تغذیه نوزاد, سلامت نوزاد, نگهداری از نوزاد

انواع رفلکس‌های نوزادان

رفلکس‌های نوزاد واکنش‌های غیرارادی یا بدون تلاش کودک هستند که نسبت به تحریک خاصی اتفاق می‌افتد. کودک با این رفلکس‌ها به دنیا می‌آید تا به زنده ماندن و بقای او کمک کند. بسیاری از حرکات کودک در هفته‌های اول به وسیله رفلکس انجام می‌شود. متخصص اطفال رفلکس‌های کودک را کنترل می‌کند تا مطمئن شود کودک به درستی رشد می‌کند. بسیاری از رفلکس‌های نوزاد در چند ماه اول زندگی ناپدید می‌شوند. با پینو بیبی همراه باشید تا در مورد رفلکس‌های نوزادی بیشتر بدانید.

رفلکس‌های نوزادان چیست؟

رفلکس‌های نوزاد، پاسخ‌های غیرارادی ماهیچه‌های کودک به تحریک هستند. اعمال یا احساسات خاص واکنش‌های عضلانی خاصی را ایجاد می‌کنند. این بدان معناست که کودک پاسخ‌ها را کنترل نمی‌کند. آن‌ها به طور خودکار بدون تلاش کودک اتفاق می‌افتند. رفلکس‌های نوزاد یکی از رفتارهای طبیعی نوزادان است که نوزاد باید آن را ایجاد کند.

نوزاد کنترل محدودی بر بدن خود دارد، اما با مجموعه‌ای ذاتی از مهارت‌ها برای کمک به زنده ماندن متولد می‌شود. بسیاری از رفلکس‌های طبیعی نوزادان قب۲ل از تولد وجود دارد. پاسخ ها از ساقه مغز کودک منشا می‌گیرند و با رشد اولیه مرتبط هستند برای مثال اگر انگشت خود را در دهان آن‌ها قرار دهید، آن‌ها به طور غریزی و انعکاسی انگشت شما را می‌مکند. آن‌ها چشمان خود را محکم روی نور زیاد و متمرکز می‌بندند. تیم مراقبت‌های بهداشتی کودک از رفلکس‌های نوزاد برای ارزیابی سلامت کودک استفاده می‌کند. وجود و قدرت رفلکس‌های نوزاد نشانه‌های مهمی از رشد و عملکرد سیستم عصبی کودک است.

رفلکس‌های طبیعی نوزادان

موارد زیر برخی از رفلکس‌های طبیعی هستند که در هفته‌های اول مشاهده خواهید کرد. همه نوزادان دقیقاً به طور همزمان این رفلکس‌ها را به دست نمی‌آورند و از دست نمی‌دهند، اما این جدول به شما یک ایده کلی از انتظاراتی که باید داشته باشید را ارائه می‌دهد.

رفلکسسن زمانی که رفلکس ظاهر می‌شودسنی که رفلکس ناپدید می‌شود
قدم گذاشتنتولد۲ ماه
ریشه زاییتولد۴ ماه
گرفتن کف دستتولد۵-۶ ماه
رفلکس موروتولد۲ ماه
رفلکس تونیک گردنتولد۵-۷ ماه
گرفتن پلانتارتولد۹-۱۲ ماه

۲ نوع رفلکس دهانی در نوزادان تازه متولد شده چیست؟

رفلکس‌های دهانی شامل ریشه زدن و مکیدن است:

 • رفلکس ریشه‌زایی: رفلکس ریشه‌زایی یا رفلکس ریشه یک غریزه اساسی بقا است. در برخی موارد، رفلکس‌ها به رفتار ارادی تبدیل می‌شوند. به عنوان مثال، کودک شما با یک رفلکس ریشه‌زایی به دنیا می‌آید که باعث می‌شود اگر گونه یا دهانش را نوازش کنید، سرش را به سمت دست شما بچرخاند. این رفلکس به او کمک می‌کند تا نوک پستان را در زمان تغذیه پیدا کند. در ابتدا، او از یک طرف به سمت دیگر ریشه می‌کشد، سرش را به سمت نوک پستان می‌چرخاند و سپس به آن می‌چسبد. او به سادگی سر و دهان خود را در موقعیتی قرار می‌دهد تا بتواند پستان را بمکد.
 • رفلکس مکیدن: مکیدن یکی دیگر از رفلکس‎های بقا است که حتی قبل از تولد وجود دارد. در واقع، اگر در دوران بارداری سونوگرافی انجام داده باشید، ممکن است کودک خود را در حال مکیدن انگشت شست خود دیده باشید. پس از تولد، هنگامی که نوک پستان و هاله‌ی آرئول عمیقاً در دهان کودک قرار می‌گیرد، او به طور خودکار شروع به مکیدن می‌کند. این حرکت در واقع دو مرحله دارد. ابتدا کودک لب‌های خود را دور آرئول قرار می‌دهد و نوک پستان را در دهان قرار می‌دهد، به محل اتصال کام سخت و نرم اشاره می‌کند و سینه را بین زبان و کام خود فشرده می‌کند (که به آن «بیان» می‌گویند، این عمل باعث خروج شیر می‌شود). در مرحله دوم یا عمل شیردوشی، زبان از ناحیه آرئول به سمت نوک پستان حرکت می‌کند. تمام این فرآیند با مکشی که سینه را به دهان کودک محکم می‌کند، کمک می‌کند.

هماهنگی این حرکات ریتمیک مکیدن با تنفس و بلع یک کار نسبتاً پیچیده برای یک نوزاد است. بنابراین، اگر چه این یک عمل بازتابی و غیرارادی است، اما همه نوزادان در ابتدا به طور موثر مکیدن را انجام نمی‌دهند. با این حال، با تمرین، رفلکس تبدیل به مهارتی می‌شود که همه کودکان به خوبی آن را مدیریت می‌کنند.

ریشه‌زایی، مکیدن و رساندن دست به دهان از نشانه‌های تغذیه در هفته‌های اول پس از تولد محسوب می‌شود. بعداً، پس از این که شیردهی به خوبی تثبیت شد، کودک شروع به استفاده از این حرکات برای تسلی خود می‌کند و هم‌چنین ممکن است با پستانک یا زمانی که انگشت شست یا دیگر انگشتانش را می‌مکد، آرام می‌شود.

۵ رفلکس دیگر نوزادان چیست؟

نوزاد باید چندین رفلکس دیگر نیز داشته باشد.

 • رفلکس مورو یا تعجب یا وحشت

رفلکس مبهوت نوزاد، یا رفلکس مورو، یک واکنش محافظتی به یک حرکت ناگهانی یا صدای بلند است. هنگامی که سر کودک به عقب می‌افتد یا صدای ناگهانی او را مبهوت می‌کند، باید دست‌ها و پاهای خود را دراز کنند. بازوهای آن‌ها باید طوری دراز شوند که کف دست‌هایشان رو به بالا باشد و شست‌هایشان بیرون باشد. همچنین ممکن است کودک با صدای بلند گریه نیز بکند. هنگامی که دوباره سر کودک را نگه دارید، او باید به سرعت بازوهای خود را به هم نزدیک کرده و استراحت کند. رفلکس مبهوت می‌تواند شبیه اسپاسم نوزادی باشد، اما با آن متفاوت هستند. اسپاسم نوزادی نوعی تشنج است. رفلکس مورو، که در درجات متفاوت در نوزادان مختلف وجود دارد، معمولاً در ماه اول به اوج خود می‌رسد و پس از حدود دو ماه شروع به ناپدید شدن می‌کند.

رفلکس مورو یا تعجب یا وحشت
 • رفلکس تونیک گردن یا وضعیت شمشیربازی

رفلکس تونیک گردن، یا وضعیت شمشیربازی، باید زمانی رخ دهد که کودک به پشت دراز کشیده است. نام دیگر این پوزیشن حالت شمشیرباز است زیرا شبیه حالت شمشیرباز است. ممکن است متوجه شوید که وقتی سر کودک‌تان به یک طرف می‌چرخد، بازوی مربوطه او صاف می‌شود و بازوی مقابل خم می‌شود، گویی در حال شمشیربازی است. با این حال، ممکن است این پاسخ را نبینید، زیرا ظریف است و اگر کودک شما ناراحت است یا گریه می‌کند، ممکن است آن را انجام ندهد. این رفلکس در پنج تا هفت ماهگی از بین می‌رود.

هنگامی که کودک سر خود را به یک سمت می‌چرخاند، باید بازوی او در آن سمت تا حدی باز شود. بازوی مقابل او باید خم شود و مشت او محکم گره کرده باشد. هر دو رفلکس مورو و تونیک گردن باید به طور مساوی در هر دو طرف بدن وجود داشته باشند. اگر متوجه شدید که رفلکس در یک طرف متفاوت به نظر می‌رسد، یا این که کودک یک طرف بدن را بهتر از طرف دیگر حرکت می‌دهد، به پزشک اطفال اطلاع دهید.

 • رفلکس قدم زدن

رفلکس قدم زدن ممکن است به نوزاد کمک کند که بلافاصله پس از زایمان، هنگامی که روی شکم مادر دراز کشیده است، به طور غریزی به سمت سینه مادر بخزد. ممکن است به نظر برسد که کودک زمانی که پاهایش با یک سطح صاف برخورد می‌کند، قدم برمی‌دارد. اگر کودک خود را به صورت عمودی نگه دارد و اجازه دهید کف پای او با سطح تماس پیدا کند، باید یک پا را در یک حرکت «راه رفتن» جلوی پای دیگر قرار دهد. این رفلکس پس از دو ماه ناپدید می‌شود، سپس در پایان سال اول دوباره به عنوان رفتار آموخته شده راه رفتن ظاهر می‌شود.

 • رفلکس بابینسکی

رفلکس بابینسکی در نوزاد نوعی واکنش در پای اوست. وقتی کف پای کودک را از پاشنه تا انگشتانش نوازش می‌کنید، انگشت شست او باید به سمت بالا حرکت کند و بقیه انگشتان پای او باید به بیرون جمع ‌شود. یک متخصص مغز و اعصاب به نام جوزف بابینسکی این رفلکس را در سال ۱۸۹۶ میلادی کشف کرد. نام دیگر این رفلکس علامت بابینسکی است.

رفلکس بابینسکی
 • رفلکس گرفتن یا چنگ زدن

در چند روز اول پس از تولد، احساس و درک کودک شما به قدری قوی خواهد بود که به نظر می‌رسد او می‌تواند وزن خود را حفظ کند، اما آن را امتحان نکنید. او کنترلی بر این پاسخ ندارد و ممکن است ناگهان رها شود. دو رفلکس گرفتن وجود دارد؛ یکی در دست کودک و دیگری در پای او:

گرفتن کف دست: وقتی کف دست کودک را نوازش می‌کنند، کودک باید فورا انگشت فرد را بگیرد و محکم نگه دارد. اگر فرد سعی کند انگشت خود را از دست کودک بیرون بکشد، ممکن است کودک دست فرد را محکم‌تر بگیرد.

گرفتن کف پا: رفلکس بابینسکی باید در نهایت از بین برود و با چنگ کف پا جایگزین شود که تا بزرگسالی ادامه دارد. هنگامی که انگشت خود را زیر انگشتان پای کودک خود قرار می‌دهد، آنها باید انگشتان پای خود را دور آن حلقه کنند.

رفلکس گرفتن یا چنگ زدن

چه زمانی رفلکس‌های نوزاد ناپدید می‌شوند؟

اکثر رفلکس‌های نوزاد در عرض چهار تا شش ماهگی از بین می‌روند. همان‌طور که مغز کودک بالغ می‌شود، سیستم عصبی مرکزی او رفلکس‌های غیرارادی نوزاد را با حرکات ارادی جایگزین می‌کند. رفلکس‌های مورو و قدم زدن باید در سن ۲ ماهگی ناپدید شوند، در حالی که رفلکس‌های چنگ زدن و تونیک گردن ممکن است کمی بیشتر طول بکشد. اما تمام رفلکس‌های نوزاد باید تا اولین سال تولد کودک ناپدید شوند.

آیا تمام رفلکس‌های نوزاد ناپدید می‌شوند؟

برخی از رفلکس‌های نوزاد در عرض چند هفته یا چند ماه پس از تولد ناپدید می‌شوند. اما برخی از رفلکس‌ها تا بزرگسالی باقی می‌مانند. رفلکس‌هایی که تا بزرگسالی باقی می‌مانند:

 • رفلکس پلک زدن: با دیدن نور شدید و متمرکز، پلک خود را می‌بندید.
 • رفلکس عطسه: زمانی که مجرای بینی تحریک شده است عطسه می‌کنید.
 • رفلکس خمیازه: زمانی خمیازه می‌کشید که بدن به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.
 • رفلکس سرفه: زمانی که پشت مجرای هوایی شما تحریک شود، سرفه می‌کنید.
 • رفلکس گگ: زمانی که گلو یا پشت دهان شما تحریک می‌شود، دچار تهوع می‌شوید.

سوالات متداول رفلکس‌های نوزاد

رفلکس بیش فعالی در نوزاد تازه متولد شده چیست؟ رفلکس گگ به جلوگیری از خفگی کمک می‌کند. وقتی غذا، ظروف، انگشتان یا اسباب‌بازی‌ها پشت دهان کودک را لمس می‌کنند، ممکن است رفلکس گگ او تحریک شود. هنگامی که کودک شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کند، قوز کردن معمول است. بیشتر نوزادان هنگام از شیر گرفتن و عادت به خوردن مواد جامد، کمتر آق می‌زنند. با این حال، برخی از نوزادان نسبت به رفلکس تهوع حساسیت بیشتری دارند. آن‌ها راحت‌تر و بیشتر آق می‌زنند. علل رفلکس گگ بیش فعال در نوزادان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از شیر گرفتن خیلی زود و یا آماده نبودن برای غذاهای جامد
 • نارس به دنیا آمدن.
 • تاخیر در رشد یا شرایط عصبی
 • قادر به نشستن خوب بدون پشتیبانی نیست.
 • بستن زبان (آنکیلوگلوسیا)
 • رفلکس اسید
 • مشکل در تغذیه

اگر کودک دارای رفلکس بیش از حد حساسیت است، با پزشک اطفال تماس بگیرد. پزشک ممکن است او را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهند.

چگونه رفلکس مورو را در نوزاد بررسی می‌کنند؟

برای بررسی رفلکس مورو کودک، کودک خود را در حالت نشسته قرار دهید یا او را رو به بالا روی یک سطح نرم و بالشتک به حالت درازکش قرار دهید. به آرامی سر کودک خود را بلند کنید و سپس سریع آن را رها کنید و اجازه دهید برای یک ثانیه به سمت عقب بیفتد، اما به سرعت دوباره سر کودک را حمایت کنید. اگر کودک رفلکس مورو طبیعی داشته باشد، چهره‌اش مبهوت کننده خواهد بود. او بازوهای خود را با کف دست به سمت بالا و شست خمیده دراز می‌کند. ممکن است کودک گریه نیز بکند. هنگامی که دوباره سر کودک خود را نگه دارید، او بازوهای خود را به سمت بدن خود می‌آورد، آرنج‌های خود را خم می‌کند و استراحت می‌کند.

چرا نوزادان ممکن است دارای رفلکس تقلیدی باشند؟

در گذشته، محققان بر این باور بودند که نوزادان تازه متولد شده می‌توانند از بزرگسالان رفلکس را تقلید کنند. با این حال، مطالعات جدیدتر نشان داده است که هیچ مدرکی برای اثبات وجود رفلکس تقلید وجود ندارد. در مرحله نوزادی، حرکات و اعمال نوزادان غریزی و غیرارادی است. هر چیزی که ممکن است شبیه یک تقلید به نظر برسد، فقط یک واکنش بازتابی به دنیای اطراف است و یک تقلید عمدی نیست.

سخن آخر

کودک با مجموعه‌ای از رفلکس‌های طبیعی به دنیا می‌آید که به او کمک می‌کند هفته‌ها و ماه‌های اول زندگی خود را زنده نگه دارد. رفلکس‌های نوزادی در واقع مراحل رشد و تکامل نوزاد هستند که برای ارزیابی سلامت کودک بسیار حائز اهمیت هستند. متخصص اطفال رفلکس‌های کودک را آزمایش می‌کند تا مطمئن شود که این رفلکس‌ها وجود دارند و قوی هستند. همان‌طور که کودک بزرگتر می‌شود، باید برخی از این رفلکس‌ها را کنار بگذارد زیرا مهارت‌های جدید پیدا می‌کند و مستقل می‌شود. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که هر کودک متفاوت است. زمانی که کودک این رفلکس‌ها را رشد می‌دهد و یا برخی از این رفلکس‌ها را از دست می‌دهد، با کودک دیگر متفاوت است و این زمان مختص اوست. اگر در مورد رشد کودک خود نگرانی دارید با پزشک اطفال صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *