سلامت مردان

درمان زودانزالی مردان

درمان زودانزالی مردان

زودانزالی مردان، قبل از مقاربت یا کمتر از یک دقیقه بعد از شروع به ارگاسم است. زمان مشخصی برای انزال مرد در حین رابطه جنسی وجود ندارد، اما هنگامی که مرد زودانزالی داشته باشد و نعوظ خود را از دست بدهد، ممکن است او و همسرش احساس کنند زمان کافی برای لذت بردن ندارند.

انزال زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که مرد قبل از اینکه خودش یا شریک زندگی‌اش بخواهد، در طول رابطه جنسی اوج می‌گیرد.

این وضعیت می‌تواند منجر به ناامیدی و اضطراب شود. برخی از افراد مبتلا به انزال زودرس ممکن است از رابطه جنسی اجتناب کنند. اما خوشبختانه درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند به این مشکل در مردان کمک کند.

آیا می‌دانید انزال زودرس مردان چقدر شایع است؟ انزال زودرس شایع‌ترین مشکل جنسی است که مردان را درگیر می‌کند. این مشکل در مردان جوان شایع‌تر است، زیرا انزال با افزایش سن بیشتر طول می‌کشد، اما انزال زودرس ممکن است در هر رده سنی برای مردان اتفاق بیافتد.

همان‌طور که اشاره شد زودانزالی مردان در ابتدا شاید ناامید‌کننده و حتی شرم‌آور باشد، اما این یک مسئله رایج برای مردان است. بین ۳۰ تا ۴۰ درصد از مردان در دوره‌ای از زندگی خود به آن مبتلا می‌شوند. بنابراین، به خاطر داشته باشید جای هیچگونه نگرانی نیست.

بر اساس تحقیقاتی که بر روی ۵۰۰ زوج صورت گرفت مشخص شد که به‌طور متوسط میانگین زمان انزال مردان حدود ۵ دقیقه و نیم پس از شروع رابطه جنسی است.

اگر انزال زودرس شما ناشی از یک وضعیت فیزیکی است، درمان بیماری زمینه‌ای باید کمک کند. پزشک عمومی شما می‌تواند گزینه‌های درمانی احتمالی را پیشنهاد کند.

هنگامی که درمان انزال زودرس مردان ناشی از عوامل روانی باشد چالش آن بیشتر خواهد بود. اما اکثر مردانی که به درمان خود ادامه می‌دهند، می‌‌توانند مشکل خود را حل کنند.

با این‌حال، در نهایت این شما و همسرتان هستید که باید از زمان انزال راضی باشید، اگر زمان انزال باعث ناراحتی مداوم شما می‌شود، بنابراین بهتر است اقدام به درمان زودانزالی کنید.

درمان زودانزالی مردان

زود‌انزالی مردان چیست؟

آیا به‌طور دقیق می‌دانید علت انزال زودرس چیست؟ آیا نگران هستید که انزال زودرس مردان می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل جدی سلامتی باشد؟ باید گفت در اکثر موارد این‌گونه نیست. به‌ندرت، پیش می‌آید که انزال زودرس علامت یک مشکل جدی سلامتی، مانند سیستم عصبی است.

 گاهی‌اوقات زودانزالی مردان یک مشکل همیشگی است که از زمان اولین رابطه جنسی مرد شروع شده است. این ممکن است به دلیل عدم تعادل شیمیایی در مغز باشد که باعث آستانه پایین‌تری برای انزال می‌شود، یا می‌تواند به دلیل عوامل دیگر مانند عامل روان‌شناختی مانند اضطراب باشد.

 انزال زودرس می‌تواند قبل یا کمی بعد از دخول رخ دهد. هیچ زمان مشخصی برای مدت زمانی که فرد در طول رابطه جنسی باید “دوام داشته باشد” وجود ندارد. اما وقتی فردی قبل از اینکه بخواهد به ارگاسم می‌رسد، نعوظ خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند به مقاربت ادامه دهد. انزال زودرس می‌تواند خسته‌کننده و شرم‌آور باشد. در این شرایط ممکن است احساس کنید که زمان کافی و مناسب را برای داشتن یک رابطه جنسی لذت‌بخش ندارید یا حتی ممکن است در جلب رضایت شریک زندگی خود مشکل داشته باشید.

ممکن است انزال زودرس اکتسابی بعد از یک دوره انزال طبیعی ایجاد شود. این انزال معمولا به دلیل مشکلات دیگری مانند اضطراب عملکرد، اضطراب عمومی، استرس، اختلال نعوظ یا مشکلات رابطه است.

همچنین، بهتر است بدانید که عواملی مانند الکل و داروهای تفریحی نیز می‌توانند انزال زودرس را بدتر کنند.

 برخی از مردان ممکن است مشکلات جسمی ناشی از انزال زودرس داشته باشند، مانند ناتوانی جنسی یا فشار خون بالا که برخی داروها ممکن است وضعیت آن را بدتر کند‌.

هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که مرد باید چه زمانی انزال کند. انزال زودرس مردان معمولاً زمانی در نظر گرفته می‌شود که یک دقیقه پس از ورود آلت تناسلی خود به همسرتان انزال کنید.

انزال زودرس ممکن است به این معنی باشد که برخی از مردان ممکن است در حین بازی یا هنگام تلاش برای وارد کردن آلت تناسلی در حین رابطه جنسی انزال کنند. اگر انزال زودرس گاهی اوقات اتفاق بیفتد، معمولا جای نگرانی نیست. اما اگر مرتباً زودتر از آنچه دوست دارید یا همسرتان می‌خواهد، برایتان پیش می‌آید باید به‌طور جدی به آن فکر کنید.

انواع انزال زودرس

۲ نوع انزال زودرس وجود دارد:

 • انزال زودرس اولیه: هنگامی که مردان از ابتدا از مشکل زودانزالی رنج می‌برند، این‌گونه انزال را انزال اولیه گویند. علل انزال زودرس اولیه اغلب به خاطر مسائل روانی هستند، به‌طور مثال داشتن یک رابطه جنسی آسیب‌زا در سن پایین ممکن است منجر به این مشکل شود.
 • انزال زودرس ثانویه (یا “انزال زودرس اکتسابی”): هنگامی که مردان به تازگی دچار این مشکل شده است را انزال زودرس ثانویه می‌گویند. انزال زودرس ثانویه هم می‌تواند نشانه عوامل روانی و هم عوامل فیزیکی باشد. علل فیزیکی می‌تواند شامل نوشیدن بیش از حد الکل و  التهاب غده پروستات (پروستاتیت) باشد.

تشخیص زودانزالی مردان

 پزشک شما برای ارزیابی مشکل زودانزالی احتمالاً با این سؤال شروع می‌کند که آیا شما همیشه این مشکل را داشته‌اید یا اینکه آیا این یک چیز جدید است. آنها ممکن است در مورد زندگی جنسی یا روابط شما بپرسند. احتمالاً معاینه فیزیکی نیز خواهید داشت.

اگر پزشک فکر می‌کند مشکلات عاطفی باعث زودانزالی شما شده است، ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد که با افرادی که در رابطه جنسی مشکل دارند کار می‌کند.

اما اگر مشکل جسمی باعث آن شده است، ممکن است به شما توصیه کنند که به دکتری به نام اورولوژیست مراجعه کنید، که سیستم ادراری شما را بررسی می‌کند.

درمان زودانزالی مردان

درمان‌های زود انزالی مردان

۹۵ درصد از مردان با تکنیک‌های رفتاری که به کنترل زودانزالی مردان کمک می‌کند، مشکل خود را حل می‌کنند‌.

 • توقف و شروع: هنگامی شما یا همسرتان آلت تناسلی خود را تحریک می‌کنید تا زمانی که احساس کنید قرار است به ارگاسم برسید. تحریک را برای حدود ۳۰ ثانیه یا تا زمانی که احساس از بین برود متوقف کنید. تحریک را دوباره شروع کنید و سه یا چهار بار دیگر قبل از انزال تکرار کنید.
 • مانند Squeez : روش شروع و توقف عمل می‌کند. اما، زمانی که احساس می‌کنید در حال رسیدن به ارگاسم هستید، هنگامی که احساس می‌کنید در شرف انزال هستید، شما یا همسرتان به آرامی سر آلت تناسلی خود را برای حدود ۳۰ ثانیه فشاردهید تا نعوظ خود را از دست بدهید. قبل از اینکه به خود اجازه دهید به ارگاسم برسید چندین بار این روند را تکرار کنید.

علاوه بر استفاده از یک روش رفتاری، ممکن است بخواهید موارد حواس‌پرتی را امتحان کنید. به‌عنوان مثال، در حالی که از نظر جنسی تحریک می‌شوید، به نام بازیکنان تیم ورزشی مورد علاقه خود فکر کنید.

 • برخی از مردان متوجه می‌شوند که اگر در حین رابطه جنسی به چیز دیگری فکر کنند، مدت طولانی‌تری دوام خواهند آورد.
 • عضلات خود را تقویت کنید: عضلات ضعیف کف لگن گاهی‌اوقات زودانزالی مردان را تشدید می‌کند. تمرینات کگل ممکن است به تقویت آنها کمک کند. آنها را به مدت ۳ ثانیه محکم نگه دارید و سپس آنها را به مدت ۳ ثانیه رها کنید. این کار را ۱۰ بار، حداقل سه بار در روز انجام دهید.
 • از کاندوم استفاده کنید: استفاده از کاندوم روش دیگری است که ممکن است به اندازه کافی حساسیت شما را از بین ببرد تا بتوانید بیشتر دوام بیاورید.
 • به دنبال مشاوره باشید: یک روانشناس یا روانپزشک می‌تواند به شما کمک کند تا با مشکلاتی مانند افسردگی، اضطراب یا استرس که ممکن است به زودانزالی شما کمک کند، مقابله کنید.

اگر هیچ یک از این راهکارها به اندازه کافی کمک نکرد، ممکن است پزشک در مورد دارو با شما صحبت کند. در حالی که هیچ دارویی به‌طور خاص برای درمان زودانزالی در مردان تایید نشده است، داروهای مورد استفاده برای درمان موارد دیگر ممکن است برای این مشکل کمک کنند.

این داروها شامل:

 • داروهای ضدافسردگی :یک عارضه جانبی سروتونین (SSRIs) تأخیر در ارگاسم است. اما بهتر است بدانید که این داروها عوارض جانبی نیز دارند که شامل حالت تهوع و خواب آلودگی می‌شود. درنهایت پزشکتان تصمیم خواهید گرفت که چه چیزی برای شما مناسب است.
 • ترامادول: این یک مسکن است که می‌تواند انزال را به تاخیر بیندازد. اگر داروهای ضد افسردگی کمکی نکنند، ممکن است تجویز شود. این دارو اعتیادآور است، بنابراین ممکن است گزینه‌ای برای شما نباشد.
 • کرم‌ها یا اسپری‌های بی‌حس‌کننده: این موارد را روی سر آلت تناسلی خود قرار می‌دهید تا حساسیت کمتری داشته باشد. بگذارید حدود ۳۰ دقیقه بماند. باید قبل از رابطه جنسی شسته شود تا نعوظ خود را از دست ندهید یا باعث از دست دادن حس برای شریک زندگی خود نشوید.
 • داروهای اختلال نعوظ: این داروها ممکن است به مردان در حفظ نعوظ کمک کنند.  داروهایی مانند سیلدنافیل سیترات ( ویاگرا )، تادالافیل ( سیالیس )، یا واردنافیل HCI جزو داروهای که هستند که باعث تاخیر در انزال مردان می‌شود.

عوامل خطر انزال زودرس

علت زودانزالی مردان واقعاً مشخص نیست. اما شیمی مغز شما می‌تواند حداقل تا حدی تاثیرگذار باشد. مردانی که سطح پایینی از سروتونین شیمیایی در مغزشان دارند، زمان کمتری برای انزال نیاز دارند.تعدادی از عوامل عاطفی و فیزیکی می تواند منجر به انزال زودرس شود. ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک فرد بیش از حد هیجان زده یا تحریک شود یا آلت تناسلی او بسیار حساس باشد.

همچنین ممکن است این اتفاق بیفتد اگر آنها با شریک جدید عصبی یا ناراحت باشند. سایر علل شایع عبارتند از: اضطراب در مورد عملکرد احساس گناه افسردگی استرس مشکلات رابطه اختلال نعوظ افرادی که مقدار کمی از یک ماده شیمیایی خاص به نام سروتونین در مغز خود دارند ممکن است با انزال زودرس مشکل داشته باشند. عوامل عاطفی می‌توانند در این مشکل نقش داشته باشند:

 • فشار
 • افسردگی
 • یک دلتنگی
 • احساس گناه
 • مشکلات رابطه
 • عدم اعتماد به نفس یا تصویر ضعیف بدن
 • نگران عملکرد جنسی خود باشید
 • احساسات منفی در مورد ایده رابطه جنسی (سرکوب جنسی)

همچنین برخی از شرایط فیزیکی نیز ممکن است باعث زودانزالی مردان شوند، از جمله:

 • سطوح هورمونی غیرمعمول
 • سطوح نامنظم انتقال دهنده‌های عصبی (عدم تعادل مواد شیمیایی در مغز شما که پیام‌ها را به بقیه بدن شما منتقل می‌کند)
 • التهاب یا عفونت در پروستات یا مجرای ادرار (لوله ای که از مثانه شما خارج می‌شود و ادرار را به خارج از بدن می‌فرستد)
 • ویژگی‌های ژنتیکی که از والدین خود به ارث برده اید

روش‌های خودیاری در درمان زودانزالی مردان

تعدادی از تکنیک‌های خودیاری وجود دارد که می‌توانید قبل از دریافت کمک پزشکی آنها را برای درمان خود امتحان کنید.

 • استفاده از کاندوم مناسب می‌تواند برای کمک به زودانزالی مردان کمک کند.
 • در حین رابطه ابتدا یک نفس عمیق بکشید تا بتوانید به مدت کوتاهی انزال خود را به عقب بیندازید.
 • داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود (برای اینکه به او اجازه دهید وقتی نزدیک به انزال هستید کنار بکشد)
 • شما می‌توانید هنگامی که در حال  رابطه جنسی هستید به چیز دیگری غیر از رابطه فکر کنید، در واقع حواس خود را به چیزی دیگر منحرف کنید و با فکر کردن به چیزی کاملاً متفاوت، انزال را به تاخیر بیندازید.

محصولات موضعی زودانزالی مردان

بعضی از محصولات می‌توانند در درمان زودانزالی مردان مفید باشند، این موارد شامل:

 • اسپری لیدوکائین:

اسپری مانند کرم‌های موضعی، با حساسیت‌زدایی آلت تناسلی و کاهش حساسیت به درمان انزال زودرس کمک کند. مردان برای گرفتن بهترین نتیجه باید تقریباً ۱۵ دقیقه قبل از رابطه  از اسپری استفاده کنند.

عوارض جانبی بالقوه آن شامل از دست دادن حساسیت موقت و برخی مشکلات در حفظ نعوظ به مدت ۱۵ دقیقه قبل از مقاربت است.

 • کاندوم‌های “کنترل اوج” به طور کلی، کاندوم می تواند حساسیت را کاهش دهد و شما را از انزال زودهنگام باز دارد. اما کاندوم‌های کنترل اوج نیز وجود دارد که یا از مواد لاتکس ضخیم‌تر ساخته شده‌اند یا حاوی یک عامل بی‌حس‌کننده برای به تاخیر انداختن اوج هستند.

تکنیک مکث-فشرده

ممکن است با کاهش انگیختگی قبل از اوج انزال زودرس به کاهش انزال زودرس کمک شود. در روش شروع و توقف، شما یا همسرتان آلت تناسلی خود را تحریک می کنید تا زمانی که احساس کنید در شرف ارگاسم هستید. سپس تحریک برای حدود ۳۰ ثانیه متوقف می شود. هنگامی که کنترل پاسخ خود را دوباره به دست آوردید، تحریک دوباره شروع می شود. این فرآیند ۳ یا ۴ بار قبل از اینکه به خود اجازه دهید ارگاسم داشته باشید تکرار کنید‌  مطمئن شوید که در طول این فرآیند با شریک زندگی خود ارتباط برقرار کنید زیرا در غیر این صورت آنها زمان صحیح را نمی‌دانند. تا جایی که لازم است این روند را تکرار کنید. در نهایت، ممکن است بتوانید زودانزالی را به تاخیر بیاندازد.

علائم زودانزالی مردان

همان‌طور که اشاره شد انزال های زودرس گاه به کاه معمولاً جای نگرانی ندارد. اگر PE مکرر رخ دهد یا برای مدت طولانی باشد، ممکن است نیاز به درمان داشته باشید.

علامت اصلی زودانزالی مردان، عدم توانایی منظم در به عقب انداختن انزال برای بیش از یک دقیقه پس از دخول در حین مقاربت است. اوج گرفتن سریع در طول رابطه ممکن است برای برخی افراد مشکل‌ساز باشد.

اگر گاهی‌اوقات انزال زودرس و گاهی‌اوقات انزال طبیعی را تجربه کنید، ممکن است تشخیص داده شود که دچار انزال زودرس طبیعی می‌شوید. این انزال معمولاً به عنوان همیشگی یا اکتسابی طبقه‌بندی می‌شود.

انزال زودرس همیشگی (اولیه) به این معنی است که شما همیشه یا  از زمان اولین تجربه جنسی خود این مشکل را داشته‌اید.

اگر تکنیک‌های خودیاری مشکل را بهبود نبخشند، می‌توان از مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) استفاده کرد. SSRI ها عمدتا برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند، اما یکی از عوارض جانبی آنها تاخیر در انزال است.

کرم‌ها و اسپری‌های بی‌حس‌کننده مانندکرم پریلوکائین می‌توانند با کاهش حساسیت آلت تناسلی شما کمک کنند. استفاده از کرم بی‌حس‌کننده همراه با کاندوم می‌تواند بسیار موثر باشد. پزشک عمومی باید بتواند کرم مناسب را توصیه کند.

تمرینات کف لگن

تمرینات کف لگن و تقویت عضلات کف لگن شما می‌تواند تاثیر زیادی بر مدت زمانی که طول می‌کشد تا انزال کنید داشته باشد. یک مطالعه موثق در سال ۲۰۱۴ ثابت کرد که ورزش‌های کف لگن می‌تواند به مردانی که با انزال زودرس دائمی دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک کند تا رفلکس انزالی خود را کنترل کنند و زمان اوج گرفتن آن‌ها را افزایش دهند.

 انجام تمرینات کف لگن: با توقف در حین ادرار کردن یا سفت کردن عضلاتی که مانع از دفع گاز می‌شوند، عضلات مناسب را پیدا کنید.

 در حالی که دراز کشیده‌اید، عضلات کف لگن خود را به مدت ۳ ثانیه منقبض کنید و سپس به مدت ۳ ثانیه استراحت کنید. این کار را حداقل ۱۰ بار پشت سر هم انجام دهید. حداقل ۳ بار در روز تکرار کنید. با قوی‌تر شدن ماهیچه‌ها، به تدریج تعداد ثانیه‌ها را افزایش دهید. پوزیشن های جدیدی مانند ایستادن، راه رفتن یا نشستن را امتحان کنید. نفس کشیدن را فراموش نکنید و به یاد داشته باشید که فقط روی عضلات کف لگن خود تمرکز کنید. شکم، ران خود را سفت نکنید.

ضعف عضلات کف لگن ممکن است تاخیر در انزال را دشوارتر کند. تمرینات کف لگن (تمرینات کگل) می‌تواند به تقویت این عضلات کمک کند. سه بار در روز تکرار کنید. سعی کنید حداقل سه ست ۱۰ تکراری در روز انجام دهید.

عوارض زودانزالی مردان

اگر رابطه شما تحت‌تأثیر زودانزالی مشکل‌ساز شده است، صحبت در مورد مشکل زودانزالی، اولین قدم مهم است. یک مشاور رابطه یا یک درمانگر جنسی ممکن است بتواند کمک کند.

انزال زودرس مردان، همچنین ممکن است تشکیل خانواده را سخت کند زیرا ممکن است اسپرم برای بارور کردن آن به تخمک نرسد یا افسردگی مربوط به زودانزالی ممکن است بر میل جنسی یا عملکرد شما تأثیر بگذارد. یک متخصص باروری می‌تواند با شما و همسرتان در مورد گزینه‌های دیگر صحبت کند‌

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

اگر دچار تاخیر در انزال هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید زیرا آنها می‌توانند اطمینان خاطر ایجاد کنند، ارزیابی کنند تا علت را شناسایی کنند و گزینه‌های مناسبی را ارائه دهند.

اکثر مردان مبتلا به انزال زودرس می‌توانند برای رفع مشکل خود کمک کنند، که این کاذ می‌تواند به توسعه و حفظ روابط صمیمانه کمک کند.انزال زودرس بسیار شایع است. اما اگر به‌طور مکرر اتفاق می‌افتد، با پزشک خود صحبت کنید.

تکنیک‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید که ممکن است به جلوگیری از زودانزالی مردان کمک کند. شما همچنین باید با شریک زندگی خود صحبت کنید. اغلب، آنها ممکن است احساس مسئولیت کنند یا ارتباط خود را قطع کنند. صحبت کردن در مورد آن می‌تواند به آرامش هر دوی شما کمک کند.

 همچنین، شریک زندگی شما می‌تواند با راهکارهایی که در بالا برای کنترل انزال شما توضیح داده شد، کمک کند. سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید:

 •  برای جلوگیری از انزال سریع خود چه کنم؟
 • آیا دارویی وجود دارد که بتوانم مصرف کنم که کمکم کند؟ من از این خجالت می‌کشم، آیا کسی هست که بتوانم در مورد آن صحبت کنم؟

 آیا هنگام رابطه جنسی باید از کاندوم استفاده کنم؟ آیا مشکل زمینه‌۰ای وجود دارد که می‌تواند باعث انزال زودرس من شود؟ مهم است که به یاد داشته باشید که مشکلات انزال شایع هستند و هیچ مشکل دیگری وجود ندارد.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

سخن پایانی

اگر در بیشتر تماس‌های جنسی زودتر از آنچه می‌خواهید انزال می‌کنید، با پزشک خود صحبت کنید. افراد، معمولاً در مورد بحث درباره نگرانی‌های مربوط به سلامت جنسی احساس خجالت می‌کنند، اما اجازه ندهید که خجالت و شرم شما را از صحبت با پزشک معالج خود باز دارد. مطمئن باشید که زودانزالی مردان یک مشکل شایع و قابل‌درمان است.

گفتگو با یک پزشک ممکن است به کاهش نگرانی کمک کند. به عنوان مثال، شنیدن این موضوع که تجربه انزال زودرس به‌طور معمول اتفاق می‌افتد، ممکن است باعث اطمینان خاطر شود. همچنین ممکن است بدانید که میانگین زمان از شروع رابطه جنسی تا انزال حدود پنج دقیقه است.

شاید برایتان غیرقابل درک به نظر برسد، اما گاهی‌اوقات تمرکز بر انواع دیگر فعالیت‌های جنسی به جای مقاربت ممکن است به کاهش فشار از روی برخوردهای جنسی شما کمک کند. دخول تنها راه برای رسیدن به رضایت جنسی نیست، بنابراین به راه‌های دیگری فکر کنید که شما و شریک زندگی‌تان می‌توانید احساس لذت کنید.

دقیقاً مشخص نیست که دقیقاً چه چیزی باعث انزال زودرس می‌شود، اما اتفاق نظر کلی این است که این یک وضعیت روانی است. افسردگی، اضطراب، احساس گناه، مسائل مربوط به رابطه، عدم اعتماد به نفس و سابقه ضربه جنسی همگی می‌توانند در ایجاد انزال زودرس نقش داشته باشند. اما برخی از مسائل پزشکی نیز می‌تواند باعث این وضعیت شود، از جمله: کاهش سطح سروتونین سطوح غیر‌طبیعی هورمون التهاب یا عفونت در مجرای ادرار یا پروستات در زودانزالی مردان تاثیر می‌گذارد.

منابع:

https://www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/can-premature-ejaculation-be-controlled/

https://www.webmd.com/men/what-is-premature-ejaculation

https://www.google.com/amp/s/www.healthdirect.gov.au/amp/article/premature-ejaculation

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/premature-ejaculation/symptoms-causes/syc-20354900 https://www.healthline.com/health/mens-health/pe-home-remedies#topical-products

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *