نگهداری از کودک, نگهداری از نوزاد

نکات مراقبت از پوست کودک در ۷ روز اول تولد نوزاد و تغییرات پوست در کودکی

پوست کودک شما همواره نیاز به مراقبت ویژه دارد اما در هفته اول پس از تولد این مراقبت باید با دقت بیشتری صورت بگیرد. پوست اولین لباس هر فردی است. پوست و مو در زیبایی افراد بسیار مهم هستند و یکی از فاکتورهایی که هر کس برای سنجش سلامتی و رعایت بهداشت افراد مد نظر دارد، توجه به ظاهر پوست و موی افراد است. در این مقاله، برخی از بیماری‌های پوستی رایجی که ممکن است در هفته اول تولد با دلبند شما با آن مواجه شود را بررسی می‌کنیم و نکاتی را برای کمک به شما ارائه می‌کنیم. به یاد داشته باشید که همیشه قبل از درمان پوست کودک با پزشک اطفال خود مشورت کنید. با پینو بیبی همراه باشید تا پوست نوزاد را ۷ روز اول پس از تولد مراقبت کنید.

نکات مراقبت از پوست کودک در 7 روز اول تولد نوزاد و تغییرات پوست در کودکی

آن چه در بدو تولد رخ می‌دهد

در بدو تولد و در هفته‌های اولیه، پوست نوزاد از محیط مرطوب و محافظ رحم، به شرایط خشک‌تر و سخت‌تر دنیای بیرون وارد می‌شود لذا پوست نیز مانند سایر اندام‌های بدن به تطبیق خود با شرایط بیرون از رحم مادر ادامه می‌دهد. به این ترتیب، پوست کودک نازک، خشک، حساس است و سد محافظ آن آسیب پذیر است. به همین دلیل، کودک شما مستعد ابتلا به بیماری‌های رایج پوستی نوزاد، مانند خشکی پوست، بثورات نوزاد و آکنه نوزاد است. دانستن این که چه چیزی باید انتظار داشته باشید، و چرا این تغییرات رخ می‌دهد، می‌تواند به شما در مراقبت از پوست کودک در هفته اول کمک کند.

نکات مراقبت از پوست نوزاد

نوزادان پوست لطیف و حساسی دارند. در روزهای اولیه تولد والدین با رعایت چند نکته ساده می‌توانند از پوست کودک خود مراقبت کنند. به طور کلی برای مراقبت از پوست نرم و نازک نوزاد موارد زیر را در نظر داشته باشد:

استحمام کودک را به تعویق بیاندازید

سازمان بهداشت جهانی (WHO) توصیه می‌کند که اولین شستشوی نوزاد را حداقل تا ۲۴ ساعت کامل پس از تولد به تعویق بیندازید. علت اصلی این اقدام، وجود ورنیکس روی پوست نوزاد است که مانند یک لایه محافظتی از پوست کودک محافظت می‌کند. ورنیکس یک پوشش ضدآب با ویسکوزیته بالاست. ورنیکس کازئوزا Vernix Caseosa در واقع یک ماده خامه‌ای و چرب است که بیشتر از آب، لیپیدها و پروتئین‌ها تشکیل شده است. حاوی آنزیم‌ها و سایر پروتئین‌های ایمنی ذاتی است که خواص ضد باکتریایی دارند. برای این که نوزاد حداکثر بهره را از این پوشش محافظتی خدادادی داشته باشد معمولاً حمام اولیه نوزاد را ۲۴ ساعت به تعویق می‌اندازند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص پوشش محافظتی ورنیکس کازئوزا مقاله مربوطه با عنوان «ورنیکس کازئوزا چیست و چرا برخی از نوزادان با آن متولد می‌شوند؟» را در مجله اینترنتی پینو بیبی مطالعه کنید.

بعد از ۲۴ ساعت باید بدن نوزاد را با یک اسفنج نم‌دار تمیز کرد این کار تا زمانی که بند ناف او بیفتد، الزامی است.

پوست ناحیه پوشک را در معرض هوا قرار دهید

برای کمک به جلوگیری از بثورات پوشک، هر زمان که می‌توانید کفل و پاهای کودک را در معرض هوای تازه قرار دهید. قرار گرفتن در معرض جریان هوا بهترین روش برای التیام و تسکین ناحیه پوشک است که دچار آسیب و بثورات جلدی شده است. در انتخاب پوشک نیز دقت به خرج دهید. سایز مناسب پوشک را انتخاب کنید. اگر احساس کردید که تمهیدات لازم را به کار گرفتید اما هنوز هم ناحیه پوشک ملتهب و دارای لکه‌های قرمز است ممکن است لازم باشد نوع و برند پوشک را عوض کنید. در برخی موارد همین کار ساده مشکل را برطرف می‌کند. ممکن است پوست نوزاد شما به یک ماده تشکیل در پوشک یک برند خاص حساسیت داشته باشد و با تغییر مارک پوشک این مشکل به راحتی برطرف شود.

استحمام کودک را محدود کنید

زمان استحمام و تعداد دفعات حمام کردن کودک را محدود کنید. آکادمی ‌اطفال آمریکا (AAP) اعلام کرده است که در طول سال اول تولد، حداکثر سه حمام در هفته را برای جلوگیری از خشک شدن پوست ظریف نوزاد توصیه می‌کند. برای استحمام نوزاد از محصولات بهداشتی مخصوص استفاده کنید. هرگز از شوینده‌های بزرگسالان برای استحمام نوزاد استفاده نکنید. بدن، پوست و موی نوزاد را با شامپو مخصوص کودک بشویید. اگر برند مناسبی را انتخاب کنید می‌توانید مطمئن باشید که هیچ آسیبی به پوست کودک خود نمی‌رسانید و حتی ممکن است با انتخاب محصول درست و مناسب احتمال بروز آسیب‌های بعدی را نیز کاهش دهید.

حتماً لیبل محصولات بهداشتی کودک را بررسی کنید. محوصلات فاقد ترکیبات معطر و رنگ را انتخاب کنید. دقت داشته باشید انتخاب محصولات هایپو آلرژنیک در اولویت هستند چرا که احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک در نوزادان به ویژه در روزها و هفته‌های اول پس از تولد بسیار زیاد است. از طرفی توجه داشته باشید که محصولی که انتخاب می‌کنید باید دارای لیبل (+۰) باشد یعنی بتوان از آن در همان بدو تولد استفاده کرد. از آن جا که کودک شما لایق بهترین‌هاست پیشنهاد ما به شما استفاده از محصولات مراقبتی و بهداشتی پینو بیبی است.

استحمام کودک را محدود کنید

پوست کودک خود را مرطوب کنید

در رحم نوزادان پوششی به نام ورنیکس کازئوزا روی پوست خود دارند. این ماده از آب، پروتئین و لیپیدها (مانند سرامیدها) ساخته شده است که به رطوبت پوست جنین کمک می‌کند و از نفوذ آلودگی‌ها جلوگیری می‌کند. این پوشش برای کمک به محافظت از سد پوستی کودک در حین رشد طراحی شده است. هنگامی‌ که کودک این پوشش را پس از تولد از دست می‌دهد، خشکی و پوسته شدن پوست در نتیجه آن دیده می‌شود. ممکن است منجر به خشکی قابل توجه و حتی ترک خوردن، به خصوص در اطراف مچ پا و دست شود. مرطوب کردن منظم پوست کودک با مقدار کمی‌ لوسیون مرطوب کننده بدون عطر و ضد حساسیت ممکن است کمک کند.

شما می‌توانید برای مرطوب کردن پوست نوزاد از مواد طبیعی و ارگانیک استفاده کنید. برای تهیه مرطوب کننده‌های ارکانیگ و خانگی می‌توانید از روغن آرگان، روغن نارگیل، روغن بادام و روغن زیتون استفاده کنید. توصیه می‌کنیم مقاله «دلایل خشک شدن پوست نوزاد و مرطوب کردن پوست کودک با مرطوب کننده‌های خانگی» را در مجله اینترنتی پینو بیبی حتماً مطالعه کنید.

بثورات پوستی نوزاد در هفته اول تولد

بثورات نوزاد بسیار شایع است. حدود ۵۰ درصد از نوزادان در روز دوم یا سوم دچار بثورات لکه‌دار قرمز با برجستگی‌های کوچک سفید روی صورت یا تنه‌شان می‌شوند. در همین حال، ۴۰ درصد از نوزادان با میلیا متولد می‌شوند که به صورت لکه‌های کوچک، صاف، زرد یا سفید روی بینی، گونه‌ها و چانه نوزاد ظاهر می‌شود.

بثورات دهانی نوزاد در هفته اول تولد

بثورات دهانی نیز ممکن است در هفته اول تولد کودک رخ دهد. این بثورات ممکن است دهان و چانه کودک را تحریک کند، به خصوص پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت با بالش و ملحفه هنگام خواب. برای کمک و پیشگیری از بدترین شدن بثورات لازم است تا به طور مرتب آب دهان نوزاد را با یک حوله نرم و تمیز پاک کنید و اطراف دهان نوزاد و روی گونه‌های او را با یک حوله مرطوب که با آب خنک نم‌دار شده است پاک نمایید.

برای پاک کردن صورت، گونه و اطراف دهان نوزاد می‎‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید اما توجه داشته ابشید که همه محصولات برای انجام این کار مناسب نیستند بنابراین شما باید در انتخاب محصول دقت کنید. برخی از محصولات دارای لیبل ۰+ هستند این بدان معناست که این محصولات برای استفاده از بدو تولد مناسب هستند لذا شما می‌توانید از آن‌ها برای نوزاد تازه متولد شده استفاده کنید.

در ضمن توجه به هایپوآلرژنیک بودن محصول نیز نکته مهمی است که باید در نظر داشته باشید. هایپو آلرژنیک بودن محصولات مراقبتی به این معناست که این محصولات فاقد مواد حساسیت‌زا هستند و کمترین واکنش آلرژیک را هم ایجاد نمی‌کنند.

از طرفی سیستم ایمنی نوزاد هنوز به طور کامل تکامل نیافته است بنابراین دقت در لیبل مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست نوزاد بسیار حائز اهمیت است. دقت کنید که محصولات فاقد عطر، اسانس و مواد شیمیایی مضری مانند سولفات، پارابن، فتالات و … باشند.

اگر سردر گم شده‌اید و نمی‌دانید محصولات کدام برند را انتخاب کنید نگران نباشید محصولات بهداشتی و مراقبتی پینو بیبی تمام مزایایی یاد شده را دارا می‌باشد. بنابراین می‌توانید از دستمال مرطوب پینو بیبی برای تمیز کردن پوست لطیف کوچولوی دلبندتان استفاده کنید. محصولات بهداشتی و مراقبتی پینو بیبی مناسب برای استفاده از بدو تولد هستند، کاملاً هایپو آلرژنیک می‌باشند و فاقد هر گونه مواد شیمیایی مضر هستند، پس با خیال راحت می‌توانید از محصولات پینو بیبی استفاده کنید. کلیه محصولات مراقبتی و شوینده پینو بی‌بی، اعم از شامپو بدن، شامپو سر، شامپو سر و بدن، مایع لباسشویی، صابون کرمی، پودر صابون و دستمال مرطوب مناسب استفاده از بدو تولد نوزادان است و دارای مجوز +۰ می‌باشد. این بدان معناست که این محصولات هیچ آسیبی به نوزادان نمی‌رسانند و بیشترین سازگاری را با پوست، مو و ریه حساس نوزاد دارند. 

مراقبت از پوست کودک

راش پوشک نوزاد در هفته اول تولد

راش پوشک نیز در همان روزهای اول تولد بسیار شایع است. برای کمک به کاهش درد و جلوگیری از راش‌های بعدی، پوشک کودک را به محض این که خیس یا کثیف شد عوض کنید. اگر کفل و باسن کودک بسیار تحریک شده است، بهتر است استفاده از دستمال را کنار بگذارید و به جای آن با آب و یک پاک کننده ملایم بدن کودک را بشویید. سپس یک کرم یا پماد حاوی اکسید روی یا وازلین را به ناحیه آسیب دیده بمالید.

برای انتخاب یک شوینده ملایم نیز به فروشگاه اینترنتی پینو بیبی سر بزنید و شامپو بدن ملایم کودک پینو بیبی را خریداری کنید. این شامپو بدن پینو بیبی با pH خنثی، بدون الکل، بدون ترکیبات معطر، ضدحساسیت و هایپوآلرژنیک، بدون پارابن، فتالات، سولفات و با منشاء طبیعی و ارگانیک است.ترکیبات موجود در شامپوهای پینو بیبی خواص ضد میکروب، ضد باکتری و ضد قارچ نیز دارند لذا از بروز مشکلات جدی پوستی و التهاب و عفونتی پوستی نیز جلوگیری می‌کنند.

راش پوشک نوزاد در هفته اول تولد

از نوزاد تا کودک نوپا: چگونه پوست کوچولوی شما با رشد او تغییر ‌می‌کند

همانطور که کودک شما بزرگ ‌می‌شود، پوست او رشد ‌می‌کند و تغییر ‌می‌کند و نیازهایش نیز تغییر ‌می‌کند. درک این تکامل ‌می‌تواند به شما کمک کند تا از دوران نوزادی تا دوران کودکی و پس از آن بهترین مراقبت از چهره کودک خود را داشته باشید.

ساختار پوست کودک از مرحله نوزادی تا نوپا و بعد از آن تغییر ‌می‌کند، بنابراین نحوه مراقبت از آن نیز باید تکامل یابد. سد پوستی نوزاد (خارجی‌ترین لایه) هنوز در حال رشد است و ممکن است لازم باشد از محصولات مخصوص کودک که برای رفع مشکلات منحصر به فرد مانند خشکی طراحی شده‌اند استفاده کنید. همان طور که کودک شما رشد ‌می‌کند و آماده کاوش در دنیای اطراف است، ممکن است این لایه محافظتی کمی ‌بالغ‌تر شود، اما پوست او همچنان به مراقبت و محافظت نیاز دارد، به ویژه در برابر نور خورشید.

سه راه برای کمک به محافظت از پوست در هر سنی

از مرطوب‌کننده‌های فرموله‌شده با لیپیدها، مانند سرامیدها، برای کمک به حمایت و تقویت سد پوستی، خارجی‌ترین لایه‌ای که مسئول حفظ رطوبت در داخل و خارج کردن مواد محرک پوست است، استفاده کنید.

نوزادان زیر شش ماه باید از تابش مستقیم نور خورشید دور باشند. ضدآفتاب و اقدامات محافظتی در برابر آفتاب برای نوزادان شش ماهه به بالا ضروری است. کمک به محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر UV خورشید، آن را تا بزرگسالی سالم‌تر نگه ‌می‌دارد.

پوست نوزاد و کودک نوپا ‌می‌تواند حساس باشد. موانع پوستی آنها به طور کامل تشکیل نشده است، بنابراین ممکن است بیشتر در معرض محرک‌ها، آلرژن‌ها و میکروب‌ها باشد.

همه چیز درباره پوست نوزاد

در رحم، کودک با پوششی به نام ورنیکس کازئوزا پوشانده شده است که از آب، پروتئین و لیپیدهایی مانند سرامیدها ساخته شده است که به رطوبت پوست کمک ‌می‌کند و از آلودگی‌ها جلوگیری ‌می‌کند. ورنیکس کازئوزا برای محافظت از سد پوستی نوزاد در حین رشد طراحی شده است. هنگا‌می‌ که نوزادی این پوشش را از دست ‌می‌دهد، خشکی و پوسته شدن آن شایع است.

پوست نوزاد (تا چهار هفته) نازک‌تر از پوست نوزاد (چهار هفته تا سه سال) یا بزرگسال (۱۸+) است. در واقع، تحقیقات نشان داده است که سد پوستی نوزاد (لایه شاخی) در نوزادان ۳۰ درصد نازک‌تر از بزرگسالان است و طی دو تا چهار سال اول زندگی این سد پوستی کامل شود. این بدان معناست که پوست نوزاد بیشتر مستعد از دست دادن آب از طریق اپیدر‌می ‌(TEWL) است، فرآیندی که طی آن آب یا رطوبت از پوست خارج می‌شود.

در مراقبت از پوست مخصوص نوزاد به دنبال چه چیزی باشید

استفاده از محصولاتی که برای حمایت از سد پوستی فرموله شده‌اند ممکن است به حفظ رطوبت و سلامت پوست کمک کند. پاک کننده‌ها، لوسیون‌ها و کرم‌های فرموله شده با سرامیدها به بازیابی و حفظ سد طبیعی پوست کمک ‌می‌کنند.

از آن جایی که پوست کودک بیشتر مستعد تحریک است، استفاده از محصولات عاری از محرک‌های شناخته شده مانند عطر و پارابن نیز مهم است.

همه چیز درباره پوست کودک

همان طور که کودک شما بزرگتر ‌می‌شود، پوست او نیز تغییر ‌می‌کند. اما لایه و سد محافظتی بسیار مهم پوست ممکن است هنوز به طور کامل تشکیل نشده باشد. پوست کودک در برابر تحریکات ناشی از کرم‌ها و لوسیون‌ها آسیب‌پذیرتر است، بنابراین استفاده از محصولات ملایم، عاری از مواد محرک بالقوه، همچنان مهم است. پوست کودک نوپا نسبت به پوست بزرگسالان سطح آبرسانی کمتری دارد. حمایت از لیپیدها، مرطوب کننده‌ها مانند گلیسیرین یا اسید هیالورونیک ۱۴ و دایمتیکون محافظ پوست به افزایش سطح آبرسانی پوست کمک ‌می‌کند.

همان طور که کودک شما شروع به گشت و گذار، نوپایی و در نهایت راه رفتن ‌می‌کند (و زمان بیشتری را در بیرون از خانه سپری ‌می‌کند)، ضد آفتاب نیز ضروری ‌می‌شود. قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش ‌می‌تواند لایه سدی پوستی که هنوز در حال رشد است را تضعیف کند، که ممکن است منجر به خشکی و سوزش شود. کرم ضد آفتاب به خودی خود ‌می‌تواند پوست حساس و جوان کودک را تحریک کند، بنابراین کرم ضد آفتاب دارای مرطوب کننده را انتخاب کنید که به محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش با دی اکسید تیتانیوم کمک ‌می‌کند و حاوی سرامیدها و اسید هیالورونیک باشد.

نیازهای پوست کوچولوی شما در طول سال‌ها به طور قابل توجهی تغییر ‌می‌کند. با این حال، با داشتن دانش و مراقبت، در راه حفظ سلامت و محافظت از پوست فرزندتان هستید.

سخن آخر

در حالی که ممکن است هفته اول در خانه با کودکتان از بسیاری جهات هیجان انگیز و طاقت فرسا باشد، درک برخی اصول اولیه مراقبت از پوست می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید از هر روز با کودک لذت ببرید. همان طور که گفتیم نوزادان سیستم ایمنی تکامل نیافته‌ای دارند. بدن نوزاد مستعد ابتلا به هر گونه آسیب و بیماری است. پوست نوزاد بسیار نازک، لطیف و حساس است. کوچک‌ترین چیزی ممکن است به پوست حساس نوزاد آسیب برساند. گاهی حتی ممکن است لباس کودک و نوع پارچه پوشاک یا ملحفه باعث ایجاد بثورات پوستی در نوزاد شود لذا لازم است والدین در اولین هفته‌های تولد نوزاد نبست به واکنش‌های آلرژیک پوستی کودک خود حساس باشند و در انتخاب محصولاتی که با پوست کودک سر و کار دارد دقت لازم را به خرج دهند. در این بین انتخاب محصولات مراقبتی و بهداشتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همان طور که در مقاله اشاره کردیم شما می‌توانید به راحتی محصولاتی بهداشتی و شوینده پینو بیبی را تهیه و استفاده کنید چرا که این محصولات تمام استانداردهای لازم برای پوست لطیف نوزاد را دارد و حتی برای نوزادان از بدو تولد (+۰) هم مناسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *