سلامت کودک, کودک, نگهداری از کودک

آیا در هنگام تب کودک می‌توان از استامینوفن استفاده کرد؟

درست، مانند جوانه زدن اولین دندان، خراشیدن زانو در حین راه افتادن و رفتن به مهدکودک، هر کودکی در نهایت تب را تجربه خواهد کرد. با این‌حال، این اتفاق، می‌تواند یک تجربه ترسناک باشد، به ویژه برای والدینی که اولین بار این حادثه را تجربه می‌کنند.

استفاده از استامینوفن (uh-see-tuh-MI-nuh-fen) که یک داروی بدون نسخه است که برای تسکین تب و درد کودک مصرف می‌شود.

زمانی که استفاده از استامینوفن به درستی و اندازه باشد یک داروی ایمن است. اما دوز بیش از حد آن می‌تواند خطرناک باشد و کودک را بسیار بیمار کند. دادن دوز بیش از حد آن می‌تواند به آسیب جدی و در موارد نادر حتی منجر به مرگ شود. بنابراین مهم است که استفاده از استامینوفن را به درستی رعایت کنید.

اگر در مورد دادن استامینوفن به فرزندتان سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. هرگز این دارو یا هر نوع داروی دیگری را به کودک کمتر از ۲ سال بدون تایید پزشک ندهید. در ادامه با این دارو، نحوه استفاده و عوارض جانبی آن بیشتر آشنا خواهید شد.

آیا در هنگام تب کودک می‌توان از استامینوفن استفاده کرد؟

داروی استامینوفن چیست؟

استامینوفن، نام ژنریک این دارو است. گاهی‌اوقات، استامینوفن به‌نام پاراستامول شناخته می‌شود. بسیاری از مارک‌های ژنریک استامینوفن در دسترس هستند، اما رایج‌ترین نام تجاری این دارو Tylenol است.

استامینوفن به‌صورت قرص، قرص جویدنی، کپسول، سوسپانسیون یا محلول (مایع)، قرص طولانی رهش (طولانی اثر) و قرص متلاشی‌کننده خوراکی (قرصی که به سرعت در دهان حل می‌شود)، برای مصرف خوراکی، عرضه می‌شود.

استامینوفن برای کودکان، به صورت سوسپانسیون خوراکی (شکل مایع) و همچنین قرص‌های جویدنی موجود است. البته قرص‌های جویدنی برای کودکان ۶ سال به بالا بهتر است. شیاف‌های رکتوم، برای کودکانی که در مصرف خوراکی دارو مشکل دارند یا به دلیل استفراغ نمی‌توانند داروها را استفاده کنند، وجود دارد.

Tylenolو سایر مارک‌هایی که قطره‌های مخصوص نوزادان را می‌سازند، آن‌ را در فرمول غلیظ‌تری عرضه می‌کنند که ۸۰ میلی‌لیتر در ۰.۸ میلی‌لیتر در هر دوز بود. این قطره‌ها به این دلیل از بازار خارج شدند که از این که والدین به اشتباه داروی زیادی را استفاده می‌کردند.

داروی استامینوفن چیست؟

این محصول را طبق دستور از طریق دهان مصرف کنید. هنگام استفاده از استامینوفن، همه راهنمایی‌های موجود بر روی بسته‌بندی محصول را دنبال کنید. اگر سوالی دارید، حتما از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

مارک‌ها و اشکال بسیاری از استامینوفن موجود است. بنابراین، دستورالعمل دوز را برای هر محصول به دقت بخوانید زیرا ممکن است مقدار استامینوفن بین محصولات متفاوت باشد. حواستان باشد بیش از حد توصیه شده استامینوفن مصرف نکنید.

اگر به کودکی استامینوفن می‌دهید، حتماً از محصولی استفاده کنید که مخصوص کودکان است. از وزن و سن فرزندتان برای یافتن دوز مناسب روی بسته‌بندی محصول استفاده کنید. اگر وزن فرزندتان را نمی‌دانید، می‌توانید با توجه به سن او دوز دارو را انتخاب کنید.

برای سوسپانسیون، قبل از هر نوبت دارو را به خوبی تکان دهید. البته، برخی از مایعات قبل از استفاده نیازی به تکان دادن ندارند. همه راهنمایی‌های موجود بر روی بسته‌بندی محصول را دنبال کنید. داروی مایع را با قاشق، قطره‌چکان، سرنگ اندازه‌گیری دوز اندازه‌گیری کنید تا مطمئن شوید که دوز صحیح را مصرف کردید. همچنین، به هیچ‌وجه از قاشق خانگی استفاده نکنید.

داروی استامینوفن چیست

نحوه استفاده از استامینوفن به چه شکلی است؟

 استفاده از استامینوفن (تیلنول) می‌تواند به کودکان مبتلا به سرماخوردگی و تب کمک کند تا احساس بهتری داشته باشند.

 •  مانند همه داروها، دادن دوز صحیح به کودکان مهم است. استامینوفن زمانی که طبق دستور مصرف شود بی‌خطر است. اما مصرف بیش از حد این دارو می‌تواند مضر باشد.
 • تاریخ انقضا دارو را بررسی کنید تا مطمئن شوید منقضی نشده است. اگر چنین است، دارو را دور بیندازید و یک محصول جدید بخرید.
 • اطمینان حاصل کنید که کودک شما از داروهایی که استامینوفن در آنها وجود دارد مصرف نمی‌کند. استامینوفن یک ماده بسیار رایج در داروهای سرفه، سرماخوردگی و آلرژی است. اگر کودک شما یکی از این داروها را مصرف می‌کند، قبل از دادن استامینوفن به کودک خود با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.
 • زمان و دوز توصیه شده را بررسی کنید. یک دوز از قطره‌چکان، سرنگ یا فنجان همراه محصول را به کودک خود بدهید. این به کودک شما کمک می‌کند که مقدار مناسب میلی‌لیتر دریافت ‌کند و استفاده از استامینوفن بیش از حد نشود. همانطور که گفته شد هرگز از اندازه‌گیری با قاشق یا فنجان یا قطره‌چکان محصول دیگری استفاده نکنید.
 •  مصرف استامینوفن از نوع جویدنی‌ برای کودکان زیر ۲ سال به دلیل خطر خفگی توصیه نمی‌شود.
 • هنگام دادن تب برای کودک، درجه حرارت و سن کودک را در نظر بگیرید. اگر کودک شما بین ۳ ماه تا ۳ سال دارد و تب ۳۹ درجه سانتیگراد یا بالاتر است، با پزشک خود تماس بگیرید تا دریابید که آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارید؟
 • اگر کودک شما در ۲۰ دقیقه اول یک دوز استامینوفن را تفکیک کرد یا استفراغ کرد، معمولا یک دوز دیگر به کودکتان بی‌خطر است (اگر مطمئن نیستید با پزشک مشورت کنید). اگر کودک شما اولین دوز را بیش از ۲۰ دقیقه قبل از تفکیک پایین نگه دارید، باید ۴ ساعت یا بیشتر صبر کنید و قبل از دادن دوز دیگر به کودک خود صبر کنید.
 • در صورت نیاز هر ۴ تا ۶ ساعت استامینوفن، اما هرگز از پنج دوز در ۲۴ ساعت به کودک خود ندهید. گر کودک شما طعم آن را دوست ندارد، محصولی را با طعم متفاوت امتحان کنید.
 • اگر کودک شما به داروهای رنگی حساس است، از یک نوع استامینوفن بدون‌رنگ استفاده کنید.
نحوه استفاده از استامینوفن به چه شکلی است

میزان مصرف استامینوفن بر اساس وزن

پزشکان توصیه می‌کنند هنگام استفاده از استامینوفن برای تعیین مقدار دارو، از وزن کودک استفاده کنید. برچسب روی دارو را حتما قبل از استفاده از استامینوفن چک کنید‌. این راهنما بر اساس توصیه‌های پزشکان و سازندگان در نظر گرفته شده است.

اگر یک نوبت از این دارو را فراموش کردید، در اسرع‌وقت آن را مصرف کنید. با این‌حال، اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را رها کنید و به برنامه دوز معمولی خود بازگردید.

استفاده از شیاف استامینوفن

 بیمارانی که از شیاف استامینوفن استفاده می‌کنند این موارد را رعایت کنند؛

 • اگر شیاف خیلی نرم است که نمی‌توان آن را استفاده کرد، آن را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید یا قبل از برداشتن روکش فویل روی آن آب سرد بمالید.
 • برای قرار دادن شیاف: پوشش فویل را بردارید و شیاف را با آب سرد مرطوب کنید.
 • به پهلو دراز بکشید و از انگشت خود برای فشار دادن شیاف به سمت راست روده استفاده کنید.
استفاده از شیاف استامینوفن

تفاوت بین استامینوفن نوزادان و کودکان چیست؟

قبل از سال ۲۰۱۱، استامینوفن دارای قوت‌های متفاوتی برای نوزادان و کودکان بود. فرمولاسیون نوزاد غلیظ‌تر از فرمولاسیون برای کودکان بزرگتر بود. این به دلیل چندین حادثه غم‌انگیز تغییر کرد که در آن بزرگسالان استامینوفن نوزاد را با فرمولاسیون کودکان با غلظت کمتر اشتباه گرفتند. به جای تجویز مقدار کمتر مورد نیاز برای غلظت نوزاد، مراقبان از دستورالعمل‌های دوز برای کودکان بزرگتر استفاده کردند.

 در نتیجه، نوزادان خیلی بیشتر از نیاز خود استامینوفن دریافت می‌کردند. برخی از آنها دچار مسمومیت با استامینوفن شده و مجبور به بستری در بیمارستان شدند.

پس از سال ۲۰۱۱، تولیدکنندگان استامینوفن موافقت کردند که تولید غلظت‌های مختلف برای نوزادان و کودکان را متوقف کنند. همه محصولات فعلی از غلظت‌های یکسان با دوز بر اساس وزن استفاده می‌کنند. همه بسته‌ها نمودار دوز مناسب استامینوفن را نیز نشان می‌دهند.

خطرات استفاده از استامینوفن در کودکان چیست؟

مصرف بیش از حد استامینوفن در هر سنی خطرناک است. کبد نمی‌تواند بیش از مقدار توصیه شده دارو را پردازش کند، بنابراین مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث تجمع آن در بدن شود و در نهایت، این منجر به مسمومیت توسط استامینوفن می‌شود.

 اگر کودکتان در هنگام استفاده از استامینوفن، دوز زیادی مصرف کند یا بیش از یک داروی حاوی استامینوفن مصرف کند، ممکن است مسمومیت اتفاق بیفتد.

همچنین، گاهی‌اوقات کودکان داروها را با خوراکی اشتباه گرفته و آن را مصرف می‌کنند. بنابراین، سعی کنید که همه داروها را از دسترس کودکان دور نگه دارید. علائم مسمومیت استفاده از استامینوفن در کودکان عبارتند از:

 • حالت تهوع، استفراغ، درد در سمت راست شکم
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی
 • ادرار تیره یا خونی، یا کاهش مقدار یا تکرر ادرار
 • گیجی، خواب‌آلودگی و از دست دادن هوشیاری
 • رنگ زرد مایل پوست و چشم (یرقان)
 • دشواری در تنفس
 • تاری دید

اگر مشکوک هستید که فرزندتان در استفاده از استامینوفن زیاده‌روی کرده است، برای کمک فوری با اورژانس تماس بگیرید. با توجه به شدت و مدت زمانی که از استفاده بیش از حد کودک شما گذشته است، درمان‌های مختلفی برای مسمومیت استامینوفن وجود دارد. در ادامه با چند مورد از درمان‌های مسمومیت ناشی از استامینوفن آشنا خواهید شد؛

 • پمپاژ معده؛

 اگر کودک شما کمتر از ۳۰ دقیقه قبل، بیش از حد استامینوفن مصرف کرده است، کارکنان اورژانس می‌توانند یک لوله را وارد معده او کرده تا آن را تخلیه کنند. به این روش، شستشوی معده می‌گویند.

 •  چوب فعال؛

 اگر مصرف بیش از حد استامینوفن کمتر از چهار ساعت قبل بوده است، پزشکان ممکن است به کودک شما زغال چوب فعال بدهند. این سموم را در دستگاه گوارش متصل می‌کند تا بدن کودک شما آنها را جذب نکند.

 • روش (NAC)؛

اگر این دارو در عرض ۸ ساعت پس از مصرف بیش از حد مصرف شود، می‌تواند از آسیب کبدی جلوگیری کند. این دارو باید از طریق IV داده شود و کودک شما ممکن است به دوزهای متعدد در طی ۷۲ ساعت نیاز داشته باشد.

توجه داشته باشید که بدون درمان، مسمومیت ناشی از استفاده از استامینوفن تهدید‌کننده زندگی است. کودکان ممکن است دچار نارسایی کلیه، پانکراتیت، آسیب کبدی یا نارسایی کبد شوند که ممکن است به پیوند کبد نیاز داشته باشد. در موارد نادری، سمیت استامینوفن حتی می‌تواند منجر به مرگ شود.

اگر در مورد ایمنی یا دوز مصرف استامینوفن برای کودکان سوالی دارید، با پزشک صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند مطمئن شوید که کودک شما ایمن‌ترین و مناسب‌ترین درمان را مسمومیت استامینوفن را دریافت می‌کند.

خطرات استفاده از استامینوفن در کودکان چیست؟

چند نوع استفاده استامینوفن وجود دارد؟

استفاده از استامینوفن برای بزرگسالان به صورت قرص و درپوش ژل عرضه می‌شود. داروهای مایع و جویدنی برای کودکان و نوزادانی که قادر به قورت دادن قرص‌ها نیستند وجود دارد. شما می‌توانید بسیاری از فرمول‌های مختلف استامینوفن را بدون نسخه خریداری کنید.

استامینوفن هم به تنهایی و هم به صورت ترکیبی در دسترس است. داروهای سرماخوردگی ممکن است حاوی استامینوفن به همراه موادی برای رفع‌سرفه و احتقان باشند. این گزینه‌ها می‌تواند شامل دوزهای استامینوفن قابل مقایسه با دوز معمولی نسخه مستقل باشد.

همچنین دوزهای بالاتری از استامینوفن و داروهای ترکیبی قوی‌تری وجود دارد که پزشکان می‌توانند برای درد و بیماری شدیدتر تجویز کنند، مانند Tylenol 3 که حاوی کدئین است.

اثرات جانبی استفاده از استامینوفن

این دارو معمولا عوارض جانبی ندارد. اگر عوارض غیرعادی داشتید، فوراً با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

اگر پزشک به شما دستور داده است که از این دارو استفاده کنید،  بنابراین پزشک شما بررسی کرده که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این‌حال، در صورت مشاهده علائم یک واکنش آلرژیک جدی، از جمله: بثورات پوستی، خارش، تورم (مخصوصاً در صورت، زبان، گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس، فوراً با پزشک تماس بگیرید.

البته این لیست کاملی از عوارض جانبی استفاده از استامینوفن نیست. اگر متوجه اثرات دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

نگهداری از استامینوفن

علاوه بر روش صحیح استفاده از استامینوفن، نگهداری آن نیز اهمیت ویژه‌ای دارد.

 • دارو را در ظرف دربسته در دمای اتاق، دور از حرارت، رطوبت و نور مستقیم نگهداری کنید.
 • از یخ‌زدگی دارو جلوگیری کنید.
 • زمانی که از دارو استفاده نمی‌کنید بطری را بسته نگه دارید.
 •  آن را در دمای اتاق، دور از نور و گرما نگهداری کنید.
 • می‌توانید شیاف‌ها را در یخچال نگهداری کنید، اما آنها را فریز نکنید.
 • دارو را دور از دسترس اطفال نگه دارید.
 • داروهای تاریخ گذشته یا داروهایی که دیگر مورد نیاز نیستند را نگه ندارید.
 • از متخصص مراقبت‌های بهداشتی خود بپرسید که چگونه باید داروهایی را که استفاده نمی‌کنید دور بریزید. به طور مثال از دور ریختن دارو در فاضلاب یا توالت اجتناب کنید.

سخن پایانی

کودکان، بدون توجه به اینکه بزرگسالان چقدر خوب از آنها محافظت می‌کنند بیمار و مجروح می‌شوند. طبیعی است که بخواهیم ناراحتی آنها را در زمانی که احساس خوبی ندارند کاهش دهیم.

 استامینوفن که معمولا با نام تجاری تیلنول شناخته می‌شود، دارویی محبوب برای تسکین درد و تب در کودکان است. بزرگسالان باید دستورالعمل‌های مربوط به میزان ایمن استامینوفن را برای کودکان و نوزادان به دقت دنبال کنند.

استامینوفن یکی از رایج‌ترین داروها برای کودکان است و تا وقتی از دوز صحیح استفاده می‌کنید، برای کاهش تب و درد بی‌خطر و مؤثر است. پزشکان اغلب آن را برای کودکانی که بیمار، زخمی یا دندان درآورند توصیه می‌کنند.

منابع:

https://kidshealth-org.translate.goog/en/parents/acetaminophen.html?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://www-webmd-com.translate.goog/children/what-to-know-about-acetaminophen-dosing-in-infants-children?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-57616/childrens-acetaminophen-oral/details

https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/acetaminophen-oral-route-rectal-route/proper-use/drg-20068480

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *