کودک, نگهداری از کودک

قی چشم کودکان و مراقبت لازم

در رابطه با کودکان، معمولا دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند قی چشم کودکان را به همراه آورد. به طوری که گاهی نوزادان دچار این اتفاق می‌شوند که مانند یک نشانه عفونتی عمل می‌کند. با توجه به میزان حساسیت چشم کودکان، در ادامه این بحث به ارائه توضیحات بیشتری در رابطه با قی چشم کودکان خواهیم پرداخت.

قی چشم کودکان چیست؟

قی چشم، از جمله ترشحات چشمی است که دارای غلظت زیاد و ترکیبی از رنگ‌های سبز و زرد است. این ماده که شباهت زیادی به ماده مخاطی دارد، عموما حاصل مسدود شدن مجرای اشکی می‌باشد. این ماده که با عنوان عفونت چشم، روغنی شدن چشم و یا eye mattering، eye boogers نیز شناخته می‌شود، غالبا نشانه‌ای از عفونت و یا بیماری چشم است.

اغلب نوزادان، به دلایل مختلفی ترشحات چشمی را تجربه می‌کنند، که در هنگام خواب حداکثر میزان قی کردن چشم رخ می‌دهد. این ماده چرب که توسط غدد میبومایی تولید می‌شود، می‌تواند در افراد مختلف، دارای میزان غلظت متفاوت باشد. این ترشح، نوعی واکنش از سوی سیستم دفاعی بوده که با قرمزی و التهاب چشم همراه است. با توجه به اینکه تشخیص علت و دلیل قی چشم کودکان کار چندان ساده‌ای نیست، لازم است به پزشک مراجعه کنید.

بافت مخاطی قی چشم، باید مورد درمان قرار بگیرد. در صورتی که این ترشحات سبب بروز تغییراتی در رنگ و ظاهر چشم کودک شوند، به یک خطر تبدیل می‌شوند. به همین دلیل در صورت مواجه شدن با تغییراتی در چشم کودک، لازم است حتما نسبت به درمان قی چشم کودکان اقدام کرد. چرا که این شرایط، نشان از عفونت دارد و یا خبری از وجود بیماری چشمی می‌دهد.

انواع ترشحات چشم کودکان

حال که با چیستی قی چشم کودکان آشنایی پیدا کردید، زمان آن رسیده تا به انواع ترشحات چشم کودکان بپردازیم، این انواع در سه دسته مخاط زرد رنگ، مخاط سبز رنگ و مخاط سفید رنگ قرار می‌گیرند که در ادامه به توضیح هر کدام از این انواع خواهیم پرداخت:

مخاط زرد رنگ

مخاط زرد رنگ که به صورت توده‌ای سبب افتادگی پلک می‌شود، شباهت زیادی به جوش چرکی دارد. در صورتی که با این رنگ ساختار مخاطی در چشم مواجه شدید، لازم هست نسبت به درمان به چشم پزشک متخصص مراجعه کنید. چرا که انجام درمان‌های خودسرانه، می‌تواند مشکلات پوستی را به همراه آورد.

از جمله شایع‌ترین ترشحات چشمی در کودکان، مربوط به همین مخاط زرد رنگ است که نشان از عفونت دارد. با توجه به اینکه چشم کودکان حساسیت بسیاری دارد، لازم است در صورت بروز هر گونه ترشحات غیرعادی و بیش از حد، نسبت به درمان اقدام نمایید.

مخاط سبز رنگ

عفونت‌های باکتریایی، از جمله دلایلی هستند که ترشح مخاط سبز را همراه دارند. با توجه به اینکه این دسته از ترشحات بسیار غلیظ هستند، سبب بسته و به هم چسبیده شدن پلک‌ها و مژهای چشم کودک می‌شوند. البته این اتفاق بعد از بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد. از آنجایی که این نوع ترشح مخاطی حاصل عفونت باکتریایی است، غالبا با سوزش و قرمزی چشم همراه می‌شود.

با توجه به اینکه این نوع ترشحات یا همان قی چشم کودکان، در میان سخت‌ترین و طاقت فرساترین انواع قرار می‌گیرد، لازم هست در صورت مواجه شدن با آن، حتما به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید تا جهت برطرف کردن و درمان قی چشم اقدام کرده باشید. البته لازم به ذکر است که درصد احتمال بروز این دسته از ترشحات چشم، بسیار پایین است و در موارد خاص مشاهده می‌شود.

مخاط سفید رنگ

آشناترین و شناخته شده‌ترین نوع ترشحات چشم، مربوط به انواع مخاط سفید رنگ است. این نوع ترشحات عموما به دلیل بروز مشکلات و عفونت در سیستم تخلیه اشک یا مجرای بینی به وجود می‌آیند. شیوه درمان و برطرف کردن این دسته از مخاط چشمی، بسیار ساده است و به کمک آنتی بیوتیک‌ها امکان پذیر می‌شود. در حالت کلی، باید گفت که مخاط سفید رنگ بیشترین درصد احتمال بروز را به خود اختصاص می‌دهد.

دلایل و عوامل قی چشم کودکان

در رابطه با چشم کودکان و بروز ترشحات مختلف مخاطی، می‌توان دلایل و عوامل مختلفی را مطرح نمود که هر کدام به نحوی سبب قی چشم می‌شوند. برخی از این دلایل مستقیما مربوط به عفونت‌ها و بیماری‌های چشمی هستند و برخی به طور غیرمستقیم به بروز این مشکل دلالت پیدا می‌کنند. بنابراین جهت تشخیص دلیل، باید جوانب مختلفی را در نظر بگیرید.

از جمله دلایل مستقیم، می‌توان به بحث بسته شدن مجرای چشمی اشاره کرد. این مسئله سبب می‌شود تا مخاط از طریق چشم تخلیه شود. حتی دلایلی چون عفونت چشم‌ها و یا التهاب مژه‌ها هم در دسته دلایل مستقیم بروز این ترشحات قرار می‌گیرند.

اگر بخواهیم به دلایل غیرمستقیمی که سبب بروز ترشحات چشمی می‌شوند اشاره کنیم، می‌توان به سرماخوردگی اشاره کرد. به طوری که یکی از عوارض و نشانه‌های سرماخوردگی، ایجاد ترشحاتی است که با التهاب چشم همراه می‌شوند. بنابراین هیچ بیماری و یا عفونت مستقیم چشمی در کار نیست.

عفونت‌های باکتریایی و یا ویروسی چشم هم می‌توانند سبب بروز این دسته مشکلات شوند. به طوری که عوارض و نشانه‌های مربوط به هر یک از این نوع ترشحات، متفاوت است. برای مثال، عفونت‌های باکتریایی با بروز ترشحات سبز رنگ همراه هستند.

به کارگیری مواد آلرژی زا برای کودکان و یا در بزرگسالان، استفاده از مواد آرایشی‌ای که سبب بروز حساسیت چشم شوند، از دیگر دلایل و عواملی هستند که این دسته مشکلات را به همراه می‌آورند. گاهی اوقات هم وزش باد و یا خشکی چشم، عاملی برای بروز ترشحات مختلف مخاطی در چشم کودکان هستند.

لازم به ذکر است که این دسته از ترشحات عموما بدون عارضه هستند ولی در برخی موارد، می‌توانند عوارضی چون کاهش بینایی را به همراه بی‌آورند. بنابراین در صورت مواجه شدن با این بیماری عفونی در چشم کودکان، بهترین کار این است که به پزشک مراجعه کنید.

راه‌های تشخیص قی چشم کودکان

قی چشم کودکان را می‌توانید با برخی از علائم مورد بررسی قرار دهید. در واقع با توجه به اینکه موضوع قی چشم کودکان می‌تواند با نشانه‌های مختلفی ظاهر شود، باید این نشانه‌ها را مورد بررسی قرار دهید تا به تشخیص درستی در رابطه با این مشکل برسید.

با توجه به اینکه ترشحات چشمی در هنگام خواب و یا سرماخوردگی هم رخ می‌دهد و تا اندازه کم می‌تواند عادی باشد؛ در صورتی که از مقداری بیشتری باشد و به طور غیرطبیعی دیده شود، می‌تواند مربوط به بحث قی چشم باشد. در نتیجه ابتدا باید میزان ترشحات را در نظر بگیرید. چرا که قی کردن چشم مربوط به میزان ترشحات غیرعادی و بسیار زیاد است که حتی در مواردی سبب چسبیدن مژه‌ها و پلک‌ها می‌شود.

التهاب چشم یکی از علائمی است که به شما در تشخیص قی چشم کودکان کمک می‌کند. چشم کودک در حالت عادی، التهابی ندارد. زمانی که بروز ترشحات با التهاب همراه باشند، طبیعتا می‌توان دریافت که مشکل در خصوص قی چشم است و به ترشحات ساده ربطی ندارد. ورم و قرمز شدن چشم هم نشانه‌های دیگری هستند که به شما در فرایند تشخیص کمک می‌کنند.

توجه داشته باشید که تشخیص به موقع، می‌تواند به روند درمان و جلوگیری از بروز عوارض مختلف ناشی از ترشحات چشم، کمک کند. به همین دلیل در صورتی که با این موضوع مواجه شدید و از تشخیص خود اطمینان نداشتید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

روش تمیز کردن قی چشم کودکان

در صورت بروز ترشحات مخاطی، برای اینکه کودکتان دید درست و کاملی داشته باشد، لازم است سراغ شیوه مناسبی جهت تمیز کردن و شستن قی چشم کودک بروید. به این منظور حتما از آب ولرم برای شستن بهره بگیرید. به طوری که نباید آب خیلی داغ یا خیلی سرد باشد. حساسیت بالایی که چشم کودکان دارد، عاملی برای انتخاب آب ولرم است.

از یک پنبه تمیز و آب ولرم برای پاک کردن قی چشم کمک بگیرید. حتی می‌توانید از چای کمرنگ به این منظور استفاده کنید. توجه داشته باشید که پنبه انتخابی باید نرم باشد تا به پوست دور چشم کودک آسیب وارد نشود. البته این موضوع را هم در نظر بگیرید که این شیوه پاکسازی، برای ترشحات مخاط سفید رنگ است که با سوزش، التهاب و قرمزی چشم همراه نیست.

در صورتی که چشم کودک دچار التهاب و قرمزی شده باشد و یا خارش داشته باشد، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. چرا که چشم کودکان از حساسیت بالایی برخوردار است. همچنین تحت نظر پزشک، می‌توانید از قطره برای قی چشم بهره بگیرید. این قطره آنتی بیوتیک بوده و می‌تواند مشکلات ترشحی را تا حد امکان برطرف کند.

راه‌های درمان قی چشم کودکان

درمان قی چشم کودکان، نباید به طور خودسرانه صورت بگیرد. از آنجایی که دلایل مختلفی برای بروز این دسته مشکلات مطرح می‌شوند، فرایند درمان به شکل مختلفی صورت می‌گیرد. به همین دلیل باید برای درمان، ابتدا به پزشک مراجعه کنید تا با تشخیص دلیل بروز این ترشحات. درمان مناسب و بهتر را در اختیار شما قرار دهد.

درمان می‌تواند با استفاده از قطره برای قی چشم کودکان صورت بگیرد و یا شامل مراقبت‌ها و راهکارهای عملی باشد. به طوری که بسته به دلیل بیماری و بروز این ترشحات، می‌توان با ماساژ مسیر بینی و چشم، به باز شدن مجرای اشکی کمک کرد. در واقع باید چنین گفت که درمان قی چشم، ارتباط مستقیمی با دلیل بروز این مشکل دارد.

از آنجایی که بروز التهاب شدید می‌تواند نشانه‌هایی از مخاط چشمی باشد، لازم است نسبت به علائم بروز این ترشحات دقت داشته باشید. چرا که شیوه درمان برای هر یک از عوامل بروز، متفاوت است.

مراقب‌های خانگی برای قی چشم کودکان

با توجه به اینکه ترشحات مخاطی چشم، سبب کاهش دید کودک و اذیت مژه‌ها می‌شوند، لازم است نسبت به پاکسازی و تمیز کردن چشم کودکان توجه داشته باشید. برای اینکار حتما باید از پنبه یا دستمال تمیز بهره بگیرین تا سبب عفونت‌های بیشتر در چشم کودک نشوید. همچنین از آب تمیز و ولرم بهره بگیرید تا به این صورت آسیبی به چشم وارد نشود.

معرفی قطره برای قی چشم کودکان

در صورتی که می‌خواهید برای ترشحات چشمی از قطره برای قی چشم بهره بگیرید، بهترین کار مراجعه به پزشک و استفاده از قطره چشم تجویزی است. چرا که در این صورت، خیالتان از بابت امنیت چشم راحت خواهد بود. در غیر این صورت، با توجه به اینکه اصلی‌ترین عاملی که سبب قی چشم کودکان می‌شود، به دلیل خشکی چشم است، توصیه می‌شود تا از قطره چشم مناسبی استفاده کنید که مشکل خشکی چشم را بر طرف کند. از طرفی هم با توجه به اینکه بیشتر ترشحات ناشی از عفونت هستند، استفاده از قطره‌های آنتی بیوتیک توصیه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *