دسته‌بندی نشده

آیا پرده بکارت قابل ترمیم است؟

انواع پرده بکارت

پرده بکارت بخشی از دستگاه تناسلی بانوان است که تقریباً کارکرد و وظیفه مشخصی ندارد. در فرهنگ‌ها و سنن مختلف پرده بکارت از اهمیت زیادی برخوردار است. در این فرهنگ‌ها خونریزی پرده بکارت در شب زفاف نشانه باکره بودن و عدم برقراری رابطه جنسی دختر پیش از ازدواج است. متاسفانه این باور و فرهنگ نادرست در بسیاری از مواقع باعث شده است تا پاکدامنی یک دختر زیر سوال برده شود چرا که ممکن است برخی بانوان پرده بکارت نداشته باشند و یا نوع پرده بکارت آن‌ها به نحوی باشد که هنگام دخول آلت تناسلی مرد دچار خونریزی نشوند. در این مقاله تیم متخصص پینو بیبی قصد دارد تا شما را با روش‌های ترمیم پرده بکارت آشنا کنیم هر چند که هر نوع ترمیمی توسط پزشک متخصص قابل تشخیص خواهد بود.

آیا پرده بکارت قابل ترمیم است؟

پرده بکارت را می‌توان ترمیم نمود؟

بعضی از بانوان از ابتدای تولد بدون پرده بکارت به دنیا می‌آیند و برخی از فعالیت‌ها ممکن است باعث پارگی این بافت شود. به دلایل گفته شده برای بسیاری از خانم‌ها این سوال پیش می‌آید که آیا پرده بکارت قابل ترمیم هست؟ تیم متخصص پینو بیبی در این مقاله سعی دارد به این سوالات پاسخ دهد.

پرده بکارت یا (Hymen) چیست؟

پرده بکارت یا هایمن، یک بافت بسیار نازک است که در بیشتر بانوان در دهانه واژن قرار گرفته است و نقش خاصی ندارد. در واقع پرده بکارت باقیمانده یک غشای جدا کننده واژن از دستگاه تناسلی خارجی است. هر چند که حدود ۹۰ درصد بانوان دارای این بافت غشایی هستند ولی تعدادی نیز وجود دارند که به صورت مادرزادی دارای پرده بکارت نیستند.

بکارت در کانال ورودی واژن قرار دارد در صورتی که بسیاری گمان می‌کنند این بافت در داخل واژن وجود دارد. حتی دخول‌های بسیار سطحی ممکن است به این بافت صدمه بزند. بسته به فیزیولوژی افراد مختلف پرده بکارت، یک یا دو سانتی‌متر بعد از ورودی واژن قرار دارد. پرده بکارت در مدخل واژن در یک یا دو سانتی‌متر اول آن قرار دارد. پرده بکارت از مقدار کمی رشته‌های عصبی برخوردار است. به همین دلیل، پارگی آن با درد زیادی همراه نخواهد بود.

پرده بکارت از هر مدلی که باشد با دخول دچار پارگی می‌شود.که در معاینات پزشکی قابل تشخیص است.

معمولاً پارگی هایمن با زمین خوردن و اسب سواری اتفاق نمی‌افتد. در صورتی که نوع پرده متخلخل باشد با ورود جسم خارجی هم امکان پاره شدنش وجود دارد. لازم است بدانید، مواردی نظیر استفاده از تامپون و خودارضایی با اجسام خارجی هم ممکن است موجب پارگی پرده بکارت شود.

دلیل خونریزی پرده بکارت

خونریزی هایمن یا پرده بکارت، معمولاً در اولین آمیزش جنسی دیده می‌شود. بر خلاف آن چه که بسیاری از مردم تصور می‌کنند پرده بکارت یک بافت بسیار سخت نیست بنابراین نیازی نیست که اولین رابطه جنسی با زور و فشار بیش از حد همراه باشد.

تحریک کامل، آمادگی برای آمیزش و پایین بودن سطح استرس زن، ممکن است عدم خونریزی پرده بکارت را به همراه داشته باشد. اگر رابطه جنسی با فشار و اعمال زور از طرف مرد توأم باشد منجر به ایجاد پارگی و خونریزی خواهد شد. بنابراین، عدم خونریزی پرده بکارت به معنای مرطوب بودن دهانه واژن و نرمی و ملاطفت مرد در هنگام دخول است. باید توجه داشت که برای حفظ سلامت روحی و جسمی بانوان، لازم است تا رابطه جنسی در نهایت آرامش انجام شود بنابراین بسیار مهم است که هنگام خستگی یا اضطراب از برقراری رابطه جنسی خودداری شود. این مسئله مخصوصاً در اولین رابطه جنسی از اهمیت بسزایی برخوردار است. وجود فشار زیاد و عدم آمادگی بانوان برای رابطه جنسی گاهی عواقب بدی در پی دارد و ممکن است خونریزی شدیدی نیز به همراه داشته باشد.

انواع پرده بکارت

پرده بکارت  (Hymen)نوعی بافت یا غشاء است که بخشی از دهانه واژن یا کل آن را پوشش می‌دهد. شکل ظاهری و ویژگی‌های کلی اندام‌های بدن، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. دستگاه تناسلی زنان و پرده مهبل هم از این قاعده مستثنا نیست. باید بدانید که از لحاظ پزشکی ۴ نوع پرده بکارت یا هایمن وجود دارد:

پرده بکارت حلقوی

همانطور که از نام این نوع هایمن مشخص است، ورودی واژن را مانند حلقه‌ای فرا گرفته است. این نوع پرده به دو نوع تقسیم می‌شود، اتساع‌پذیر و اتساع‌ناپذیر. بانوانی که دارای پرده حقلوی اتساع‌پذیر هستند معمولاً در اولین آمیزش جنسی دچار پارگی و خونریزی نمی‌شوند. البته در مواردی هم احتمال وجود خونریزی بسیار جزئی وجود دارد. در این نوع لبه‌های پرده بکارت حلقوی، ممکن است گرد یا دندانه‌دار باشد.

پرده بکارت ارتجاعی(هلالی)

این نوع هایمن نیز به خاطر حالت انعطاف‌پذیری و حالت ارتجاعی که دارد هنگام آمیزش جنسی و دخول دچار پارگی نمی‌شود و یا با پارگی سطحی و خونریزی کم همراه است. اما سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که از کجا بفهمم که پرده بکارت من از نوع ارتجاعی است؟ برای تشخیص این نوع پرده حتماً باید به ماما یا پزشک زنان مراجعه کرد و از دستکاری کردن آن پرهیز نمود.

پرده بکارت تیغه‌ای یا دو سوراخی

این نوع هایمن مانند یک تیغه گوشتی روی واژن قرار دارد و معمولاً به دو بخش تقسیم می‌شوند به همین دلیل، اصطلاحاً آن را پرده دو سوراخی می‌نامند.

پرده بکارت غربالی

پرده بکارت غربالی به طور ممتد در عرض واژن قرار گرفته و سطح آن با سوراخ‌های ریز و غربال مانندی پوشیده شده است.

پرده بکارت مسدود

در بعضی از بانوان هایمن فاقد سوراخ است و در زمان بلوغ نشانه‌های خود را بروز می‌دهد. در زمان بلوغ با شروع عادت ماهیانه با تجمع خون قاعدگی در پشت پرده بکارت، دختران جوان دچار دردهای شدید در زیر شکم خود می‌شوند. معمولاً پزشک معالج برای درمان این مشکل یک برش روی سطح پرده ایجاد می‌کند تا خون جمع شده خارج شود.

البته انواع دیگری از هایمن مانند دندانه‌ای، شرابه‌دار، دیواردار و مشبک نیز وجود دارد.

انواع پرده بکارت

اهمیت پرده بکارت

در برخی از جوامع‌، اقوام و فرهنگ‌ها پرده بکارت دارای اهمیت زیادی است. در این جوامع خونریزی پرده بکارت در شب عروسی و زفاف نشانه باکرگی دختر و نداشتن رابطه جنسی او پیش از ازدواج است.

چرا برخی از بانوان بعد از رابطه جنسی دچار خونریزی نمی‌شوند؟

پیش از بررسی امکان ترمیم پرده بکارت اجازه دهید یک موضوع مهم را با هم بررسی کنیم همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم بسیاری از بانوان به صورت مادرزادی از داشتن پرده بکارت محروم هستند و یا به دلیل داشتن رابطه جنسی بدون استرس و مناسب در اولین رابطه جنسی، نزدیکی که به آهستگی انجام شود و در حین رابطه دهانه واژن رطوبت کافی داشته باشد و همچنین در صورت ورود آرام آلت مردانه به داخل واژن ممکن است که خونریزی اتفاق نیفتد. در صورت وجود استرس در حین رابطه و منقبض کردن عضلات، رابطه جنسی همراه با درد و خونریزی شدیدی است. گاهی هم پرده با یک بار رابطه جنسی پاره نشده و در هر بار رابطه جنسی، بخش از آن پاره و خونریزی اتفاق می‌افتد.

چه فعالیت‌هایی به پرده بکارت آسیب می‌زند؟

همانطور که اشاره شد پارگی پرده بکارت برای بسیاری از خانواده‌ها و جوامع موضوع بسیار حساس و شبهه‌برانگیز است. بسیاری از افراد، با ساختار پرده بکارت آشنایی ندارند و همین موضوع، ممکن است سوء تفاهم‌های فراوانی را ایجاد کند. مراجعه به متخصص زنان و زایمان و انجام معاینات و مشاوره‌های لازم، به شما کمک خواهد کرد با انواع پرده بکارت و دلایل پارگی آن آشنا شوید. مواردی که در ادامه مقاله به آن اشاره خواهد شد از شایع‌ترین دلایل پارگی پرده بکارت به حساب می‌آیند:

 • آمیزش جنسی
 • خودارضایی از طریق دخول اجسام خارجی
 • استفاده از تامپون
 • وارد شدن ضربه‌های شدید به واژن

سقوط از ارتفاع و پاره شدن پرده بکارت

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که اتفاقاتی نظیر سقوط از ارتفاع باعث پارگی پرده بکارت خواهد شد، باید توجه داشته باشید که این طرز فکر کاملاً اشتباه است. با این وجود ممکن است پس از اتفاقاتی نظیر سقوط از بلندی یا کوهنوردی یا حمل اجسام سنگین شاهد خونریزی در دستگاه تناسلی باشید؛ معمولاً دیدن این خونریزی‌ها و به عبارتی لکه‌بینی‌ها ناشی از فشار بر رحم است. پس جای نگرانی نیست پارگی پرده بکارت در صورت دخول ناشی از آمیزش جنسی و یا وارد کردن اجسام خارجی اتفاق می‌افتد.

فعالیت‌های ورزشی و پاره شدن پرده بکارت

بر خلاف تصور عمومی، انجام ورزش‌هایی نظیر دوچرخه‌سواری، سوارکاری، رقص و بسیاری از فعالیت‌های مشابه به پرده بکارت آسیبی وارد نمی‌کند. در واقع، فقط ضربات سنگین به ناحیه مهبل و وارد شدن اجسام خارجی در واژن مشکل‌ساز خواهد بود. بسیاری از افرادی که به دنبال ترمیم پرده بکارت هستند، جزو افرادی هستند که در ورزش دچار مشکل شده‌اند. البته این مشکل تنها در صورت ایجاد یک حادثه بد یا سقوط در بازی و یا حتی اصابت یک جسم نوک تیز به واژن به وجود می‌آید.

خودارضایی و پاره شدن پرده بکارت

خودارضایی که از طریق ورود اجسام خارجی باشد، می‌توانند تأثیر مستقیمی بر پاره شدن دستگاه بکارت شود. در اغلب موارد، خودارضایی با وارد کردن برخی اجسام خارجی به داخل واژن همراه است. با توجه به محل قرارگیری پرده بکارت و بافت نازک آن، انجام این کار می‌تواند با پارگی همراه باشد. علاوه بر آن، ضربه نیز می‌تواند منجر به پارگی پرده شود. با این حال، اگر خودارضایی به روشی غیر از موارد یاد شده انجام شود با پارگی و خونریزی توأم نخواهد بود.

علائم پاره شدن پرده بکارت

علائم پاره شدن پرده بکارت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. شدت علائم به ساختار، ضخامت و نوع پرده بستگی دارد. در مواردی، آسیب دیدن این بخش از اندام تناسلی زنانه با خونریزی و احساس درد خفیف همراه است. با این حال، هیچ یک از این نشانه‌ها مبنای مناسبی برای تشخیص پارگی به حساب نمی‌آیند. در صورت بروز حادثه و برای اطمینان از سلامت پرده بکارت، لازم است به پزشک زنان و زایمان مراجعه کنید.

پارگی پرده بکارت در همه افراد با خونریزی و درد همراه نیست. در واقع، این امر به نوع و ضخامت پرده بستگی دارد. در کسانی که دارای پرده حلقوی یا ارتجاعی هستند، پارگی اصلاً معنایی نخواهد داشت. در برخی اشخاص، تنها به مدت یک یا دو دقیقه، چند قطره خون را مشاهده خواهند کرد. در برخی اشخاص خونریزی ناشی از پاره شدن پرده بکارت ممکن است متوالی باشد. این امر، ناشی از ایجاد آسیب در نواحی اطراف مهبل است. از عوامل تأثیرگذار در شدت خونریزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضخامت پرده بکارت
 • نوع پرده بکارت
 • شدت دخول
 • عدم آمادگی زن برای برقراری رابطه جنسی
 • خشکی واژن

آیا امکان بارداری بدون پارگی هایمن وجود دارد؟

ممکن است که بدون پاره شدن پرده و با ورود مایع منی و اسپرم مرد از داخل سوراخ‌های پرده و رسیدن به تخمک‌های زن، لقاح صورت بگیرد و فرد باردار شود. در این موارد نادر، با وجود پرده سالم امکان بارداری وجود خواهد داشت.

آیا امکان ترمیم پرده بکارت با لیزر وجود دارد؟

امکان ترمیم پرده بکارت با لیزر یک دروغ است که بسیاری از سایت‌های اینترنتی به این موضوع دامن زده‌اند. ترمیم هایمن تنها به وسیله دوختن آن امکان‌پذیر است که در هر صورت توسط پزشک قابل تشخیص خواهد بود.

روش‌های ترمیم پرده بکارت

همان طور که پیش از این اشاره شد ترمیم پرده بکارت، اغلب به روش جراحی صورت می‌گیرد. با این وجود، ترمیم پرده بکارت ممکن است به شیوه‌های دیگری نیز انجام شود. از رایج‌ترین روش‌های ترمیم بکارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از کپسول ترمیم بکارت
 • ترمیم بکارت با گیاهان دارویی
 • تمرین عضلات کف لگن

کپسول ترمیم بکارت

پرده بکارت مصنوعی که به شکل یک کپسول است پس از وارد شدن به واژن، تحت تأثیر حرارت بدن و رطوبت واژن حل می‌شود و یک پرده بکارت جعلی، غشای مصنوعی ایجاد می‌کند که به عنوان یک پرده بکارت واقعی انسان عمل می‌کند. این کپسول در سال ۲۰۱۰ میلادی در آلمان در یک آزمایشگاه میکروبیولوژی ساخته شد.

قبل از رابطه جنسی، کپسول بکارت را داخل واژن قرار می‌دهند تا به دهانه رحم برسد. تمام کپسول به مرور ذوب می‌شود. وقتی آلت تناسلی مرد به آن برخورد کند مایعی که کاملاً مشابه خون انسان است به آلت تناسلی مرد برخورد می‌کند. با شروع رابطه جنسی و شروع ترشحات واژینال و همچنین دخول آلت مرد دو عامل گرما و رطوبت باعث تشدید آب شدن شیاف پرده بکارت جنسی خواهد شد. کپسول بکارت را باید یک ساعت قبل از رابطه جنسی داخل واژن قرار داد تا تحت تاثیر حرارت بدن و رطوبت آن قرار گیرد.

ترمیم هایمن با گیاهان دارویی

بعضی افراد معتقدند که با استفاده از برخی گیاهان دارویی می‌توان حالت ارتجاعی واژن را برگرداند. نکته‌ حائز اهمیت در این موضوع این است که برای استفاده از این گیاهان حتماً باید با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کرده و اطمینان حاصل کنید که استفاده از این گیاهان دارویی برای شما بی‌خطر می‌باشد.

۱. ترمیم پرده بکارت با گیاه دارویی آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا یک گیاه شگفت انگیز محسوب می‌شود. بسیاری از زنان به مزایای استفاده از آلوئه‌ورا برای به دست آوردن مجدد پرده بکارت اعتقاد شدیدی دارند. این گیاه می‌تواند کمک زیادی به بازگرداندن حالت ارتجاعی عضلات واژن کند.

۲. ترمیم پرده بکارت با گیاه دارویی گوس‌بری یا انگور فرنگی

انگور فرنگی سرشار از ویتامین C است که می‌تواند به سفت شدن ماهیچه‌های واژن کمک کند. در این روش لازم است که مقداری انگور فرنگی را در یک بطری پر از آب بریزید و آن را به مدت یک هفته در معرض هوا قرار دهید. سپس آب انگور فرنگی را روی واژن بمالید. این روش به بازگرداندن حالت کشسانی یا انعطاف‌پذیری عضلات واژن کمک می‌کند.

۳. درمان خانگی ترمیم پرده بکارت با گیاه مازو

گیاه مازو یا گال بلوط میوه‌ای است که می‌تواند در سفت شدن دیواره‌های واژن بسیار مفید باشد. این گیاه به گال سیب هم شهرت دارد. مقداری گال بلوط را آسیاب کرده و یک خمیر یا پودر از آن تهیه کرده و روی واژن بمالید. هنگام استفاده از گال بلوط برای به برگرداندن پرده بکارت در خانه مراقب باشید زیرا این روش توسط متخصصین زنان یا پزشکان متخصص پیشنهاد نشده و می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند.

۴. ترمیم پرده بکارت با گیاه دارویی پیوراریا میریفیکا

پیوراریا میریفیکا گیاهی است که در نواحی شمال شرقی تایلند و میانمار یافت می‌شود. سال‌ها است که از این گیاه به عنوان یک مکمل هورمون زنانه موثر استفاده می‌شود. طبق نظر برخی از متخصصان، استفاده از آن به عنوان یک درمان طبیعی خانگی برای سفت شدن واژن می‌تواند بسیار مفید باشد. این گیاه همچنین می‌تواند علاوه بر سفت و محکم کردن واژن در ظاهر و تغییر رنگ آن نیز موثر باشد. همچنین برخی معتقدند از آن می‌توان جهت بزرگ و حجیم شدن سینه استفاده کرد.

تمرین عضلات کف لگن

تمرین عضلات کف لگن یکی از بهترین درمان‌های طبیعی برای بازگرداندن پرده بکارت است. در طی تمرینات کف لگن عضلات لگن را به آرامی منقبض می‌کنید و بعد برای چند ثانیه این حالت انقباض را نگه دارید. ماهیچه‌های لگن بین مقعد و واژن قرار دارند. هر روز به آرامی این ناحیه را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ دهید.

هزینه ترمیم پرده بکارت چقدر است؟

این نوع عمل یک عمل زیبایی به حساب می‌آید. هزینه این عمل به عواملی مانند نوع هایمن و زمان جراحی بستگی دارد که می‌تواند متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *