پیش از بارداری, سلامت زنان

تفاوت تبخال تناسلی با جوش واژن

تفاوت تبخال تناسلی با جوش تناسلی

تبخال تناسلی و جوش‌های تناسلی هر دو می‌توانند به صورت برجستگی‌های کوچک و پر از چرک روی پوست ظاهر شوند، اما تفاوت‌های اساسی میان آن‌ها وجود دارد. برای مثال، بثورات تبخال اغلب باعث ایجاد زخم‌های دردناک می‌شود، در حالی که جوش‌ها تنها زمانی درد می‌گیرند که فرد روی آن‌ها فشار بیاورد.

ظاهر شدن برجستگی‌های کوچک پر از چرک روی اندام تناسلی در ابتدا ممکن است باعث نگرانی شود، اما همه برآمدگی ها نیاز به درمان پزشکی ندارند. شناخت تعدادی از علائم و تفاوت‌ها می‌تواند به افراد کمک کند تا بین تبخال و سایر برجستگی‌ها و جوش‌ها تمایز قائل شوند. جوش‌ها در نتیجه تجمع کثیفی یا روغن ایجاد می‌شوند که منافذ پوست را مسدود می‌کند. جوش‌های واژن اغلب به صورت جوش‌هایی به رنگ گوشت یا جوشی پر از چرک سفید ظاهر می‌شوند. جوش تناسلی یک وضعیت پزشکی جدی نیست.

بر اساس گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که هیچ درمانی ندارد. تبخال تناسلی می‌تواند به صورت برجستگی‌های سفید یا قرمز پر از مایع شفاف یا زخم‌های قرمز رنگ که معمولاً دردناک هستند ظاهر شود. مطابق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تقریباً ۴۱۷ میلیون نفر در سراسر جهان دارای ویروسی هستند که باعث تبخال تناسلی می‌شود.

علائم مشترک بین تبخال تناسلی و جوش

فردی که مشکوک به تبخال تناسلی است لازم است با پزشک صحبت کند. تبخال و جوش، علائم زیر را بین یکدیگر به صورت مشترک دارند:

 • هر دو ممکن است به صورت دسته‌ای از برجستگی‌های قرمز ظاهر شوند.
 • هر دو ممکن است خارش داشته باشند.
 • هر دو ممکن است حاوی چرک باشند.

علائم تبخال تناسلی

ویروس تبخال می‌تواند سال‌ها پس از قرار گرفتن در معرض آن نهفته بماند و علائم آن ممکن است در هر زمانی ظاهر شوند. گاهی اوقات افراد هیچ نشانه‌ای ندارند یا نشانه‌ها را تشخیص نمی‌دهند. هنگامی که تبخال تناسلی رخ می‌دهد، معمولاً به صورت لکه‌هایی از برجستگی‌های کوچک قرمز، بنفش یا سفید یا زخم های قرمز ظاهر می‌گردد. این ضایعات اغلب دردناک هستند. تبخال تناسلی همچنین ممکن است در برخی موارد روی باسن یا دهان ظاهر شود.

تاول‌‌های پر از چرک در نهایت می‌ترکند و زخمی شبیه زخم بر روی پوست باقی می‌گذارند. افراد ممکن است در هنگام ترکیدن تاول‌ها درد بیش‌تری را تجربه کنند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا شیوع تبخال فروکش کند و اولین شیوع شدیدترین آن است. افرادی که تبخال دارند نیز ممکن است علائم دیگری را تجربه کنند. این علائم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • تب
 • دردناکی
 • سر درد
 • درد در پاها
 • تورم غدد لنفاوی
 • ترشحات واژن

ضایعات ناشی از تبخال تناسلی نرم‌تر از جوش هستند و گاهی اوقات می‌توانند شبیه تاول باشند.

علائم جوش تناسلی

در مقابل، جوش‌های تناسلی اغلب در لمس به صورت سفت زیر دست احساس می‌شوند. جوش‌ها ممکن است یکی یکی یا در دسته‌های کوچک ظاهر شوند. جوش‌ها همچنین در نزدیکی مناطقی که عرق می‌تواند جمع شود، ایجاد می‌شوند. آن‌ها ممکن است در مناطقی بروز پیدا کنند که لباس زیر یا سایر لباس‌های تنگ پوست را لمس می‌کند و باعث ایجاد عرق و کثیفی در آن ناحیه می‌شود.

جوش ها در داخل منافذ پوست ایجاد می‌شوند و تنها در صورتی که چرک کافی جمع شوند از سطح پوست بالا می‌آیند. اگر جوش فشرده یا خراشیده شود، چرک یا خون غلیظ از آن بیرون می‌آید. جوش‌های ناحیه تناسلی ممکن است خارش داشته باشند، اما بر خلاف ضایعات تبخال، دردناک نیستند. مگر این که فرد به آن‌ها فشار وارد کند. جوش‌ها ممکن است پس از ورزش شدید، گرما یا رطوبت نیز ظاهر شوند. جوش‌ها در بیش‌تر موارد به سرعت از بین می‌روند.

مقایسه علائم جوش و تبخال تناسلی

در ادامه برخی از علائم رایج تبخال و جوش تناسلی را با هم مقایسه می‌کنیم:

تبخال‌های تناسلیجوش‌های تبخال
احساسنرمسفت
محلدر اطراف اندام تناسلی، باسن، یا دهانبخش‌هایی که تعریق یا اصطکاک دارد
تعدادضایعات متعددتکی یا دسته کوچک
شدت دردمعمولگاهی
بازه زمانیبه طور معمول چندین هفتهحداکثر یک یا دو هفته
سایر علائمتب
درد
سر درد
تورم غدد لنفاوی
ترشحات تناسلی
خارش
خون ریزی

علل بروز جوش و تبخال تناسلی چیست؟

دلایل بروز جوش‌های تناسلی و تبخال تناسلی کاملاً با یکدیگر متفاوت است.

دلایل ایجاد جوش‌های تناسلی

جوش های تناسلی مسری نیستند. آن‌ها به دلایل زیر رشد می‌کنند:

 • مسدود شدن منافذ پوست
 • موی فرو رفته در پوست
 • فولیکولیت

دلایل بروز تبخال تناسلی

ویروسی به نام ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) باعث تبخال تناسلی می‌شود. این ویروس می‌تواند به راحتی از طریق فعالیت جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل شود. دو نوع ویروس تبخال وجود دارند:

 • HSV-1 به طور کلی به عنوان تبخال دهانی شناخته می‌شود زیرا معمولاً در داخل یا نزدیک دهان ایجاد می‌شود.
 • HSV-2 به طور معمول در اطراف دستگاه تناسلی ایجاد می‌شود و شایع ترین نوع STI است.

هر دو نوع HSV-1 و HSV-2 می‌توانند دهانی یا تناسلی باشند.

فعالیت جنسی می‌تواند هر دو نوع ویروس تبخال را منتقل کند. انجام رابطه جنسی محافظت شده می‌تواند به جلوگیری از انتشار ویروس کمک کند. با این حال، افراد همچنان می‌توانند ویروس را حتی در هنگام استفاده از کاندوم یا محافظ دهانی آلوده کنند.

موی فرورفته

موهای رشد کرده در ناحیه واژن از علل شایع برآمدگی در ناحیه واژن هستند. هنگامی که یک فولیکول مو مسدود می‌شود، به عنوان موی رشد یافته شناخته می‌شود. این موضوع همچنین احتمال عفونت در پایه ساقه مو را افزایش می‌دهد که معمولاً توسط استاف یا استرپتوکوک (انواع باکتری) ایجاد می‌شود. موهای رشد کرده و کیست‌های آن می‌توانند خود به خود ایجاد شوند، اما تراشیدن و شیو کردن، این نوع برآمدگی و عفونت را افزایش می‌دهد.

علائم

 • برآمدگی کوچک و قرمز رنگ
 • برآمدگی ممکن است مانند جوش ظاهر شود
 • حساسیت و درد در برآمدگی

درمان

خیساندن و کمپرس داغ معمولاً درد را تسکین می‌دهد و به فولیکول آسیب دیده اجازه خارج شدن از سطح پوست را می‌دهد. اگر به مطب مراجعه کنید، پزشک می‌تواند به صورت دستی خارج شدن فولیکول را تسهیل کند و پس از آن خیساندن داغ و/یا کمپرس باید همچنان ادامه داشته باشد. اگر عفونت جدی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

پیشگیری

 • از اصلاح و تراشیدن موهای ناحیه تناسلی خودداری کنید
 • بهداشت خوب فرج

غده چربی آلوده

غده چربی عفونی به عنوان غده چربی آلوده یا کیست چربی نیز شناخته می‌شود. این غدد، غدد طبیعی هستند که در سرتاسر پوست بدن شما یافت می‌شوند و برای پوست شما روغن و ماده‌ای مومی تولید می‌کنند. هنگامی که این غده مسدود می‌شود، روغن جمع می‌شود تا جایی که غده به یک برآمدگی سفت تبدیل می‌گردد که گاهی به رنگ سفید است. گاهی اوقات این غده عفونی می‌شود، ترومای پوستی گاهی اوقات می‌تواند باعث مسدود شدن یا عفونی شدن غدد چربی شود.

علائم

 • برآمدگی سفت زیر پوست
 • رنگ سفید یا زرد
 • در صورت عفونت، برآمدگی حساس، قرمز و گرم خواهد بود

درمان

مشابه یک فولیکول موی عفونی، غده چربی عفونی ممکن است با خیساندن یا کمپرس داغ درمان و تسکین یابد. اگر غده به طور جدی عفونی و بزرگ شده باشد، به صورت دستی در مطب پزشک تخلیه می‌شود و ممکن است برای شما آنتی بیوتیک برای عفونت تجویز شود.

پیشگیری

برای جلوگیری از این نوع برآمدگی روش‌های کمی وجود دارد. بهداشت خوب می‌تواند به پیشگیری از آن کمک کند. برخی افراد معتقدند که چاقی یک عامل بروز آن است، اما تحقیقات محدودی در رابطه با این موضوع انجام شده‌اند.

تفاوت تبخال تناسلی با جوش تناسلی

کیست غده بارتولین

غدد بارتولین دو غده‌ای هستند که در پاسخ به تماس جنسی، روان کننده واژن تولید می‌کنند. این غدد در هر دو طرف در صورت باز شدن واژن یافت می‌شوند. این غده با مسدود شدن و تجمع مخاط آن متورم و بزرگ می‌شود. گاهی اوقات نیز این غدد متورم ممکن است عفونی شوند. متأسفانه بازگشت این غدد بسیار شایع است و در حدود ۱ از هر ۱۰ زن مبتلا به کیست غده بارتولین رخ می‌دهد. برخی از زنان دارای کیست مزمن غده بارتولین هستند. کیست ها همیشه وجود دارند اما قرمز و دردناک نیستند.

علائم

 • توده دردناک در نزدیکی واژن
 • احساس گرمی یا درد در نزدیکی برآمدگی
 • درد هنگام نشستن یا راه رفتن
 • درد با مقاربت
 • تب

درمان

چهار روش درمانی برای کیست غده بارتولین وجود دارد. ممکن است یکی در خانه انجام شود، اگرچه نسبت به سه گزینه دیگر کم‌تر موثر است:

 • حمام سیتز: در خانه، می‌توانید یک حمام سیتز داغ را امتحان کنید، اما این تنها در صورتی است که غده هنوز بسیار کوچک، با حداقل حساسیت باشد و هنوز عفونی نشده باشد. برای حمام سیتز، حداقل ۳ یا ۴ بار در روز به مدت چند روز در آب گرم و ولرم بنشینید. این کار به طور هم‌زمان ناراحتی ناشی از کیست را تسکین می‌دهد و همچنین به باز شدن کیست کمک می‌کند تا بتواند تخلیه شود. البته اگر چه این روش ممکن است موفقیت آمیز باشد، اما احتمال دارد که غده دوباره مسدود شده و دوباره عفونی شود. بنابراین توصیه می‌کنیم که این کار را فقط در زمانی که غده کوچک است و خیلی دردناک نیست، امتحان کنید. آبسه بارتولین شدید در همان روز نیاز به درمان پزشکی دارد. بنابراین اگر درد دارید و غده به موقع تشخیص داده نشده است، لازم است در مطب پزشک درمان شوید.
 • تخلیه و کاتتر: در مطب پزشک پس از بی حس کردن ناحیه، می‌توان یک برش کوچک در غده ایجاد کرد. اینک ار اجازه می‌دهد تا کیست تخلیه شود. پس از این، یک کاتتر کوچک در محل غده قرار داده می‌شود و به مدت ۶ هفته در آن باقی می‌ماند. هدف از این کار، ایجاد یک دهانه دائمی جدید برای تخلیه غده است. گذاشتن کاتتر در جای خود و اجازه دادن به پوست برای التیام یافتن اطراف آن چیزی است که این دهانه دائمی را ایجاد می‌کند. پس از تخلیه کیست، باید ۲ تا ۳ روز بعد در حمام آب گرم بنشینید.
 • مارسوپیالیزیشن: این روشی است که در اتاق عمل و تحت بیهوشی انجام می‌شود. غده توسط پزشک باز می‌شود و پوشش غده را با یک بخیه قابل حل به پوست لابیای داخلی بخیه می‌زنند. هدف از این روش، ایجاد یک دهانه جدید و دائمی به غده بارتولین است. این روش در صورتی مطلوب است که نتوانید عمل در مطب را تحت بی حسی موضعی (بی حسی) تحمل کنید. با بیهوشی عمومی، این عمل بدون درد خواهد بود.
 • برداشتن غده: این به روش عنوان آخرین گزینه انجام می‌شود. در این نوع درمان، غده بارتولین با جراحی برداشته می‌شود. برداشتن غده تنها در صورتی انجام می‌شود که سایر گزینه‌ها و تکنیک‌های درمانی قبلاً شکست خورده باشند.

پیشگیری

یکی از علل شایع بروز کیست‌های غده بارتولین سوزاک است. بنابراین، اقدامات جنسی برای جلوگیری از بیماری‌های مقاربتی ممکن است به پیشگیری از این کیست‌ها کمک کند. علاوه بر آن، بهداشت خوب نیز می‌تواند در پیشگیری از این نوع کیست موثر باشد. با اجتناب از عفونت تناسلی، می‌توانید از التهاب و بسته شدن غده جلوگیری کنید.

عوامل خطر

زمانی فرد در معرض خطر بالایی برای ایجاد جوش های تناسلی قرار دارد که موارد زیر شامل حال او بشوند:

 • به شدت عرق کرده باشد.
 • لباس‌های تنگ بپوشد که می‌توانند باعث تعریق و گیر کردن مواد زائد زیر پوست شود.
 • اصلاح موهای ناحیه تناسلی
 • هوای گرم و مرطوب

افراد می‌توانند از طریق فعالیت جنسی با هر فردی که این ویروس را دارد، به تبخال تناسلی مبتلا شوند. افرادی که بیش‌تر در معرض خطر هستند، افرادی می‌باشند که از نظر جنسی فعال هستند و چندین شریک جنسی دارند. حتی با استفاده از کاندوم هنوز هم ممکن است تبخال منتشر شود و فرد هنوز علائمی را در خود مشاهده نکند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیریم؟

جوش‌های ناحیه تناسلی به خودی خود به سرعت از بین می‌روند. با این حال، اگر جوش‌ها با تغییرات ساده و روتین برطرف نشدند یا اگر مدت کوتاهی پس از فعالیت جنسی ظاهر شدند، لازم است با پزشک صحبت کنید.

نحوه تشخیص تبخال تناسلی

پزشک می‌تواند تبخال تناسلی را با انجام آزمایشی برای تشخیص وجود ویروس HSV تشخیص دهد. تست‌های بالقوه که در این رابطه انجام می‌شوند عبارتند از:

 • آزمایش HSV DNA
 • فرهنگ HSV
 • تست سرولوژیک تبخال تناسلی

در صورتی که پزشک تبخال تناسلی را تأیید کند، ممکن است سایر بیماری‌های مقاربتی را نیز بررسی کند. کیت‌های تست تبخال تناسلی در خانه نیز موجود است.

نحوه درمان جوش و تبخال تناسلی

گزینه های درمانی بسته به این که فرد دارای جوش یا تبخال تناسلی باشد، با یکدیگر متفاوت است:

درمان جوش تناسلی

معمولاً نیازی به درمان جوش‌های تناسلی با چیزی بیش‌تر از اقدامات بهداشتی خوب مانند تمیز کردن کامل یا مکرر ناحیه تناسلی نیست. سایر گزینه‌های درمانی عبارتند از:

 • استفاده از پمادهایی که حاوی داروهای آکنه هستند
 • استفاده از صابون آنتی باکتریال
 • استفاده از کرم‌های ضد باکتری
 • استفاده از حمام سیتز و نمک اپسوم به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یا طبق دستور پزشک

درمان تبخال

در مقابل، درمان تبخال معمولاً نیاز به مداخله پزشکی دارد. پزشک معمولاً داروهای ضد ویروسی را برای مبارزه با عفونت تبخال تجویز می‌کند. افراد باید دوزهای توصیه شده را مصرف کنند و تا زمان فروکش کردن شیوع از تماس جنسی خودداری کنند. اگر ضایعات دردناک هستند، پزشک ممکن است داروهای مسکن بدون نسخه را توصیه کند یا داروهای کمی قوی‌تر را تجویز کند.

نحوه پیشگیری از تبخال و جوش تناسلی

افراد می‌توانند اقدامات لازم را برای جلوگیری از ایجاد جوش‌های تناسلی یا تبخال انجام دهند. برای جلوگیری از جوش، فرد می‌تواند موارد زیر را انجام دهد:

 • شستن اندام تناسلی حداقل یک بار در روز و بعد از هر فعالیتی که باعث تعریق می‌شود
 • پوشیدن لباس‌های گشاد که باعث اصطکاک نمی‌شوند
 • حمام کردن یا دوش گرفتن منظم
 • اجتناب از اصلاح یا اپیلاسیون موهای ناحیه تناسلی. کلیپینگ یا لیزر موهای زائد به طور کلی گزینه‌های بهتری هستند.

فرد می‌تواند با انجام موارد زیر به پیشگیری از تبخال تناسلی کمک کند:

 • همیشه در طول فعالیت جنسی از کاندوم یا محافظ دهان استفاده کنید
 • خودداری از رابطه جنسی با کسی که تبخال تناسلی دارد
 • پرهیز از رابطه جنسی در هنگام بروز علائم تبخال تناسلی در شریک زندگی

علائمی که نشان می‌دهد برجستگی‌های پر از چرک تبخال هستند و نه جوش تناسلی

 • درد پوستی ناحیه تناسلی همراه با بروز برجستگی
 • علائمی فراتر از جوش تناسلی
 • ظاهر شدن برجستگی‌های پوستی پس از تماس جنسی با شریک زندگی

جوش‌ها باید خود به خود برطرف شوند و اغلب قابل پیشگیری هستند. تبخال تناسلی باعث می‌شود که فرد درد داشته باشد و معمولاً به درمان پزشکی اضافی نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *