دسته‌بندی نشده

آلرژی فصلی در بارداری چیست؟

رژیم غذایی در آلرژی دوران بارداری

آیا با شروع بارداری متوجه تفاوت در علائم آلرژی خود شده‌اید؟ آیا از زمان بارداری دچار عطسه، سرفه و خارش چشم شده‌اید؟ آیا کنترل علائم آلرژی فصلی در بارداری شما سخت‌تر می‌شود؟ آلرژی‌ها همیشه ناراحت‌کننده هستند و در دوران بارداری شدیدتر نیز می‌شوند.

ممکن است علائم جدیدی در بارداری ظاهر شوند و ممکن است سوالات و نگرانی‌هایی در مورد اینکه چه دارویی می‌توانید با خیال راحت مصرف کنید داشته باشید. سیستم ایمنی بدن شما با ویروس‌های آنفولانزا، سرماخوردگی و غیره مبارزه می‌کند، در واقع، سیستم ایمنی بدن شما به چیزهایی واکنش نشان می‌دهد که واقعاً برای شما مضر است.

 این مطلب در مورد آلرژی‌ فصلی در دوران بارداری است. آلرژی فصلی زمانی رخ می‌دهد که بدن شما به آلرژن‌هایی که در فصل خاصی ظاهر می‌شوند واکنش نشان می‌دهند. آلرژی‌های فصلی معمولاً واکنش بدن شما به گرده‌گل است. گرده یک ماده پودری است که گیاهان را بارور می‌کنند تا آنها تولید‌مثل کنند.

با توجه به محل زندگی شما، آلرژی‌های بهاری می‌تواند در اواسط فصل زمستان ظاهر شود و در اوایل تابستان به پایان برسند.

 آلرژی پاییزی می‌تواند در اوایل پاییز شروع شده و تا آخر آن ادامه یابد. بارداری می‌تواند آلرژی فصلی را شدیدتر کند. در ادامه با علت و راهکارهای درمانی آلرژی فصلی آشنا خواهید شد.

آلرژی فصلی در بارداری چیست؟

علائم آلرژی فصلی در بارداری

علائم آلرژی فصلی در بارداری شامل موارد زیر است؛

 • عطسه کردن
 • سرفه و خس‌خس سینه
 • انسداد، گرفتگی یا آبریزش بینی
 • قرمزی، خارش، آبریزش چشم
 • تاری دید
 • بثورات قرمز و خارش‌دار
 • یک ناحیه برجسته از پوست
 • آسم یا اگزما

برخی از افراد ممکن است واکنش‌های دیگری به نام حساسیت و عدم‌تحمل را تجربه کنند.

درمان خانگی آلرژی فصلی در بارداری

مادران مبتلا به آلرژی فصلی  در بارداری می‌توانند از درمان خانگی برای علائم خود استفاده کند. برخی از نمونه‌های درمان آلرژی فصلی در بارداری عبارتند از:

 • ایجاد یک اسپری نمکی با ترکیب نمک و آب، می‌توانید این ترکیب را در یک اسپری یا بطری بریزید تا مجرای بینی را شستشو و تسکین دهید.
 • تماشای گزارش‌های خبری و هواشناسی، در روزهای آلوده زنان باردار می‌توانند از خروج بیش از حد در خارج از منزل خودداری کنند تا کمتر در معرض خطر قرار گیرند.
 • از خارج شدن از منزل در ساعت ۵ صبح تا ۱۰ صبح خودداری کنید که میزان گرده‌افشانی معمولا در این  ساعات در بالاترین میزان است.
 • دوش گرفتن و تعویض لباس بعد از بیرون رفتن کمک زیادی در جلوگیری از آلرژی می‌کند. این راهکار می‌تواند به حذف گرده‌های تجمع‌یافته روی مو و لباس کمک کند.
 • از ماسک فیلتردار هنگام فعالیت‌های خارج از منزل مانند چمن‌زنی یا باغبانی استفاده کنید.

درمان آلرژی فصلی در دوران بارداری

اگر آلرژی دارید بارداری می‌تواند علائم شما را بدتر کند. اما شما حق دارید نگران مصرف  داروی آلرژی  در دوران بارداری باشید. زنان باردار نباید برخی از داروهای آلرژی را مصرف کنند.

با این حال، برخی از  آنتی هیستامین‌ها و اسپری‌های بینی استروئیدی بی‌خطر هستند. اکثر زنان باردار می‌توانند با خیال راحت از داروهای آلرژی فصلی بدون‌نسخه استفاده کنند. برخی از داروهایی که استفاده از آن در بارداری مجاز است عبارتند از:

 • ستریزین (Zyrtec)
 • کلرفنیرامین (کلرتریمتون)
 • دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • لوراتادین (کلاریتین)

مصرف هر دارو در دوران بارداری همیشه خطراتی دارد. زنان باید قبل از مصرف داروهای آلرژی در بارداری با پزشک خود صحبت کنند تا مطمئن شوند که مصرف دارو هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

در حالی که پزشکان بسیاری از داروهای خوراکی بدون نسخه را برای آلرژی‌های فصلی بی‌خطر می‌دانند، اسپری‌های ضدعفونی خوراکی‌ها را تجویز می‌کنند.

به‌عنوان مثال، اکسی متازولین، یکی از مواد تشکیل‌دهنده برندهایی مانند Afrin و Neo-Synephrine است. زنان باید در استفاده از اسپری بینی برای بیش از سه روز احتیاط کنند. این به این دلیل است که استفاده طولانی‌تر از داروهای ضداحتقان می‌تواند علائم آلرژی را با ایجاد تورم بینی بدتر کند.

برخی از زنان نیز واکسن‌های آلرژی دریافت می‌کنند. این واکسن‌ها، ترکیب آلرژن‌ها هستند که به‌عنوان وسیله‌ای برای کاهش فرد نسبت به یک آلرژن تزریق می‌شوند. اگر زنی در حین تزریق واکسن‌های آلرژی باردار شود، معمول مشکلی ایجاد نمی‌کند.

مصرف داروهای ضدآلرژن در طول سه‌ماه اول بارداری توجه به خطرات و مزایای ان بسیار مهم است زیرا کودک در آن زمان بیشترین رشد را دارد.

آیا گرفتگی بینی در بارداری به معنای آلرژی است؟

 گرفتگی بینی در زنان باردار، امری شایع است. گرفتگی بینی معمولا در سه‌ماهه دوم بارداری آغاز شده و باعث می‌شود که غشاهای مخاطی نرم و متورم ‌شود. پزشک شما ممکن است این مشکل را به‌عنوان رینیت بارداری معرفی کند.

رینیت حاملگی می‌تواند شما را به‌قدری خفه کند که گویی سرماخوردگی یا آلرژی داشته‌اید. این می‌تواند منجر به خونریزی بینی در دوران بارداری شود که ممکن است باعث سرفه یا حتی تهوع در شب شود.  خبر خوب این است که رینیت بارداری معمولاً بلافاصله پس از پایان بارداری از بین می‌رود.

چگونه می‌توانید تفاوت بین آلرژی و یک مورد بد احتقان بارداری را تشخیص دهید؟

اگر آلرژی دارید، به احتمال زیاد علائمی مانند احتقان، سرفه، عطسه و خارش چشم را تجربه خواهید کرد. اگر خارش و عطسه شما را آزار نمی‌دهد، ممکن است احتقان بارداری مرتبط با هورمون باشد.

 آیا می‌توانم در دوران بارداری واکسن آلرژی دریافت کنم؟

زنان باردار می‌توانند تزریق‌های آلرژی را که قبل از بارداری شروع کرده‌اند ادامه دهند. آنها باید در طول بارداری در دوز فعلی باقی بمانند و دوز را افزایش ندهند. اگر واکنشی وجود داشته باشد، پزشک ممکن است دوز تزریق را کاهش دهد. شروع واکسن‌های آلرژی در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. این می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی مادر شود.

رژیم غذایی در آلرژی دوران بارداری

شاید تعجب کنید اما رژیم‌های غذایی در دوران بارداری از ابتلا به بیماری‌های آلرژیک پیشگیری نمی‌کند. این بدان معناست که زنان باردار نیازی به اجتناب از آلرژن‌های غذایی رایج مانند بادام‌زمینی، آجیل، شیر یا گندم ندارند.

در حالی که هیچ رژیم غذایی یا غذای خاصی نمی‌تواند از بیماری‌های آلرژیک جلوگیری کند، مطالعات نشان داده اند که مصرف بادام زمینی، شیر و گندم در سه‌ماهه اول و دوم بارداری می‌تواند خطر ابتلا به آلرژی به بادام‌زمینی، رینیت آلرژیک و آسم را در کودک کاهش دهد.

پزشکان می‌گویند مهم‌ترین کاری که مادران باردار می‌توانند انجام دهند، خوردن یک رژیم غذایی سالم سرشار از میوه‌ها و سبزیجات، ماهی و ویتامین D است. مصرف این غذاها ممکن است خطر ابتلای کودک به بیماری‌های آلرژیک را کاهش دهد. قبل از در نظر گرفتن هر موردی با پزشک خود صحبت کنید.

رژیم غذایی در آلرژی دوران بارداری

برای کاهش علائم آلرژی در دوران بارداری بدون‌مصرف دارو چه کنم؟

 • از افرادی که سیگار می‌کشند دوری کنید. دود سیگار می‌تواند میزان آلرژی فصلی در بارداری را شدیدتر کند. از هر نظر قرار گرفتن در معرض دود سیگار در دوران بارداری برای شما یا جنین توصیه نمی‌شود.
 • اگر به گرده آلرژی دارید، سعی کنید تا جایی که ممکن است داخل منزل بمانید. اگر بیرون می‌روید، سعی کنید از عینک آفتابی استفاده کنید تا گرده‌ها از چشم‌هایتان دور نشوند. وقتی به داخل منزل برگشتید، کفش‌هایتان را درآورید، دست‌ها و صورت‌تان را بشویید و لباس‌هایتان را عوض کنید تا گرده‌ها روی صورت و لباس شما نماند. سپس لباس‌های خود را شستشو  دهید. برای کمک به کاهش علائم شبانه، قبل از خواب موهای خود را بشویید.
 • اگر به گرد و غبار آلرژی دارید، مطمئن شوید که خانه شما به‌طور منظم تمیز می‌شود. برای جلوگیری از به هم زدن گرد و غبار از جاروبرقی با فیلتر استفاده کنید.
 • برای گردگیری منزل، پارچه میکروفیبر بهتر از گردگیر پرهای سنتی است.
 • اگر به حیوانات خانگی آلرژی دارید، قبل از مراجعه به دوستان صاحب سگ و گربه خود خود اطلاع دهید تا اقدامات لازم را داشته باشند.

اگر در دوران بارداری آلرژی فصلی داشته باشم، آیا کودک آلرژی خواهد داشت؟

 تحقیقات ثابت کرده است که علائم آلرژی فصلی در بارداری هیچ تاثیری بر روی کودک شما  ندارد. باید گفت عامل مهمی که باعث ایجاد آلرژی در کودک می‌شود ژنتیک است. اگر یک کودک والدین یا خواهر و برادری مبتلا به آلرژی داشته باشد، آنها نیز در معرض خطر ابتلا به آلرژی هستند.

مطالعات نشان می‌دهد که مادران باردار که ویتامین D مبتنی بر مواد غذایی را به میزان کافی استفاده می‌کنند، خطر ابتلا به آلرژیک را در فرزند خود را به حد زیادی کاهش می‌دهند، در انتها باید گفت با انجام راهکارهایی که گفته شد می‌توان به‌حد زیادی اثرات آلرژی فصلی در بارداری را کاهش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *