تغذیه پس از زایمان, شیردهی

آیا دلستر شیر مادر را زیاد می‌کند؟

خواص دلستر در دوران شیردهی

شیردهی یکی از مهم‌ترین دوران زندگی یک مادر به‌حساب می‌آید. اگرچه شیردهی سختی‌های خاص خود را دارد، اما نمی‌توان از تأثیر مثبت شیر مادر بر روی رشد کودک غافل شد. بعضی از مادرها میزان شیر کمی دارند که باید به دنبال راه‌هایی برای افزایش شیر خود باشند. اگر شما هم جزء این دسته هستید، در ادامه می‌خواهیم در مورد تأثیر دلستر بر روی شیر مادر توضیح دهیم و پیشنهاد می‌کنیم که ادامه مطالب را از دست نداده و با ما همراه باشید.

آیا دلستر شیر مادر را زیاد می‌کند؟

اهمیت شیردهی و نکات مهم آن

در اینجا نمی‌خواهیم در مورد اینکه نوشیدن شیر مادر تا چه اندازه برای نوزاد مهم است، چیزی بگوییم. در سال‌های اخیر آن‌قدر به این موضوع اشاره شده که الآن بیشتر مادرها به اهمیت شیردهی توسط خودشان پی برده‌اند. متأسفانه در بعضی از موارد ماد شیر کافی ندارد و به همین دلیل به شیر خشک روی می‌آورد.

در بعضی از موارد هم می‌بینیم که مادر میزان شیر خوبی دارد، اما بعد از شیردهی خودش دچار ضعف و بی‌حالی می‌شود. طبیعتاً در چنین حالتی هم شیردهی کار درستی نیست، زیرا سلامت مادر و نوزاد در کنار همدیگر اهمیت دارد. در اینجاست که تأثیر دلستر بر روی شیر مادر اهمیت خود را به‌خوبی نشان می‌دهد.

لازم به ذکر است که یک خانم شیرده، علاوه بر میزان کالری که بدنش نیاز دارد، باید حداقل ۵۰۰ کالری بیشتر انرژی دریافت کند. شیر دادن به نوزاد تقریباً ۵۰۰ کالری از مادر انرژی می‌گیرد. اگر مادر به فکر تأمین این انرژی نباشد، بعد از هر بار شیر دادن با مشکل ضعف و بی‌حالی روبه‌رو خواهد شد.

توجه داشته باشید که خوردن غذاهای مقوی تأثیر بسیار زیادی دارند که انرژی موردنیاز بدن مادر به‌خوبی تأمین شود. حالا این غذاهای مقوی حتماً گوشت و این‌طور غذاهایی نیستند. در سال‌های اخیر تأثیر دلستر بر روی شیر مادر به‌خوبی مشخص شده است.

با توجه به این مورد باید بگوییم که یکی از همین خوراکی‌های مقوی برای مادر دلستر است. حالا اینکه اصلاً دلستر چرا یک خوراکی مقوی به‌حساب می‌آید و چطوری بر روی میزان شیردهی مادر تأثیر دارد را در ادامه به‌طور کامل شرح خواهیم داد.

اهمیت شیردهی و نکات مهم آن

خواص دلستر در دوران شیردهی

خوب برای اینکه موضوع تأثیر دلستر بر روی شیر مادر را به‌خوبی شرح دهیم، لازم میدانیم که خواص و تأثیرات مثبت نوشیدن دلستر را بیان کنیم. همان‌طور که در مطالب بالا هم گفتیم که خانم‌های شیرده به انرژی و کالری بیشتری نسبت به دیگر افراد نیاز دارند.

حالا یکی از مهم‌ترین خواص و مزیت‌های مصرف دلستر در دوران شیردهی همین است که این انرژی خانم‌ها را به‌خوبی تأمین خواهد کرد. ازآنجایی‌که برای تأمین این انرژی خانم‌ها باید به فکر راه‌های مختلفی باشند، مصرف دلستر می‌تواند یکی از راه‌هایی باشد که نه‌تنها ضرر چندانی برای بدن ندارد، بلکه مزیت‌هایی هم دارد. البته باید بگوییم که مصرف بیش‌ازاندازه دلستر هم می‌تواند باعث بروز مشکلاتی شود که در ادامه این موضوع را هم شرح خواهیم داد.

دلستر از جو تهیه می‌شود و نام دیگر آن هم آبجو است. حتماً میدانیم که جو به‌عنوان منبع بسیار غنی از بتاگلوکان شناخته می‌شود. در مورد بتاگلوکان باید بدانید که یک نوع پلی ساکارید است، یعنی یک قند پیچیده به‌حساب می‌آید.

آنچه در مورد تأثیر دلستر بر روی شیر مادر اهمیت دارد، وجود همین بتاگلوکان در دلستر است. این قند در بدن باعث می‌شود که میزان هورمون پرولاکتین افزایش پیدا کند. این هورمون هم دقیقاً همان هورمونی است که باعث شیردهی در خانم‌ها می‌شود. یعنی بعد از زایمان هورمون پرولاکتین در بدن ترشح می‌شود که خانم‌ها می‌توانند به نوزادان خود شیر بدهند.

به همین دلیل اگر خانمی از مشکل کم شیری رنج می‌برد، معمولاً به او توصیه می‌کنند که دلستر مصرف کند. وجود بتاگلوکان سبب شده که تأثیر دلستر بر روی شیر مادر مؤثر و اثربخش باشد. البته این موضوع تنها خاصیت دلستر نیست و در ادامه دیگر خواص دلستر را شرح خواهیم داد.

دلستر حاوی مقدار قابل‌توجهی ویتامین گروه B است. علاوه‌براین ویتامین C، گلوکز، اسیدهای آمینه و آب کربوناته به مقدار قابل قبولی در دلستر وجود دارند. این ویتامین‌ها باعث می‌شوند که نه‌تنها میزان شیردهی مادر بیشتر شود، بلکه مادر هم انرژی بیشتری داشته و شیر بهتری را به نوزاد خودش بدهد.

خواص شگفت‌انگیز دلستر به همین موارد ختم نمی‌شود. دلستر برای ضدعفونی کردن روده‌ها هم یک گزینه بسیار خوب و عالی به‌حساب می‌آید. مادرانی که در زمان شیردهی نمی‌توانند هر دارویی مصرف کنند، برای پاک‌سازی روده‌های خود و رفع دل درد می‌توانند نوشیدن دلستر را در برنامه غذایی خود قرار بدهند.

ازآنجایی‌که دلستر نوعی آبجو (آبجو اسلامی و بدون الکل) به‌حساب می‌آید، نمی‌توان خاصیت  درمانی آن برای رفع سنگ کلیه و جلوگیری از ایجاد آن را نادیده گرفت. این خاصیت باعث می‌شود که کلیه‌ها هم کمی پاک‌سازی شوند.

در کنار تمام این خواص و ویژگی‌ها لازم میدانیم به این مورد از تأثیر دلستر بر روی شیر مادر اشاره کنیم که سبب رشد بهتر سلول‌های مغزی در کودکان می‌شود. این ویژگی در دو مرحله برای کودکان وجود دارد. در مرحله اول همان زمانی است که نوزاد از شیر مادرش تغذیه می‌کند.

ویتامین‌های موجود در دلستر تأثیر مثبتی بر روی کیفیت شیر مادر دارد و همین شیر هم باعث رشد بهتر سلول‌های مغزی نوزاد خواهد شد. حالا اگر کودک خودش هم دلستر بنوشد، این خاصیت باز هم برای او وجود خواهد داشت.

شاید برای شما جالب باشد که علاوه بر موارد گفته‌شده در بالا و تأثیر دلستر بر روی شیر مادر شاهد این هستیم که نوشیدن دلستر باعث رفع خستگی مادران هم می‌شود. یعنی بعد از یک روز سخت، نوشیدن یک لیوان دلستر هم خستگی شما را از بین می‌برد و هم اینکه باعث خواص گفته شده در بالا خواهد شد.

خواص دلستر در دوران شیردهی

معایب دلستر و در دوران شیردهی

در مطالب بالا خواص و تأثیر دلستر بر روی شیر مادر را شرح دادیم. در اینجا لازم میدانیم که معایب نوشیدن دلستر را هم بیان کنیم. برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید، باید معایب و مزیت‌های یک کار را به‌طور کامل بدانید. در این حالت می‌توانید متناسب با شرایط و نیازهای خود انتخاب کنید که دلستر برای شما یک نوشیدنی مفید است یا مضر!

این واقعیت را نمی‌توان کتمان کرد که دلستر میزان قابل‌توجهی قند دارد. حالا اگر قند را به مقدار زیاد مصرف کنید، باعث پوسیدگی دندان‌ها خواهد شد. این پوسیدگی دندان‌ها در مادران شیرده و همچنین کودکان خود را بیشتر نشان می‌دهد.

البته بالا بودن قند نه‌تنها باعث آسیب به دندان‌ها بلکه باعث افزایش وزن و چاقی هم می‌شود. به همین دلیل یکی از نکات مهم در مورد تأثیر دلستر بر روی شیر مادر افزایش وزن مادران شیرده است. البته اگر لاغر هستید، تصور نکنید که این مشکل برایتان وجود نخواهد داشت، این مشکل خود را به شکل دیگری نشان می‌دهد.

خانم‌های لاغر معمولاً اشتهای کمی هم دارند. حالا اگر یک خوراکی شیرین یا خوراکی که مقدار قابل‌توجهی قند داشته باشد را مصرف کنند، باعث می‌شود که اشتهای آن‌ها به‌طور کامل از بین برود و دیگر میلی به خوردن غذا نداشته باشند. در چنین حالتی تأثیر دلستر بر روی شیر مادر نه‌تنها مثبت نخواهد بود، بلکه مضر هم هست.

خانم بارداری که غذای کافی نخورد، به‌مرور زمان دچار ضعف و بی‌حالی بسیار شدیدی خواهد شد. خوردن محرک‌هایی مانند دلستر هم تا حدودی به افزایش شیردهی مادر کمک می‌کنند. آنچه در یک مادر شیرده اهمیت بسیار زیادی دارد، خوردن غذای مفید و مقوی است.

از دیگر مشکلات خوردن دلستر می‌توان به مواردی اشاره کرد که خانم شیرده معده حساسی دارد. در این حالت شاهد این هستیم که دلستر باعث می‌شود که اسیدیته معده افزایش پیدا کند. این مورد حس بسیار ناخوشایندی است که تمام آدم‌ها از آن بیزار هستند.

در بعضی از موارد شاهد این هستیم که بالا بودن میزان اسیدیته معده سبب ایجاد زخم معده هم خواهد شد. به‌طورکلی باید بگوییم که تأثیر دلستر بر روی شیر مادر، مثبت است، مگر آنکه مادر حساس باشد یا اینکه دلستر به میزان بسیار زیادی مصرف شده باشد.

به ‎طورکلی در تمام طول زندگی باید مصرف خوراکی‌های مفید در یک حد تعادل وجود داشته باشد. خوردن بیش‌ازاندازه هر چیزی باعث می‌شود که دیگر تأثیر مثبت قبل را نداشته باشد، ممکن است که ایجاد حساسیت کرده یا مانند دلستر مشکلات و معایب دیگری را به دنبال داشته باشد.

نتیجه‌گیری

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که در مورد تأثیر دلستر بر روی شیر مادر مطالبی را بیان کنیم. در ابتدای متن به این موضوع پرداختیم که اصلاً خوردن دلستر یا هر خوراکی مفید دیگری چه اهمیتی برای یک مادر شیرده دارد. همان‌طور که گفتیم یک مادر در دوران شیردهی خود باید خوراکی‌های مفید و مقوی مصرف کند تا بتوانید انرژی کافی برای شیر دادن به نوزادش را داشته باشد.

در ادامه توضیحات در مورد تأثیر دلستر بر روی شیر مادر به شرح خواص و ویژگی‌های مثبت دلستر پرداختیم. نوشیدن دلستر برای مادر و کودک خواص بسیار زیادی دارد که در مطالب بالا به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم. دلستر باعث می‌شود که میزان شیردهی مادران افزایش پیدا کند و این موضوع مهم‌ترین تأثیر دلستر بر روی شیر مادر است.

در ادامه مطالب به توضیحاتی در مورد معایب خوردن دلستر پرداختیم. همان‌طور که گفتیم تأثیر دلستر بر روی شیر مادر فقط مثبت نیست و می‌تواند مشکلاتی را هم داشته باشد. البته این مشکلات زمانی به وجود می‌آیند که در مصرف دلستر افراط شود. هر سؤال دیگری در مورد این موضوع دارید را با ما در میان بگذارید تا در اسرع وقت به آن پاسخ دهیم.

3 دیدگاه در “آیا دلستر شیر مادر را زیاد می‌کند؟

  1. نرگس گفت:

    خیلی خوب بیان کردین. ممنون

  2. نرگس گفت:

    خیلی خوب بیان کردین.

  3. نورزایی گفت:

    خیلی خوب توضیح دادین مفید بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *