بازی و سرگرمی, روانشناسی کودک, کودک, نگهداری از کودک

برای تغییر اتاق نوزاد به اتاق کودک چه کار کنیم؟

اتاق کودک

گفته می‌شود که وقتی پدر و مادر هستید، روزها طولانی و سال‌ها کوتاه به نظر می‌رسند. آیا احساس می‌کنید که در یک پلک زدن ناگهان نوزاد شما تبدیل به کودک نوپا شد؟ این احساسی است که همه پدران و مادران تجربه می‌کنند. وقتی کودک شما بزرگ می‌شود، شما می‌دانید که زمان تغییر اتاق او فرا رسیده است.

دوران چرخه یکنواخت غذا خوردن، خوابیدن و دفع سپری شده است. کودک شما کاملاً در حال حرکت است و به تحریکات ذهنی و فیزیکی بیش‌تری نیاز دارد. زمانی که کودک شما بزرگ می‌شود، فضای بازی او نیز دو برابر می‌شود؛ بنابراین هر سانتی متر را باید با فکر و کاربردی تنظیم کنید. ممکن است مجبور شوید که وسایل بزرگی را که فضا را اشغال می‌کنند از اتاق بردارید و آن‌ها را با وسایل آموزشی و سرگرم‌کننده‌ای که برای کودکان نوپا وجود دارد، جایگزین کنید.

در این مقاله نحوه تغییر اتاق نوزاد به اتاق کودک را برای شما توضیح خواهیم داد و همچنین در مورد چگونگی حداکثر استفاده از هر فضایی با شروع رشد کودک شما توصیه‌های تخصصی به شما پیشنهاد می‌کنیم.

وسایل قدیمی را از اتاق کودک بردارید

جمع کردن وسایل نوزاد بسیار از نظر احساسی سخت است؛ ولی احتمالاً ذخیره کردن کیسه‌ها و کیف‌های لباس نوزاد، پیشبند و حتی حوله، فضای ارزشمندی را که برای لباس‌ها، کفش‌ها و اسباب بازی های کودک نوپای خود نیاز دارید اشغال می‌کند.اگر شما هم همینطور هستید، با تمیز کردن کشوها و کمدهای خود شروع کنید. همه چیز را بردارید و وسایل را بر اساس اندازه مرتب کنید. می‌توانید انبوهی از چیزهایی را درست کنید که قصد دارید نگه دارید (چه برای استفاده و چه برای یادگاری) اما احتمالاً زمان آن رسیده است که از قنداق‌ها، پیشبندها و لباس‌های نوزادی کودک خود خلاص شوید.

این می‌تواند برای کودک سرگرم کننده باشد که فرزند خود را در فرآیند تغییر دکوراسیون اتاق با مرتب کردن این وسایل و انتخاب تعدادی از وسایل دلخواه خود برای نگه داشتن درگیر کنید. زیرا کودکان در هر سنی عاشق خاطرات هستند.

اگر دلتان نمی‌خواهد از وسایل نوزادی فرزند خود جدا شوید، بهتر است شکل نگهداری آن‌ها را تغییر دهید. تمام پتوها و کیسه خواب‌های نوزادی کودک خود را بردارید و آن‌ها را به هم بدوزید تا لحافی درست کنید که بتواند یک تخت دو نفره را بپوشاند. این کار حس نوستالژی، گرما و راحتی را به هر کودک نوپا یا خردسالی ارائه می‌دهد.

اسباب‌بازی‌های قدیمی کودک مانند جغجغه یا کتاب‌های نوزادی را به مراکز خیریه یا دوستان باردار خود اهدا کنید تا فضای اتاق برای قرار دادن وسایل مناسب‌ رشد کودک شما باز شود. بطری‌های قدیمی و فنجان‌های دوران نوزادی کودک خود را کنار بگذارید تا فضایی برای لیوان‌های کودکانه نی دار و بشقاب‌های بزرگ‌تر مورد نیاز برای وعده‌های غذایی ایجاد کنید.

مبلمان مناسب انتخاب کنید

اگر کودک اکنون بزرگ شما از محوطه بازی یا تخت خود بزرگ‌تر شده است، ممکن است وقت آن باشد که برای کودک نوپای خود تخت بخرید. از دوستان یا اعضای خانواده بپرسید که آیا تختی را در انبار دارند یا از بازارهای محلی یا گروه‌های خرید استفاده کنید تا ببینید که آیا می‌توانید یک تخت دست دوم برای کودک خود تهیه کنید.

بسیاری از گهواره‌ها به تخت‌های کودک تبدیل می‌شوند؛ بنابراین بررسی کنید که آیا گهواره‌ای که از قبل دارید قابل تبدیل به تخت خواب کودک است یا خیر. این تبدیل می‌تواند به سادگی شامل تعویض نرده کنار تخت نوزادی با حفاظ مخصوص کودک نوپا باشد. (اگر قبلا این موضوع را نمی‌دانستید، می‌توانید از این دانش هنگام خرید برای کودکان آینده خود نیز استفاده کنید) اگر از قبل برای این زمان برنامه ریزی کرده‌اید، ممکن است قطعاتی داشته باشید که با افزایش سن فرزندتان چندین کارکرد داشته باشند.

به عنوان مثال، به جای خرید یک میز تعویض پوشک نوزاد، یک کمد تهیه کنید و یک پد تعویض برای بالای کمد بخرید. این به همان اندازه راحت است و وقتی زمان پوشک‌ کردن نوزاد رد شد، دیگر نگران این نخواهید بود که با آن میز تعویض پوشک بزرگ وسط اتاق چه کار کنید.

تعویض گهواره

اگر گهواره را برای قرار دادن یک تخت بزرگ کودک کنار می‌گذارید، این اتفاق می‌تواند انتقال مهمی برای کودک نوپای شما و زمان نگران کننده ای برای والدین باشد. برای چند شب بی قراری کودک در خواب آماده شوید و قبل از تن دادن به این تغییر بزرگ، کارهای مورد نیاز را انجام دهید.

خارج شدن از گهواره و استفاده از تخت بزرگ از نظر ایمنی، مسلماً حیاتی‌ترین زمان در زندگی کودک به شمار می‌رود؛ زیرا این امکان را برای کودک فراهم می‌کند که زمان قابل توجهی را بدون نظارت بگذراند.

قبل از انجام این انتقال، مطمئن شوید که کودک شما یک برنامه مناسب قبل از خواب دارد. به مدت یک هفته یا بیش‌تر با فرزند خود در مورد آنچه در شرف وقوع است و معنای آن صحبت کنید. توضیح دهید که او باید در تخت خود بماند تا زمانی که والدین او را در صبح از تخت بیرون بیاورد. بسیاری از والدین یک ساعت بیداری را برای آموزش زمان صحیح بلند شدن از رختخواب به کودک خود توصیه می‌کنند. آن‌ها به صورت بصری نشان می‌دهند که چه موقع بلند شدن و بیرون آمدن از تخت خواب درست است.

اگر تخت خواب فرزند شما به تخت کودک نوپا تبدیل شود، می‌تواند احساس راحتی بیش‌تری برای کودک شما ایجاد کند؛ زیرا تخت او احتمالاً حرکت نمی‌کند و رنگ و شکلی آشنا دارد. خرید همراه با هم برای پیدا کردن ملحفه، پتو و بالش نیز به کودک نوپا کمک می‌کند تا احساس کنترل و تمایل بیش‌تر به تخت جدید خود را پیدا کند. بخش اصلی این انتقال آماده سازی است. به فرزند خود بگویید قرار است چه اتفاقی بیفتد، اتاق را همراه با او آماده کنید، به فروشگاه بروید و وسایل خاصی بخرید. ملحفه‌ای را که کودک می‌خواهد برای او تهیه کنید تا احساس مالکیت بر اتاق خود داشته باشد.

در ذهن خود، هر سناریویی را که ممکن است اتفاق بیفتد (برای مثال بندهایی که دست کودک شما می‌تواند به آن‌ها برسد، اتاق را ترک کند و به رختخواب شما بیاید) را تصور کنید و سپس به روند خواب مستقل کودک خود متعهد باشید. به شما پیشنهاد می‌کنیم یک برنامه روتین قبل از خوب برای خواب و یک برنامه خوب برای خواب کودک داشته باشید. قبل از انجام این تغییر، نیاز است بدانید که کودک چه زمانی قرار است به خواب برود. در غیر این صورت، تمام شب کار شما این خواهد شد که از این طرف به آن طرف بروید تا کودک شما بخوابد.

در صورتی که فرزند شما بعد از خواب اتاقش را ترک کند، ثبات در این زمینه بسیار مهم است. هر بار که کودک از تخت خود بیرون می‌آید، با او صحبت نکنید. فقط کودک را به اتاقش برگردانید، به او یادآوری کنید که وقت خواب است و دوباره از اتاق او بیرون بروید. این کار را به طور مداوم انجام دهید. 

صندلی گهواره‌ای

امیدواریم که شیردهی‌های آخر شب در این مرحله از بین رفته باشد؛ بنابراین اکنون زمان خوبی برای خداحافظی با صندلی گهواره‌ای است که می‌تواند فضای ارزشمندی را در اتاق کودک شما اشغال کند. پیشنهاد می‌کنیم که صندلی گهواره‌ای خود را از اتاق کودک بردارید و آن را با یک چادر کودک سرگرم کننده جایگزین کنید. می‌توانید صندلی، پشتی و بالشتک‌هایی را روز زمین چادر قرار دهید تا کف چادر نرم شود و فضایی سرگرم‌کننده برای بازی کودک و ماجراجویی برای او ایجاد کنید.

اتاق کودک

دکور اتاق کودک را تغییر دهید

وقتی در حال آماده شدن برای چیدن دکوراسیون اتاق یک نوزاد تازه متولد شده در خانه هستید، بدیهی است که سبک چیدمان اتاق نوزاد در واقع همان سبک شماست؛ چه این دکوراسیون بادکنک هوای گرم، حیوانات جنگل یا اتاقی با تم شاهزاده خانم باشد. همانطور که فرزند شما رشد می‌کند، علایق او نیز رشد می‌کنند. بنابراین این احتمال وجود دارد که کودک شما دیگر از رنگ‌های پاستلی و تصاویر بچه حیوانات که در زمان بارداری انتخاب کرده‌اید، خوشش نیاید.

احتمالاً کودک شما تا این لحظه به چیزی علاقه پیدا کرده است. شاید او عاشق خواندن الفبای بچگانه خود باشد. اگر چنین است، چرا یک نقاشی از الفبای رنگارنگ روی دیوار اتاق او قرار نمی‌دهید؟ آیا کودک شما به دایناسورها علاقه دارد؟ عکس برگردان‌های چسبی را در فروشگاه پیدا کنید. کاغذ دیواری پشت چسب دار یک انتخاب عالی برای این کار است که به رنگ زیر دیوار آسیب نمی‌رساند. این کاغذ دیواری می‌تواند بافت و رنگ دلخواه کودک شما را در کم‌تر از یک روز به اتاق او اضافه کند و یک پروژه سرگرم کننده برای شما باشد تا همراه با کودک خود انجام دهید.

اگر می‌خواهید رنگ اتاق کودک خود را تغییر دهید، رنگ آمیزی یکی دیگر از گزینه‌های ارزان قیمت برای تغییر کامل فضا به شمار می‌رود. بنا به گفته متخصصان، مطالعاتی که ترجیحات رنگی بیماران را در بیمارستان‌ها و اتاق‌های مطب ارزیابی می‌کنند، به طور معمول نشان می‌دهند که کودکان نوپا طیف رنگی آبی یا سبز را ترجیح می‌دهند و از دیوارهای رنگی با طیف سفید (بدون توجه به جنسیت) بیزارند. مطالعات دیگر نشان می‌دهند که بهترین مکان برای استفاده از رنگ سفید در واقع روی سطوح بازی است. زیرا مشاهدات نشان داده است که سطوح کار رنگارنگ در مکان بازی کودک توجه او را منحرف می‌کند و عملکرد را در کودکان پیش دبستانی (و همچنین در بزرگسالان) مختل می‌کند.

یکی دیگر از مزایای سطح بازی سفید این است که اگر به طور غیر قابل تشخیصی با مداد شمعی یا مداد رنگی خط خطی شود، می‌توانید به راحتی روی دیوار را رنگ کنید.

در آخر هم می‌توانید پرده‌های نوزادی اتاق را جدا کنید و پرده‌های جدیدی تهیه کنید که با ملحفه‌های جدیدی که کودک شما انتخاب کرده است، مطابقت داشته باشد. قرار دادن اسباب‌ بازی‌های رنگارنگ و سرگرم‌ کننده در اتاق که کودک شما دوست دارد، برای دسترسی آسان فرزند شما به آن‌ها نیز به نوبه خود به تقویت تخیل او کمک می‌کند.

دکوری را بیابید که استفاده دیگری نیز داشته باشد

در بسیاری از خانه‌ها، اتاق خواب و اتاق بازی کودک یکی هستند. اگر خانه شما فضای کوچک‌تری دارد، پیدا کردن راه‌هایی برای این که اتاق بتواند دو وظیفه مجزا را ایفا کند، بسیار مفید و موثر خواهد بود. برای مثال، می‌توانید فرش کودک بدون طرح اتاق کودک را با فرشی برای یادگیری طرح الفبا، اعداد و اشکال تغییر دهید که روشن و رنگارنگ است و فرصت های یادگیری دائمی را به کودک ارائه می‌دهد. همچنین می‌توانید یک قالیچه یا پد با طرح بازی لی لی بخرید. می‌توانید آن را مرتب و محکم لوله کنید و در کمد بازی کودک قرار دهید. ایده دیگر نیز می‌تواند خرید پد بازی کودک با طرح چاپ شده جاده برای بازی با ماشین‌های کوچک و کامیون‌ها باشد.

کودکان عاشق نقاشی و رنگ‌ آمیزی هستند؛ اما به‌ جای یک سه‌ چرخ بزرگ نقاشی که گوشه‌ای از اتاقش را اشغال کند، می‌توانید روی یک میز و صندلی به سایز کودک و با قیمت بهینه هزینه کنید. این میزهای هنر برای کودک دو ساله شما کاملاً به اندازه مناسب است. همچنین می‌توانید یک ایستگاه هنری قابل حمل و تاشو برای استفاده روی میز کودک بخرید. این میز و صندلی‌ها چند منظوره هستند و می‌توان از آن‌ها برای رنگ آمیزی، خاله بازی و مهمان بازی، بازی با پازل و بازی‌های دیگر نیز استفاده کرد.

در یک فضای کوچک، بهترین انتخاب شما می‌تواند چادرها و تونل‌های بازی کودک باشد که به راحتی می‌توان آن‌ها را جمع کرد و در کمد قرار داد. برای مثال، اسباب بازی‌هایی وجود دارند که دارای سرسره‌ها، ماشین‌های مسابقه و آشپزخانه‌های بازی ساخته شده از جنس مقوای سنگین هستند که می‌توانید آن‌ها را تا کنید و زیر یک تخت یا کاناپه نگهداری کنید.

ایمنی اتاق کودک را در اولویت قرار دهید

مهمتر از همه، به ویژه با تغییر برنامه روزانه کودک و تغییرات دکوراسیون اتاق او، حفظ ایمنی اتاق به عنوان اولویت اصلی بیش از هر چیز اهمیت دارد. همانطور که وقتی نوزاد شما شروع به خزیدن و راه رفتن کرد، خانه خود را بر اساس اصول ایمنی کودک اصلاح کردید، اکنون زمان آن است که کودک نوپای خود را اتاق محافظت کنید، به خصوص اگر کودک شما اکنون در تخت کودک می‌خوابد و خودش می ‌تواند از آن بالا برود.

داشتن یک اتاق کم وسیله یا دکور مینیمالیستی برای حفظ ایمنی ایمنی اتاق کودک، خجالت آور نیست. بیش‌تر پزشکان اطفال توصیه می‌کنند که کودک در حدود سه سالگی از گهواره بیرون بیاید؛ به این معنی که فرزند شما در آن سن به احتمال زیاد قادر به داشتن یک گفتگو در مورد این تغییر و معنی‌ای که می‌تواند برای ایمنی کودک داشته باشد، خواهد بود. این مرحله بسیار مهم می‌تواند همه تفاوت‌ها را در مورد ایمنی کودک ایجاد کند و نتیجه خوبی را تضمین کند.

از قرار دادن تخت‌ها، صندلی‌ها یا کاناپه‌ها در دسترس پرده‌های پنجره با بند اجتناب کنید. متخصصان نصب سیم‌ پیچ‌ها را به‌عنوان یک راه ارزان و آسان برای دور نگه داشتن آن‌ها از دست کودک توصیه می‌کنند. علاوه بر این، سیم‌های وسایل برقی به احتمال زیاد توسط کودک شما کشیده می‌شوند و می‌توانند منجر به افتادن دستگاه‌ها و ایجاد جراحات شوند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر دوشاخه و سیم بسته، جمع شده یا پشت مبلمان پنهان شده باشد.

شما می‌توانید از یک دستگاه خواب هچ (hatch) برای کودک خود استفاده کنید. این دستگاه به عنوان یک چراغ خواب شب و صدای سفید عمل می‌کند و به کودک شما کمک می‌کند تا آرام بخوابد. اگر از دستگاه نویز سفید نیز استفاده می‌کنید، مهم است که به تنظیمات صدا توجه کنید. وسایل الکترونیکی محیطی در همه جا وجود دارند و به عنوان روش‌هایی برای بهبود خواب کودک شما تبلیغ می‌شوند. با این حال، مطالعات نگرانی‌هایی را در مورد استفاده بیش از حد از این دستگاه‌ها از جمله کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا و رشد زبان کودک نشان می‌دهند.

پزشکان می‌گویند که این دستگاه‌ها نباید در ساعات بیداری کودک مورد استفاده قرار گیرند و لازم است حداقل ۳۰ سانتی متر از تخت کودک دورتر باشند. به‌ علاوه وقتی در زمان خواب کودک از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنید، از تنظیمات حداکثری پرهیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *