بازی و سرگرمی, کودک, نگهداری از کودک

فعالیت‌های مفرح برای کودک در روزهای برفی

فعالیت مفرح کودک در زمستان

فهرست موضوعات این مقاله

اگر در آب و هوای سردتر بزرگ شده باشید، ممکن است هیجان و انتظار این که آیا روز برفی در پیش دارید یا خیر را از کودکی خود به یاد بیاورید. روزهای برفی برای کودک رویایی هستند. یک روز کامل بازی در برف برای اکثر کودکان عالی به نظر می‌رسد. اما روزهای برفی همیشه برای والدین آسان نیست. بسیاری از اوقات، بزرگسالان هنوز مجبورند کار کنند یا به کارهای اطراف خانه رسیدگی کنند. هنگامی که با یک روز برفی مواجه می‌شوید، برنامه ریزی برای فعالیت‌هایی که کودک شما را مشغول نگه دارد و فعالیت مفرح کودک در زمستان می‌تواند مفید باشد. با تقسیم‌ بندی فعالیت‌های روز به بخش‌هایی که با برنامه مهد کودک فرزند شما مطابقت داشته باشد شروع کنید و زمان‌هایی را روی تلفن همراه خود تنظیم کنید تا به این برنامه تسلط داشته باشید. همچنین فهرستی از کارهای انجام شده را به صورت منسجم و در جایی قابل مشاهده قرار دهید که در آن فعالیت‌ها به محض اتمام قابل خط زدن باشد.

در این مقاله، در مورد فعالیت‌هایی صحبت خواهیم کرد که می‌توانید در روز برفی انجام دهید تا کودک شما را درگیر، سرگرم و شاد نگه دارد.

فعالیت‌های داخل خانه برای خانواده‌ها

اگر برف آنقدر زیاد است که نمی‌توانید از خانه بیرون بروید و متوجه شدید که خانواده‌ شما در آن روز برفی در خانه هستند، یکی از فعالیت‌های زیر را امتحان کنید:

برای کودک با صدای بلند کتاب بخوانید

یک داستان خوب و قدیمی دقیقا مناسب چنین روزی است. اگر فرزندان شما به اندازه کافی بزرگ هستند، از هرکدام بخواهید که به نوبت برای یکدیگر کتاب بخوانند.

بازی شکار رفتگر داشته باشید

شما می‌توانید وسایلی را در اطراف خانه پنهان کنید تا کودک آن‌ها را پیدا کند یا می‌توانید سرنخ‌هایی بنویسید و نقشه‌ای بکشید که به هدایت کودک به سمت گنج کمک می‌کند.

با هم شیرینی بپزید

اگر کمبود زمان اجازه پختن و تزئین کیک را به شما نمی‌دهد، یک روز برفی فرصت مناسبی برای بیرون آوردن پیش بند آشپزی و درگیر کردن کودکان خردسال شما در پختن شیرینی است. به کودکان وظایفی مانند برداشتن مواد لازم برای کیک یا مخلوط کردن مواد محول کنید و شیرینی‌های خوشمزه‌ای درست کنید تا بین همه به اشتراک بگذارید.

شکلات داغ درست کنید

یک قابلمه بزرگ از شکلات داغ را روی اجاق گاز یا در آرام پز درست کنید، سپس مواد مختلفی مانند مارشمالو، آب نبات های نعناعی خرد شده، خامه فرم گرفته یا کوکی شکلاتی را روی آن بچینید. به کودک خود اجازه دهید که کاکائوی داغ خود را به دلخواه خود ترئین کند.

بازی رومیزی را بیرون بیاورید

بسته به گروه سنی کودک خود، یک بازی رومیزی و بردگیم مناسب را انتخاب کنید و آن را بیرون بیاورید تا با یکدیگر بازی کنید.

درهای خانه را به جلد کتاب تبدیل کنید

پیشنهاد می‌کنیم جلد کتاب‌های مورد علاقه کودک خود را روی درهای خانه شبیه سازی کنید. از هر گونه مواد هنری و صنایع دستی که در دست دارید برای بازسازی تصاویر روی جلد استفاده کنید، سپس کاردستی‌ها را در جای مناسب به درب بچسبانید.

کره را از ابتدا درست کنید

بخشی از درست کردن کره آشپزی است و بخش دیگر جزو آزمایش‌های علمی به شمار می‌رود و کودک شما با مشاهده این تحول شگفت زده خواهد شد. برای شروع، یک شیشه مربا را تا نیمه با خامه غلیظ پر کنید و درب آن را محکم ببندید. سپس شروع به تکان دادن آن کنید. حدود ۱۰ دقیقه بعد خامه از آن شکل گرفته و بعد از ۱۵ دقیقه می‌توانید ساختن کره را به کودک خود نشان دهید.

بازی در آوردن ادای حیوانات کنید

صداها و رفتارهای حیوانات یکی از اولین چیزهایی است که کودکان خردسال یاد می‌گیرند؛ بنابراین ادای حیوانات را در آوردن (با یا بدون صدا، بسته به سن کودک شما) می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد.

با جعبه های مقوایی کاردستی بسازید

چیزهای زیادی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از یک جعبه مقوایی درست کنید؛ از ماسک و بال گرفته تا شمشیر و لباس‌های خیالی کامل. استفاده از جعبه‌های مقوایی به‌عنوان بوم برای سایر صنایع دستی نیز راهی عالی برای تغییر کاربری جعبه‌هایی است که در غیر این صورت باید دور می‌ریختید.

به کتاب‌های قدیمی جان تازه ای بدهید

یک کتاب درسی یا دایره المعارف قدیمی که دیگر استفاده نمی‌شود را پیدا کنید و با استفاده از آن کارهای خلاقانه انجام دهید. کلمات یا تصاویر کتاب را با قیچی مخصوص کودک برش دهید و از آن‌ها برای ساختن کلاژ استفاده کنید یا صفحات آن را به طور کلی بیرون بیاورید و کتاب را خالی کنید تا یک محفظه مخفی برای جای یادگاری کودک خود درست کنید.

کتابخانه یا اتاق بازی خود را مرتب کنید

این فعالیت فایده دیگری هم دارد: پس از اتمام کار، خانه شما به میزان قابل توجهی مرتب‌تر می‌شود. به‌ علاوه، کودک شما ممکن است با کتاب‌ها یا اسباب‌بازی‌هایی مواجه شود که فراموش کرده‌ است اما هنوز هم از آن لذت می‌برد.

دانه‌های برف کاغذی درست کنید

درست کردن کاردستی دانه‌های برف بیش از این که یک کاردستی باشد، یک فرصت عالی است تا به کودک توضیح دهیم که هیچ دو دانه برفی که از آسمان می‌بارند دقیقاً با یکدیگر یکسان و هم شکل نیستند.

در اتاق نشیمن کمپ برگزار کنید

چادر بزنید، کیسه خواب‌ها را باز کنید و با کودک خود وانمود کنید که در فضای باز به سر می‌برید.

فعالیت مفرح کودک در زمستان

یک کسب و کار خانوادگی ایجاد کنید

یک کسب و کار خانوادگی سرگرم کننده را تصور کنید و در مورد آن تحقیق کنید. سپس با کمک کودک خود یک طرح تجاری تهیه کنید اگر به کوچک‌ترین عضو خانواده اجازه دهید که ایده کسب و کار را انتخاب کند، لذت بیش‌تری از این فعالیت خواهید برد.

شعرهای مربوط به زمستان را بخوانید

ساختن شعرهای کودکانه که مربوط به زمستان هستند، راهی عالی برای آموزش تصویرسازی، استعاره و تشبیه به کودکان است.

یک آزمایش علمی انجام دهید

شما می‌توانید آزمایش‌های زیادی را با وسایل و موادی که از قبل در خانه خود دارید به همراه کودک خود انجام دهید.

شن مصنوعی درست کنید

به جای آوردن جعبه ماسه ای به داخل خانه، ¼ فنجان روغن بچه را با دو فنجان آرد مخلوط کنید. رنگ خوراکی را به دلخواه اضافه کنید و اجازه دهید کودک شما با آن بازی کند.

یک جلسه رسمی خانوادگی برگزار کنید

از تخته‌های سفید، کاغذ نمودار یا ارائه پاورپوینت برای به اشتراک گذاشتن گزارش‌های وضعیت مدرسه، محل کار، سفرها، دوستان و هر چیز دیگری که برای هر یک از اعضای خانواده اهمیت دارد، استفاده کنید. این به کودک کوچک‌تر کمک می‌کند تا احساس کند که تاریخ بازی یا پروژه‌های مدرسه‌ او به اندازه خواهر و برادر بزرگ‌ترش مهم است. شما حتی می توانید جلسه را مجازی کنید و سایر اعضای فامیل خود را نیز در این جلسه دعوت کنید.

فعالیت های داخل خانه برای خواهر و برادرها

وقتی همه بچه‌های شما از مهد کودک یا مدرسه به خانه برمی‌گردند، پتانسیل برقراری ارتباط خوبی بین خواهر و برادر وجود دارد و فعالیت‌های زیر پیشنهادی سرگرم‌کننده برای مشغول شدن آن‌ها در یک روز برفی هستند.

موزیک ویدیو بسازید

آهنگی را که کودکان شما بلد هستند را انتخاب کنید، یک موزیک رقص آنلاین را پیدا کنید یا از آن‌ها بخواهید آهنگ خود را بسازند و اجرای کودکان را با تلفن همراه خود ضبط کنید. البته این فعالیت به لباس نیاز دارد.

قلعه بسازید

قلعه ساختن به دلایلی یک فعالیت معروف بین کودکان است. کودکان عاشق ساختن سازه‌هایی با استفاده از بالش، کوسن، پتو و صندلی هستند. به علاوه، پس از ساخته شدن قلعه، کودک شما یک فضای بازی جدید و تخیلی خواهد داشت.

یک برنامه خبری را طراحی و ضبط کنید

کودکان شما می‌توانند در مورد آنچه در دنیای واقعی اتفاق می‌افتد گزارش دهند؛ مانند کولاکی که در بیرون وجود دارد. از طرف دیگر، آن‌ها می‌توانند گزارش‌های خبری تخیلی مربوط به دنیای مورد علاقه‌شان از کتاب یا تلویزیون یا حتی خبرهایی که خودشان در تصور خودشان می‌سازند را درست کنند.

غرفه عکاسی درست کنید

یک ملحفه را آویزان کنید یا روی یک پوستر بکشید تا به عنوان پس زمینه از آن استفاده کنید؛ سپس وسایلی مانند کلاه، روسری، جواهرات، عینک یا لباس از اطراف خانه جمع آوری کنید و عکس بگیرید.

با استفاده از بادکنک تنیس بازی کنید

می‌توانید از راکت پینگ پنگ برای نگه داشتن بادکنک در هوا استفاده کنید یا با استفاده از بشقاب‌های کاغذی و قاشق‌های چوبی پارو درست کنید. می‌توانید هدفی را تعیین کنید که ضربه زدن به آن با بادکنک سخت باشد و اگر کودک موفق شد به آن ضربه بزند به او امتیاز بدهید.

کارت بازی برای حرکت بسازید

آخرین کاری که می‌خواهید کودک شما انجام دهد این است که به جای فعالیت مفرح کودک در زمستان تمام روز روی مبل بنشیند؛ حتی اگر امکان آن وجود نداشته باشد که بیرون برود. چند فعالیت مفرح حرکتی مختلف برای کودک را در زمستان انتخاب کنید و برای هر فعالیتی که به یک عدد متصل است، یک کارت بازی مشخص کنید. سپس به نوبت کارت‌ها را با هم ترکیب کرده و هر کدام به طور تصادفی یکی را انتخاب کنید تا بفهمید هر فرد باید چه حرکتی انجام دهد. این حرکات می‌توانند بیشتر ورزش محور باشند، مانند تکیه به دست یا دراز نشست یا بیش‌تر مبتنی بر رشد کودک باشند، مانند انجام یک کله ملق یا لمس انگشتان پا.

جعبه یادگاری بسازید و آن را پنهان کنید

یک بطری یا جعبه را بردارید و چیزی را داخل آن قرار دهید تا بعدها در آینده آن را باز کنید و یاد خاطرات خود بیفتید. همانطور که در مورد آنچه باید داخل جعبه باشد، نظر کودک را می‌پرسید، مطمئن شوید که با هم تصمیم بگیرید که در کجا نگهداری شود، چه زمانی باز شود و چه کسی برای باز کردن آن حضور خواهد داشت.

با نوار چسب شهر بسازید

از نوار چسب یا نوار رنگی برای ساختن خیابان‌ها و ساختمان‌ها در کف اتاق بازی خود استفاده کنید و سپس از اسباب بازی‌های کودک به عنوان ساکنین استفاده کنید تا کودک بتواند با آن بازی کند.

تمرین و اجرای نمایش کتاب تصویری

کودکان می‌توانند صبح را صرف انتخاب یک کتاب داستان و ایجاد فیلمنامه از آن کنند و سپس بعد از ظهر را صرف کنار هم گذاشتن لباس‌ها، ساختن گروه نمایش و تمرین نقش‌های خود کنند. سپس می‌توانند این نمایش را برای کل خانواده قبل از شام اجرا کنند.

فعالیت‌های انفرادی داخل سالن برای کودکان

اگر والدین باید به صورت ریموت از خانه دورکاری کنند و تنها یک کودک در خانه است، فعالیت‌های زیر گزینه‌های عالی برای سرگرم کردن کودک به شمار می‌روند:

زمان مطالعه آرام یا “کتابخانه”

برای کودکانی که دوست دارند کتاب بخوانند، ایرادی ندارد که ساعت‌ها در کتاب غرق شوند. اگر کودک خیلی علاقه‌ای به مطالعه ندارد، سعی کنید برای خواندن تعداد معینی از صفحات کتاب جوایزی را در نظر بگیرید.

یک نقشه یا پوستر سفر بکشید

پیشنهاد می‌شود از کودک خود درخواست کنید که یک مکان تخیلی از یک کتاب یا فیلم مورد علاقه خود انتخاب کند و سپس یک نقشه یا پوستری برای آن مکان ایجاد کند.

با یک بازی فکری مشغول شوید

یک بازی فکری را انتخاب کنید که برای سن کودک شما مناسب باشد و اجازه دهید خود کودک آن را حل کند.

فعالیت در فضای باز برای خانواده‌ها

بازی در برف هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان بسیار سرگرم کننده و فعالیتی مفرح برای کودک در زمستان است. همه ما قصد داریم کودک خود را بدون توجه به آب و هوا بیرون ببریم. بازی در برف یک تجربه حسی شگفت انگیز را برای همه کودکانی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که از آن لذت ببرند فراهم می‌کند. با فعالیت های مفرح زیر برای کودک در زمستان وارد سرزمین عجایب زمستانی خود شوید:

آدم برفی بسازید

اجازه دهید کودک شما به آدم برفی شخصیت بدهد. یک کلاه کهنه یا یک ژاکت قدیمی تن آدم برفی کنید. به آدم برفی خود دامن چین دار و پیراهن هاوایی بدهید تا بپوشد. هیچ کس نگفته است که آدم برفی شما حتما باید مرد باشد. یک زن برفی، یک سگ برفی یا گربه برفی، یک ببر برفی یا یک خانواده برفی بسازید.

جنگ گلوله برفی داشته باشید

مبارزه با گلوله برفی یک فعالیت مفرح کودک در زمستان و راهی مناسب برای تخلیه انرژی انباشته شده کودک در یک روز در خانه است. اگر نمی‌خواهید گلوله برفی را به سمت یکدیگر پرتاب کنید، می‌توانید مسابقه‌ای داشته باشید تا ببینید چه کسی می‌تواند آن را دورتر را پرتاب کند یا چه کسی می‌تواند سریع‌ترین گلوله‌های برفی را بسازد.

نقاشی روی برف را امتحان کنید

یکی از فعالیت های مفرح کودک در زمستان این است که با رنگ به منظره برفی خود کمی رنگ اضافه کنید. تنها چیزی که نیاز دارید آب و رنگ خوراکی است. آن را در یک بطری اسپری قرار دهید و اجازه دهید کودک رنگ برف را تغییر دهد و طرح‌هایی ایجاد کند. همچنین می‌توانید یک قلم مو به او بدهید و اجازه دهید گلوله‌های برفی را رنگ کند یا در برف نقاشی بکشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *