اقدام به بارداری

آیا بلافاصله بعد از سقط می توان اقدام به بارداری کرد؟

علائم بعد از سقط جنین

برخی از زنان باردار ممکن است به دلایل مختلف، سقط جنین را تجربه کنند. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین نگرانی این افراد این است که آیا برای بارداری بعد از سقط جنین، دچار مشکل خواهند شد یا خیر. به طور کلی سقط جنین برای باروری یا بارداری مجدد، مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما آن چیزی که مهم است زمان مناسب و اقدامات احتیاطی برای بارداری بلافاصله بعد از سقط جنین است. به این معنی که شما باید ابتدا سلامت جسمی و روانی خود را در نظر گرفته و با مشاوره و نظارت پزشک و ماما برای بارداری مجدد آماده شوید. اگر قصد دارید بعد از سقط جنین، برای بارداری اقدام کنید، بهتر است برای افزایش آگاهی خود با این مطلب همراه باشید.

آیا بلافاصله بعد از سقط می توان اقدام به بارداری کرد؟

بارداری بعد از سقط جنین

یکی از مهم‌ترین دغدغه زنانی که سقط جنین را تجربه می‌کنند این است که چه زمانی بعد از سقط جنین می‌توان باردار شد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که سقط جنین باعث شروع مجدد چرخه قاعدگی شما می‌شود. تخمک گذاری(زمانی که تخمک از تخمدان آزاد می‌شود) معمولا در حدود روز ۱۴ سیکل قاعدگی ۲۸ روزه اتفاق می‌افتد. این بدان معناست که شما احتمالا تنها چند هفته پس از سقط، تخمک‌گذاری خواهید کرد. به عبارت دیگر، در صورت داشتن رابطه جنسی محافظت نشده تنها چند هفته پس از عمل، از نظر فیزیکی امکان باردار شدن مجدد شما وجود دارد، حتی اگر هنوز پریود نشده‌اید. با این حال، همه زنان یک چرخه قاعدگی ۲۸ روزه ندارند، بنابراین زمان تخمک گذاری دقیق می‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد. برخی از زنان به طور طبیعی دوره‌های قاعدگی کوتاه‌تری دارند، به این شکل بدن آنها ممکن است فقط هشت روز پس از سقط جنین شروع به تخمک گذاری کرده و زودتر باردار شوند.

باید بدانید که مدت زمانی که قبل از تخمک گذاری در نظر گرفته می‌شود نیز بستگی به مدت زمان بارداری شما قبل از سقط دارد. هورمون‌های بارداری می‌توانند تا چند هفته بعد از سقط در بدن شما باقی بمانند، این امر باعث تاخیر در تخمک گذاری و قاعدگی شما می‌شود. علائم بارداری پس از سقط جنین مشابه علائم دیگر بارداری‌ها است، از جمله:

 • سینه‌های حساس
 • حساسیت به بو یا مزه
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • خستگی
 • تاخیر در پریود

توصیه می‌‎شود در صورت تاخیر در قاعدگی به مدت شش هفته پس از سقط، برای انجام تست بارداری خانگی اقدام کنید. اگر نتایج مثبت بود، با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک یا ماما می‌تواند با استفاده از آزمایش خون، برای تعیین اینکه آیا شما باردار هستید یا هنوز هورمون‌های بارداری در بدن شما باقی مانده، به شما کمک کنند.

بارداری بعد از سقط جنین

زمان مناسب بارداری بعد از سقط جنین

پس از سقط جنین، پزشکان به طور کلی توصیه می‌کنند حداقل یک تا دو هفته برای داشتن رابطه جنسی صبر کنید تا خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد. تصمیم برای باردار شدن مجدد پس از سقط در نهایت تصمیمی است که باید با پزشک خود بگیرید. اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که زنان باید حداقل سه ماه برای باردار شدن مجدد صبر کنند. اما موضوع مهم این است که اگر از نظر ذهنی، عاطفی و جسمی برای باردار شدن دوباره آمادگی دارید، نیازی به صبر نیست. با این حال، اگر بعد از سقط جنین دچار عوارضی شده‌اید یا از نظر عاطفی آماده نیستید، ممکن است عاقلانه باشد که صبر کنید تا بارداری سالم و بدون مشکلی داشته باشید.

اگر به دلیل سقط جنین دچار هر گونه عارضه‌ای شده‌اید، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برای بارداری مجدد برای شما مناسب‌تر است. به طور کلی عوارض جدی پس از سقط جنین پزشکی و جراحی غیرمعمول است، اما برخی از مسائل و مشکلات وجود دارد که ممکن است شما را درگیر کند، از جمله:

 • عفونت‌ها
 • پارگی دهانه رحم
 • سوراخ شدن رحم
 • خون‌ریزی
 • واکنش‌های آلرژیک به داروهای مورد استفاده

اگر به دلایل پزشکی مجبور به سقط جنین شدید، یک چکاپ پزشکی کامل انجام دهید تا مطمئن شوید که بارداری بعدی شما همان مشکلات را نخواهد داشت.

زمان مناسب بارداری بعد از سقط جنین

آیا سقط جنین خطر عوارض بارداری در آینده را افزایش می دهد؟

در بررسی عوارض سقط جنین برای بارداری مجدد باید گفت که به طور معمول سقط جنین، در مشکلات باروری و همچنین تجربه عوارض در بارداری‌های بعدی، نقشی ندارد. با این حال، برخی از تحقیقات معتبر نشان می‌دهد که روش‌های سقط جنین می‌تواند خطر زایمان زودرس یا به دنیا آوردن نوزادی با وزن کم هنگام تولد را در بارداری‌های بعدی شما افزایش دهد. همچنین یک مطالعه بیانگر این موضوع است که زنانی که در سه‌ماهه اول بارداری برای سقط جنین تحت عمل جراحی قرار گرفتند، در بارداری بعدی خود در معرض خطر بیشتری برای سقط جنین بودند. اما درک این نکته مهم است که این خطرات هنوز غیر معمول در نظر گرفته می‌شوند و فقط در برخی موارد نادر اتفاق می‌افتد. باید بدانید که خطرات سقط جنین برای بارداری مجدد به نوع سقط انجام شده نیز بستگی زیادی دارد. دو نوع سقط جنین به شرح زیر است:

سقط جنین پزشکی

سقط جنین پزشکی زمانی است که قرصی در اوایل بارداری برای سقط جنین مصرف شود. در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد سقط جنین پزشکی خطر ابتلا به مشکلات در بارداری‌های آینده را در زنان افزایش می‌دهد. اگر نگران بارداری بعد از سقط جنین هستید و سقط پزشکی را تجربه کرده‌اید، از این عوارض در بارداری خود مصون هستید:

 • حاملگی خارج رحمی
 • سقط جنین
 • وزن کم نوزاد هنگام تولد
 • زایمان زودرس

سقط جنین جراحی

 سقط جنین جراحی زمانی است که جنین را با استفاده از مکش و یک ابزار قاشقی شکل تیز به نام کورت از رحم خارج می‌کنند. به این نوع سقط، اتساع و کورتاژ نیز گفته می‌شود. در موارد نادر، سقط جنین جراحی می‌تواند باعث ایجاد زخم در دیواره رحم (سندرم آشرمن) شود. اگر سقط‌های متعدد جراحی داشته‌اید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای زخم دیواره رحم باشید. در این شرایط، جای زخم می‌تواند باردار شدن را در آینده دشوارتر کرده و باعث افزایش احتمال مرده‌زایی و سقط جنین شود. بسیار مهم است که سقط جنین توسط یک پزشک متخصص و حرفه‌ای و در یک محیط امن و استریل انجام شود. هر روش سقط جنینی که توسط پزشک انجام نشود، غیر ایمن در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند منجر به عوارض فوری و همچنین مشکلات بعدی در باروری و سلامت کلی شما شود.

زمان مناسب استفاده از تست بارداری بعد از سقط جنین

یکی از رایج‌ترین سوالاتی که بعد از سقط جنین برای اکثر زنان پیش می‌آید، این است که چه زمانی بعد از سقط، تست‌های بارداری دقیق خواهند بود؟ در پاسخ به این سؤال باید بدانید که تست‌های بارداری به دنبال سطح بالایی از هورمونی به نام گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) هستند. هورمون‌های بارداری پس از سقط جنین به سرعت کاهش می‌یابد، اما بلافاصله به سطح طبیعی خود باز نمی‌گردد. به این شکل که ممکن است بین ۱۶ روز تا ۲ ماه طول بکشد تا سطح hCG در بدن به کمتر از سطح تشخیص داده شده توسط آزمایش بارداری، برسد. بنابراین اگر در این بازه زمانی آزمایش بارداری انجام دهید، به احتمال زیاد نتیجه آن مثبت می‌شود. اگر فکر می‌کنید بلافاصله پس از سقط جنین دوباره باردار شده‌اید، بهتر است به پزشک متخصص یا ماما مراجعه کنید. زیرا این افراد می‌توانند به جای استفاده از تست بارداری بدون نسخه (OTC)،  آزمایش خون برای تشخیص بارداری را برای شما تجویز کنند.

علائم بعد از سقط جنین

این یک امر طبیعی است که بعد از سقط جنین برخی از علائم و عوارض را تجربه کنید. این علائم ممکن است با عوارض ناشی از بارداری یکی باشد، بنابراین اگر نگران بارداری بعد از سقط جنین هستید، بهتر است مطمئن شوید شرایطی که تجربه می‌کنید ناشی از سقط جنین است یا به دلیل بارداری مجدد است. اما به طور کلی این علائم بعد از سقط جنین رایج است:

 • درد یا گرفتگی شکم
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • اسهال
 • خونریزی واژن
 • سردرد
 • سرگیجه

همان‌طور که اشاره شد، برخی از این علائم(به ویژه حالت تهوع یا استفراغ) می‌توانند با علائمی که ممکن است در دوران بارداری تجربه کرده‌اید، همپوشانی داشته باشند. اما به طور کلی، کسالت و خستگی باید در عرض سه روز کاهش یابد. در برخی موارد، علائم پس از سقط جنین می‌تواند نشانه عفونت یا عارضه باشد. اگر درد شدید شکم یا کمر، خونریزی شدید واژن، ترشحات بدبو از واژن، یا تب بالای ۱۰۰.۴ درجه فارنهایت دارید باید با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم بعد از سقط جنین

خطرات بارداری بعد از سقط جنین

در بیشتر موارد، خطرات سقط جنین اندک است و بر توانایی شما برای باردار شدن یا داشتن یک بارداری سالم در آینده تأثیری نخواهد داشت. با این حال، هنگام تصمیم گیری برای باردار شدن مجدد، موارد مهمی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

 • سقط جنین جراحی ممکن است باعث افزایش خطر زایمان زودرس یا وزن کم نوزاد هنگام تولد شود.
 • احتمال افزایش عوارض بسیار کم است، اما اگر نگران این موضوع هستید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • سقط‌های متعدد جراحی ممکن است بر باروری تأثیر بگذارد.
 • انجام بیش از یک سقط جراحی احتمال ابتلا به سندرم آشرمن را ایجاد می‌کند. این سندورم در واقع یک وضعیت غیر معمول است که با زخم در پوشش رحم مشخص می‌شود. این زخم می‌تواند باردار شدن مجدد را سخت‌تر کند.
 • ممکن است به مدت زمان مشخصی نیاز داشته باشید تا برای بارداری مجدد آماده شوید. این ایده خوبی است که قبل از تلاش برای باردار شدن مجدد، برای احساس غم و فقدان خود وقت بگذارید.
 • توصیه می‌شود برای تجربه سالم‌ترین بارداری بلافاصله بعد از سقط جنین، اقدامات لازم را تحت نظر پزشک انجام دهید. باید بدانید که شما نمی‌توانید عواملی مانند ژنتیک، سابقه پزشکی و سن خود را که می‌تواند به طور بالقوه خطر عوارض بارداری یا مشکلات سلامت جنین را افزایش دهد، کنترل کنید. بنابراین باید از پزشک متخصص و ماما بخواهید که بارداری مجدد شما را به منظور حفظ سلامت خودتان و جنین‌تان، مدیریت و نظارت کند.
 • برای بارداری مجدد بعد از سقط جنین باید سلامت شما از نظر بیماری‌های احتمالی مانند دیابت، بیماری‌های مقاربتی، فشار خون بالا یا شرایط تیروئید، ارزیابی شود.

قاعدگی بعد از سقط جنین

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که بعد از سقط جنین، ذهن شما را به خود درگیر می‌کند این است که سیکل قاعدگی پس از سقط چه زمانی به حالت عادی باز می‌گردد؟ به طور معمول، سیکل قاعدگی شما باید بلافاصله پس از سقط جنین، آغاز شود. با این حال، شرایط بدن در هر زنی متفاوت است، به این شکل که برخی از زنان ممکن است در چهار هفته آینده دوباره پریود شوند، اما برای برخی دیگر ۸ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد تا چرخه قاعدگی آنها به حالت عادی برگردد. اگر بعد از ۸ تا ۱۲ هفته پس از سقط، پریود نشدید، با پزشک خود صحبت کرده و راهنمایی و مشاوره لازم را از او دریافت کنید.

نکات مهم برای بارداری بعد از سقط جنین

این یک امر طبیعی است که بخواهید بعد از سقط جنین و در زمان دیگری از زندگی خود، باردار شوید. اما باید پیش از اقدام برای بارداری بلافاصله بعد از سقط جنین، تحت نظر پزشک باشید و این نکات مهم را در نظر بگیرید:

به بدن خود برای بهبودی بیشتر، زمان دهید

سقط جنین می‌تواند آسیب‌های جسمی و روحی زیادی به بدن شما وارد کند. به همین دلیل باید برای بهبودی کامل بعد از سقط جنین به بدن و ذهن خود، فرصت بدهید. این کار نه تنها به سلامت کلی بدن شما کمک می‌کند، بلکه برای سلامت و ایمنی بارداری آینده شما نیز حیاتی است.

 • از نظر بدنی، ایده خوبی است که قبل از اقدام به بارداری پس از سقط، صبر کنید تا سیکل قاعدگی شما حداقل برای چند ماه منظم شود.
 • علاوه بر این، به دلیل نوسانات هورمونی، ممکن است افزایش احساس خستگی و تحریک پذیری، مشکلات خواب، و در برخی موارد احساس اضطراب و افسردگی را تجربه کنید که همه اینها می‌تواند مانع از تلاش شما برای بارداری مجدد شود.
 • اگر بعد از سقط جنین، از نظر ذهنی و عاطفی به کمک نیاز دارید، توصیه می‌شود با کمک گرفتن از یک مشاور، مرخصی گرفتن از کار یا پیوستن به یک گروه حمایتی، سلامت روان خود را در اولویت قرار دهید.

 مطمئن شوید که تخمک گذاری منظم دارید

 موثرترین راه برای باردار شدن تعیین زمان دقیق تخمک گذاری و برنامه ریزی برای داشتن رابطه جنسی بر این اساس است. این امر به ویژه در شرایطی که اخیرا سقط جنین داشته‌اید، مهم است، زیرا ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد تا چرخه و الگوی تخمک گذاری شما به حالت عادی برگردد. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید تخمک گذاری را در طول زمان بررسی کنید تا سیکل خود را بهتر بشناسید. برخی از رایج‌ترین روش‌ها عبارت است از:

 • روش تقویم: که در آن شما به سادگی تاریخ پریود خود را در طول زمان ردیابی کرده تا روز تخمک گذاری خود را محاسبه کنید.
 • روش دمای پایه بدن: در این روش شما هر روز صبح دمای بدن خود را در همان زمان اندازه گیری می‌کنید تا افزایش ۰.۵ درجه فارنهایت را که معمولا ۱۲ ساعت پس از تخمک گذاری اتفاق می‌افتد، تشخیص دهید.
 • کیت‌های پیش بینی تخمک گذاری: این کیت‌ها یک تست خانگی شبیه به تست بارداری است، اما به جای آزمایش هورمون بارداری hCG، هورمون لوتئینیزه کننده (LH) را آزمایش می‌کند، زیرا این هورمون درست قبل از زمان تخمک گذاری افزایش می‌یابد.

سخن پایانی

اگر به تازگی سقط جنین را تجربه کرده‌اید و قصد دارید برای بارداری مجدد اقدام کنید، توصیه می‌شود این کار را تحت نظر پزشک انجام دهید. در صورتی که از نظر سلامت جسمی و روانی در شرایط مناسبی نباشید، بارداری بعد از سقط جنین می‌تواند عوارض مختلفی را به همراه داشته باشد. بنابراین به بدن خود برای بهبودی کامل فرصت داده و تمام اقدامات مورد نظر برای بارداری مجدد را با تائید و تشخیص پزشک و ماما انجام دهید.

منابع

 1. https://lifelinepregnancyhelp.org/can-i-get-pregnant-again-right-after-an-abortion/
 2. https://www.healthline.com/health/womens-health/pregnancy-after-abortion#hcg-levels
 3. https://www.whattoexpect.com/pregnancy/pregnancy-loss/pregnancy-after-abortion
 4. https://www.miracare.com/blog/pregnancy-after-abortion/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *