سلامت کودک

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می‌شود؟

فهرست موضوعات این مقاله

درماتیت سبورئیک آسیب جدی به بدن از جمله مو وارد نمی‌کند. این عارضه به صورت پوست قرمز، خشک، پوسته پوسته و خارش دار در پوست سر و سایر قسمت‌های بدن ظاهر ‌می‌شود و شایع است اما مسری نیست. وجود آن به این معنی نیست که پوست فرد مبتلا کثیف یا عفونی است. با مصرف برخی داروها می‌توان علائم را کنترل کرد. با پینو بیبی همراه باشید تا در خصوص این بیماری پوستی بیشتر بدانید.

درماتیت سبورئیک چیست و چگونه درمان می‌شود؟

درماتیت سبورئیک چیست؟

درماتیت سبورئیک یک بیماری پوستی شایع، غیر مسری و قابل کنترل آسان است. این نوع درماتیت باعث ایجاد لکه‌های قرمز خارش‌دار و پوسته‌های چرب روی پوست شما می‌شود و پوسته پوسته‌ای سفید یا زرد یا پودری روی پوست سر ایجاد می‌کند.

«سبورئیک» به غدد «چربی» اشاره دارد در حالی که «درم» به معنای «پوست» است. زمانی که روی پوست سر نوجوانان یا بزرگسالان باشد، شوره سر (پیتریازیس کاپیتیس) و زمانی که روی سر نوزاد است، «کلاه گهواره‌ای» نامیده ‌می‌شود.

درماتیت سبورئیک ‌می‌تواند در سایر نواحی بدن شما نیز رخ دهد. اینها مناطقی هستند که بیشترین فعالیت غدد چربی را دارند: قسمت بالایی پشت و قفسه سینه، صورت/پیشانی، چین‌های پایه بینی، پشت گوش‌ها، ناف، ابروها، زیر سینه‌ها و در ناحیه چین و خم شدن بازوها، پاها و کشاله ران.

درماتیت سبورئیک یک بیماری مادام العمر است که ظاهر ‌می‌شود، با درمان ناپدید ‌می‌شود و هر از گاهی شعله‌ور ‌می‌شود و عود می‌کند.

چه کسانی به درماتیت سبورئیک مبتلا ‌می‌شوند؟

حدود ۱۱ درصد از جمعیت به درماتیت سبورئیک مبتلا هستند. این بیماری اغلب در نوزادان کمتر از سه ماه و در بزرگسالان ۳۰ تا ۶۰ سال رخ ‌می‌دهد. در مردان بیشتر از زنان و در قفقازی‌ها بیشتر از آمریکایی‌های آفریقایی تبار شایع است.

اگر با پوستی به طور طبیعی چرب به دنیا آمده‌اید، احتمال ابتلا به این نوع درماتیت در شما بیشتر است. سابقه پسوریازیس در خانواده‌تان نیز شما را آسیب پذیر ‌می‌کند. اگر در یک منطقه خشک و سرد زندگی ‌می‌کنید، آب و هوا باعث درماتیت سبورئیک نمی‌شود، اما آن را بدتر ‌می‌کند.

اگر این مشکلات سلامتی را دارید، بیشتر مستعد ابتلا به درماتیت سبورئیک هستید:

 • بیماری‌های سرکوب سیستم ایمنی:
 • گیرندگان پیوند عضو
 • لنفوم هوچکین بزرگسالان
 • لنفوم غیر هوچکین بزرگسالان
 • HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی)
 • اختلالات روانی:
 • افسردگی
 • بیماری‌های عصبی:
 • بیماری پارکینسون
 • دیسکینزی دیررس
 • صرع
 • فلج عصب صورت
 • آسیب نخاعی
 • اختلالات مادرزادی:
 • سندرم داون

همچنین اگر از این داروهای روانگردان استفاده کنید بیشتر مستعد درماتیت سبورئیک هستید:

 • لیتیوم
 • بوسپیرون
 • هالوپریدول دکانوات
 • کلرپرومازین

علائم درماتیت سبورئیک چیست؟

 • پوسته‌های سفید خارش دار روی پوست سر (شوره سر). وقتی خراشیده ‌می‌شود، پوسته‌ها شل ‌می‌شوند، با موهایتان مخلوط ‌می‌شوند یا روی گردن و شانه‌هایتان ‌می‌افتند.
 • پوسته‌های قرمز روی پوست شما
 • فلس‌های زرد پوسته روی سر نوزادان (کلاه گهواره). کلاهک گهواره نباید خارش داشته باشد، اما خاراندن ممکن است باعث التهاب اضافی در ناحیه شود و پوست را بشکند که منجر به خونریزی یا عفونت‌های خفیف شود.
 • بلفاریت (قرمزی پوسته پوسته در لبه‌های پلک شما)
 • پلاک‌های صورتی (پوست ضخیم) از فلس‌ها در دو طرف صورت شما
 • تکه‌های پوسته پوسته روی سینه و روی خط موی شما که به شکل گلبرگ گل یا حلقه است.
 • قرمزی در چین‌ها و چین‌های اندام تناسلی، زیر بغل و زیر سینه‌ها
 • فولیکول‌های مو ملتهب روی گونه‌ها و نیمه بالایی تنه شما
علائم درماتیت سبورئیک چیست؟

علل درماتیت سبورئیک چیست؟ چه چیزی آن را تشدید ‌می‌کند؟

محققان از علت دقیق درماتیت سبورئیک مطمئن نیستند. آنها فکر ‌می‌کنند ممکن است دلایل زیادی وجود داشته باشد. عواملی که تصور ‌می‌شود نقش دارند عبارتند از:

 • نوعی مخمر به نام مالاسزیا که روی پوست همه وجود دارد، اما در برخی افراد بیش از حد رشد ‌می‌کند.
 • افزایش سطح هورمون آندروژن
 • افزایش سطح چربی پوست
 • یک واکنش التهابی
 • سابقه خانوادگی (درماتیت می‌تواند ارثی باشد)

عوامل دیگری که باعث تحریک یا بدتر شدن درماتیت سبورئیک ‌می‌شوند عبارت هستند از:

 • فشار
 • آب و هوای سرد و خشک
 • پوست چرب
 • استفاده از لوسیون‌های الکلی
 • سابقه سایر اختلالات پوستی، از جمله روزاسه، پسوریازیس و آکنه.

آیا آب و هوا درماتیت سبورئیک را بدتر ‌می‌کند؟

هوای خشک در طول ماه‌های زمستان درماتیت سبورئیک شما را بدتر ‌می‌کند. درماتیت در تابستان بهترین رفتار را دارد. نشان داده شده است که نور UV-A و UV-B خورشید باعث از بین رفتن نوع مخمری ‌می‌شود که روی پوست افرادی که به درماتیت سبورئیک مبتلا ‌می‌شوند، رشد ‌می‌کند اما باید مراقب آفتاب سوختگی باشید!

آیا برخی غذاها باعث تحریک یا کاهش درماتیت سبورئیک ‌می‌شوند؟

اگر چه تئوری‌هایی وجود دارد، اما کارشناسان هنوز متوجه این روابط نشده‌اند که غذا باعث ایجاد یا کاهش درماتیت سبورئیک ‌می‌شود. رژیم غذایی بر شوره سر تأثیر نمی‌گذارد.

تفاوت بین درماتیت سبورئیک و پسوریازیس چیست؟

پسوریازیس و درماتیت سبورئیک ‌می‌توانند شبیه هم باشند. هر دو تکه‌های پوست قرمز با پوسته پوسته هستند. هر دو را ‌می‌توان روی پوست سر و پشت شما یافت.

پسوریازیس یک بیماری التهابی پوستی است که ۲ تا ۴ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار ‌می‌دهد. پوسته‌های پسوریازیس اغلب ضخیم‌تر از درماتیت سبورئیک است. در پوست سر، پوسته‌های پسوریازیس به رنگ نقره ای نزدیک‌تر از سفید یا زرد هستند.

وضعیتی به نام سبوپسوریازیس وجود دارد که در آن درماتیت سبورئیک و پسوریازیس همپوشانی دارند. در این صورت شما علائم هر دو را دارید: هم پوسته‌های سفید و هم پوسته‌های نقره‌ای، هر دو روی پوست سر یا پشت، هر دو خارش دارند.

اگر نگران پسوریازیس یا درماتیت‌سبورئیک هستید، با پزشک خود مشورت کنید. درمان یکی ممکن است به عنوان درمان برای دیگری عمل نکند.

آیا درماتیت سبورئیک باعث ریزش مو ‌می‌شود؟

خیر، درماتیت سبورئیک باعث ریزش مو نمی‌شود.

آیا درماتیت سبورئیک با آکنه مرتبط است؟

درماتیت سبورئیک و آکنه ‌می‌توانند به طور همزمان و در همان نقاط بدن شما ظاهر شوند. هر دو تحت تاثیر چربی‌های پوست شما قرار ‌می‌گیرند. افرادی که آکنه دارند بیشتر در معرض شوره سر هستند.

درماتیت سبورئیک چگونه تشخیص داده ‌می‌شود؟

درماتیت سبورئیک به دلیل ظاهر آن در پوست آسیب دیده و جایی که در بدن شما ظاهر ‌می‌شود، یک بیماری آسان برای تشخیص است. هیچ آزمایش خون، ادرار یا تست آلرژی لازم نیست. اگر شرایط شما به درمان پاسخ ندهد، متخصص پوست ممکن است بیوپسی پوست را برای رد سایر بیماری‌ها انجام دهد.

درماتیت سبورئیک چگونه درمان ‌می‌شود؟

در نوجوانان و بزرگسالان، درماتیت‌سبورئیک معمولاً بدون درمان به خودی خود از بین نمی‌رود. نوع درمان بستگی به ناحیه‌ای از بدن دارد که تحت تاثیر قرار گرفته و این که وضعیت شما چقدر شدید است.

هدف از درمان کاهش علائم قابل مشاهده درماتیت سبورئیک و خارش و قرمزی است. درمان شامل استفاده از محصولات بدون نسخه و داروهای تجویزی است. محصولات تجویزی شامل ضد قارچ‌های موضعی، مهارکننده‌های کلسینورین و کورتیکواستروئیدها هستند. ممکن است لازم باشد از ترکیبی از این درمان‌ها استفاده کنید:

درمان درماتیت سبورئیک در پوست سر

کلاه گهواره (نوزادان)

کلاهک گهواره معمولاً وقتی کودک بین ۸ تا ۱۲ ماهه است بدون درمان از بین می‌رود. ممکن است روزانه با استفاده از یک شامپو بچه ملایم پینو بیبی درمان شود.

چند بار در روز و بعد از هر شامپو، پوست سر را با یک برس نرم ماساژ دهید یا مسواک بزنید. مراقب باشید که باعث شکستگی پوست نشود که ‌می‌تواند منجر به عفونت شود.

اگر مشکل ادامه دارد، یا کودک احساس ناراحتی ‌می‌کند و پوست سر را خراش ‌می‌دهد، با پزشک اطفال یا متخصص پوست کودک خود تماس بگیرید. او ممکن است شامپو یا لوسیون نسخه‌ای را تجویز کند. سایر نواحی پوست آسیب دیده ممکن است با یک لوسیون استروئیدی ملایم درمان شوند.

درماتیت سبورئیک نوجوانان و بزرگسالان:

برای موارد خفیف، به دنبال شامپوهای ضد شوره بدون نسخه باشید که حاوی سلنیوم، پیریتیون روی یا قطران زغال سنگ هستند. با آن دو بار در هفته یا طبق دستور روی برچسب محصول شامپو بزنید. برای کنترل طولانی مدت، پزشک شما ممکن است شامپوهای ضد قارچ حاوی سیکلوپیراکس (Loprox®) یا کتوکونازول (Nizoral®) را تجویز کند. این شامپوها از هر روز تا دو یا سه بار در هفته به مدت چند هفته استفاده ‌می‌شود تا شوره سر از بین برود، سپس هر هفته یک بار تا دو هفته برای جلوگیری از شعله ور شدن درماتیت استفاده ‌می‌شود. پزشک شما دستورالعمل‌های خاصی را برای استفاده به شما ‌ارائه می‌دهد.

برای موارد متوسط تا شدید، پزشک شما ممکن است شامپوی حاوی بتامتازون والرات (Luxiq®)، کلوبتازول (Clobex®)، فلووسینولون (Capex®) یا محلول فلوئوسینولون (Synalar®) را تجویز کند. موهای خود را طبق دستور العمل استفاده از شامپو بشویید. برخی از محصولات روزانه استفاده ‌می‌شوند، برخی دیگر دو بار در روز به مدت دو هفته و سپس دو بار در هفته استفاده ‌می‌شوند. از پزشک خود بپرسید که هنگام استفاده از این شامپوها باید مراقب چه عوارضی باشید.

درمان درماتیت سبورئیک در صورت و بدن

درمان درماتیت سبورئیک صورت و بدن شامل داروهای ضد قارچ موضعی، کورتیکواستروئیدها و مهارکننده‌های کلسینورین است.

ضد قارچ‌های موضعی شامل سیکلوپیروکس، کتوکونازول یا سرتاکونازول است. این محصولات که به صورت کرم، فوم یا ژل در دسترس هستند، معمولاً دو بار در روز به مدت حداکثر هشت هفته و سپس در صورت نیاز روی نواحی آسیب دیده اعمال ‌می‌شوند.

کورتیکواستروئیدهای موضعی شامل بتامتازون والرات، دسوناید، فلوسینولون یا هیدروکورتیزون هستند. این محصولات به صورت کرم، لوسیون، فوم، ژل، پماد، روغن یا محلول عرضه ‌می‌شوند. آنها یک یا دو بار در روز مصرف ‌می‌شوند. در صورتی که محصولات ضد قارچی در پاکسازی درماتیت سبورئیک یا درمان شعله ور شدن درماتین پوست شما موفق نباشند، ممکن است پزشک شما این محصولات را تجویز کند. کورتیکواستروئیدها ‌می‌توانند باعث نازک شدن پوست شما شوند و نباید به طور مداوم برای هفته‌ها و ماه‌ها بدون وقفه استفاده شوند. مهارکننده‌های موضعی کلسینئورین جایگزینی برای کورتیکواستروئیدها هستند. این محصولات عبارت هستند از کرم پیمکرولیموس (Elidel®) یا پماد تاکرولیموس (Protopic®). آنها دو بار در روز روی ناحیه آسیب دیده اعمال ‌می‌شوند. اگر مشکل شما شدید باشد، پزشک ممکن است یک عامل ضد قارچ خوراکی (قرص) یا فتوتراپی (طول موج خاصی از نور ماوراء بنفش برای کاهش التهاب در پوست) تجویز کند.

از پزشک خود در مورد عوارض جانبی این داروها و مواردی که باید مراقب آن باشید سؤال کنید. دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد نحوه مصرف این داروها دنبال کنید.

چگونه ‌می‌توانم خطر ابتلا به درماتیت سبورئیک را کاهش دهم؟

کارهای کمی ‌برای پیشگیری از درماتیت سبورئیک ‌می‌توان انجام داد. کلاه گهواره یک وضعیت طبیعی و بی ضرر است. ‌می‌توان آن را به سادگی در خانه درمان کرد. اگر شما یک نوجوان یا بزرگسال مبتلا به درماتیت سبورئیک دارید، اگر سطح آندروژن بالاتر از حد نرمال، سطح لیپیدهای پوست‌تان یا رشد بیش از حد مخمری که همیشه در سطح پوست فرزندتان وجود دارد، بیشتر مستعد ابتلا به درماتیت سبورئیک خواهد بود.

برخی از کارهای ساده و سالمی ‌که ‌می‌توانید برای کاهش خطر انجام دهید شامل استراحت زیاد، کنترل استرس عاطفی و دریافت دوزهای کوچک روزانه (دقیقه) نور خورشید (نور UV) است. از آفتاب ظهر دوری کنید. همیشه دستورالعمل‌های پزشک خود را برای استفاده از شامپوهای دارویی و محصولات پوستی دنبال کنید. درمان نامناسب ‌می‌تواند منجر به تشدید وضعیت شما و مراجعه مجدد به پزشک شود.

اگر درماتیت سبورئیک داشته باشم چه انتظاری ‌می‌توانم داشته باشم؟

کلاهک گهواره در اکثر نوزادان اتفاق ‌می‌افتد. به طور کلی یک وضعیت بی‌ضرر است که باعث درد، خارش یا ناراحتی نمی‌شود. در هفته‌های اول تا ماه‌های زندگی ظاهر ‌می‌شود و به ندرت پس از ۱۲ ماهگی در اکثر نوزادان دیده ‌می‌شود. با مراقبت‌های ساده در خانه ‌می‌توان آن را به راحتی مدیریت کرد.

در نوجوانان و بزرگسالان، درماتیت سبورئیک پوست سر (شوره سر) یا صورت و بدن وضعیتی است که در طول زندگی ظاهر ‌می‌شود و ‌از بین می‌رود. خوشبختانه با درمان قابل کنترل است. این وضعیت با درمان منظم به سرعت بهبود ‌می‌یابد.

اگر وضعیت شما به خوددرمانی پاسخ نمی‌دهد، یا اگر ناحیه آسیب دیده دردناک ‌می‌شود، پوسته ایجاد ‌می‌کند، یا مایع یا چرک را تخلیه ‌می‌کند، به پزشک مراجعه کنید.

اگر به درماتیت سبورئیک مبتلا شدم چگونه از خودم مراقبت کنم؟

اگر به درماتیت سبورئیک پوست سر مبتلا هستید، ‌می‌توانید برخی از شامپوهای ضد شوره سر را امتحان کنید. اگر یکی از شامپوها جواب نداد، به ماده فعال درج شده روی لیبل آن نگاه کنید و محصول دیگری را با ماده فعال متفاوت امتحان کنید (به پارگراف مربوط به شیوه‌های درمان مراجعه کنید که در بالا توضیح داده شد). شامپوها باید حداقل پنج دقیقه قبل از شستشو روی پوست سر شما باقی بمانند.

اگر فکر ‌می‌کنید که درماتیت‌سبورئیک در صورت یا بدن خود دارید، به پزشک یا متخصص پوست خود مراجعه کنید. پزشک شما را معاینه خواهد کرد تا میزان و شدت بیماری شما را مشخص کند. تمام دستورالعمل‌ها را دنبال کنید و در صورت داشتن سوال یا نگرانی هرگز در تماس با پزشک خود تردید نکنید.

چه زمانی باید به خاطر درماتیت سبورئیک به پزشک مراجعه کنم؟

اگر علائم شما بدتر شد یا شعله‌ور شد و عود کرد، باید به متخصص پوست مراجعه کنید. پزشک متخصص ممکن است تشخیص دهد که شما نیاز به تغییر دوز، اضافه کردن یک داروی متفاوت به رژیم درمانی یا تغییر دارو داشته باشد.

درباره درماتیت سبورئیک چه سوالاتی باید از پزشک خود بپرسم؟

 • آیا علائم من نشان دهنده درماتیت سبورئیک، اگزما، درماتیت آتوپیک یا پسوریازیس است؟
 • کدام درمان بدون نسخه یا ترکیبی از درمان‌ها برای من بهتر جواب ‌می‌دهد؟
 • آیا مارک خاصی از شامپو، کرم یا لوسیون شوره سر وجود دارد که پیشنهاد دهید؟
 • آیا شامپو، کرم یا لوسیون نسخه ای وجود دارد که بتوانید تجویز کنید؟ (اگر درمان‌های خانگی شما کارساز نیستند.)
 • هر چند وقت یک بار باید در مورد این بیماری به متخصص پوست مراجعه کنم؟
 • اگر به شامپو، کرم و یا لوسیون واکنش آلرژیک داشته باشم چه باید بکنم؟

سخن آخر

اگر چه درماتیت سبورئیک خارش‌دار و ناراحت کننده است، اما به سلامتی شما آسیبی نمی‌رساند. این عارضه با درمان قابل کنترل است. خارش پوست و پوسته‌های سفید روی پیراهن‌های مشکی شما نباید بخشی عادی از روز شما باشد بنابراین برای درمان اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *