بارداری, تغذیه در بارداری

آیا مصرف غذای تند در بارداری و شیردهی بی ضرر است؟

مصرف غذای تند در بارداری

قبلاً تحمل شما در خوردن غذاهای تند، کم یا متوسط بود. اما اکنون که باردار هستید، به معنای واقعی کلمه همیشه هوس خوردن خوراکی‌ها و غذاهای تند، از بال مرغ گرفته تا چیپس فلفلی را می‌کنید. آیا این همه تندی برای شما و جنین شما بی خطر است؟ در این مقاله در مورد همه نکات مربوط به مصرف غذای تند در بارداری صحبت خواهیم کرد. 

اگر بارداری باعث شده است که روی همه غذاها سس تند بریزید، با ما همراه باشید. 

آیا ویار خوردن غذای تند معنای خاصی دارد؟

بارداری باعث می‌شود که شما ویار انواع غذاها و خوراکی‌هایی را داشته باشید، که معمولا هیچ کدام منطقی نیستند. قرار دادن ترشی روی بستنی، گذاشتن مربای توت فرنگی روی همبرگر، ریختن سس مارینارا روی کنسرو تن ماهی… هر ترکیب عجیب غریبی را که می‌خواهید نام ببرید و به احتمال زیاد، مادر بارداری آن را خورده است.

به طور کلی یک توضیح در این رابطه وجود دارد: هورمون‌ها، که تقریباً مقصر همه چیز هستند.

در حال حاضر هیچ راهی برای پیدا کردن معنی دقیق ویارهای شما وجود ندارد. البته برخی از داستان‌های غیر علمی در اینترنت موجود هستند که توضیح می‌دهند چرا بسیاری از زنان در دوران بارداری هوس خوردن غذاهای تند دارند. 

برخی از مردم فکر می‌کنند اگر پسر دار می‌شوید، ویار غذای تند در بارداری بیش‌تر اتفاق می‌افتد. در حالی که برخی دیگر از خود می‌پرسند که آیا خوردن غذای تند در بارداری نوعی غریزه طبیعی برای خنک شدن بدن است یا خیر (خوردن غذاهای تند باعث تعریق شما می‌شود و عرق کردن نیز دمای بدن شما را کاهش می‌دهد).

در هر صورت، جوانه‌های چشایی شما اغلب در طول دوران بارداری و بعد از آن تغییر می‌کند. بنابراین اگر به طور ناگهانی هوس خوردن فلفل قرمز دارید، نگران نباشید. ویار تندی نشانه‌ای مضر و قابل توجه نیست.

آیا مصرف غذای تند در بارداری برای جنین بی خطر است؟

در اینجا یک خبر خوب وجود دارد: خوردن غذای تند در دوران بارداری، ۱۰۰ درصد برای کودک شما بی خطر است. این کار نمی‌تواند به جنین شما آسیب برساند.

البته تحقیقات علمی در سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهند که خوردن غذاهای خاصی در دوران بارداری می‌توانند طعم مایع آمنیوتیک شما را تغییر دهند. با این حال، هیچ مطالعه‌ای به طور خاص در مورد مصرف غذاهای تند در بارداری انجام نشده است.

همچنین لازم است دقت کنید که ممکن است خوردن غذاهای تند توسط شما، باعث شود که جوانه‌های چشایی جنین شما نیز تحت تاثیر قرار داده شوند و ممکن است کودک شما بعداً به برخی از طعم دهنده‌های آشنا تمایل پیدا کند. این چیز بدی نیست، فقط جهت اطلاع گفته می‌شود. 

فواید غذاهای تند برای جنین در دوران بارداری

نه تنها غذای تند برای کودک شما بی خطر است بلکه ممکن است مزایایی نیز داشته باشد.

قرار گرفتن جنین در معرض طعم‌های مختلف

طعم دهنده های غذایی که می خورید به مایع آمنیوتیک شما منتقل می شود. کودک شما این مایع را می‌بلعد و بعد از هفته نهم حاملگی می‌تواند طعم آن را بچشد. هرچه جنین شما طعم‌های بیش‌تری را در دوران بارداری تجربه کند، در آینده نیز راحت‌تر طعم‌های مختلف غذای جامد را قبول خواهد کرد.

سلامت قلب

برخی از مطالعات نشان می‌دهند که خوردن غذای تند می‌تواند کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را کاهش دهد و در عین حال کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) را افزایش دهد.

HDL “کلسترول خوب” است که بدن شما به آن نیاز دارد تا LDL (“کلسترول بد”) را از بدن پاکسازی کند. HDL خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد. اگر HDL به اندازه کافی وجود نداشته باشد، LDL ایجاد می‌شود و خطر درد قفسه سینه و حمله قلبی را افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان می دهد که هر دو سطح HDL و LDL در دوران بارداری افزایش می‌یابد. از آنجایی که HDL به بیرون کشیدن LDL از سیستم بدن شما کمک می‌کند ، هر کاری که می‌توانید برای افزایش آن انجام دهید (مانند خوردن غذای تند) مفید است.

آیا مصرف غذاهای تند در دوران بارداری بی خطر است؟

این خبر چندان خوب نیست: با این که خوردن زیاد غذاهای تند در دوران بارداری برای جنین شما مضر نیست، اما می‌تواند عوارض جانبی ناخوشایندی را برای شما به همراه داشته باشد. هیچ عوارض خطرناکی در اثر مصرف غذای تند در بارداری به وجود نمی‌آید. اما ویار تندی ممکن است همیشه ارزش درد ناشی از سوزش سر دل، سوء هاضمه و ناراحتی دستگاه گوارش را نداشته باشد.

اگر عادت به خوردن غذاهای تند ندارید اما بارداری باعث شده که علاقه زیادی به فلفل چیلی داشته باشید، بهتر است آهسته شروع کنید.

غذاهای تند را در حجم زیاد یا در هر وعده غذایی نخورید. حتماً آب کافی بنوشید و خود را هیدراته نگه دارید. با انتخاب مواد غذایی با کیفیت و شستن دست‌ها پس از دست زدن به فلفل، غذای تند را با خیال راحت تهیه کنید. و سعی کنید به جای این که مستقیم به سمت بطری فلفل با عکس جمجمه و استخوان‌های متقاطع روی برچسب آن بروید، کم کم تحمل خود را در برابر تندی افزایش دهید.

عوارض جانبی در سه ماهه بارداری

در سه ماهه اول بارداری، مصرف غذاهای تند به احتمال زیاد باعث مشکلات زیادی نمی‌شود، اگرچه می‌تواند حالت تهوع صبحگاهی را تشدید کند. اگر در حال حاضر با تهوع صبحگاهی و حالت تهوع تمام روز چالش دارید، غذاهای تند ممکن است اوضاع را بدتر کنند. در سه ماهه دوم و سوم بارداری، خوردن غذاهای تند ممکن است باعث ایجاد علائم و نشانه‌های زیر شود:

 • سوزش سر دل، زیرا رحم در حال رشد شما اسیدهای معده را به سمت مری شما حرکت می‌دهد.
 • سوء هاضمه
 • حالت تهوع
 • اسهال، گاز معده و نفخ
 • شدید شدن علائم رفلاکس معده به مری (GERD)
مصرف غذای تند در بارداری

آیا مصرف غذاهای تند در بارداری به شروع زایمان کمک می‌کند؟

اگر به پایان بارداری خود نزدیک می‌شوید و به فکر شروع سریع زایمان خود هستید، احتمالاً همه اقوام و آشنایان از مادرتان گرفته تا مادربزرگتان تا پسر آپارتمان همسایه بغلی به شما خواهند گفت که یک چیز تند بخورید.

در واقع این توصیه آنقدر رایج است که محققان آن را در کنار سایر روش‌های تسریع زایمان (مانند راه رفتن، رابطه جنسی و مصرف ملین) در سال ۲۰۱۱ مورد مطالعه قرار دادند. محققان از ۲۰۱ زن پس از زایمان پرسیدند که آیا سعی کرده‌اند به طور طبیعی زایمان کنند و اگر چنین است، از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اند. از ۵۰ درصدی که گزارش دادند سعی کرده‌اند خود را برای زایمان آماده کنند، ۲۰ درصد ادعا کردند که برای انجام این کار غذاهای تند خورده‌اند.

مشکل چیست؟ در اینجا هیچ منبع علمی برای پشتیبانی از این توصیه وجود ندارد. اگر در هفته ۳۸ بارداری هستید و بدون گشاد شدن دهانه رحم می‌توانید خوب بنشینید، خوردن یک بشقاب بال‌ مرغ تند بدن شما را به طور ناگهانی برای زایمان آماده نمی‌کند.

سایر اقدامات احتیاطی

اگر حاضر هستید به خاطر رفع ویار خود، با سوزش معده ناشی از خوردن غذاهای تند دست و پنجه نرم کنید، به خاطر داشته باشید که خلاص شدن از سوزش سر دل بارداری به آسانی خوردن پپتوبیسمول مانند قبل از بارداری نیست. 

همه داروهای بدون نسخه برای تسکین سوزش سر دل ، سوء هاضمه و حالت تهوع برای زنان باردار بی خطر تلقی نمی‌شوند. اگر علائم شدید یا مداوم زیر را تجربه می‌کنید، توصیه می‌کنیم که با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اسهال
 • درد و سوزش
 • گاز معده
 • گرفتگی
 • نفخ و ورم

آیا غذاهای تند می‌توانند به شروع زایمان کمک کنند؟

اگر به پایان بارداری خود نزدیک می شوید و به فکر شروع سریع زایمان خود هستید، احتمالاً همه از مادرتان گرفته تا مادربزرگتان تا پسر آپارتمان همسایه به شما خواهند گفت که یک چیز تند بخورید.

در واقع این توصیه آنقدر رایج است که محققان منبع معتبر آن را در کنار سایر میانبرهای زایمان (مانند راه رفتن، رابطه جنسی و ملین ها) در سال ۲۰۱۱ مورد مطالعه قرار دادند.

محققان از ۲۰۱ زن پس از زایمان پرسیدند که آیا سعی کرده‌اند به طور طبیعی زایمان کنند و اگر چنین است، از چه روش‌هایی استفاده کرده‌اند. از ۵۰ درصدی که گزارش دادند سعی کرده‌اند خودسازی را انجام دهند، ۲۰ درصد ادعا کردند که برای انجام این کار غذاهای تند خورده‌اند.

تنها مشکل؟ در اینجا هیچ علمی برای پشتیبان گیری از این وجود ندارد. اگر در هفته ۳۸ و بدون گشاد شدن، زیبا می‌نشینید، خوردن یک بشقاب بال‌ها بدن شما را به طور ناگهانی برای تولد آماده نمی‌کند.

آیا خوردن غذاهای تند در دوران شیردهی بی خطر است؟

بله، می‌توانید در دوران شیردهی از غذاهای تند و پر ادویه‌ای که از آن لذت می‌برید، استفاده کنید. شواهدی وجود ندارد که نشان دهد به خاطر کودک شما باید از غذاهای تند اجتناب شود، چه در دوران بارداری و چه در دوران شیردهی.

در واقع، تحقیقات معتبر نشان می‌دهند که نوزادانی که در دوران بارداری و شیردهی طعم‌های مختلف را از طریق مایعات آمنیوتیک امتحان می‌کنند، ممکن است پس از شروع به خوردن غذای جامد، تمایل بیش‌تری به وجود طعم‌های مختلف در رژیم غذایی خود داشته باشند.

طعم‌های قوی مانند سیر، نعناع و وانیل می‌توانند بر طعم شیر مادر تاثیر بگذارند.

تحقیقات نشان می‌دهند که نوزادانی که قبلاً در شیر مادر خود طعم سیر را حس کرده بودند، زمانی که به مادر کپسول سیر داده شد، برای مدت طولانی‌تری تمایل به شیر خوردن داشتند. حتی در اولین مواجهه نوزاد با طعم‌های جدید، به نظر می‌رسد که نوزاد عاشق غذای طعم دار هستند.

همچنین در نظر بگیرید که در سرتاسر جهان، والدین شیرده طعم‌های تند متنوعی را در غذاهای خود مصرف می‌کنند. نگرانی بیش‌تر برای ایمنی کودک شما احتمالاً نخوردن غذاهای تند است. در حالی که سعی می‌کنید همزمان غذا بخورید و به نوزاد خود شیر بدهید، غذای داغ روی او نریزید.

اکنون، اگر نگران واکنش خود به غذاهای تند هستید، واکنش معمولی خود را در نظر بگیرید. اگر به طور منظم طعم‌های تندتر را بدون هیچ مشکلی مصرف می‌کنید، همچنان می‌توانید از هر غذای سالمی که ویار کرده‌اید، لذت ببرید. غذاهای تند می‌توانند خواص قابل توجهی برای سلامتی شما داشته باشند.

با این حال اگر بعد از خوردن غذاهای خاص از سوزش سر دل یا ناراحتی معده رنج می‌برید، به این فکر کنید که آیا این وعده غذایی ارزش ناراحتی آینده شما را دارد یا خیر. غذاهایی که در دوران شیردهی می‌خورید باید غذاهای سالمی باشند که احساس خوبی در شما ایجاد کنند.

آیا غذاهایی وجود دارد که در دوران شیردهی باید از آنها اجتناب کرد؟

بسیاری از مردم، از مادربزرگتان گرفته تا غریبه‌ها در فروشگاه مواد غذایی، با خوشحالی به شما خواهند گفت که باید از خوردن غذاهایی مانند بروکلی، گوجه فرنگی و کیمچی در دوران شیردهی خودداری کنید.

علی‌رغم داستان‌های قدیمی، غذاهای بسیار کمی وجود دارد که لازم است در دوران شیردهی از آن‌ها اجتناب کنید، مگر این که مشکلات قبلی را با خوردن آن‌ها تجربه کرده باشید.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۹ نشان داد که بسیاری از والدین شیرده به دلیل اطلاعات نادرست در مورد خطرات یا فواید برای نوزادان خود، رژیم غذایی خود را بی دلیل محدود می‌کنند. واقعیت تاسف بار این است که این کار می‌تواند مدت شیردهی را کاهش دهد و باعث ایجاد استرس بی مورد شود.

حقیقت این است که اکثر مادران می‌توانند با خیال راحت و همانطور که در طول دوران شیردهی بدون تاثیر بد به خوردن ادامه می‌دهند، به خوردن بیش‌تر غذاها ادامه دهند. غذاهایی که باید در دوران شیردهی از خوردن آن‌ها صرف نظر کنید، مواردی هستند که به دلایلی فراتر از طعم و مزه ناامن هستند، این غذاها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • ماهی‌هایی که جیوه بالایی دارند
 • الکل
 • کافئین اضافی (بیش از ۳۰۰ میلی گرم کافئین در روز که معادل دو یا سه فنجان قهوه است)
 • مکمل‌های گیاهی (مگر اینکه توسط یک متخصص پزشکی مجوز داده شود)

در صورتی که نوزاد شما علائم آلرژی یا حساسیت غذایی را از خود نشان می‌دهد، ممکن است پزشک توصیه کند که رژیم غذایی شما را بررسی کند. نگرانی های احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • اگزما
 • مدفوع خونی
 • استفراغ
 • اسهال
 • کهیر
 • یبوست
 • خس خس سینه
 • گرفتگی سینه
 • بدخلقی غیر طبیعی
 • گاز معده بیش از حد

اگر کودک شما هر یک از این علائم را داشت، وقت آن است که با پزشک اطفال خود تماس بگیرید.

مهم است بدانید که به طور کلی، شواهد نشان می دهد که تغذیه با شیر مادر برای محافظت از نوزادان در برابر آلرژی غذایی مفید است؛ بنابراین نباید بدون مشورت با یک پزشک، غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

آیا غذاهایی وجود دارد که باید در دوران شیردهی مصرف کنید؟

مانند هر زمان دیگری از زندگی، خوردن انواع غذاهای سالم مهم است. شما می‌خواهید غذاهای مغذی زیادی در رژیم غذایی خود بگنجانید که ویتامین‌ها، چربی‌ها و انرژی مورد نیاز شما را تامین می‌کنند تا به شما کمک کنند تا با کودکتان همگام باشید.

تخمین زده می‌شود که شما به ۵۰۰ کالری اضافی در روز در زمان شیردهی نیاز دارید. اگر قصد دارید در دوران شیردهی برای لذت بردن از خوردن چیزی کمی فلفل به آن اضافه کنید، مشکلی وجود ندارد و می‌توانید این کار را انجام دهید. 

سخن آخر

اگر تحمل خوردن غذای تند را در بارداری دارید، می‌توانید هر چقدر که دلتان می‌خواهد غذاهای تند در دوران بارداری بخورید! این به شما یا کودکتان آسیبی نمی‌رساند.

اگر به طعم تندی عادت ندارید، آهسته جلو بروید و اگر عوارض جانبی ناخوشایندی در خود مشاهده کردید، مقدار و تعداد دفعات مصرف غذای تند خود را محدود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *