه مشکلات فشار خون را نیز داشته باشند بنابراین نیاز به پیگیری و درمان همواره وجود دارد.

در مواردی نیز برخی از افراد مبتلا به فشار خون بالا در مطب پزشک دارای فشار خون نرمال هستند و فشار خون بالایی برای آن‌ها ثبت نمی‌شود. این حالت فشار خون ماسکه یا فشار خون مخفی نامیده می‌شود و زمانی اتفاق می‌افتد که فشار خون شما در مطب پزشک در محدوده طبیعی باشد اما در سایر شرایط بالاتر باشد. در مورد کودکان به نظر می‌آید که بهتر است برای بررسی علل فشار خون بالا به تشخیص و شناسایی سندروم کت سفید (پرفشاری روپوش سفید) بیشتر توجه شود، زیرا ترس از پزشک و اضطراب در مطب پزشک باعث افزایش میزان فشار خون در کودکان می‌شود.

فشار خون کت سفید در مقابل فشار خون بالا

آیا سندرم کت سفید واقعی است؟

پاسخ مثبت است. بله، سندروم کت سفید یک نشانگان واقعی است. محققان مطالعات متعددی در مورد آن انجام داده‌اند و یافته‌های خود را مستند کرده‌اند.

آیا سندروم کت سفید خطرناک است؟

بله، سندروم پرفشاری خون روپوش سفید در برخی افراد می‌تواند خطرناک باشد. افرادی که نشانگان کت سفید دارند ممکن است فشار خون کمی بالاتر از افرادی که این سندرم را ندارند، داشته باشند. طبق مطالعات، افراد پرخطر بالای ۶۰ سال نیز ممکن است دو برابر بیشتر از افراد کم خطر مبتلا به این سندرم در معرض خطر ابتلا به مشکلات قلبی باشند.

پرخطر به این معنی است که آن‌ها قبلاً یک حمله قلبی داشته‌اند یا دیابت یا سایر عوامل خطر را دارند. ممکن است این عوامل خطر باشند که خطر حمله قلبی را در آن‌ها افزایش می‌دهند و نه پرفشاری خون ناشی از سندروم کت سفید.

آیا سندروم کت سفید خطرناک است؟

علل دیگر فشار خون بالا

یک پزشک با کت سفیدش تنها دلیل فشار خون گاه به گاه افراد نیست. برخی از افراد به دلیل سایر عوامل استرس‌زا مانند کار، شرایط اضطراری یا عدم مصرف چند روزه داروی فشار خون، افزایش فشار خون لحظه‌ای را تجربه می‌کنند.

خوردن غذاهای سرشار از سدیم یا مصرف زیاد کافئین نیز ممکن است به طور موقت فشار خون افراد را افزایش دهد. در حالی که فشار خون شما ممکن است پس از حذف محرک به حالت عادی بازگردد، افزایش فشار خون همچنان می‌تواند باعث نگرانی باشد. افزایش موقت فشار خون، چه به دلیل حضور پزشک باشد و چه به دلیل دیگری، می‌تواند باعث فشار و آسیب به قلب شما شود. اگر این افزایش موقت فشار خون برای مدت طولانی اتفاق بیفتد، آسیب می‌تواند شدیدتر شود.

علل دیگر فشار خون بالا

چه کسانی به سندرم کت سفید مبتلا می‌شوند؟

افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به سندرم کت سفید هستند عبارت هستند از:

 • بزرگتر از ۵۰ سال هستند.
 • در بدو تولد هویت جنسی آن‌ها زن تشخیص داده شد.
 • اخیراً با فشار خون بالا داشته‌اند.
 • اضافه وزن دارند و چاق محسوب می‌شوند.
 • از محصولات تنباکو و دخانیات استفاده می‌کنند.

فشار خون روپوش سفید چقدر شایع است؟

فشار خون کت سفید (فشار خون روپوش سفید) ۱۵ تا ۳۰ درصد از افرادی که فشار خون بالا دارند را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد بدون فشار خون بالا نیز می‌توانند به آن مبتلا شوند.

علائم سندرم کت سفید چیست؟

اگر شما فشار خون کت سفید (فشار خون روپوش سفید) دارید، ممکن است وقتی به مطب پزشک خود می‌روید، عصبی و مضطرب شوید. این احساس عصبی و مضطرب بودن ممکن است با رفتن به اتاق معاینه و اندازه‌گیری فشار خون بدتر شود.

اثرات سندروم کت سفید بر بدن

نشانگان کت سفید با موارد زیر مرتبط است:

 • سفتی در عروق خونی
 • عملکرد بد رگ‌های خونی
 • ریسک مرگ و میر قلبی – عروقی بالاتر
 • خطر ابتلا به هیپرتروفی بطن چپ بیشتر است.
 • خطر ابتلا به دیابت یا فشار خون بالا است.
 • ریسک بالاتر سکته و حمله قلبی
 • نارسایی قلبی

علت سندروم کت سفید چیست؟

هنگامی که نگران نتایج آزمایش و یا اندازه‌گیری فشار خون خود هستید، بدن شما ممکن است واکنش یا پاسخی به بررسی فشار خون داشته باشد. ورود به مطب پزشک، ورود به اتاق معاینه پزشک و گرفتن اندازه‌گیری فشار خون می‌تواند باعث این واکنش شود. این واکنش مانند یک پاسخ «جنگ یا گریز» است که افراد هنگام احساس خطر آن را تجربه می‌کنند. طبیعی است که فشار خون بسته به موارد زیر متفاوت باشد:

 • چه زمانی از روز فشار خون اندازه‌گیری شود.
 • آیا قبل از گرفتن فشار خون، استراحت داشته‌اید.
 • میزان سر و صدای اطراف شما در هنگام اندازه‌گیری فشار خون چقدر است.
 • در زمان اندازه‌گیری فشار خون از نظر عاطفی چه احساسی دارید (عصبانی، غمگین، شاد و یا مضطرب هستید).

سندرم کت سفید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک شما می‌تواند نشانگان فشار خون روپوش سفید (نشانگان کت سفید) را زمانی تشخیص دهد که حداقل سه عدد فشار خون در مطب بالاتر از حد طبیعی باشد، اما به نظارت ۲۴ ساعته فشار خون سرپایی یا پایش فشار خون در منزل نیاز دارید. در فشار سنج سرپایی (دستگاه هولتر مانیتورینگ فشار خون) این دستگاه به شما بسته می‌شود و به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت فاشرخون شما را در فواصل زمانی معین اندازه‌گیری می‌کند. دستگاه هولتر، فشار خون شما را هر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در پنل مانیتورینگ ردیابی می‌کند. این اندازه‌گیری‌ها در مطب ۱۴۰/۹۰ میلی‌متر جیوه یا بیشتر است، اما اندازه‌گیری فشار خون سرپایی ۲۴ ساعته شما (در خانه) کمتر از ۱۳۵/۸۵ میلی‌متر جیوه است.

سندرم کت سفید چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آیا سندرم کت سفید از بین می‌رود؟

معمولاً سندرم کت سفید برای سال‌های متمادی دوام خواهد داشت. حتی اگر هر سال به همان پزشک مراجعه کنید و با او راحت باشید، ممکن است این اتفاق برایتان بیفتد.

سندرم کت سفید چگونه درمان می‌شود؟

پزشک ممکن است از شما بخواهد که فشار خون خود را اغلب چک کنید تا مطمئن شوید که به فشار خون بالا مبتلا نمی‌شوید. شما می‌توانید یک دستگاه فشار خون اتوماتیک برای استفاده در خانه خریداری کنید. همچنین بسیاری از داروخانه‌ها دستگاه‌هایی دارند که فشار خون را برای شما اندازه‌گیری می‌کنند.

پزشک ممکن است از شما بخواهد که تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید، مانند:

 • بیشتر ورزش کنید.
 • رژیم غذایی سالم و فشار خون کاه (دَش) را رعایت کنید.
 • میزان وزن خود را کاهش دهید.
 • میزان نمک مصرفی خود را محدود کنید.
 • مصرف دخانیات را کنار بگذاریدو از کشیدن سیگار و یا قلیان اجتناب کنید.
 • از مصرف الکل و نوشیدنی‌های حاوی الکل پرهیز کنید.
 • روش‌های مدیریت اضطراب را یاد بگیرید و به کار ببندید.

اگر سایر عوامل خطر قلبی – عروقی مانند چاقی یا مصرف دخانیات را دارید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از داروهای کاهنده فشار خون (ضد فشار خون) استفاده کنید.

چگونه بر سندرم کت سفید می‌توان غلبه کرد؟

دانستن این که فشار خون شما ممکن است در مطب پزشک بالاتر رود، ممکن است برای برخی به یک پیشگویی خود تحقیقی تبدیل شود. به عبارت دیگر، نگرانی از این که فشار خون بالا دارید ممکن است در واقع باعث ایجاد اضطراب برای افزایش فشار خون شما شود. قبل از بستن کاف فشار خون، این نکات را در نظر داشته باشید تا اندازه‌گیری فشارخون قابل استناد باشد و عدد واقعی فشار خون شما نمایش داده شود:

 • فهرستی از سوالات را به همراه داشته باشید تا نگران فراموشی پرسیدن آن سوالات نباشید (کنترل شرایط اضطراب)
 • زمان بیشتری را برای رسیدن به قرار ویزیت با پزشک و پارک کردن خودرو در نظر بگیرید تا استرس نداشته باشید.
 • نیم ساعت قبل از قرار ملاقات خود با دکتر سیگار نکشید، قهوه ننوشید. ورزش نکنید و فعالیت بدنی نداشته باشید.
 • آرام باشید: اگر زمانی که برای اندازه‌گیری فشار خون خود می‌نشینید، مضطرب یا نگران هستید، از پزشک یا پرستار بخواهید که کمی صبر کند تا بتوانید آرام شوید.
 • در محل بیمارستان یا کلینک جا به جا شوید: گاهی اوقات مناطق تریاژ مطب پزشکان مملو از افراد و کارکنان مطب است. بپرسید آیا می‌توانید به یک منطقه آرام و دور از دیگران بروید تا بتوانید اندازه‌گیری دقیق‌تری داشته باشید.
 • کاهش استرس را تمرین کنید: تکنیکی را پیدا کنید که به شما کمک کند در مواقعی که مضطرب هستید یا استرس دارید، آرام شوید. به عنوان مثال، نفس عمیق بکشید و به آرامی بازدم کنید. قبل از اندازه‌گیری فشار خون، چند مورد از این تکینک‌های تنفسی را امتحان کنید. خواندن یک شعر یا ترانه در ذهن‌تان ممکن است به آرامش شما کمک کند.
 • مکالمه را تغییر دهید: صحبت کردن در حین اندازه‌گیری فشار خون می‌تواند به منحرف کردن حواس شما از آزمایش و بهبود خواندن عدد فشار خون کمک کند. اما برای دیگران، ساکت نشستن بدون صحبت کردن ممکن است آرامش بخش‌تر باشد. روش‌های مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مفید است.
 • کمک به احساس آرامش بیشتر ممکن است فشار خون شما را در مطب پزشک به آن چه در خانه اندازه گرفته‌اید، نزدیک کند؛ با پزشک خود رابطه خوبی ایجاد کنید تا بتوانید به راحتی با او صحبت کنید. اگر با پزشک خود احساس راحتی نمی‌کنید، پزشک دیگری را پیدا کنید.
چگونه بر سندرم کت سفید می‌توان غلبه کرد؟

چه داروها و یا درمان‌هایی برای درمان سندرم کت سفید استفاده می‌شود؟

پزشکان معمولاً سندرم کت سفید را تنها در صورت داشتن سایر خطرات قلبی عروقی درمان می‌کنند. ایجاد تغییرات در سبک زندگی مانند کاهش چند کیلوگرم وزن یا خوردن نمک کمتر ممکن است درمان شما باشد. افرادی که در معرض خطر بالای مشکلات قلبی هستند ممکن است نیاز به مصرف داروهای فشار خون (ضد فشار خون) داشته باشند.

بهترین روش برای خواندن دقیق فشار خون چیست؟

هنگامی که نحوه استفاده از فشارسنج خانگی خود را یاد گرفتید، چند مرحله وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که خوانش دقیقی دارید:

 • قبل از آن حداقل ۵ دقیقه استراحت کنید.
 • مطمئن شوید که در یک اتاق گرم و راحت هستید.
 • با پاهای‌تان صاف روی زمین بنشینید.
 • بازویی را که برای اندازه‌گیری استفاده می‌کنید روی میز یا طاقچه قرار دهید تا آرنج در سطح قلب باشد.
 • آستین‌های خود را بالا بزنید تا بتوانید کاف را روی پوست برهنه خود قرار دهید.
 • مطمئن شوید که کاف فشار خون به درستی قرار گرفته است.
 • وقتی فشار خون خود را اندازه‌گیری می‌کنید صحبت نکنید.

همچنین ایده خوبی است که بعد از حدود ۳ دقیقه دوباره فشار خون خود را اندازه‌گیری کنید. دو بار گرفتن فشار خون در هر نوبت می‌تواند به شما کمک کند تا بررسی کنید که اندازه‌گیری شما درست بوده است. اگر تفاوت زیادی بین دو قرائت وجود دارد، قرائت سوم را انجام دهید. در هر نوبت عدد قرائت شده را با ساعت آن در یک دفترچه یادداشت کنید.

شما همچنین می‌توانید از نکات ارائه شده در بالا، قبل از استفاده از یک مانیتور عمومی در مطب پزشکی استفاده کنید. با این حال، در مطب پزشکی، متخصص مراقبت‌های بهداشتی ممکن است از شما درخواست کند تا دستورالعمل‌های کمی متفاوت را دنبال کنید. برای مثال، ممکن است از شما خواسته شود برای اندازه‌گیری فشار خون بایستید یا دراز بکشید. این کار معمولاً برای اندازه‌گیری تغییرات فشار خون هنگام تغییر موقعیت انجام می‌شود.

عوارض جانبی درمان سندرم کت سفید با داروهای ضد فشار خون

عوارض جانبی داروهای ضد فشار خون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سرگیجه
 • سردرد
 • ناراحتی معده

چگونه می‌توان خطر ابتلا به سندرم کت سفید را کاهش داد؟

ارتباط بهتر با پزشک می‌تواند باعث شود کمتر احساس اضطراب و تشویش کنید. ارتباط موثر و دوستانه با پزشک می‌تواند احتمال ابتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد. بهرت است راه‌های کنترل اضطراب را بیاموزید و سعی کنید بهرتین روش آرام کردن جسم و روح‌تان را پیدا و تمرین کنید.

با وجود سندرم کت سفید انتظار چه چیزی را باید داشت؟

مطالعات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به فشار خون بالا نسبت به افرادی که فشار خون طبیعی دارند، در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی – عروقی هستند. با این حال، افرادی که از داروهای فشار خون استفاده می‌کنند و سندروم کت سفید (فشار خون روپوش سفید) دارند، در مقایسه با افرادی که خوانش عدد فشار خون طبیعی دارند، در معرض خطر بیشتری برای مشکلات قلبی نیستند.

با وجود سندرم کت سفید انتظار چه چیزی را باید داشت؟

خودمراقبتی در برابر نشانگان کت سفید

فشار خون خود را در خانه چک کنید تا مطمئن شوید که فشار خون شما در حد نرمال و طبیعی است. اگر در منزل چندین بار فشار خون بالا دریافت کردید با پزشک خود تماس بگیرید. در این صورت فشار خون بالا شما ناشی از نشانگان کت سفید نیست بلکه علت دیگری دارد.

چه سوالاتی باید از پزشک در مورد نشانگان فشار خون روپوش سفید بپرسید؟

 • هر چند وقت یک بار باید فشار خون خود را در خانه چک کرد؟
 • راه مناسب برای اندازه‌گیری فشار خون در خانه چیست؟
 • آیا می‌توان دستگاه فشارسنج خود را به مطلب آورد تا پزشک بتواند صحت آن را بررسی کند؟

سخن آخر

قرائت و شنیدن اعداد بالا در هنگام اندازه‌گیری فشار خون توسط پزشک برای شما می‌تواند ناراحت کننده باشد. اما ممکن است شما فقط از حضور در مطب دکتر عصبی باشید. فشار خون خود را در خانه یا داروخانه چک کنید. اگر قرائت معمولی دریافت می‌کنید، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند سوابق پزشکی شما را به روز کند. اگر خوانش‌های بالایی هم دارید لازم است که به پزشک بگویید زیرا این بدان معناست که ممکن است واقعاً فشار خون بالا داشته باشید. تنها راه برای دانستن این موضوع این است که فشار خون خود را مدام چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *