بارداری, زندگی روزانه, سلامت در بارداری, مراقبت‌های بارداری

رنگ کردن مو در دوران بارداری

رنگ کردن مو در دوران بارداری

پزشکان توصیه می‌کنند که تا هفته ۱۳ بارداری برای رنگ کردن موهای خود صبر کنید تا مطمئن باشید که خطری شما را تهدید نمی‌کند. در زمانی که باردار هستید، ممکن است استفاده از برخی خوراکی‌ها و فعالیت‌ها برای مثال مصرف برخی از داروها و حتی غذاهایی مانند سوشی با ماهی خام به طور موقت خطرناک و مضر باشند. مانند. اما آیا شما در دوران بارداری باید از برنامه رنگ کردن مو نیز دست بکشید؟

در این مقاله بر اساس اطلاعات به دست آمده از متخصصان زنان و زایمان به رنگ کردن مو در بارداری و تاثیر آن بر رشد جنین خواهیم پرداخت.

ترکیبات به کار رفته در رنگ مو چیست؟

سه نوع اصلی رنگ مو وجود دارند: موقت، نیمه دائمی و دائمی. رنگ های موقت پس از یک بار شامپو کردن شسته می‌شوند، رنگ‌های نیمه دائمی معمولاً چهار تا شش هفته بر روی مو باقی می‌مانند و رنگ‌های دائمی تا زمانی که ریشه‌های جدید رشد کنند، باقی می‌مانند. در اکثر رنگ‌های نیمه دائمی و دائمی، مواد شیمیایی ابتدا با یکدیگر رنگ اصلی مو را از بین می‌برند، سپس رنگ جدید را در قشر یا مرکز تار مو پخش می‌کنند. رنگ کردن مو می‌تواند بسته به نوع آن تفاوت داشته باشد و در رنگی کردن مو، رنگ روی سطح مو می‌نشیند؛ در حالی که در رنگ کردن مو، رنگ به سطح مو نفوذ می‌کند.

رایج ترین مواد شیمیایی فعال مورد استفاده در رنگ مو شامل آمونیاک، پراکسید و پارافنیلن دیامین (PPD) می‌باشند. آمونیاک سطح pH مو را افزایش می‌دهد بدین ترتیب می‌تواند باعث تغییر رنگ مو شود. پراکسید، رنگ طبیعی مو را که توسط ملانین تولید می‌شود را از بین می‌برد و پارافنیلن دیامین رنگدانه را اعمال می‌کند. تقریباً همه رنگ‌های مو، حتی بسته‌هایی از رنگ مو که برچسب “طبیعی” دارند، حاوی این مواد شیمیایی هستند.

رنگ کردن مو در دوران بارداری

رنگ مو، چه آن را از فروشگاه بخرید و چه به سالن آرایشگاه بروید تا موی خود را رنگ کنید، حاوی مواد شیمیایی است. و ما می‌دانیم که تحقیقات اخیر، سوالات و ابهاماتی را در مورد این که آیا استفاده از رنگ مو به طور کلی بی خطر است، ایجاد کرده است. اما این لزوماً به این معنی نیست که در تمام دوران بارداری نباید موهای خود را رنگ کنید و حتما باید طبیعی باشند.

پزشکان می‌گویند که اطلاعات پزشکی زیادی در مورد بی خطر بودن رنگ مو در دوران بارداری وجود ندارد. اما همه ما می‌دانیم که پوست انسان یک دیواره دفاعی قوی است. به همین دلیل اگر پوست سر سالمی داشته باشید، تنها مقدار کمی از مواد شیمیایی موجود در رنگ مو جذب بدن می‌شوند.

بخشی از دلیل محدود بودن دانش پزشکی در مورد این موضوع به نحوه اجرای آزمایشات بالینی مربوط می‌شود. زنانی که باردار هستند معمولاً به دلایل اخلاقی و هزینه آن از پژوهش‌های علمی کنار گذاشته می‌شوند. این یک شمشیر دو لبه است: ما می‌خواهیم بدانیم که مصرف برخی از داروها و یا محصولات آرایشی به چه شکل در دوران بارداری بر بدن تأثیر می‌گذارند، اما این که فردی که باردار است را عمدا در معرض آسیب قرار دهیم تا بتوانیم نتیجه ای پزشکی به دست بیاوریم نیز غیر اخلاقی است.

بنابراین، خیر. ما به طور قطعی چیزهای زیادی را در مورد بی خطر بودن رنگ مو در بارداری نمی‌دانیم. اما ناامید نشوید: شواهد تجربی زیادی وجود دارند که از والدین و فرزندان سالم به دست آمده‌اند و نشان می دهند که رنگ کردن مو در دوران بارداری به طور کلی بی خطر است.

با این حال، شما می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید تا بتوانید به طور بی خطر به رنگ کردن مو در دوران بارداری بپردازید:

برای رنگ کردن مو تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنید

سه ماهه اول بارداری، دوران رشد و تکامل سریع جنین است. اندام‌های اصلی جنین از جمله مغز و نخاع در این زمان در حال شکل گیری هستند. در صورتی که قصد دارید احتیاط کنید و خیال شما راحت‌تر باشد، پیش از رنگ کردن مو در بارداری، صبر کنید تا این دوره حساس تمام شود.

بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که تا هفته ۱۳ ام بارداری خود موی خود را رنگ نکنید و دست نگه دارید، فقط برای این که ایمن باشید و خیالتان راحت باشد.

هایلایت کنید

بسیاری از مدل‌های رنگ مو وجود دارند که برای انجام آن‌ها نیازی به استفاده از رنگ مو بر روی پوست سر شما نیست. به عنوان مثال، بالیاژ مو به موهای شما ظاهری آمبره می‌دهد؛ به شکلی که رنگ شیمیایی مو در پایین موهای شما اعمال می‌شود و کم کم در بالای مو و نزدیک پوست سر محو می‌شود و دیگر رنگی وجود ندارد.

هایلایت، لایت کم، دو رنگ کردن مو و رگه‌های رنگ شده… مدل‌های زیادی وجود دارند که می‌توان به شکلی آن‌ها را تغییر داد که بدون این که ریشه‌ موی شما را خراب کند، رنگ‌های متفاوتی به شما بدهد. شاید اکنون زمان آن باشد که یک ظاهر کاملاً جدید را امتحان کنید!

یک رنگ ملایم انتخاب کنید

 رنگ‌ موهای مختلف و متنوعی وجود دارند که از ترکیبات متفاوتی تشکیل شده‌اند. این عالی است، زیرا به شما این امکان را می‌دهد که رنگی را انتخاب کنید که برای شما منطقی تر باشد و به شما بیاید.

ممکن است تصمیم بگیرید که از رنگ‌ موهای بدون آمونیاک یا فاقد پراکسید استفاده کنید. شاید نیاز باشد از رنگ مویی استفاده کنید که برای پوست‌های حساس فرموله شده است. ممکن است مارکی از رنگ موی تهیه شده از حنا یا رنگ موی گیاهی پیدا کرده باشید که در واقع کاملاً طبیعی هستند. این بهترین حالت رنگ کردن مو می‌باشد.

در صورتی که مشکل و چالش دارید که بفهمید بهترین انتخاب برای شما کدام است، بهتر است با آرایشگر خود در مورد محصولات رنگ موی مختلف و ترکیبات شیمیایی آن‌ها صحبت کنید.

رنگ کردن مو در دوران بارداری

از رنگ موی موقت استفاده کنید

به گفته انجمن سرطان آمریکا، رنگ موی نیمه دائمی و دائمی حاوی مقادیر بیش‌تری از مواد شیمیایی هستند که ممکن است سرطان زا باشند. اگر نگران رنگ کردن موهای خود در سه ماهه دوم یا سوم بارداری خود یا هر زمان دیگری برای این موضوع هستید، انتخاب رنگ موقت در مواقع خاص ممکن است بهترین انتخاب برای شما محسوب شود.

اگر دارای بیماری‌های پوستی هستید، بیش‌تر مراقب باشید

در صورتی که دارای بیماری‌های پوستی از جمله اگزما، پسوریازیس یا بیماری پوستی دیگری هستید، بهتر است قبل از رنگ کردن موهای خود در دوران بارداری با پزشک خود در این رابطه مشورت کنید.

پزشکان هشدار می‌دهند که این بیماری‌ها ممکن است باعث ایجاد آسیب‌های کوچک در پوست سر شوند و امکان دارد که تا حدی، خاصیت محافظتی پوست شما را کاهش دهند. همچنین در صورت ابتلا به بیماری‌های پوستی ممکن است به دلیل استفاده از رنگ مو، تحریک یا حساسیت بیش‌تری را تجربه کنید.

همچنین بهتر است همان رنگ مویی که در گذشته از آن استفاده می‌کردید را به کار ببرید تا خطر بروز هرگونه حساسیت و آلرژی غیر منتظره و ناگهانی را کاهش دهید.

هوای تازه بخورید

یکی از علائم و ویژگی‌های اصلی بسیاری از بارداری‌ها داشتن بویایی فوق العاده حساس است. حتی بوهایی که قبلاً می‌توانستید تحمل کنید، ممکن است در دوران بارداری باعث شوند که حالت تهوع به شما دست دهد و شما را فراری دهند. بوی بیش‌تر رنگ‌ موها کمی تند است و ممکن است با بینی تازه حساس شده شما به خوبی هماهنگ نباشد.

همینطور در صورتی که آلرژی یا آسم دارید، بوها می‌توانند شما را بیش‌تر از این هم آزار دهند.

با رنگ کردن موهای خود در مکانی با تهویه مناسب، می‌توانید از حالت تهوع یا سردرد خود خلاص شوید. داشتن تهویه مناسب همچنین راه مناسبی برای کم‌تر قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی موجود در هوا به شمار می‌رود.

دستکش بپوشید

چه باردار هستید و چه نیستید، پیش از این که موهای خود را رنگ کنید، به دستان خود لطف کنید و آن‌ها را بپوشانید.

پزشکان خاطرنشان می‌کنند که امکان دارد که پوست در دوران بارداری به تحریک حساس تر شود. بنابراین توصیه می‌کنیم زمانی که موهای خود را رنگ می‌کنید، همیشه دستکش بپوشید. حتی زمانی که باردار نیستید هم پوشیدن دستکش در هنگام رنگ کردن مو یک ضرورت به شمار می‌رود. زیرا شما نمی‌خواهید که دست‌های خود را رنگی کنید و یا پوست خود را در معرض مواد شیمیایی تحریک کننده و حساسیت زا قرار دهید.

آیا می توانید در دوران شیردهی موهای خود را رنگ کنید؟

در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید (تغذیه با شیر مادر)، لازم است مراقب آنچه که وارد بدن شما می‌شود، باشید. چرا که امکان دارد که موادی مانند الکل و داروهای تجویزی خاص به شیر مادر منتقل شوند. در صورتی که قصد دارید به کودک خود شیر مادر دهید، توصیه می‌کنیم که در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید به پزشک خود اطلاع دهید.

همانطور که تحقیقات زیادی در مورد اثر رنگ کردن مو در دوران بارداری بر رشد جنین وجود ندارد، اطلاعات واقعی بسیار کمی نیز در مورد تاثیر رنگ کردن مو بر شیر مادر (در صورت تغذیه با شیر مادر) موجود است. خوشبختانه در این مرحله (شیردهی با شیر مادر) هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد که اگر طبق دستور از رنگ مو استفاده کنید، وارد شیر مادر می‌شود. بنابراین در حالت عادی بسیار بعید به نظر می‌رسد که رنگ کردن مو در زمان شیردهی خطری برای کودک شما ایجاد کند.

بنابراین در صورتی که به نوزاد خود شیر می‌دهید، می‌توانید با خیال راحت موهای خود را رنگ کنید. زمانی که در حال رنگ کردن مو هستید، بهتر است کودک خود را بیرون از اتاق نگه دارید تا بوی رنگ او را اذیت نکند. لازم به ذکر است که شما همچنان باید دستکش بپوشید و رنگ کردن مو را در جایی با تهویه مناسب انجام دهید.

آیا می‌توان موهای خود را در دوران بارداری دکولوره کرد؟

در صورتی که قصد دارید رنگ موی روشن تری داشته باشید، معمولاً بلیچ و دکولوره کردن انتخاب مناسبی برای شما محسوب می‌شود. دقیقا مشابه رنگ مو، استفاده از محصولات سفید کننده مو در دوران بارداری بی خطر به شمار می‌رود؛ اما تحقیقات بیش‌تری در این زمینه مورد نیاز است.

بسیاری از افراد در دوران بارداری موهای خود را دکولوره می‌کنند. متخصصان می‌گویند که محصولات بلیچ کننده به پوست شما نفوذ می‌کنند، اما نه به اندازه‌ای که بیش‌تر پزشکان آن را مضر بدانند.

توصیه پزشکان این است که همانطور که در مورد رنگ کردن مو در دوران بارداری احتیاط انجام می‌دهید، اقدامات احتیاطی را برای دکولوره کردن آن نیز دنبال کنید. مواد دکولوره را در جایی با تهویه مناسب به موهای خود بمالید، دستکش بپوشید و محض احتیاط بیش‌تر تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنید.

آیا استفاده از مواد صاف کننده یا فر کننده مو در دوران بارداری بی خطر است؟

تحقیقات کمی در مورد اثرات محصول فر کننده و لخت کننده مو بر رشد جنین وجود دارد، اما پژوهشات اخیر نشان داده است که بین استفاده از محصولات صاف کننده مو و ابتلا به سرطان رحم ارتباط قابل توجهی وجود دارد.

این داده‌ها که در سال ۲۰۲۲ منتشر شد، نشان می‌دهند که بین این مواد و سرطان، یک ارتباط وجود دارد؛ اما تحقیقات بیش‌تری لازم است برای مشخص شدن دقیق این رابطه انجام شود. به عبارت دیگر، دانشمندان نمی‌توانند بر اساس اطلاعات موجود بگویند که استفاده از محصولات صاف کننده مو به طور مستقیم خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. با این حال، اگر مشخص شود که این اتفاق می‌افتد، نشان دهنده این است که مواد شیمیایی که برای صاف کردن مو بر روی پوست سر قرار داده می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد تغییرات هورمونی شود.

چند خبر خوب نیز در این میان وجود دارد: همان محققانی که به ارتباط بین مواد صاف کننده مو و سرطان رحم پی بردند، وقتی مواد فر کردن مو را بررسی کردند، ارتباطی مشاهده نکردند.

برخی افراد متوجه می‌شوند که استفاده از لخت کننده و صاف کننده مو در دوران بارداری بر موهای آن‌ها اثری ندارند. بنابراین ممکن است به اندازه پولی که می‌پردازید، موهای شما فر نشوند.

در صورتی که تمایل دارید در دوران بارداری موهای خود را صاف کنید، پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از وقت گرفتن از آرایشگاه، چند کار را انجام دهید.

اگر در دوران بارداری، در سالن آرایشگاه موهای خود را با مواد شیمیایی صاف یا فر می‌کنید، از مسئولان در مورد روش‌های تهویه‌ آن‌ها سوال بپرسید. شما نباید این کار را همراه با دو یا سه نفر دیگر و بدون تهویه انجام دهید. چرا که بوی مواد شیمیایی می‌تواند بسیار شدید باشد و باعث شود که شما حالت تهوع داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *