سلامت زنان, سلامت مردان

هر آنچه باید درباره زگیل تناسلی بدانید!

زگیل تناسلی

یکی از شایع‌ترین انواع عفونت‌های مقاربتی زگیل تناسلی است. می‌توان گفت که همه افراد فعال از نظر جنسی در دوره‌ای از زندگی خود حداقل به یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده می‌شوند، این ویروسی است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود.

زگیل تناسلی در قسمت مرطوب ناحیه تناسلی رشد می‌کند‌ و شکل آن مانند برجستگی‌های کوچک و گوشتی به نظر می‌رسد و ظاهری شبیه گل‌کلم دارد. در خیلی از موارد، زگیل‌های تناسلی بسیار ریز  هستند و به راحتی قابل تشخیص نیستند.

در خیلی از موارد بدون این که اطلاع داشته باشند این ویروس را به همسر خود منتقل می‌کنند، بنابراین آشنایی با راه‌های انتقال، درمان و پیشگیری این ویروس حتما برای هر فردی لازم است. زگیل تناسلی در زنان، مردان و کودکان ایجاد می‌شود‌. بیشترین افراد مبتلا به این ویروس در سن ۱۲ تا ۳۵ سالگی هستند.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل‌های تناسلی زائده‌های نرمی هستند که روی اندام تناسلی ظاهر می‌شوند و باعث درد، ناراحتی و خارش در ناحیه تناسلی می‌شود. زگیل‌های تناسلی توسط ویروس‌ها ایجاد می‌شوند و می‌توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند.

 زگیل‌هایی که در ناحیه تناسلی هستند توسط ویروس پاپیلومای انسانی که HPV نام دارد ایجاد می‌شوند و به‌راحتی از طریق تماس جنسی منتقل می‌شوند. عفونت HPV شایع‌ترین بیماری مقاربتی است.

انواع خاص این ویروس می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم، رکتوم، فرج، واژن و آلت تناسلی شود. بر اساس تحقیقات، حداقل ۵۰ درصد از مردان و زنان فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به عفونت HPV تناسلی مبتلا می‌شوند. در صورتی که فردی به ویروس HPV آلوده شود، مدت یک تا سه ماه طول می‌کشد تا زگیل‌ها ایجاد شود.

زگیل تناسلی در کجا قرار دارد؟

مانند بسیاری از بیماری‌های مقاربتی، این ویروس نشانه مشخصی ندارد. اما زمانی که علائم ظاهر شوند، ممکن است زگیل در اطراف ناحیه تناسلی دیده شود. در زنان، زگیل‌ها می‌توانند در خارج و داخل واژن، دهانه رحم یا اطراف مقعد ایجاد شوند.

 در مردان ممکن است در نوک آلت تناسلی، ساقه آلت تناسلی، روی کیسه بیضه یا اطراف مقعد دیده شوند. زگیل تناسلی همچنین می‌تواند در دهان یا گلوی فردی که رابطه دهانی با فرد آلوده داشته است ایجاد شود.

به‌علت این که هیچ راهی برای پیش‌بینی رشد یا از بین رفتن زگیل‌ها وجود ندارد، افرادی که به این ویروس مبتلا شده‌اند باید معاینه و در صورت لزوم درمان شوند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

هم مردان و هم زنان ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند، اما علائم ممکن است متفاوت باشد. این چیزی است که باید بدانید.

در زنان، زگیل تناسلی در داخل و اطراف واژن یا مقعد یا روی دهانه رحم ایجاد می‌شود. آنها ممکن است بسیار کوچک باشند یا به صورت خوشه‌های بزرگ ظاهر شوند. ممکن است به رنگ قرمز یا سفید باشند. گاهی‌اوقات، ممکن است زگیل تناسلی داشته باشید اما هیچ علامتی نداشته باشید.

گاهی اوقات، زگیل تناسلی می‌تواند در داخل واژن شما ایجاد شود و به‌سختی قابل تشخیص باشد. شما همچنین ممکن است علائمی داشته باشید که شبیه زگیل تناسلی هستند اما ظاهراً مشکل چیز دیگری است.

در مردان، زگیل‌ها روی آلت تناسلی، کیسه بیضه یا اطراف مقعد ایجاد می‌شوند. در مردان، هیچ آزمایش معتبری وجود ندارد که وجود این ویروس را ثابت کند. شما باید از پزشک خود بخواهید که معاینات منظم انجام دهید.

هم در مردان و هم در زنان، زگیل تناسلی می‌تواند روی لب‌ها، دهان، زبان و گلو نیز ظاهر شود.

اگر شما یا همسرتان دچار برجستگی یا زگیل در ناحیه تناسلی شدید یا اگر شرایط زیر را دارید مستعد زگیل هستید:

 • ترشحات غیرطبیعی از واژن یا آلت تناسلی خود دارید
 • هنگام ادرار کردن یا در حین رابطه جنسی، سوزش، درد یا خونریزی دارید
 • همسر شما مبتلا به زگیل تناسلی تشخیص داده شده است یا برخی از علائم را دارد
 • فرزند شما زگیل تناسلی دارد

زگیل‌ها، شبیه زائده‌های زمخت هستند و به رنگ پوست یا خاکستری مایل به سفید روی پوست شما هستند. معمولا زگیل‌های تناسلی سطحی زبر و خشن دارند اما ممکن است بعضی از آنها سطح صافی داشته باشند. بیشتراوقات زگیل تناسلی بدون درد و ناراحتی است. گاهی‌اوقات عوارض دیگر را نیز در پی دارد؛

 • خونریزی خفیف
 • احساس سوزش
 • درد و ناراحتی
 • خارش یا سوزش ناحیه تناسلی

برخی از زگیل‌ها بسیار ریز و کوچک هستند. با این‌حال، قابل احساس و دیدن هستند. گاهی اوقات زگیل‌ها به‌صورت دسته‌جمعی در کنار هم قرار می‌گیرند یا بسیار بزرگ می‌شوند و ظاهری ساقه‌مانند به خود می‌گیرند. اکثر زگیل‌ها به صورت  ریز و نرم شروع می‌شوند و ممکن است غیرقابل‌توجه باشند.

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی، واژن و مقعدی منتقل می‌شود. ممکن است تا چند هفته یا چند ماه پس از رابطه جنسی زگیل‌ها ایجاد می‌شود. اگر زگیل تناسلی افزایش یابد یا بزرگ شود، این وضعیت می‌تواند ناراحت‌کننده و دردناک باشد.

زگیل تناسلی چه مدت پس از عفونت ظاهر می‌شود؟

معمولا چند هفته پس از تماس جنسی با فرد مبتلا به HPV  زگیل تناسلی خود را نشان می‌دهد. با این‌حال، اغلب ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها طول بکشد تا زگیل ظاهر شود. به همین دلیل، تشخیص دقیق زمان ابتلا به زگیل تناسلی دشوار است.

حتی ممکن است ویروس HPV  داشته باشید اما به زگیل تناسلی مبتلا نشوید. ممکن است ندانید که در داخل مقعد یا داخل واژن خود زگیل دارید. اگر علائمی نداشته باشید، ممکن است ناآگاهانه دیگران را به ویروس آلوده کنید.

تشخیص زگیل تناسلی چگونه است؟

پزشک شما می‌تواند زگیل‌های تناسلی خارجی را با نگاه کردن به آن‌ها تشخیص دهد و ممکن است برای تایید، بیوپسی را درخواست کند. تشخیص زگیل های داخلی مشکل‌‌تر است.

ارائه‌دهندگان از آزمایشات زیر برای تشخیص زگیل تناسلی استفاده می‌کنند:

 • معاینه لگنی: ممکن است برای بررسی تغییرات دهانه رحم ناشی از زگیل تناسلی، آزمایش پاپ را به عنوان بخشی از معاینه لگنی انجام دهید. ارائه دهنده شما همچنین ممکن است کولپوسکوپی را برای بررسی و بیوپسی واژن و دهانه رحم انجام دهد.
 • معاینه مقعد: ارائه دهنده شما از دستگاهی به نام آنوسکوپ برای بررسی داخل مقعد شما برای یافتن زگیل استفاده می‌کند.

اگر احساس می‌کنید زگیل تناسلی دارید با یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرید. سایر عفونت‌های مقاربتی (حتی مواردی مانند خال یا برچسب‌های پوستی ) شبیه زگیل تناسلی هستند. تشخیص دقیق ضروری است تا درمان مناسب را دریافت کنید.

در حالی که زگیل دارم چه کار کنم؟

اگر زگیل تناسلی دارید:

 • محل را تا حد امکان خشک نگه دارید.
 • لباس زیر تمام نخی بپوشید. پارچه‌های پلاستیکی ناحیه را تحریک کرده و رطوبت را به تشدید می‌کند‌.

زگیل تناسلی چگونه درمان می‌شود؟

زگیل تناسلی ممکن است بدون درمان از بین برود زیرا سیستم ایمنی شما می‌تواند با عفونتی که باعث آن می‌شود مبارزه کند. با این‌حال، آنها ممکن است بزرگتر شوند، تکثیر شوند یا به‌طور چشمگیری باعث آزار و ناراحتی شوند. با از بین بردن زگیل تناسلی انتشار عفونت ویروس کمتر می‌شود زیرا وقتی ویروس فعال باشد انتقال آن راحت‌تر است.

روش‌های مختلفی برای از بین بردن زگیل تناسلی وجود دارد. ممکن است برای از بین بردن آن مجبور شوید چند نوع درمان انجام دهید. به ‌یاد داشته باشید در طول هر نوع درمان، شما باید از تماس جنسی خودداری کنید. بعضی از افراد، ویروس‌ها و زگیل‌ها را با سیستم ایمنی خود پاک می‌کنند.

درمان‌های زیادی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارد: برخی از موارد درمان استفاده از داروها و برخی شامل روش‌ها هستند.

فراموش نکنید ممکن است حتی با وجود درمان، این امکان وجود دارد که زگیل‌ها در چند هفته یا چند ماه عود کنند. این به این دلیل است که درمان زگیل لزوماً تمام ویروس‌ها (HPV) که باعث زگیل شده را از بین نمی‌‌برد

نوع درمان برای زگیل به تعداد زگیل‌های شما، محل قرارگیری آنها، برخی از شرایط سلامتی (مانند بارداری و بیماری‌های پزشکی بر سیستم ایمنی) و مراقبت‌های بهداشتی بستگی دارد. اگر زگیل‌ها برایتان ناراحتی و درد ندارد لزوماً نیازی به درمان ندارند.

پزشک یا ماما ممکن است درمان زگیل‌های بزرگ در بارداری را برای جلوگیری از انسداد دهانه واژن توصیه کند، زیزا درمان زگیل در بارداری از انتقال HPV به جنین جلوگیری کند.

 • پودوفیلین: پودوفیلین درمانی است که بافت زگیل را از بین می‌برد. یک پزشک یا پرستار محلول را با یک پد پنبه‌ای روی زگیل می‌مالد و شما باید یک تا چهار ساعت بعد از آن ناحیه را بشویید. این روش درمان هر هفته به مدت چهار تا شش هفته یا تا زمانی که ضایعات از بین بروند تکرار می‌شود. عوارض جانبی آن از مشکل خفیف پوستی و درد و زخم‌های پوستی است. پودوفیلین در زمان بارداری انجام می‌شود.
 • پودوفیلوکس: پودوفیلوکس شبیه پودوفیلین است، اما می‌توانید پودوفیلوکس (کوندیلوکس) را در خانه استفاده کنید. با استفاده از یک پد پنبه‌ای، ژل یا محلول مایع را دو بار در روز به مدت سه روز متوالی روی زگیل بمالید.

سپس تا چهار روز آینده از هیچ نوع درمانی استفاده نکنید. شما می‌توانید این چرخه را تا چهار بار تکرار کنید تا زمانی که زگیل‌ها از بین بروند. پودوفیلوکس در دوره بارداریاستفاده نمی‌شود و عوارض جانبی پودوفیلوکس مانند عوارض پودوفیلین است.

 • اسید بی‌کلرواستیک و اسید تری‌کلرواستیک: هر دو اسید بی‌کلرواستیک (BCA) و اسید تری‌کلرواستیک (TCA) یک نوع روش درمان زگیل‌های تناسلی هستند که بافت آن را از بین می‌برند.

 اسید TCA بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید توسط پزشک یا پرستار انجام شود. پرستار این اسید را یک بار در هفته به مدت چهار تا شش هفته یا تا زمانی که زگیل‌ها از بین بروند، روی زگیل استفاده می‌کند. عوارض جانبی TCA شامل درد و سوزش است. TCA برای استفاده در دوران بارداری هیچ مشکلی ندارد.

 • ایمیکیمود: ایمیکیمود (Aldara یا Zyclara) روش دیگر درمان است. ایمیکیمود یک نوع کرم است که سیستم ایمنی را برای از بین بردن زگیل تناسلی تشدید می‌کند‌.

برای استفاده از این کرم می‌توانید کرم را مستقیماً روی زگیل بمالید (معمولاً قبل از خواب) و سپس ۶ تا ۱۰ ساعت بعد از منطقه را با آب بشویید. کرم را سه روز در هفته تا ۱۶ هفته (آلدارا) یا روزانه تا هشت هفته (زیکلارا) استفاده کنید. سوزش و قرمزی خفیف هنگام استفاده از ایمیکیمود طبیعی است. استفاده از ایمیکیمود در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

 • اینترفرون: اینترفرون دارویی است که باعث ایجاد پاسخ ایمنی می‌شود. این دارو در یک شکل درمانی (تزریق، ژل موضعی) است، اما مطالعات نشان می‌دهد که زمانی که به صورت تزریقی برای درمان زگیل استفاده شود بهتر است.

عوارض جانبی اینترفرون شبیه علائم آنفولانزا به‌صورت درد، بی‌اشتهایی خود را نشان می‌دهد ‌ اینترفرون معمولا برای اولین درمان ویروس HPV  استفاده نمی‌شود.

 ممکن است در زمان جراحی و سایر درمان‌های پزشکی، به‌ویژه در مورد زگیل‌هایی که با درمان‌های دیگر بهبود نمی‌یابند، استفاده شود. اینترفرون در دوران بارداری بی‌خطر نیست.

 • درمان جراحی: درمان‌های جراحی زگیل شامل درمان‌هایی است که زگیل را از بین می‌برند که این روش جراحی اکسیزیون نام دارد و با درمان‌هایی که زگیل را از بین می‌برند مانند روش یخ زدن، سوزاندن استفاده می‌شود. این درمان‌ها به صورت ترکیبی انجام می‌شوند.

 برخی از درمان‌های جراحی حتما باید در مطب انجام شود و برخی دیگر در اتاق عمل صورت می‌گیرد. درمان‌های جراحی در بارداری بی‌خطر تلقی می‌شوند و ممکن است برای موارد زیر توصیه شود.

 1. زگیل‌هایی که به درمان دارویی پاسخ نمی‌دهند
 2. وقتی توده بزرگی از زگیل ایجاد شود که درمان دارویی به تنهایی ناکافی است
 3. زگیل‌هایی که واژن، مجرای مبتلا یا مقعد را درگیر می‌کنند
 4. مناطقی که علاوه بر زگیل دارای تغییرات پیش‌سرطانی هستند
 • کرایوتراپی: کرایوتراپی از یک ماده شیمیایی برای انجماد زگیل استفاده می‌کند. این نوع درمان را می‌توان در مطب انجام داد و معمولا احتیاجی نیاز به بیهوشی بیمار نیست.

کرایوتراپی باعث ایجاد درد در طول عمل می‌شود. سایر عوارض جانبی آن می‌تواند شامل حرکت پوست، تورم، تاول و زخم باشد. در دوران بارداری می توان از کرایوتراپی استفاده کرد.

 • الکتروکوتر: الکتروکوتر از انرژی الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می‌کند. درمان معمولادر اتاق عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی برای جلوگیری از درد انجام می‌شود.
 • اکسیزیون: برداشتن شامل استفاده از جراحی برای برداشتن زگیل است. اکثر افراد برای جلوگیری از درد در اتاق عمل با استفاده از درمان بیهوشی می‌شوند. به‌ندرت، برداشتن زگیل با این روش باعث درد، زخم و آسیب می‌شود.
 • لیزر: لیزرها انرژی نوری تولید می‌کنند که زگیل‌ها را از بین می‌برد. پزشکانی که لیزر درمانی را انجام می‌دهند به آموزش‌های خاص و تجهیزات تخصصی نیاز دارند. لیزر درمانی در اتاق عمل با استفاده از بی‌حسی موضعی برای جلوگیری از درد انجام می‌شود. اگر زگیل‌های متعددی در منطقه وسیعی پخش شده‌اند، ممکن است لیزر درمانی توصیه شود. خطرات جراحی لیزر شامل زخم، درد و تغییرات در پوست (معمولا پوست رنگ روشن) است.

 زگیل تناسلی چقدر طول می‌کشد؟

زگیل تناسلی و ویروس HPV همیشگی است. این بدان معناست که حتی با درمان برای برداشتن آنها، زگیل‌ها ممکن است عود کنند.

پاسخ هر فردی به درمان برای از بین بردن زگیل متفاوت است. اگر زگیل تناسلی دارید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در مورد اینکه کدام گزینه برای برداشتن آن بهتر است صحبت کنید.

آیا امکان دارد بیش از یک بار به زگیل تناسلی مبتلا شوم؟

بله، هیچ درمانی برای HPV، ویروسی که باعث زگیل تناسلی می‌شود، وجود ندارد. در نتیجه، امکان اینکه چندین بار به این زگیل‌ها مبتلا شوید وجود دارد.

زگیل‌های تناسلی چه عوارضی دارد؟

زگیل تناسلی معمولا هیچ مشکل جدی برای سلامت فردی ایجاد نمی‌کند. ویروس HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود کم‌خطر است.

زگیل تناسلی چه تاثیری بر بارداری دارد؟

اگر در دوران بارداری زگیل تناسلی داشته باشید، سطوح هورمونی شما ممکن است باعث خونریزی، بزرگ شدن یا تکثیر زگیل شود. به‌ندرت، ممکن است این عوارض برای فرد باردار پیش بیاید.

 • زگیل بزرگ یا توده زگیل،  که زایمان را مشکل می‌کند. حتی ممکن است لازم باشد از طریق سزارین زایمان کنید.
 • ویروس به جنین منتقل می‌شود و باعث ایجاد زگیل در داخل راه هوایی او می‌شود. این مشکل که پاپیلوماتوز تنفسی مکرر نام دارد به‌ندرت اتفاق می‌افتد.

هیچ نوع واکسنی برای زگیل تناسلی وجود دارد؟

واکسن HPV برای انواع خاصی از ویروس HPV استفاده می‌شود و از ویروس‌هایی که باعث ایجاد زگیل تناسلی و برخی سرطان‌ها می شوند، محافظت می‌کند.

چندین نوع مختلف ویروس HPV وجود دارد. واکسن می‌تواند شما را در برابر سایر گونه‌های خطرناک‌تر این ویروس محافظت کند.

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنم؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید، برای پیشگیری از این این ویروس اقدامات خاصی را انجام دهید. شما باید این اقدامات را برای محافظت از خود در برابر ابتلا یا انتشار HPV، زگیل تناسلی و سایر بیماری‌های مقاربتی انجام دهید:

 • در حین رابطه جنسی از کاندوم یا استفاده کنید.
 • حتما واکسن HPV را دریافت کنید.
 • آزمایشات معمول و هر گونه درمان لازم برای بیماری‌های مقاربتی را انجام دهید.
 • اگر به HPV یا زگیل تناسلی مبتلا هستید این مشکل را با همسر خود در میان بگذارید تا در صورت انتقال او نیز درمان را ادامه دهد.  بهتر است بدانید در طول دوره درمانی تماس جنسی نداشته باشید.

چه زمانی باید با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی تماس بگیرم؟

پزشک یا پرستار معمولا می‌تواند با مشاهده، زگیل‌ها را تشخیص دهد. اگر احساس کردید از زگیل تناسلی رنج می‌برید باید با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود تماس بگیرید:

 • تحریک یا خارش ناحیه تناسلی
 • مقاربت دردناک
 • ادرار دردناک (دیسوریا)
 • ترشحات آلت تناسلی یا واژن غیرمعمول یا بدبو
 • قرمزی، درد یا تورم واژن یا آلت تناسلی

چه سوالاتی باید از پزشک معالج بپرسم؟

اگر زگیل تناسلی دارید، ممکن است بخواهید از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود بپرسید:

 • بهترین درمان برای من چیست؟
 • آیا زگیل‌ها پس از درمان عود می‌کنند؟
 • بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مقاربتی دیگر چیست؟

چگونه می‌توان از انتقال زگیل تناسلی جلوگیری کرد؟

شما می‌توانید با راهکارهای زیر جلوی انتقال زگیل تناسلی را بگیرید:

 •  کاندوم: کاندوم در هر بار که رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی دارید استفاده شود، اما اگر ویروس در قسمتی باشد که توسط کاندوم محافظت نشده باشد، همچنان ویروس قابل انتقال است.
 • عدم داشتن رابطه جنسی در زمان درمان زگیل تناسلی

آزمایش کردن

پزشک شما ممکن است یک محلول اسیدی ملایم به نام تست استووایت را روی پوست شما تست کند تا زگیل تناسلی را بیشتر اشکار کند. این کار او ممکن است باعث احساس سوزش خفیف روی پوست شود.

همچنین، ممکن است به معاینه لگن نیز نیاز باشد، زیرا زگیل تناسلی می‌تواند در این قسمت نیز ایجاد شود.

تفاوت بین زگیل تناسلی و تبخال چیست؟

تبخال تناسلی (هرپس سیمپلکس نوع ۲) شبیه زگیل تناسلی است زیرا هر دو نوع عفونت‌های مقاربتی هستند. با این‌حال، تبخال باعث ایجاد زخم و تاول‌های پر از مایع در اندام تناسلی شما می‌شود. تبخال تناسلی با زگیل‌ها متفاوت است. تبخال برآمدگی‌های کوچکی هستند که معمولا زخم‌های باز ایجاد نمی‌کنند. هر دو عفونت در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی پخش می‌شوند.

چرا زگیل تناسلی عود می‌کند؟

زگیل تناسلی توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تشکیل می‌شود. بهتر است بدانید انواع مختلف از HPV وجود دارد.

ویروس HPV می‌تواند بعد از درمان روی پوست شما بماند و ویروس‌ها، زگیل جدیدی را  دوباره ایجاد شوند. در این صورت زگیل‌ها بعد از اینکه درمان شده و در ظاهر هیچ اثری از آن‌ها نمانده است دوباره عود کنند. این  تشکیل زگیل ممکن است هفته‌ها، ماه‌ها یا سال‌ها پس از ایجاد آن مشخص شود‌

شما می‌توانید با سالم نگه داشتن خود و سیستم ایمنی بدن خود با تغذیه خوب و ورزش از این امر جلوگیری کنید.

سیگار کشیدن شانس پاکسازی ویروس را کاهش می‌دهد، بنابراین توصیه می‌شود سیگار را ترک کنید.

در برخی افراد هیچ درمانی موثر نیست. هیچ درمانی برای زگیل تناسلی وجود ندارد اما این امکان وجود دارد که بدن شما به مرور زمان ویروس را پاک کند.

زندگی با زگیل تناسلی

اگر زگیل تناسلی دارید، با پزشک خود صحبت کنید. مهم است که زگیل‌های شما را درمان کنند. اگر زگیل تناسلی را درمان نکنید، می‌توانند رشد کنند.

انواع خاصی از HPV می‌تواند باعث رشد سلول‌های غیر‌طبیعی در دهانه رحم شود. گاهی‌اوقات، این سلول‌ها در صورت عدم‌درمان می‌توانند سرطانی شوند. انواع دیگر HPV می‌تواند باعث سرطان فرج، واژن،  مقعد یا آلت تناسلی شود‌.

سخن پایانی

اگر ۲۵ تا ۷۴ سال سن دارید و تا به حال فعالیت جنسی داشته‌اید، باید هر ۵ سال یک بار آزمایش غربالگری دهانه رحم انجام دهید. تست غربالگری دهانه رحم جایگزین آزمایش پاپ اسمیر شده است.

استفاده از کاندوم بهترین راه جلوگیری از انتقال زگیل‌های تناسلی است اما خیلی ایمن نیست چون اگر ویروس روی پوستی وجود داشته باشد که با کاندوم محافظت نشده باشد، همچنان این ویروس می‌تواند منتقل شود. پزشک یا پرستار شما ممکن است به شما توصیه کند که در زمان درمان زگیل تناسلی از رابطه جنسی خودداری کنید.

منابع:

https://my-clevelandclinic-org.translate.goog/health/diseases/4209-genital-warts?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://www-nhs-uk.translate.goog/conditions/genital-warts/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/sexual-and-reproductive/genital-warts

https://familydoctor-org.translate.goog/condition/genital-warts/amp/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fa&_x_tr_hl=fa&_x_tr_pto=sc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *