آمادگی بارداری, اقدام به بارداری, مشکلات باروری

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس برداری رنگی از رحم چیست؟

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس برداری رنگی از رحم

هیستروسالپنگوگرافی یک روش تصویر برداری رنگی با استفاده از اشعه ایکس است که به رادیولوژیست شما اجازه می‌دهد رحم و لوله‌های فالوپ شما را ببیند تا از وضعیت سلامت رحم و همچنین باز یا مسدود بودن لوله‌های فالوپ اطمینان یابد.

این روش می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا مشکلات باروری ناشی از مسدود شدن لوله‌های فالوپ را تشخیص دهد. این کار به پزشک برای تصمیم گیری در زمینه حل مشکلات مربوط به بارداری کمک می‌کند. توصیه می‌کنیم پیش از این که برای انجام این معاینه آماده شوید، با جنبه‌های مختلف آن آشنا باشید. این کار به شما کمک می‌کند تا بهترین نتایج و انتظار را از این روش به دست آورید. با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب به بررسی تمام آن چیزی که باید از هیستروسالپنگوگرافی بدانید، می‌پردازیم.

هیستروسالپنگوگرافی

هیستروسالپنگوگرافی چیست؟

هیستروسالپنگوگرافی نوعی تصویر برداری رنگی با استفاده از اشعه ایکس است که رحم و لوله‌های فالوپ (ساختارهایی که تخمک‌ها را از تخمدان‌ها به رحم منتقل می‌کنند) را بررسی و ارزیابی می‌کند و برای تشخیص مشکلات مربوط به باروری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این نوع اشعه ایکس از ماده کنتراست استفاده ‌می‌کنند تا پزشک بتواند رحم و لوله‌های فالوپ به وضوح در تصاویر اشعه ایکس مشاهده کند. نوع اشعه ایکس مورد استفاده در این روش، فلوروسکوپی نام دارد که به جای تصویر ثابت، یک تصویر ویدئویی را در اختیار قرار می‌دهد. با توجه‌ به این ویژگی، رادیولوژیست می‌تواند رنگ را هنگام حرکت در سیستم تناسلی مشاهده کرده و شرایط سلامتی شما را به‌طور کامل بررسی کند. هیستروسالپنگوگرافی می‌تواند به متخصص شما کمک کند تا مشکلاتی را در آناتومی تولید مثل شما تشخیص دهد که ممکن است مانع از باردار شدن شما شود. این مشکلات شامل انسداد لوله‌های فالوپ و شکل نامنظم رحم می‌باشد. هیستروسالپنگوگرافی ممکن است به عنوان uterosalpingography نیز شناخته شود.

کاربردهای رایج هیستروسالپنگوگرافی

پزشکان در درجه اول از این معاینه برای بررسی اینکه چرا ممکن است برای باردار شدن مشکل داشته باشید، استفاده می‌کنند. به این معنی که پزشک با تکیه بر این روش، باز بودن لوله‌های فالوپ، شکل و ساختار رحم و هرگونه زخم در رحم یا حفره صفاقی (شکمی) نزدیک آن را که ممکن است باعث ناباروری و سایر مشکلات شود را ارزیابی می‌کند. این معاینه همچنین می‌تواند اثرات جراحی لوله یا سایر شرایطی را که منجر به ایجاد اسکار می‌شود را به وضوح نشان دهد، برخی از مهم‌ترین و رایج‌ترین این اثرات عبارت است از:

 • انسداد لوله‌های فالوپ به دلیل عفونت یا اسکار
 • بستن لوله‌های رحمی
 • بستن لوله‌های فالوپ در یک روش استریلیزاسیون و معکوس کردن استریلیزاسیون
 • باز شدن مجدد لوله‌های فالوپ به دنبال عقیم سازی یا انسداد مرتبط با بیماری

این معاینه می‌تواند سقط‌های مکرر ناشی از مشکلات مادرزادی یا اکتسابی رحم را نیز بررسی کند، از جمله:

 • فیبروئید رحم
 • پولیپ آندومتر (رحم)
 • چسبندگی‌ها
 • مشکلات مادرزادی (ناهنجاری‌های رحمی)
 • تومورها
کاربردهای رایج هیستروسالپنگوگرافی

دلایل تجویز عکس برداری رنگی از رحم

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که درباره این معاینه وجود دارد این است که اساسا چرا و در چه شرایطی توسط پزشک تجویز می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر برای باردار شدن مشکل دارید یا مشکلات بارداری مانند سقط‌های متعدد داشته‌اید، ممکن است پزشک شما این آزمایش را تجویز کند. زیرا این معاینه می‌تواند به تشخیص علت ناباروری کمک کند، این در حالی است که ناباروری ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • ناهنجاری‌های ساختاری در رحم که ممکن است مادرزادی (ژنتیکی) یا اکتسابی باشد.
 • انسداد لوله‌های فالوپ
 • بافت اسکار در رحم
 • فیبروئید رحم
 • تومورهای رحم یا پولیپ

همچنین:

 • پزشک برای افرادی که سابقه انجام جراحی لوله‌های فالوپ را دارند، ممکن است هیستروسالپنگوگرافی را تجویز کند. این کار به دلیل بررسی و ارزیابی موفقیت آمیز بودن جراحی انجام می‌شود.
 • اگر از قبل سابقه بستن لوله‌ها را دارید که در آن برای جلوگیری از بارداری لوله‌های فالوپ بسته می‌شوند، پزشک ممکن است این معاینه را برای اطمینان از بسته شدن مناسب و اصولی لوله‌ها تجویز کند.
 • این آزمایش همچنین قادر است شرایطی را که برای بازگشایی لوله‌های فالوپ انجام داده‌اید را نیز به طور دقیق بررسی کند.

چه زمانی هیستروسالپنگوگرافی لازم است؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، HSG به پزشک شما کمک می‌کند تا تشخیص دهد که لوله‌های فالوپ شما باز است یا مسدود شده است. این اطلاعات می‌تواند به پزشک شما در تشخیص مشکلات باروری کمک کند. باید بدانید که لوله‌های فالوپ باز اجازه می‌دهد تا یک مسیر مناسب و ایده‌آل برای لقاح ایجاد و فراهم شود. اسپرم از طریق لوله‌های فالوپ حرکت کرده تا تخمک را بارور کند. تخمک بارور شده از طریق لوله‌های فالوپ به رحم شما می‌رود، جایی که می‌تواند در آن رشد کند و به یک جنین سالم تبدیل شود. در این میان، لوله‌های فالوپ مسدود شده از وقوع این فرآیندها جلوگیری می‌کند. بنابراین این شرایط می‌تواند یکی از دلایل اصلی ناباروری محسوب شود. این معاینه همچنین می‌تواند به پزشک شما اجازه دهد تا:

 • موفقیت بستن لوله‌ها یا برگشت آن را بررسی کند.
 • HSG  می‌تواند نشان دهد که آیا بستن لوله‌های فالوپ شما به طور صحیح و اصولی انجام شده است تا از بارداری شما جلوگیری کند یا خیر. همچنین می‌تواند نشان دهد که آیا روش با موفقیت معکوس شده است یا خیر.
 • HSG می‌تواند ناهنجاری‌ها و مشکلات موجود در رحم شما(مانند فیبروم، شکل غیرطبیعی و…)  را به خوبی نشان دهد.
 • این معاینه به گونه‌ای است که پزشک شما می‌تواند از آن برای برنامه‌ریزی برای تصویربرداری بیشتر یا ترکیبی استفاده کند، به عنوان مثال سونو هیستروگرافی و هیستروسکوپی. سونو هیستروگرافی می‌تواند نتایج HSG را بیشتر مشخص کند و تشخیص نهایی محکمی را ارائه دهد، در حالی که هیستروسکوپی می‌تواند شرایط خاصی که رحم شما با آن درگیر است را درمان کند.

قبل از هیستروسالپنگوگرافی چه انتظاری داشته باشیم؟

پزشک ابتدا سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که واجد شرایط برای انجام عکس برداری رنگی از رحم هستید. اگر سطح هورمون لوتئینه کننده (LH) شما در آزمایشات بررسی می‌شود، پزشک ممکن است نتایج آزمایش LH شما را بررسی کند تا مطمئن شود که باردار نیستید. او همچنین بررسی می‌کند که آیا شما به بخشی از محلول رنگی مورد استفاده در هیستروسالپنگوگرافی حساسیت دارید یا خیر.

پزشک شما در مورد ریسک‌ها و خطرات هیستروسالپنگوگرافی با شما صحبت خواهد کرد. احتمال بروز مشکل در با عکس برداری رنگی از رحم بسیار کم است.

آماده شدن برای هیستروسالپنگوگرافی

یکی از مهم‌ترین مواردی که پیش از انجام این معاینه باید با آن به خوبی آشنا باشید و آن را برای راحتی خود انجام دهید، دانستن این موضوع است که چگونه باید خود را برای این آزمایش آماده کنید. نگران نباشد، زیرا پزشک همه توصیه‌های لازم را به شما ارائه کرده و به شما در انجام آن کمک می‌کند. برخی از این توصیه‌ها شامل موارد زیر می‌باشن:

 • برخی از زنان این آزمایش را دردناک می‌دانند، بنابراین پزشک ممکن است برای شما یک داروی مسکن تجویز کرده یا یک داروی مسکن بدون نسخه را پیشنهاد کند. این دارو باید حدود یک ساعت قبل از عمل برنامه ریزی شده، مصرف شود.
 • اگر برای انجام این معاینه دچار استرس و اضطراب هستید، ممکن است پزشک شما یک آرام بخش برای کمک به آرامش شما تجویز کند.
 • همچنین ممکن است یک آنتی بیوتیک برای مصرف قبل یا بعد از آزمایش برای کمک به جلوگیری از عفونت برای شما تجویز شود.
 • ترتیبی دهید که فردی دیگر بعد از عکس برداری رنگی از رحم شما را به خانه برساند. زیرا هم ممکن است خودتان بتوانید رانندگی کنید و هم احتمال دارد که گرفتگی عضلات را پس از انجام فرآیند تجربه کنید که رانندگی را دشوار می‌کند. بنابراین ایده خوبی است که فردی همراه شما باشد که در صورت بروز مشکل به شما کمک کند.

سایر نکات مهم

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، در این آزمایش اشعه ایکس از رنگ کنتراست استفاده می‌شود. رنگ کنتراست ماده‌ای است که هنگام بلع یا تزریق، به برجسته کردن برخی از اندام‌ها یا بافت‌های اطراف کمک می‌کند. برای آگاهی بیشتر شما باید به این نکته مهم اشاره کنیم که این ماده اندام‌ها را رنگی نمی‌کند و در بدن باقی نمی‌ماند، بلکه از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود.

باید بدانید که این آزمایش چند روز تا یک هفته پس از قاعدگی شما برنامه ریزی می‌شود. این زمان برای اطمینان از این موضوع است که هنگام انجام این معاینه، باردار نباشید. همچنین این بازه زمانی به کاهش خطر ابتلا به عفونت کمک می‌کند. بنابراین بسیار مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید که آیا باردار هستید یا خیر، زیرا این آزمایش می‌تواند برای جنین خطرناک باشد. همچنین در صورت ابتلا به بیماری التهابی لگن (PID) یا خونریزی واژینال، نباید این آزمایش را انجام دهید.

توجه داشته باشید که در صورت داشتن واکنش آلرژیک به باریم یا رنگ کنتراست به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین فلز می‌تواند با دستگاه اشعه ایکس تداخل ایجاد کند، بنابراین قبل از عمل از شما خواسته می‌شود که فلزات روی بدن خود مانند جواهرات را بردارید. مکانی برای نگهداری وسایل شما وجود خواهد داشت، اما ممکن است بخواهید جواهرات خود را در خانه بگذارید.

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس برداری رنگی از رحم

در طول آزمایش چه اتفاقی می افتد؟

آزمایش HSG  کمتر از پنج دقیقه طول می‌کشد. شما می‌توانید در همان روز انجام معاینه به خانه بروید و روال عادی زندگی خود را انجام دهید. در طول این عمل، پزشک شما ابتدا محلولی حاوی رنگ را به رحم و لوله‌های فالوپ تزریق می‌کند در حالی که اشعه ایکس تصاویر را ضبط می‌کند. اما اگر می‌خواهید بدانید که در طول انجام معاینه چه اتفاقاتی در انتظار شما هست، به موارد زیر توجه داشته باشید:

آمادگی برای تزریق رنگ

 • روی یک میز دراز خواهید کشید. زانوهایتان خم شده و پاهایتان باز است؛ انگار که در حال انجام معاینه لگن هستید.
 • دستگاه عکسبرداری اشعه ایکس (دستگاه فلوروسکوپی) بالای میز قرار می‌گیرد.
 • پزشک شما ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می‌دهد تا دهانه رحم به طور کامل باز شود.
 • در مرحله بعدی پزشک برای تمیز کردن دهانه رحم شما اقدام می‌کند. سپس یک کاتتر کوچک را در کانال دهانه و داخل رحم شما قرار می‌دهد. کاتتر ممکن است یک لوله پلاستیکی نازک به نام کانولا باشد. همچنین ممکن است پزشک از یک لوله پلاستیکی نازک با یک بادکنک در انتهای آن، برای این کار استفاده کند. بالون زمانی که داخل بدن شما قرار می‌گیرد باد می‌شود تا لوله را برای تزریق رنگ در جای خود نگه دارد.

تزریق رنگ

 • ابتدا پزشک اسپکولوم را برمی‌دارد و سپس از شما خواسته می‌شود که پاهای خود را به صورت صاف روی میز قرار دهید.
 • پزشک در این مرحله، محلول رنگ را به آرامی و با دقت زیاد در داخل رحم شما پمپ می‌کند. این در حالی است که تکنسین رادیولوژی دستگاه فلوروسکوپی را روی ناحیه لگن شما حرکت می‌دهد. ممکن است در این مرحله احساس گرفتگی کنید. اگر لوله‌های فالوپ شما مسدود باشند، ممکن است وجود کمی فشار و کشیدگی را نیز احساس کنید.
 • پزشک ممکن است شما را در موقعیت‌های مختلف قرار دهد تا نحوه حرکت محلول در لوله‌های فالوپ را ارزیابی کند.
 • اگر لوله‌های فالوپ شما باز باشد، رنگ باید بیرون بریزد و پزشک مشاهده کند که نزدیک روده شما پخش می‌شود ( رنگ، بدون عواقب جذب بدن شما می‌شود). اما در صورتی که لوله‌های فالوپ مسدود باشند، نتیجه برعکس خواهد بود و رنگ بیرون نمی‌ریزد.
 • پس از این که پزشک عکس‌های اشعه ایکس را به اندازه کافی گرفت، بدون اینکه از اسپکولوم استفاده کند، کانول یا لوله پلاستیکی با بالون را از بدن شما خارج می‌کند.

فواید عکس برداری رنگی از رحم در مقابل خطرات آن

درباره فواید و همچنین عوارض این معاینه، صحبت‌ها و نظرات زیادی وجود دارد. اما باید بدانید که در صورت وجود شرایط خاص، این آزمایش نتایج و اطلاعات صحیح و درستی برای ارزیابی سلامت یا وجود مشکلات را به پزشک شما ارائه می‌کند. با توجه به اهمیت این موضوع به برخی از مهم‌ترین فواید و همچنین عوارض این روش اشاره خواهیم کرد:

فواید

 • این آزمایش کم تهاجمی است و عوارض نادری دارد.
 • این معاینه می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد مشکلات مربوط به بارداری یا سقط جنین را در اختیار پزشک قرار دهد.
 • این روش به طور بالقوه می‌تواند لوله‌های فالوپ مسدود را باز کند تا شما امکان باردار شدن در آینده را داشته باشید.
 • پس از انجام این معاینه که با اشعه ایکس انجام می‌شود، هیچ تشعشعی در بدن شما باقی نمی‌ماند.
 • اشعه ایکس معمولا در محدوده تشخیصی و موردنیاز استفاده می‌شود تا عوارض جانبی احتمالی آن به حداقل برسد.

خطرات

 • به طور معمول احتمال بروز سرطان در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه وجود دارد. این در حالی است که مزایای تشخیص دقیق و صحیح مشکل شما نسبت به خطرات احتمالی(مقدار کم پرتوهای مورد استفاده در تصویربرداری پزشکی) بیشتر است.
 • دوز تابش برای این روش متفاوت است. بنابراین بهتر است پیش از انجام معاینه با پزشک خود در این باره صحبت کنید.
 • اگر عفونت لگنی، بیماری مقاربتی یا بیماری التهابی دارید که برای درمان آن اقدامی انجام نداده‌اید، باید این مشکل را با پزشک یا تکنسین مربوطه در میان بگذارید. این کار به شما کمک می‌کند تا از بدتر شدن چنین عفونتی بعد از انجام هیستروسالپنگوگرافی جلوگیری شود.
 • اگر باردار هستند، همیشه باید به پزشک و تکنسین اشعه ایکس اطلاع دهید، زیرا ممکن است سلامت جنین به خطر بیفتد.
 • واکنش آلرژیک به رنگ کنتراست، عفونت آندومتر (پوشش رحم) یا لوله فالوپ، آسیب به رحم مانند سوراخ شدن آن، از عوارض نادر این آزمایش محسوب می‌شود.

محدودیت های عکس برداری رنگی از رحم

حالا که با فواید HSG آشنا شدید، بهتر است برخی از مهم‌ترین و رایج‌ترین محدودیت‌های این روش را نیز بدانید. زیرا ممکن است در برخی شرایط خاص و ویژه به انجام برخی از آزمایشات تکمیلی در کنار این روش نیاز داشته باشید. باید بدانید که این معاینه فقط داخل رحم و لوله‌های فالوپ را بررسی می‌کند، بنابراین پزشک شما ممکن است از MRI ​​یا سونوگرافی برای بررسی مشکلات مربوط به تخمدان‌ها، دیواره رحم و سایر ساختارهای لگنی استفاده کند. همچنین این آزمایش نمی‌تواند مشکلات ناباروری را به دلیل تعداد کم یا غیرطبیعی اسپرم یا ناتوانی تخمک بارور شده برای کاشت در رحم ارزیابی کند.

آیا هیستروسالپنگوگرافی دردناک است؟

اگر جزو زنانی هستید که برای انجام این آزمایش دچار استرس و نگرانی شده‌اید و تصور می‌کنید که این معاینه درد و ناراحتی زیادی به همراه دارد، باید بدانید که احساس درد یا ناراحتی خفیف هم در طول معاینه و هم بعد از آن، رایج است. همچنین هنگامی که پزشک محلول رنگ را در رحم شما قرار می‌دهد، ممکن است احساس گرفتگی کنید. این در حالی است که اگر لوله‌های شما مسدود باشد، ممکن است گرفتگی بیشتری را تجربه کنید، این گرفتگی ممکن است دارای ویژگی‌های زیر باشد:

 • از پنج دقیقه بعد از عمل تا چند ساعت ادامه داشته باشد.
 • ممکن است خفیف یا متوسط ​​احساس شود.
 • مصرف NSAID های بدون نسخه می‌تواند به کاهش گرفتگی عضلات شما کمک کند.

بعد از انجام هیستروسالپنگوگرافی چه اتفاقی می افتد؟

پس از اتمام معاینه، ممکن است گرفتگی‌هایی در ناحیه مورد نظر شبیه آنچه در طول دوره قاعدگی خود تجربه می‌کنید، داشته باشید. همچنین ترشحات واژن، خونریزی خفیف واژینال، سرگیجه و حالت تهوع نیز برخی از عوارض ناشی از این آزمایش است. اما باید بدانید که این عوارض طبیعی هستند و در نهایت از بین خواهند رفت. با این حال، در صورت مشاهده علائم عفونت حتما با پزشک خود صحبت کنید. این علائم شامل موارد زیر است:

 • تب
 • درد شدید و گرفتگی عضلات
 • ترشحات بدبو از واژن
 • سرگیجه
 • غش کردن
 • خونریزی شدید واژن
 • استفراغ

=بسته به راحتی خود ممکن است بلافاصله پس از هیستروسالپنگوگرافی فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید.

نتایج معاینه

یکی از مهم‌ترین دغدغه افرادی که این معاینه را انجام می‌دهند این است که چه نتایجی در انتظار آن‌ها است و هر کدام از موارد موجود در نتیجه آزمایش به چه معناست؟ توصیه می‌شود که نگران این موضوع نباشید، زیرا پزشک نتایج را به طور کامل تفسیر کرده و برای شما توضییح خواهد داد. همچنین در صورت نیاز به انجام اقدامات و آزمایشات بعدی، با شما صحبت خواهد کرد. اگر در HSG مشاهده کنید که لوله‌های فالوپ شما دچار انسداد هستند، پزشک ممکن است از برخی روش‌های تکمیلی مانند لاپاراسکوپی برای تشخیص دقیق‌تر و همچنین درمان مشکلات مشخص شده استفاده کند. همچنین ممکن است درمان‌های باروری مانند لقاح آزمایشگاهی(IVF) را توصیه کنند که نیازی به باز بودن لوله‌های فالوپ شما ندارند.

آزمایشات جایگزین

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که پیش از انجام این معاینه ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می‌کند این است که آیا آزمایشات دیگری برای ارزیابی باز بودن لوله‌های فالوپ وجود دارد یا خیر؟ پاسخ به این سوال مثبت است اما باید بدانید که روش HSG نتایج واضح‌تر و اطلاعات دقیق‌تری را از وضعیت سلامت رحم شما در اختیار پزشک قرار می‌دهد. برخی از رایج‌ترین آزمایشات جایگزین HSG شامل این موارد است:

 •  لاپاراسکوپی می‌تواند باز بودن یا انسداد لوله‌های فالوپ را با استفاده از روشی به نام chromopertubation  تعیین کند.
 • یک روش جایگزین دیگر برای ارزیابی باز بودن لوله‌های فالوپ، سونوهیستروسالپنگوگرام (SHG) است. برای SHG یک کاتتر (لوله باریک) از طریق واژن در رحم قرار داده می‌شود و نمک و هوا را به داخل آن تزریق می‌کنند. در زنانی که لوله‌های فالوپ باز دارند، حباب‌های ریز هوا ممکن است در طول سونوگرافی از لوله‌های فالوپ دیده شوند. با این حال، این روش نسبت به HSG برای ارزیابی باز بودن لوله‌ها از دقت پایین‌تری برخوردار است.

مراجعه به پزشک بعد از انجام هیستروسالپنگوگرافی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، بعد از انجام این معاینه، عوارض کمی در انتظار شما خواهد بود. اما بهتر است با برخی از علائم نادر که ممکن است سلامت شما را تهدید کند آشنا باشید و در صورت مشاهد یک یا چند مورد از آن‌ها به پزشک خود مراجعه کنید. این علائم عبارت است از:

 • تب
 • لرز
 • غش کردن
 • استفراغ
 • خونریزی شدید واژن
 • ترشحات بدبو از واژن
 • گرفتگی شدید در شکم

آیا هیستروسالپنگوگرافی شانس بارداری را افزایش می‌دهد؟

فلاشینگ لوله‌های رحمی به فرآیند تزریق رنگ به رحم و لوله‌های فالوپ، مانند عکس برداری رنگی از رحم، اما بدون دخالت اشعه ایکس گفته می‌شود. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که شستشوی لوله‌ها، به خصوص در طول سه تا شش ماه اول پس از تزریق رنگ، شانس باروری را بهبود می‌بخشد. تحقیقات نشان می‌دهد که به خصوص وقتی محلول رنگی حاوی ماده کنتراست محلول در روغن باشد، میزان لقاح افزایش می‌یابد.

با این حال، این مطالعات همچنان دقیق نیستند. بنابراین پیش از این که هیستروسالپنگوگرافی را به عنوان یک درمان باروری و همچنین یک روش تشخیصی دقیق در نظر بگیریم، به تحقیقات بیش‌تری نیاز است

سوالات متداول بیماران

معاینه HSG چقدر طول می‌کشد؟

در حالی که معاینه اصلی حدود ۵ دقیقه زمان نیاز دارد، اما بهتر است طوری برنامه ریزی کنید که ۳۰ دقیقه قبل از زمان معین برای انجام آزمایش در کلینیک مورد نظر حاضر شوید. همچنین در شرایط معمول ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بعد از زمان انجام معاینه تحت نظر خواهید بود.

بهترین زمان در طول چرخه قاعدگی برای برنامه ریزی HSG چه زمانی است؟

 این آزمایش باید بعد از پایان دوره قاعدگی و قبل از تخمک گذاری انجام شود. این زمان به طور معمول بین روزهای ۵ تا ۱۲ سیکل قاعدگی شما خواهد بود. برای تعیین روزهای چرخه قاعدگی خود، روز ۱ را به عنوان روز شروع قاعدگی حساب کنید.

HSG را بهتر است کجا انجام بدهم؟

این معاینه را می‌توان در بسیاری از محیط‌های مراقبت بهداشتی از جمله بیمارستان‌ها، رادیولوژی، آزمایشگاه‌ها یا سایر مراکز مستقل انجام دهید.

چه کسی می‌تواند HSG را تجویز کند؟

 به طور معمول این آزمایش توسط متخصصان ناباروری، متخصص زنان و زایمان، رادیولوژیست‌ها و سایر پزشکان تجویز می‌شود. اما باید توجه کنید که فردی که قرار است این معاینه را انجام دهد باید در انجام معاینات لگنی آموزش دیده و از نظر فنی در تکنیک HSG مهارت داشته باشد. این افراد همچنین باید بتوانند یافته‌های این آزمایش را ارزیابی کرده و به طور جامع گزارش دهند.

چه مدت بعد از HSG می‌توانم رابطه جنسی داشته باشم؟

بهتر است تا زمان اتمام لکه بینی واژینال یا بند آمدن ترشحات که معمولا ۱ تا ۲ روز پس از انجام این معاینه است، از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

چه افرادی نباید عکس برداری رنگی از رحم انجام دهند؟

در صورتی که باردار هستید یا اگر عفونت لگن دارید، نباید هیستروسالپنگوگرافی انجام دهید.

چه کسی هیستروسالپنگوگرافی را انجام می‌دهد؟

متخصص زنان، رادیولوژیست یا متخصص غدد تولید مثل می‌توانند عکس برداری رنگی از رحم را انجام دهند. پس از آن، رادیولوژیست عکس‌ برداری رنگی از رحم شما را ارزیابی می‌کند و گزارشی را می‌نویسد که یافته‌ها را به پزشک شما منتقل می‌کند.

سخن پایانی

اگر جزو آن دسته از زنانی هستید که دچار مشکل در بارداری شده‌اید و یا سابقه سقط جنین داشته‌اید، ممکن است پزشک متخصص انجام برخی معاینات مانند هیستروسالپنگوگرافی را برای بررسی وضعیت بازبودن یا انسداد لوله‌های فالوپ شما تجویز کند. این یکی از بهترین آزمایشات است که نتایج قطعی و روشنی را در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین توصیه می‌شود پیش از انجام این معاینه حتما با جنبه‌های مختلف آن آشنا باشید تا آگاهی و آمادگی خود را برای زمان آزمایش بالا ببرید. با توجه به اهمیت این موضوع در این مطلب به بررسی کامل آزمایش HSG پرداختیم.

منابع

 1. https://www.healthline.com/health/hysterosalpingography
 2. https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/22254-hysterosalpingogram
 3. https://www.radiologyinfo.org/en/info/hysterosalp
 4. https://www.reproductivefacts.org/news-and-publications/patient-fact-sheets-and-booklets/documents/fact-sheets-and-info-booklets/hysterosalpingogram-hsg/
 5. https://www.shadygrovefertility.com/article/hysterosalpingogram-hsg-what-to-expect/
 6.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *