سلامت زنان

ماموگرافی و توموسنتز چیست؟ چگونه و چرا انجام می‌شود؟

فهرست موضوعات این مقاله

ماموگرافی و توموسنتز چیست؟ چگونه و چرا انجام می‌شود؟

ماموگرافی یک ابزار ضروری غربالگری و تشخیص سرطان ‌پستان است. با استفاده از اشعه ایکس با دوز پایین، نواحی یا بافت‌های غیرطبیعی (معمولاً غیرسرطانی یا خوش‌خیم) در ‌پستان را نشان داده می‌شود که می‌توانند به تشخیص سرطان قبل از بروز علائم کمک کنند. تشخیص زودهنگام در تشخیص و درمان سرطان پستان کلیدی است. پزشکان از ماموگرافی سنتی و توموسنتز (ماموگرافی سه بعدی) برای غربالگری توده‌های جدید یا سایر علائم سرطان در بافت ‌پستان استفاده می‌کنند. در این مقاله تیم متخصص پینو بیبی به بررسی این روش تشخیصی سرطان پستان می‌پردازد.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک عکس‌برداری با اشعه ایکس با دوز کم از بافت پستان است. پزشکان از ماموگرافی برای جستجوی علائم اولیه سرطان ‌پستان قبل از بروز علائم استفاده می‌کنند. به این ماموگرافی «غربالگری» می‌گویند. در صورت بروز علائم جدید مانند توده، درد، ترشح از نوک پستان یا تغییرات پوستی پستان، پزشکان از مامو‌گرافی برای بررسی هر گونه ناهنجاری استفاده می‌کنند. به این مامو‌گرافی «تشخیصی» می‌گویند.

جدای از سرطان پوست، سرطان ‌پستان شایع‌ترین سرطانی است که از هنگام تولد زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ۱۴ درصد از کل تشخیص‌های جدید سرطان در ایالات متحده را شامل می‌شود. در حالی که روش‌‌های درمان سرطان پستان در حال ارتقا هستند و به کاهش مرگ‌ و میرهای مرتبط با سرطان کمک می‌کنند، تشخیص زود هنگام از طریق مامو‌گرافی غربالگری تأثیر کلی بیشتری بر میزان بقا دارد. بیشتر یافته‌های مامو‌گرافی خوش خیم یا غیرسرطانی هستند. در واقع، کمتر از یک نفر از هر ۱۰ نفری که پس از مامو‌گرافی به آزمایشات اضافی نیاز دارند، سرطان دارند.

انواع مختلف ماموگرافی چیست؟

به طور کلی دو نوع اصلی مامو‌گرافی وجود دارد:

 • ماموگرافی دیجیتال به صورت دو بعدی
 • ماموگرافی دیجیتال به صورت سه بعدی (توموسنتز دیجیتال ‌پستان)
انواع مختلف ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی دیجیتال چیست؟

امروزه در اکثر کشورهای پیشرفته، مامو‌گرافی دیجیتال جایگزین ماموگرافی معمولی (فیلم) شده است که به عنوان ماموگرافی آنالوگ نیز شناخته می‌شود. ماموگرافی دیجیتال و معمولی هر دو از اشعه ایکس برای تولید تصویری از ‌پستان استفاده می‌کنند. تفاوت این است که در مامو‌گرافی معمولی، تصویر به طور مستقیم روی فیلم ذخیره می‌شود، در حالی که ماموگرافی دیجیتال یک تصویر الکترونیکی را ارائه می‌دهد که به عنوان یک فایل کامپیوتری ذخیره می‌شود. ماموگرافی دیجیتال به پزشکان اجازه می‌دهد تا فایل را به صورت الکترونیکی ذخیره کنند و به راحتی تصاویر را ارزیابی و به اشتراک بگذارند. ماموگرافی دیجیتال معمولاً شامل حداقل دو عکس از هر پستان است که در زوایای مختلف گرفته می‌شود (معمولاً از بالا به پایین و از یک طرف به سمت دیگر) و یک نمای دو بعدی ارائه می‌دهد.

ماموگرافی سه بعدی (توموسنتز دیجیتال پستان)

ماموگرافی سه بعدی که با نام توموسنتز دیجیتال پستان (DBT) نیز شناخته می‌شود، نوع جدیدی از مامو‌گرافی است که در آن هر ‌پستان یک بار فشرده می‌شود و یک دستگاه چندین عکس اشعه ایکس با دوز پایین می‌گیرد و حین عکس‌برداری، دستگاه در یک قوس روی ‌پستان حرکت می‌کند. سپس یک کامپیوتر تصاویر را کنار هم قرار می‌دهد که به پزشکان اجازه می‌دهد بافت‌های ‌پستان را به وضوح به صورت سه بعدی ببینند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که ماموگرافی سه بعدی تشخیص سرطان از جمله سرطان‌های درجه پایین را بهبود می‌دهد و میزان نتیجه مثبت کاذب را کاهش می‌دهد. با توجه به این مزایا، مامو‌گرافی سه بعدی برای مامو‌گرافی غربالگری و تشخیصی به سرعت در حال تبدیل شدن به گزینه‌ای برای ماموگرافی معمولی است.

تفاوت بین ماموگرافی غربالگری و ماموگرافی تشخیصی چیست؟

ماموگرافی غربالگری یک ماموگرافی معمولی (معمولاً سالانه) است که پزشکان توصیه می‌کنند قبل از بروز علائم بیماری، علائم سرطان یا بافت غیرطبیعی ‌پستان را بررسی کنید. مامو‌گرافی غربالگری به تشخیص زود هنگام سرطان ‌پستان کمک می‌کند. تشخیص زودهنگام امکان درمان زود هنگام را نیز فراهم می‌کند، که ممکن است موثرتر از تشخیص سرطان در مراحل بعدی باشد. مامو‌گرافی غربالگری سالانه معمولاً شامل حداقل دو تصویر از هر پستان است که در زوایای مختلف گرفته شده است، معمولاً از بالا به پایین و از یک پهلو به سمت دیگر. اگر بانویی پروتز ‌پستان دارد، به تصاویر اضافی نیاز دارد. اگر ماموگرافی غربالگری بافت غیرطبیعی را نشان دهد یا مشکل جدیدی در پستان وجود داشته باشد، ‌پزشکان دستور مامو‌گرافی تشخیصی می‌دهند. در حالی که هر دو نوع مامو‌گرافی از دستگاه‌های مشابهی استفاده می‌کنند، ماموگرافی تشخیصی از تکنیک‌های تصویربرداری اضافی مانند فشرده‌سازی نقطه‌ای، زوایای تکمیلی یا نماهای بزرگنمایی استفاده می‌کند و در زمان مطالعه توسط رادیولوژیست نظارت می‌شود.

آیا ماموگرافی می‌تواند سرطان را تشخیص دهد؟

ماموگرافی می‌تواند به تشخیص سرطان کمک کند، اما نمی‌تواند سرطان را تشخیص دهد. در حالی که مامو‌گرافی می‌تواند بافت غیرطبیعی ‌پستان را نشان دهد، اما نمی‌تواند ثابت کند که یک ناحیه غیرطبیعی در ‌پستان مرتبط با سرطان است. در عوض، مامو‌گرافی یک ابزار ضروری برای کمک به ‌پزشکان در تصمیم‌گیری در مورد نیاز به آزمایش‌های اضافی مانند بیوپسی پستان است. بیوپسی پستان می‌تواند سرطانی یا غیرسرطانی بودن بافت را مشخص کند.

در چه سنی باید ماموگرافی انجام داد؟

چندین سازمان، از جمله انجمن سرطان آمریکا و کالج رادیولوژی آمریکا، غربالگری ماموگرافی سالانه از سن ۴۰ سالگی را برای همه افرادی که در هنگام تولد زنان (AFAB) با میانگین خطر ابتلا به سرطان ‌پستان تعیین می‌شوند، توصیه می‌کنند. افرادی که AFAB در معرض خطر متوسط قرار دارند، کسانی هستند که کمتر از ۱۵ درصد خطر ابتلا به سرطان ‌پستان در طول زندگی آنها وجود دارد. خطر ابتلا به سرطان پستان جدید با افزایش سن افزایش ‌می‌یابد. افرادی که AFAB در معرض خطر ابتلا به سرطان ‌پستان هستند ممکن است نیاز به انجام ماموگرافی غربالگری در سنین پایین‌تر داشته باشند زیرا ممکن است در سنین پایین‌تر به سرطان ‌پستان مبتلا شوند. پزشک ممکن است غربالگری تکمیلی را با آزمایش‌های دیگر، مانند MRI پستان، بر اساس ارزیابی خطر سرطان پستان توصیه کند.

گاهی اوقات، افرادی که در بدو تولد به آنها مرد اختصاص داده ‌می‌شود (AMAB) ممکن است به دلیل سابقه خانوادگی خود سطح خطر بالایی داشته باشند و هم چنین ممکن است ماموگرافی غربالگری انجام دهند. با این حال، به طور کلی، از هر ۱۰۰ نفر AMAB، یک نفر به سرطان ‌پستان مبتلا ‌می‌شوند. اگر هر یک از عوامل خطر زیر در فردی وجود داشته باشد، باید با پزشک خود در مورد زمان شروع ماموگرافی غربالگری سالانه مشورت کند.

 • سابقه شخصی سرطان ‌پستان
 • سابقه خانوادگی سرطان ‌پستان یا تخمدان
 • جهش‌های ژنتیکی ارثی مانند BRCA1 و BRCA2.
 • برخی بیماری‌های خوش خیم (غیر سرطانی) پستان مانند هیپرپلازی مجرای آتیپیک و یا نئوپلازی لوبولار
 • ‌پستان‌های متراکم

ماموگرافی چقدر دقیق است؟

ماموگرافی ۸۵ تا ۹۰ درصد دقیق است. ماموگرافی توانایی تشخیص ناهنجاری‌های ‌پستان را قبل از این که به اندازه کافی بزرگ شود که قابل احساس باشد، بهبود بخشیده است. با این حال، ممکن است توده‌ای که فرد ‌می‌تواند احساس کند در ماموگرافی نشان داده نشود. هر گونه ناهنجاری را که فرد هنگام معاینه ‌پستان‌های خود احساس ‌می‌کند باید توسط ‌پزشک ارزیابی شود. پزشک ممکن است یک ماموگرافی تشخیصی را توصیه کند.

چه کسی ماموگرافی انجام ‌می‌دهد؟

یک ‌پزشک به نام تکنسین رادیولوژی یا مامو‌گراف ماموگرافی را انجام ‌می‌دهد. آنها دوره‌های آموزش‌های تخصصی در انجام صحیح و ایمن مامو‌گرافی را طی کرده‌اند. رادیولوژیست دارای گواهی و مدرک علمی است که واجد شرایط ویژه برای تفسیر مامو‌گرافی است، او تصاویر مامو‌گرافی را مشاهده و تفسیر ‌می‌کند. آنها نتایج را برای ‌پزشک ارسال ‌می‌کنند و سپس پزشک نتایج را با شما به اشتراک ‌می‌گذارد.

دستگاه ماموگرافی چگونه کار ‌می‌کند؟

ماموگرافی از دستگاه اشعه ایکس استفاده ‌می‌کند که فقط برای بررسی بافت ‌پستان طراحی شده است. دستگاه مامو‌گرافی از اشعه ایکس با دوز کمتری نسبت به اشعه ایکس که برای بررسی استخوان‌ها استفاده ‌می‌شود، بهره می‌برد. در طول مامو‌گرافی، ‌پستان بر روی یک صفحه تکیه‌گاه متصل به دستگاه اشعه ایکس قرار ‌می‌گیرد. سپس یک تکنسین، ‌پستان را با یک صفحه موازی به نام پارو فشار ‌می‌دهد. دستگاه، اشعه ایکس تولید ‌می‌کند که از ‌بافت پستان به یک آشکارساز واقع در طرف مقابل ‌می‌گذرد. آشکارساز سیگنال‌های الکترونیکی را به کامپیوتر ارسال ‌می‌کند تا یک تصویر دیجیتالی تشکیل دهد. به این تصاویر مامو‌گرافی ‌می‌گویند. فشرده‌سازی ‌پستان برای انجام مامو‌گرافی برای ثابت نگه داشتن ‌پستان و به حداقل رساندن حرکت ضروری است که ‌می‌تواند باعث تار شدن اشعه ایکس شود. فشرده‌سازی هم چنین شکل ‌پستان را یکنواخت ‌می‌کند تا اشعه ایکس بتواند از مسیر کوتاه‌تری عبور کند تا به آشکارساز برسد. این اجازه ‌می‌دهد تا دوز تابش کمتر باشد و کیفیت تصویر را بهبود بخشد.

آمادگی برای انجام ماموگرافی

هنگام برنامه‌ریزی ماموگرافی باید چند نکته را به خاطر داشته باشید، از جمله:

 • اگر شیر ‌می‌دهید، باردار هستید یا فکر ‌می‌کنید ممکن است باردار باشید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک به جای ماموگرافی، سونوگرافی ‌پستان را پیشنهاد کند.
 • اگر قاعدگی را تجربه ‌می‌کنید، سعی کنید ماموگرافی خود را هفته قبل از شروع قاعدگی یا در طول قاعدگی برنامه‌ریزی نکنید. ‌پستان‌های شما ممکن است در این مدت حساس باشند، که می‌تواند باعث ناراحتی بیشتری شود.
 • اگر پروتز ‌پستان دارید یا اخیراً واکسن دریافت کرده‌اید، حتماً به تکنسین اطلاع دهید.

در روز ماموگرافی، این دستورالعمل‌ها را دنبال کنید:

 • برنامه معمول خود را دنبال کنید. بخورید، بنوشید و داروهای معمولی خود را مصرف کنید.
 • از دئودورانت، عطر، لوسیون یا پودر بدن استفاده نکنید. این محصولات ‌می‌توانند در دقت تصاویر اشعه ایکس اختلال ایجاد کنند.
 • برخی از افراد ترجیح ‌می‌دهند در روز ماموگرافی به جای پیراهن،  لباس بالاتنه و پایین تنه جدا استفاده کنند. برای انجام تصویربرداری باید از کمر به بالا لباس نپوشید. معمولاً یک روپوش یا گان پزشکی برای پوشیدن به شما داده خواهد شد.

در طول ماموگرافی چه انتظاری باید داشت؟

مامو‌گرافی شامل مراحل زیر است:

 • شما باید تمام لباس‌ها و جواهرات بالای کمر خود را بردارید. یک تکنسین به شما یک روپوش یا گان بیمارستانی جلو باز ‌می‌دهد تا بپوشید.
 • شما جلوی دستگاه مامو‌گرافی می‌ایستید و تکنسین از شما می‌خواهد هر بار یک ‌پستان را از لباستان خارج کنید و ‌پستان خود را روی یک صفحه نگهدارنده ‌پستان قرار ‌می‌دهید.
 • تکنسین یک پدال پلاستیکی را پایین ‌می‌آورد تا ‌پستان شما را در برابر صفحه نگهدارنده فشرده کند. ممکن است در طول دوره ۳ تا ۵ ثانیه‌ای فشرده سازی کمی ‌ناراحتی یا فشار احساس کنید. اگر نمی‌توانید فشار را تحمل کنید، به تکنسین اطلاع دهید و آنها بر این اساس تنظیمات را تغییر خواهند داد.
 • این دستگاه در حالی که ‌پستان شما فشرده شده است، از ‌پستان شما با اشعه ایکس عکس ‌می‌گیرد.
 • اگر قرار است از هر دو ‌پستان عکسبرداری شود، این روند را برای ‌پستان دیگر خود نیز تکرار خواهید کرد.
 • هنگا‌می‌ که تکنسین، عکسبرداری اشعه ایکس با دستگاه را انجام داد، این روش به پایان خواهد رسید. لباس‌هایتان را دوباره می‌پوشید و می‌توانید مرکز را ترک کنید.
در طول ماموگرافی چه انتظاری باید داشت؟

آیا ماموگرافی درد دارد؟

انجام مامو‌گرافی برای برخی افراد به دلیل فشار بر بافت ‌پستان جهت فشرده سازی احساس ناراحتی ایجاد ‌می‌کند. برای برخی افراد، دردناک است. خبر خوب این است که مامو‌گرافی یک روش کوتاه است و ناراحتی برای طولانی مدت نخواهد بود. اگر درد شدیدی احساس کردید، فوراً به تکنسین اطلاع دهید. سطح ناراحتی که ممکن است احساس کنید به چند عامل بستگی دارد، از جمله:‌

 • اندازه و تراکم ‌پستان‌های شما
 • ‌پستان‌ها چقدر باید فشرده شوند.
 • اگر در شرف پریود هستید یا در حال قاعدگی هستید (در این مورد ‌پستان‌های شما ممکن است حساس‌تر باشد).
 • مهارت تکنسین رادیولوژی
 • توانایی شخصی شما برای سکون و حفظ موقعیت خود برای گرفتن بهترین تصاویر

بعد از مامو‌گرافی چه انتظاری باید داشت؟

اکثر افراد بلافاصله پس از انجام ماموگرافی ‌می‌توانند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرند.

ماموگرافی چقدر طول ‌می‌کشد؟

غربالگری ماموگرافی معمولاً حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول ‌می‌کشد. ماموگرافی تشخیصی ممکن است به دلیل تصاویر اضافی مورد نیاز بیشتر طول بکشد.

آیا ماموگرافی بی‌خطر است؟

ماموگرافی ‌پستان‌های شما را در معرض مقادیر کمی ‌اشعه قرار می‌دهد، اما مزایای ماموگرافی بیشتر از آسیب‌های احتمالی قرار گرفتن در معرض اشعه است. اگر احتمال بارداری وجود دارد، به ‌پزشک و تکنسین خود اطلاع دهید. اگر چه ماموگرافی به طور کلی در دوران بارداری بی‌خطر است، متخصصان معمولاً توصیه ‌می‌کنند در صورت عدم افزایش خطر ابتلا به سرطان ‌پستان، ماموگرافی غربالگری را به تعویق بیندازید.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج ماموگرافی آماده شود؟

احتمالاً افراد در عرض چند روز نتایج ماموگرافی خود را دریافت خواهند کرد، اگر چه ممکن است این مدت متفاوت باشد. رادیولوژیست به ماموگرافی شما نگاه ‌می‌کند و سپس نتایج را برای شما و ‌پزشک ارسال ‌می‌کند.

چه نوع نتایجی از مامو‌گرافی غربالگری دریافت ‌می‌شود؟

در یک پاکت نتیجه یا ریپورت مامو‌گرافی را دریافت خواهید کرد که اطلاعات اولیه در مورد نتیجه را ارائه ‌می‌دهد و باید به راحتی قابل درک باشد. نتیجه مامو ممکن است شما را از نتایج طبیعی یا نیاز به بازگشت برای تصویربرداری اضافی مطلع کند. گزارش ماموگرافی هم چنین حاوی اطلاعاتی در مورد تراکم ‌پستان خواهد بود، یعنی این که چه مقدار بافت فیبری و غده‌ای در ‌پستان در مقایسه با بافت چربی وجود دارد. هر چه ‌پستان‌ها متراکم‌تر باشد، دیدن نواحی غیر طبیعی در ماموگرافی دشوارتر ‌می‌شود. داشتن ‌پستان‌های متراکم خطر ابتلا به سرطان ‌پستان را نیز افزایش ‌می‌دهد. اگر در مورد نتایج خود سؤالی دارید، از پرسیدن از ‌پزشک خود واهمه نداشته باشید.

سیستم گزارش و داده تصویربرداری پستان (BI-RADS)

رادیولوژیست‌ها و ‌پزشکان از یک سیستم استاندارد در گزارش‌های پزشکی برای توصیف غربالگری و یافته‌های مامو‌گرافی تشخیصی به نام سیستم گزارش‌دهی و داده تصویربرداری پستان (BI-RADS) استفاده می‌کنند. این سیستم نتایج را به دسته‌های صفر تا ۶ مرتب ‌می‌کند.

ناقص (BI-RADS 0)

این نتیجه به این معنی است که رادیولوژیست ممکن است ناحیه غیر طبیعی احتمالی را دیده باشد، اما برای ارزیابی آن به تصاویر تخصصی مانند ماموگرافی تشخیصی یا سونوگرافی نیاز دارد. هم چنین ممکن است به این معنا باشد که رادیولوژیست می‌خواهد جدیدترین مامو‌گرافی شما را با ماموگرافی‌های قدیمی‌تر مقایسه کند تا ببیند آیا در طول زمان تغییراتی در ناحیه ایجاد شده است یا خیر.

منفی (BI-RADS 1)

این نتیجه به این معنی است که رادیولوژیست یک ناهنجاری قابل توجه برای گزارش پیدا نکرده است. ‌پستان(ها) هیچ توده، ساختار اعوجاج یا کلسیفیکاسیون مشکوکی ندارد. در این مورد، منفی به این معنی است که هیچ ناحیه یا یافته غیر طبیعی وجود ندارد.

یافته‌های خوش خیم (غیر سرطانی) (BI-RADS 2)

این نتیجه به این معنی است که رادیولوژیست یک ساختار خوش خیم (غیر سرطانی) در پستان پیدا کرده است، مانند کلسیفیکاسیون خوش خیم، کیست، غدد لنفاوی یا فیبروآدنوم. رادیولوژیست این یافته را برای کمک به مقایسه آن با ماموگرافی‌های آینده ثبت ‌می‌کند.

یافته احتمالاً خوش خیم (BI-RADS 3)

این نتیجه تنها پس از ماموگرافی تشخیصی داده ‌می‌شود. یافته‌های این دسته بیشتر از ۹۸ درصد شانس خوش خیم بودن (غیر سرطانی) دارند. اما از آن جایی که خوش خیم بودن آن ثابت نشده است، رادیولوژیست ‌می‌خواهد آن را تحت نظر داشته باشد تا مطمئن شود در طول زمان تغییر نمی‌کند. احتمالاً در شش ماه دیگر به ماموگرافی دیگر نیاز خواهید داشت.

ناهنجاری مشکوک (BI-RADS 4)

این نتیجه تنها پس از ماموگرافی تشخیصی داده ‌می‌شود. این بدان معناست که یافته‌ها ‌می‌توانند حاکی از وجود توده سرطانی باشند، اما رادیولوژیست برای اطلاعات بیشتر بیوپسی پستان را توصیه ‌می‌کند. یافته‌های این دسته می‌تواند طیف گسترده‌ای از سطوح سوء ظن داشته باشد و گاهی اوقات به دسته‌های دیگری تقسیم می‌شود، از جمله:

 • §      4A: احتمال سرطان کم (> 2‌ درصد اما < 10‌ درصد).
 • §      4B: احتمال متوسط سرطان (> 10‌ درصد اما <50‌ درصد).
 • §      4C: احتمال بالا بودن سرطان (> 50‌ درصد اما <95‌ درصد).

نشان دهنده بدخیمی ‌(BI-RADS 5)

این نتیجه تنها پس از ماموگرافی تشخیصی داده ‌می‌شود. اصطلاح «بدخیم» به وجود سلول‌های سرطانی اشاره دارد. این نتیجه به این معنی است که یافته‌ها شبیه سرطان هستند و حداقل ۹۵ درصد احتمال سرطان دارند. رادیولوژیست اکیداً بیوپسی ‌پستان را توصیه ‌می‌کند.

بدخیمی ‌شناخته شده اثبات شده با بیوپسی (BI-RADS 6)

رادیولوژیست‌ها فقط از این نتیجه برای یافته‌های ماموگرافی استفاده ‌می‌کنند که  قبلاً با بیوپسی به عنوان سرطان تشخیص داده شد. متخصصان از ماموگرافی به این روش استفاده ‌می‌کنند تا ببینند سرطان چقدر به درمان پاسخ ‌می‌دهد.

چه چیزی را ‌می‌توان در ماموگرافی نشان داد؟

رادیولوژیست ماموگرافی غربالگری را به دقت بررسی می‌کند تا توده‌ها، عدم تقارن‌ها و کلسیفیکاسیون‌ها را بررسی کند، به ‌ویژه اگر این موارد جدید باشند در بررسی‌های قبلی وجود نداشتند. بر اساس نتیجه ماموگرافی غربالگری، ممکن است فرد برای یک مطالعه تشخیصی دوباره فراخوانده شود.

مامو‌گرافی طبیعی به چه معناست؟

اگر نتایج ماموگرافی معمولی دارید به این معنی است که رادیولوژیست هیچ مشکل یا نواحی غیرطبیعی در تصاویر ‌پستان‌ها پیدا نکرده است. اگر ماموگرافی طبیعی دارید، مهم است که ماموگرافی را طبق فواصل زمانی توصیه شده ادامه دهید. ماموگرافی‌های غربالگری زمانی بسیار مفید هستند که رادیولوژیست بتواند آنها را با ماموگرافی‌هایی که در گذشته انجام داده‌اید مقایسه کند تا تغییراتی در ‌پستان‌های شما پیدا کند.

ماموگرافی طبیعی به چه معناست؟

ماموگرافی غیرطبیعی به چه معناست؟

اگر ماموگرافی یک یا چند ناحیه مشکوک را نشان دهد، رادیولوژیست احتمالاً مامو‌گرافی اضافی، سایر آزمایش‌های تصویربرداری مانند سونوگرافی ‌پستان و یا بیوپسی پستان را توصیه می‌کند. در صورت دریافت گزارش ماموگرافی غیرطبیعی، ‌پزشک مراحل بعدی را برای فرد تشریح خواهد کرد.

آیا ایمپلنت ‌پستان با مامو‌گرافی تداخل دارد؟

داشتن ایمپلنت ‌پستان سیلیکونی یا نمکی و بافت اسکار ناشی از آن، دیدن تمام بافت ‌پستان و مشکلات احتمالی در ماموگرافی‌های معمولی را برای رادیولوژیست‌ها دشوارتر ‌می‌کند. برای کمک به رادیولوژیست برای دیدن بافت ‌پستان تا حد امکان، افرادی که ایمپلنت دارند معمولاً علاوه بر چهار عکس استاندارد که در طول مامو‌گرافی غربالگری گرفته ‌می‌شود، دو عکس اضافی روی هر ‌پستان نیز انجام ‌می‌دهند. این تصاویر اضافی نماهای جابجایی ایمپلنت (ID) نامیده ‌می‌شوند. برای مشاهده ID، تکنسین به آرا‌می ‌ایمپلنت ‌پستان را به دیواره قفسه ‌پستان فشار ‌می‌دهد، ‌پستان را روی آن به جلو ‌می‌کشد و سپس ‌پستان را فشرده ‌می‌کند. این امکان تصویربرداری بهتر از قسمت جلویی هر ‌پستان را فراهم ‌می‌کند. مهم است که هنگام برنامه‌ریزی ماموگرافی به مرکز ماموگرافی از داشتن ایمپلنت ‌پستان اطلاع دهید و در روز ماموگرافی به متخصص رایولوژیست اطلاع دهید.

آیا پس از دریافت واکسن COVID-19 باید منتظر انجام ماموگرافی بود؟

خیر نیازی نیست. اما به تکنسین خود بگویید آخرین دوز واکسن خود را چه زمانی و در کدام بازو تزریق کرده‌اید.

افرادی که واکسن کووید-۱۹ دریافت کرده‌اند ممکن است در غدد لنفاوی زیر بغل خود در بازویی که واکسن دریافت کرده‌اند تورم داشته باشند. در حالی که تورم در غدد لنفاوی یک نشانه طبیعی است که سیستم ایمنی بدن در برابر COVID-19 محافظت ‌می‌کند، ممکن است این تورم باعث بزرگ شدن موقت غدد لنفاوی قابل مشاهده در ماموگرافی شود.

سخن آخر

ماموگرافی یک ابزار ضروری غربالگری سرطان ‌پستان است. مامو‌گرافی هم چنین ‌می‌توانند به نظارت بر شرایط خوش خیم ‌پستان در طول زمان کمک کنند. در حالی که این روش ‌می‌تواند ناراحت کننده باشد و انتظار برای نتایج ‌می‌تواند اضطراب‌آور باشد، مهم است که مامو‌گرافی خود را در سن و فواصل زمانی توصیه شده بر اساس خطر ابتلا به سرطان ‌پستان انجام دهید. اگر در مورد خطر ابتلا به سرطان ‌پستان یا فرآیند ماموگرافی سؤالی دارید، با ‌پزشک خود صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *