کودک, نگهداری از کودک

لباس کودک در منزل

امروزه به دلیل گسترش طراحی لباس کودک، شاهد تنوع بالایی در این زمینه هستیم، اما با این وجود، انتخاب لباس کودک به دلایل مختلفی‌، از حساسیت بیشتری در مقایسه به لباس بزرگسالان، برخوردار است. به طوری که باید فاکتورهای متفاوتی را در نظر گرفت تا لباس کودک در منزل،  مناسب باشد. با توجه به اینکه در حال حاضر شاهد رشد هر چه بیشتر صنعت لباس هستیم و برندهای مختلف پوشاک در زمینه تولید لباس کودکان آغاز به کار کرده‌اند، گزینه‌های متنوع و متعددی برای انتخاب پوشاک خانگی کودکان به وجود آمده. به همین دلیل، در نظر گرفتن نکات لباس کودک در منزل، می‌تواند تاثیر مستقیمی در روند انتخاب پوشاک کودکان داشته باشد. به همین دلیل، در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با ویژگی‌ها و نکات گزینش این دست پوشاک، آشنا کنیم.

لباس کودک در منزل

انواع لباس‌های مناسب و راحت برای کودک در منزل

تنوع بالا در طراحی و تولید لباس کودکا در منزل، سبب شده تا گزینه‌های بیشتری برای خرید لباس راحتی کودک داشته باشید. این انواع، بر اساس پارامترهای مختلفی تعریف می‌شوند که شامل مدل، طرح، جنس پارچه و مواردی از این قبیل هستند که تنها فاکتورهای جنس پارچه و مدل لباس، به عنوان اصلی‌ترین تقسیم بندی انواع لباس کودک، ایفای نقش می‌کنند:

جنس پارچه لباس کودکان

در میان انواع مولفه‌های تقسیم‌بندی انواع لباس کودک، جنس پارچه به عنوان یک فاکتور تاثیر گذار، می‌تواند سبب تعریف کیفیت آن شود. به طوری که ماهیت لباس کودک در منزل، در همین موضوع جنس پارچه خلاصه می‌شود. جنس‌های مختلفی برای دوخت لباس راحتی کودک مطرح است که باید بر اساس فصل و شرایط هوایی انتخاب شود. البته مهم‌تر از این، راحتی و لطافت پارچه است تا پوست کودک در آرامش باشد.

پارچه‌های متنوعی وجود دارند که برای دوخت لباس کودک مورد استفاده قرار می‌گیرند، که مسئله مهم، در ویژگی‌هایی است که این پارچه‌های باید داشته باشند. از این رو، در ادامه به ذکر و توضیح چند نمونه از پارچه‌های مناسب برای لباس کودک پرداخته شده است.

۱. پارچه نخ پنبه‌ای

پارچه نخ پنبه‌ای به دلیل بافت سبکی که دارد، دچار خستگی کودک نمی‌شود. این پارچه به قدری نرم و سبک است، که بیشترین کاربرد را در دوخت لباس خواب و یا روزانه کودکان دارد. از طرفی هم به دلیل الیاف مناسبی که در این نوع پارچه به کار گرفته شده است، دیگر خبری از حساسیت نخواهد بود. به علاوه این جنس پارچه، به سرعت خشک می‌شود و به همین دلیل برای لباس نوزاد که دائما باید تعویض شود، بسیار مناسب است.

۲. وال

از دیگر پارچه‌هایی که برای لباس کودک مناسب هستند، پارچه وال است که ساختار بسیار ظریفی دارد. این نوع پارچه به دلیل قابلیت عبور هوا، برای فصل تابستان انتخاب ایده‌آلی خواهد بود و می‌تواند به طور روزمره مورد استفاده کودک قرار بگیرد.

۳. لینن

پارچه لینن در میان پارچه‌های نرم و لطیف قرار می‌گیرد که بسیار سبک است و کاربرد روزمرگی دارد. این نوع پارچه از الیاف کتان تولید می‌شود و به شدت ظریف است. به همین دلیل در کمترین زمان ممکن چروک می‌شود. پارچه لینن می‌تواند برای دوخت انواع پیرهن بهره گرفته شود تا کودک در آن احساس راحتی داشته باشد.

۴. پارچه بافتنی ژرسه

پارچه‌های بافتی مانند پارچه بافتنی ژرسه، برای فصول سرد بسیار مناسب هستند و می‌توانند به تعادل دمای بدن کودک کمک کنند. انعطاف بالای این جنس پارچه، مانع حرکت کودک نمی‌شود و می‌تواند همگام با حرکات کودک، حرکت کند. به همین دلیل برای کاربرد روزانه، انتخاب مناسبی است.

جدا از مواردی که تا اینجا در رابطه با انواع پارچه لباس کودک در منزل مطرح شد، انواع دیگری چون، پارچه نخی، چیت، تدی، بامبو و میکروفایبر هم می‌توانند برای لباس راحتی کودک مورد استفاده قرار بگیرند.

مدل

فاکتور دیگری که در مورد انواع لباس کودک مطرح می‌شود، مربوط به مدل‌های مختلفی است که برای کودکان طراحی شده. یکی از پرطرفدارترین مدل‌های لباس راحتی کودک، مربوط به ست بلوز و شلوار است که به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل‌های ست، فرایند انتخاب لباس را ساده‌تر می‌کنند و مانع نیاز به انتخاب جداگانه و تلاش برای ست کردن می‌شوند. به خصوص که لباس‌های ست بلوز و شلوار کودک، دارای سایز بندی هستند و شما می‌توانید برای هر گروه سنی‌ای که در نظر دارید، از این نوع لباس‌ها تهیه کنید.

از دیگر مدل‌هایی که بیشتر برای تابستان طراحی می‌شوند، لباس‌های سرهمی هستند که به راحتی روی بدن کودک می‌نشینند و همسو با او به حرکت در می‌آیند. این لباس‌های سرهمی اغلب جنس نازک دارند و از پارچه‌هایی چون لینن دوخته می‌شوند. البته بادی‌هایی که برای نوزادان کاربرد دارند هم، از جمله لباس سرهمی هستند.

پیراهن‌هایی که به طور آزادانه روی بدن کودک قرار می‌گیرند و دخترانه هستند، از جمله دیگر انواع مدل‌هایی به شمار می‌روند که کاربرد راحتی دارند و مناسب لباس خانگی و استفاده روزمره هستند. جدا از این موارد، لباس کودک در منزل، بر حسب فصل هم در مدل‌های مختلفی تعریف می‌شود.

مدل لباس کودک

نکاتی که باید در انتخاب لباس کودک رعایت شود

در رابطه با نکات لباس کودک در منزل، فاکتورهای مختلفی قابل ذکر است که باید مورد توجه قرار بگیرند. کودکان در مقایسه با بزرگسالان، پوست و بدن حساس‌تری دارند و به همین دلیل باید بیشتر تحت مراقبت و نگهداری قرار بگیرند تا سلامت پوست آن‌ها به خطر نیافتد. با این توصیف در ادامه به توضیح ۵ مورد از پارامترهای اصلی در روند گزینش پوشاک راحتی کودک، پرداخته شده است:

راحتی

کودکان جنب و جوش و فعالیت بسیاری دارند و دائما در حال تحرک هستند. این امر در رابطه با آن‌ها سبب شده تا راحتی به عنوان یکی از اصلی‌ترین نکات لباس کودک در منزل مطرح شود. راحتی مولفه‌ای است که در پیرو گزینه‌های جنس پارچه و مدل آن مطرح می‌شود. لباس‌هایی که از پارچه‌هایی با بافت خشک دوخته شده‌اند و یا جنس پارچه آن‌ها به گونه‌ای است که سبب ایجاد خارش می‌شوند، انتخاب مناسبی نیستند.

پارچه لباس باید لطیف و نرم باشد تا کودک در آن حس راحتی پیدا کند. به علاوه، لباس خانگی، باید در ساده‌ترین حالت ممکن طراحی و دوخته شود. به کارگیری مدل‌های ناراحتی که سبب محدودیت کودک در حرکت می‌شوند، نمی‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند.

سبکی

وزن لباس راحتی، باید به قدری کم باشد که روی بدن احساس نشود و ذهن کودک را درگیر خود نکند. سبک بودن لباس هم به جنس پارچه آن مربوط است. پارچه لباس باید وزن کمی داشته باشد. در غیر این صورت، حرکت کودک را محدود می‌کند و باعث احساس خفگی می‌شود‌.

نداشتن اکسسوری زیاد

همانطور که در بحث راحتی گفته شد، لباس راحتی کودک باید در  ساده‌ترین حالت ممکن طراحی و دوخته شود. چرا که به کارگیری اکسسوری‌ها و ساختارهای بی‌هدف، تنها موجب درگیر شدن کودک می‌شوند. در واقع لباس راحتی، با هدف پوشش روزمره طراحی و دوخته می‌شود. با این توصیف، زیبایی نمی‌تواند چندان مهم باشد. بلکه راحتی در اولویت قرار می‌گیرد. به هر حال اکسسوری‌ها می‌توانند سبب محدودیت کودک شوند.

متناسب فصل

از آنجایی که دما در میان فاکتورهای مهم انتخاب لباس قرار می‌گیرد، طبیعیست در نکات لباس کودک در منزل، به تناسب لباس با فصل توجه داشته باشید. لباس کودک نباید به گونه‌ای باشد که سبب تهدید سلامت او شود. در فصول سرد، لازم است لباسی که انتخاب می‌کنید، بافتنی و یا از جنس‌های ضخیم باشد تا کودک دچار سرماخوردگی نشود‌.

از آنجایی که بدن کودکان بسیار حساس است، کوچک‌ترین وزش بادی می‌تواند سلامت آن‌ها را تهدید کند‌. به همین دلیل حتی زمانی که در منزل هستید هم باید نسبت به پوشاک کودک خود احساس مسئولیت داشته باشید. پارچه‌های بافنتی، تدی و  دیگر موارد مشابه، می‌توانند مناسب فصل سرما باشند.

در مقابل برای فصول گرم، باید لباسی انتخاب کنید که نازک باشد و هوا در آن جریان پیدا کند. به این منظور، پارچه‌هایی چون لینن و وال، می‌توانند انتخاب‌های بسیار مناسبی باشند. البته شرایط آب‌هوایی منطقه و شهر شما هم در بحث انتخاب لباس راحتی کودک بر اساس تناسب با فصل، تاثیر می‌گذارد.

سایز مناسب

همانطور که بارها تاکید شد، اصلی‌ترین ویژگی‌ای که برای لباس کودک تعریف می‌شود، راحتی آن است. به طوری که سبب محدودیت حرکت کودک نشود و کودک بتواند آزادانه، راه برود، بازی کند و یا به انجام فعالیت‌های مختلف بپردازد. با این تعریف، سایز و اندازه لباس، در میان فاکتورها و نکات کلیدی انتخاب پوشاک راحتی کودک قرار می‌گیرد.

سایز لباس کودک نباید به قدری کوچک باشد که حرکت را برای او سخت کند. این مسئله سبب می‌شود تا بدن کودک دچار اذیت شود و مشکلاتی برای او به وجود آید. کودکان فعالیت بسیاری دارند و این موضوع سبب می‌شود تا نیاز به راحتی داشته باشند. لباس‌هایی که سایز کوچک دارند، نه تنها راحت نیستند، بلکه به عنوان یک مانع عمل می‌کنند.

با این توصیف شاید فکر کنید که لباس‌های بزرگ‌تر می‌توانند گزینه‌ بهتری باشند! در حقیقت باید گفت که لباس‌های بزرگ هم محدودیت ایجاد می‌کنند و می‌توانند به دست و پای کودک شما بپیچند. به همین دلیل بهترین و مناسب‌ترین لباس کودک در منزل، لباس‌هایی هستند که سایز مناسبی دارند و به خوبی روی تن کودک می‌نشینند.

سایز مناسب لباس کودک

در حالت کلی باید گفت که پروسه انتخاب لباس کودک، از جمله فرایندهایی است که نیاز به دقت و توجه ویژه نسبت به پارامترهای مطرح شده دارد. حتی در مواردی، پوست کودکان به یک نوع ارچه حساسیت دارد و دائما دچار خارش می‌شود! در نتیجه تنها فاکتورهای کلی نیستند که باید لحاظ شوند، بلکه فاکتورهایی وجود دارند که به طور تجربی و تنها برای شما تعریف می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *